ss x
x

Uśpimy dziecko w 6 miesięcy


Sen noworodka powinien być znaczną częścią dnia, po którym następują okresy czuwania dla przyjmowania pokarmu i krótkiego przebudzenia. Jednak z każdym miesiącem dorastania okruchów czas czuwania stopniowo wzrasta, a przez pół roku śpi około 14-15 godzin dziennie. W tym samym czasie nie wszystkie dzieci w tym wieku łatwo i szybko zasypiają.

Jak ułożyć dziecko w sen bez kaprysów?

Trudności ze snem u dzieci w wieku 6 miesięcy nie są wcale cechami kapryśnego zachowania, wiążą się ze specjalną naturą rozwoju małego organizmu i układu nerwowego. Faktem jest, że ciało sześciomiesięcznego dziecka nie może się zrelaksować, oderwać od otaczającego świata i zasnąć. Jednak prawidłowe działania rodziców zredukują do minimum lub całkowicie wyeliminują kaprysy dziecka przed snem.

Istnieje kilka skutecznych sposobów, aby pomóc uśpić okruchy:

 • Współcześni pediatrzy powinni porzucić zbyt ścisłe przestrzeganie reżimu. Wystarczy obserwować dziecko, aby zrozumieć, która godzina zaczyna być kapryśna z powodu głodu i zmęczenia. Spowoduje to przybliżoną codzienną rutynę. Kiedy dziecko zaczyna pocierać oczy, ziewając, kapryśne, wtedy jest zmęczony i nadszedł czas, aby położyć go do łóżka;
 • karmienie piersią. Dzieci żyjące w naturalnym odżywianiu częściej zasypiają, szczególnie podczas jedzenia. Jeśli dziecko będzie karmione przez co najmniej 12 miesięcy, proces pakowania będzie znacznie prostszy;
 • jednym z najważniejszych czynników jest stworzenie wygodnego, relaksującego środowiska przed pójściem spać. Korzystne dla procesu zasypiania wpływa na masaż, niektóre dzieci dobrze się zrelaksować, gdy matka masuje brzuch, plecy lub nogi. Możesz umówić się z dzieckiem na sen przed aromaterapią, dodając do aromatycznej lampki olejku lawendowego, jaśminu lub gałki muszkatołowej. Po takich zabiegach dziecko z reguły relaksuje się i dobrze śpi;
 • Ciepła kąpiel z dodatkiem naparów ziołowych zapewnia dzieciom zdrowy i zdrowy sen w nocy. Należy sprawdzić, czy jest dobry śpi dziecko po takiej kąpieli, jak dla niektórych dzieci, ta procedura ma ekscytujący efekt - dla takich dzieci, procedury wodne są pokazane 2-2,5 godziny przed snem;
 • założenie dziecka jest konieczne w miękkich, wygodnych i przyjemnych ubraniach;
 • czasem dzieci dobrze się odprężają i zasypiają od kołysanek, spokojna muzyka, mogą to być dźwięki natury, szum deszczu, szum wody itp .;
 • wiele dzieci śpi dobrze w wyniku choroby lokomocyjnej. W wieku sześciu miesięcy nie powinieneś unikać tej metody układania okruchów. Ssanie może być przez wzięcie go w ramiona lub umieszczenie w łóżeczku;
 • aby dziecko dobrze zasypiało, konieczne jest, aby temperatura w jego pokoju była na poziomie 20-23 C. Nie zapomnij o wilgotności w pokoju. Nie kładźcie też zbyt dużo ciepła na dziecko - dzieci pierwszych miesięcy życia nie mogą spać dobrze z tego powodu. Jednak nie jest również konieczne zezwolenie na jego zamrożenie;
 • na godzinę przed snem powinieneś unikać głośnych gier, głośnej muzyki, oglądania telewizji i zbyt aktywnych kreskówek.

Ważna jest atmosfera w rodzinie. Jeśli relacje między członkami rodziny są spokojne i przyjazne, stan emocjonalny i rozwój dziecka również będą korzystne. Ale napięta sytuacja domowa prowadzi do bolesnej reakcji na nią, okruchy frustracji, nie śpi dobrze.


Funkcje snu po południu w 6 miesięcy

Porzucenie ścisłego przestrzegania reżimu oznacza, że ​​nie trzeba próbować codziennie spać z dzieckiem w ciągu minuty, ale ważny jest również przybliżony reżim dnia. Dotyczy to nie tylko wieczornego snu, ale i snu. Po południu sześciomiesięczne niemowlę powinno mieć możliwość spania 3 razy z czasem trwania każdego snu od 1 do 2,5 godziny.

I nie powinniśmy zapominać, że podczas choroby dziecko śpi nie mniej niż zdrowe. W związku z tym chore dzieci powinny być układane częściej.

Nie tylko nocny sen powinien odbywać się w spokojnym otoczeniu. Uśpienie w ciągu dnia oznacza również zapewnienie odpowiedniego poziomu hałasu - nie należy włączać telewizora i muzyki zbyt głośno. Od tego zależy jakość snu, ponieważ dziecko może odpocząć, jeśli jest cisza.

Jeśli miękisz nie śpi dobrze w nocy, późno zasypia, trudno jest znieść, należy zwrócić uwagę na całkowitą liczbę godzin snu na dzień. Przechodząc od tego, konieczne jest znormalizowanie czasu jego snu w ciągu dnia. Najważniejsze to nie pozwolić mu spać w ciągu dnia wieczorem, a sen po kolacji nie powinien trwać dłużej niż 1,5-2 godziny. Z powodu długotrwałej bezsenności w ciągu dnia, wieczorne pobyty minie znacznie szybciej.

