ss x
x

Dziecko płacze i kręci się po jedzeniu


Nowo narodzone dzieci są delikatne i delikatne. Rodzice muszą uważnie monitorować swoje zdrowie. Płacz dziecka jest sygnałem, że coś go dręczy. Ale określenie przyczyny lęku jest bardzo trudne. W pierwszym roku życia wiele dzieci płacze i wygina się po karmieniu. Dlaczego tak się dzieje i co z tym zrobić? Dziecko może pozbyć się dyskomfortu, ale najpierw musisz ustalić jego przyczynę.


Dlaczego noworodek płacze po karmieniu piersią?

Najczęstszym powodem, że dziecko płacze po karmieniu jest kolka. Są to bóle w jelitach, spowodowane zwiększoną produkcją gazu. Głównym objawem kolki jest ostry, przenikliwy okrzyk dziecka. Noworodek zaczyna się czerwienić, łukowaty, zawiązany, chwyta gałki w pięści, zamyka oczy i wstrzymuje oddech.

Kolka pojawia się zazwyczaj po południu, późnym wieczorem. Ich średni czas trwania wynosi 3 godziny. Innym razem dziecko czuje się dobrze, przybiera na wadze i ma dobry apetyt.

Natura pojawienia się kolki przez lekarzy nie została dokładnie zbadana. Bolesne odczucia u dzieci pojawiają się nieoczekiwanie i nagle znikają. Wiele dzieci cierpi na kolkę od miesiąca życia, aby osiągnąć 3, a nawet 6 miesięcy. Niektóre dzieci nie mają kolki.

Nie ma uniwersalnych sposobów na pozbycie się dziecięcej kolki. Ale istnieje kilka sposobów na złagodzenie stanu dziecka:

  1. Przenoszenie lub przenoszenie dziecka na rękach brzucha w dół. Ta pozycja pomaga usunąć nadmiar gazów.
  2. Masaż brzucha zgodnie z ruchem wskazówek zegara.
  3. Cieplejsza lub ciepła pieluszka na brzuchu.

Wiele dzieci z kolki pomaga koperkowi. Matkom karmiącym piersią zaleca się picie herbaty z koprem włoskim.

Wśród leków stosowane są preparaty na bazie simetikonu - Espumizan, Infakol, Colicid, Bobotik, Sab simplex. Należy je zachować ostrożnie.Chociaż są one dozwolone dla małych dzieci, zawierają smaki i mogą wywoływać reakcje alergiczne.

W skrajnych przypadkach można użyć rury gazowej lub lewatywy. Najważniejsze, żeby nie zaszkodzić dziecku: rurka wylotowa gazu może zranić odbyt, a lewatywa wypłukuje naturalną mikroflorę, co może prowadzić do dysbiozy jelitowej i niezdolności do defekacji na własną rękę.

Prowadzenie do kolki może być połknięciem powietrza podczas karmienia. Dzieje się tak, gdy dziecko jest niewłaściwie przyłożone do klatki piersiowej. Podczas karmienia dziecko nie powinno być rozpraszane przez obce rzeczy. W tej chwili lepiej jest wyłączyć telewizor i usunąć jasne obiekty. Aby wydostać się z żołądka, należy trzymać go w pozycji pionowej przez 15 minut po karmieniu.

Zwiększone tworzenie się gazu może być spowodowane przez pokarmy bogate w cukier, które są spożywane przez kobietę karmiącą. Powinna iść na dietę.

Przyczyną kolki może być niedobór laktazy. Mleko matki, które dziecko otrzymuje na początku karmienia, nazywa się "frontem". Jest nasycony laktozą (cukrem mlecznym). Po około 10 minutach zaczyna się produkować tak zwane mleko "z powrotem", bogate w tłuszcze, neutralizujące laktozę i wytwarzanie gazu redukującego. Jeśli noworodek otrzymuje tylko przednie mleko, to ma nadmiar laktozy i brak laktazy, co prowadzi do obrzęku i wzdęć.

Czasami płacz wywołuje uczucie głodu, jeśli matka nie ma mleka z powodu problemów z laktacją. Aby sprawdzić, czy dziecko otrzymuje wystarczającą ilość pokarmu w wystarczającej ilości, należy je zważyć przed i po karmieniu. Uzyskany wynik porównuje się z normami konsumpcji żywności dzieci w odpowiednim wieku. Mimo to niedożywienie można określić na podstawie liczby mokrych pieluszek (musi być ich co najmniej 6 na dzień). Jeśli noworodek tak naprawdę nie je, należy go uzupełnić mieszaninami.

Z powodu zbyt dużego ciśnienia mleka noworodek może być przestraszony. Jeśli nie ma czasu na przełknięcie, dławi się, skręca, krzyczy i odmawia piersi. W takim przypadku konieczne jest uspokojenie dziecka, można wyrazić nadmiar mleka i kontynuować karmienie.

Dlaczego noworodek płacze po karmieniu mieszanki

Oprócz kolki, która według statystyk dotyczących dzieci ze sztucznymi chorobami występuje częściej niż u niemowląt karmionych piersią, przyczyną płaczu po jedzeniu może być banalne objadanie się.

Mleko matki jest trawione znacznie szybciej niż mieszanina. Noworodek nie rozumie uczucia sytości, nie rezygnuje z dodatkowej porcji jedzenia iw rezultacie jego żołądek zaczyna boleć. Aby rozwiązać ten problem, musisz znać normę ilości żywności odpowiedniej do wieku i karmić ją porcjami.

Aby dziecko nie połyka powietrza podczas karmienia z butelki, musisz wybrać odpowiedni sutek. Otwór w nim nie powinien być zbyt duży, aby dziecko się nie dusiło.

Butelkę należy przechylać tak, aby smoczek był wypełniony mieszanką i nie było w niej powietrza. Przed jedzeniem dziecko rozciąga się na brzuszku, a następnie nosi pręt.

Aby pozbyć się kolki, możesz zmienić mieszaninę.

Inne przyczyny płaczu po karmieniu

Jeśli dziecko nie korzysta z powyższych metod, płacze natychmiast po każdym karmieniu, dlaczego tak się dzieje, możesz wziąć pod uwagę inne powody:

  1. Zapalenie ucha to zapalenie ucha. Bolesne doznania nasilają się właśnie w procesie ssania piersi lub butelki. Dzieciak zwykle próbuje dotknąć ucha, podrapać go.
  2. Drozd (kandydoza) - zapalenie jamy ustnej. Charakteryzuje się wyglądem białej powłoki na języku i wewnątrz policzków. Proces jedzenia jedzenia staje się bolesny.
  3. Patologia przewodu pokarmowego.
  4. Infekcje jelitowe. Towarzyszy mu ból, biegunka, wymioty, gorączka.
  5. Migrena. Ma takie same zewnętrzne objawy jak kolka, ale nie boli brzucha, ale głowy. Przyczyną może być zwiększone ciśnienie wewnątrzczaszkowe.

po karmieniu dziecko wykręca się i płacze

Jeśli dziecko płacze po karmieniu, musisz udać się do lekarza, aby wykluczyć rozwój patologii. Niektóre choroby, takie jak zapalenie ucha środkowego, wymagają natychmiastowego leczenia. Jednak tylko doświadczony lekarz powinien przepisać lek na dziecko. Każde samodzielne leczenie może zagrażać zdrowiu dziecka.


Powiązane publikacje