Jeśli dziecko śpi szybko i konieczne jest przerwanie snu, na przykład w celu odwiedzenia kliniki, powinieneś zrobić to dobrze. Sen w ciągu dnia, jak również w nocy, składa się z kilku faz trwających około półtorej godziny. Po obudzeniu miękiszu w trakcie każdej fazy snu, dobro dziecka nie będzie najlepsze, dlatego konieczne jest przerwanie snu w półtorej czy trzech godzinach.

Przyglądając się bliżej dziecku, widać, w której fazie jest jego marzenie. Jeśli dziecko śpi z zrelaksowanym wyrazem, wolnym pulsem, a nawet oddychaniem, możesz ocenić głęboki sen. W tej chwili lepiej poczekać z przebudzeniem. Powierzchownemu snu towarzyszy ruch, dziecko śpi, zmienia pozycję i wydaje dźwięki. To wtedy możesz obudzić dziecko.

W przypadku, gdy w ciągu dnia okruchy obudziły się w kapryśnym nastroju i płakały, zaleca się, aby ponownie zasnąć. Faktem jest, że dobrze wypoczęty i wypoczęty dzieciak będzie w dobrym nastroju. Może obudzić się z nagłych i nagłych dźwięków lub bezskutecznie obrócić się. Jeśli po śnie dziecko ma łzawienie, nie spiesz się, aby wyciągnąć dziecko z łóżeczka ze względu na czuwanie i zabawy, możesz zmienić jego pieluchę i spróbować złożyć go ponownie.


Wieczorne rytuały przed snem

Pediatrzy powinni uczyć dzieci rytuałów wieczornych przed snem od 5-6 miesięcy. Ich istota polega na codziennych zajęciach pół godziny przed snem. Stopniowo maluch przyzwyczai się do tego, że podczas pewnych czynności należy spać.

Jako rytuały można zastosować następujące czynności:

 • oglądanie zdjęć w książkach dla dzieci;
 • Możesz spać z ulubioną zabawką;
 • wiele dzieci zasypia z kołysanek;
 • Dobrym sposobem jest wieczorna cicha rozmowa z dzieckiem, może opowiedzieć historię lub dostosować okruchy do snu, mówiąc mu, że jest zmęczony i teraz kładzie się spać;
 • Innym wariantem rozmowy przed pójściem spać jest powtarzanie kilku identycznych zdań każdego wieczoru, na przykład: "Dzieciak jest zmęczony. Teraz mama i tata doprowadzą go do snu. Będzie spał spokojnie, będzie miał słodki sen ";
 • Każdego wieczoru możesz przynieść dziecko do okna i powiedzieć ci, że słońce śpi, śpią zwierzęta i ptaki. Dlatego musisz iść do łóżka i wszystkie dzieci. Następnie wyłącz światła, pociągnij zasłony i połóż dziecko.
Każda rodzina może mieć własny rytuał. Jego istotą jest to, że ułatwia proces składania dziecka. Pomimo faktu, że tylko sześć miesięcy, wkrótce zacznie rozumieć te działania i ich cel. W takim przypadku nie należy zapominać o przypadkach, gdy dziecko jest chore, ma gorączkę, złe samopoczucie, zły stan zdrowia itp.

Nauczanie dziecka do spania w spokoju

Specjaliści zalecają rozpoczęcie samodzielnego treningu, aby spać z dzieckiem, tak jak rodzice uczą go, jak używać łyżek, pić z kubka i iść do toalety na nocnika. Istnieje wystarczająco duża liczba różnych technik odpowiednich dla tej lub innej kategorii wiekowej.

Jedną z najbardziej popularnych jest następująca technika:

Rodzice wkładają dziecko do łóżeczka i wychodzą z pokoju na 5-10 minut, nie czekając, aż dziecko zasnę. W przypadku, gdy nie zdąży zasnąć podczas nieobecności rodziców, przychodzą do pokoju do dziecka i uspokajają go, a następnie wychodzą ponownie.

Uśpimy dziecko w 6 miesięcy

Czas trwania treningu do samodzielnego snu w tej metodzie to jeden do dwóch tygodni. W tym czasie dziecko zdaje sobie sprawę, że sam musisz zasnąć.

Ta metoda nauczania spania w samotności powinna być przestrzegana podczas układania dziecka w ciągu dnia.

Fading Technique

Istotą tej techniki jest odsiewanie okruchów podczas karmienia piersią. Ta metoda jest dość długa i bezbolesna. Jego czas trwania wynosi od jednego do dwóch miesięcy.

Technika polega na tym, że dziecko nadal karmi. Zanim jednak pójdziesz spać, twoja matka rozprasza go, rozmawiając, grając ciekawą zabawkę lub oglądając zdjęcia. Stopniowo dziecko coraz częściej zasypia bez piersi, a inne rytuały będą zasypiać.

W przyszłości, stosując tę ​​technikę, możesz odzwyczaić dziecko od karmienia nocnego.Podczas nocnego przebudzenia dziecka możesz przytulić dziecko lub poklepać po plecach lub brzuchu, powiedzieć coś przyjemnego. Stopniowo dziecko straci kontakt z nocnymi przekąskami.

Aby uśpić dziecko, należy wziąć pod uwagę jego temperament i temperament. Pozwoli to wybrać dla każdego dziecka indywidualny rytuał zasypiania lub technikę samodzielnego zasypiania.


Powiązane publikacje