ss x
x

Przyczyny niespokojnego snu dziecka w nocy


Z niespokojnym snem dziecko musi stawić czoła prawie połowie rodzin. Co robić w takich sytuacjach, kiedy zły sen dziecka zamienia się w koszmar dla rodziców. Jeśli rodzice skarżą się, że ich dziecko niespokojnie śpi w nocy, niektórzy lekarze zalecają leczenie farmakologiczne. W tym samym czasie nie musisz się spieszyć, aby dziecko było kojące.

Dlaczego maluch niespokojnie śpi w nocy?

Próbując zrozumieć pytanie, dlaczego dziecko niespokojnie śpi w nocy możesz zapewnić mu szybką i poprawną pomoc, znacznie poprawiając nocny sen. Piersi nie mogą spać dobrze z wielu powodów, wśród których:

 • uczucie dyskomfortu;
 • uczucie głodu;
 • powstawanie kolki i gazów.

Po kilku miesiącach dziecko może odpocząć niespokojnie z powodu wybucha zębów.

W pierwszych miesiącach życia dziecko często budzi się w nocy z głodu. Pediatrzy zalecają karmienie na żądanie, a pora nocna nie jest wyjątkiem. Jest to szczególnie ważne w przypadku noworodków, które budzą się co 2-3 godziny. Po zjedzeniu dziecko może zasnąć i spać jeszcze kilka godzin. Tak czy inaczej, rodzice muszą spełniać naturalne potrzeby dziecka. Bliżej tego roku będzie można stopniowo zacząć odzwyczajać go od nocnego karmienia.

Kiedy dziecko zasypia źle i niespokojnie śpi w nocy, może wykonać masaż brzucha. Ruchy powinny być okrągłe w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara. W niektórych przypadkach, w celu złagodzenia stanu dziecka pomaga spać na brzuchu.

Pomimo rozwoju medycyny, środki, które pomagają całkowicie uwolnić noworodka od kolki, a jednak nie istnieją. Tak jak nie ma uniwersalnych sposobów na wyeliminowanie bólu i dyskomfortu spowodowanego wybuchem zębów. W takim przypadku lekarz może przepisać specjalne żele i maści, ale zapewniają one jedynie krótkotrwały efekt.

Co możesz zrobić w takich sytuacjach? Rodzice mogą spróbować uspokoić okruchy - weź go na uchwyty, potrząśnij lub połóż brzuch na brzuchu, dzięki ciepłu, w którym zaczyna odczuwać ból wywołany przez kolkę.

Są inne powody noworodek nie śpi dobrze w nocy:

 • jeśli dziecko jest duszne, zimne lub gorące. Pomieszczenie powinno być regularnie wentylowane, temperatura powinna być utrzymywana na poziomie 19-21 C, a poziom wilgotności powinien wynosić 60-70%. Nie należy też zbytnio owijać dziecka lub zbyt łatwo się ubierać w chłodnym pomieszczeniu;
 • niespokojne dzieci często budzą się i źle zasypiają z dźwięków telewizora, muzyki lub głośnych rozmów;
 • dzieci starsze niż 3-4 miesiące mogą potrzebować komunikować się z matką. W tym celu musisz nauczyć go zasypiania na własną rękę. Dla niektórych rodziców możliwość umieszczenia łóżeczka obok łóżka rodziców może stanowić wyjście z sytuacji. Następnie podczas nocnego przebudzenia możesz poklepać dziecko po plecach lub po głowie, matka może przycisnąć jej rękę do beczki swojego dziecka.

Dość często zdarzają się przypadki, gdy mała kobieta śpi bardzo źle i niespokojnie śpi w nocy, jeśli jest naznaczony zwiększoną pobudliwością. Również niedojrzałość układu nerwowego może stać się przyczyną częstego płaczu i krótkiego snu. Dla takich dzieci konieczne jest zminimalizowanie różnych bodźców. Rodzice powinni sprawić, by sytuacja w pokoju, w którym znajduje się dziecko, była tak spokojna, jak to tylko możliwe. Ponadto należy zasięgnąć porady lekarza od lekarza, tak aby specjalista wybrał indywidualne rozwiązanie w celu rozwiązania tego problemu.

Kilka wskazówek, jeśli dziecko nie śpi dużo

Istnieje kilka cech snu noworodka, wiedząc, że można go uśpić o wiele szybciej:

 • Noworodek śpi lepiej, jeśli jest w ciasnej kołysce. Może być otoczony miękkimi przedmiotami, które nieznacznie ograniczą ruch. Do tych celów odpowiedni jest ręcznik lub dziecięcy koc;
 • zrelaksować się przed pójściem do łóżka i złagodzić stres pomoże ciepłe kąpiele z dodatkiem wywar z rumianku, szałwii lub innych ziół;
 • niektóre dzieci uspokajają się i zasypiają z monotonnej cichej rozmowy, kołysanki lub cichej spokojnej i relaksującej muzyki;
 • uspokoić dziecko może to zrobić podczas wieczornego masażu.W tym samym czasie należy wykonać reakcję dziecka po zabiegu - niektóre dzieci są pobudzane z masażu.

Aby poprawić noc, sen powinien być coraz bardziej na zewnątrz. Ponadto, jeśli dziecko nie może zasnąć w ogóle, może się to zdarzyć w wyniku przepracowania. Aby dziecko odprężyło się i spało, możesz iść z nim na spacer. Na wózku inwalidzkim na świeżym powietrzu większość noworodków szybko zasypia.

Funkcje snu niemowlęcego

Noworodek powinien spać do 18-20 godzin dziennie. W tym samym czasie jego marzenie różni się od marzeń osoby dorosłej. Sen niemowlęcia charakteryzuje się czynnymi procesami, dlatego w trakcie snu rzuca piórem, nogami i dreszczami. Takie ruchy mogą prowadzić do częstych przebudzeń, które ostatecznie stają się powodem, dla którego dziecko nie śpi dobrze w nocy.

Dzięki temu aktywnemu snu niemowlę rozwija niezbędny rozwój mózgu, który w niemowlęctwie następuje w przyspieszonym tempie. Bliżej do wieku dwóch lat, sen staje się bardziej spokojny, a mózg rozwija się o 90%.

W wieku dwóch miesięcy dziecko zaczyna odróżniać porę dnia. Rodzice mogą spróbować wyjaśnić różnice między dniem i nocą, w tym poprzez stworzenie odpowiedniego środowiska - bliżej nocy staje się ciemno i cicho.

Jeśli dziecko nie śpi dobrze w nocy, można to wytłumaczyć właściwościami fizjologicznymi:

 • Okruszyna kilku miesięcy życia po urodzeniu dostrzega wiele informacji na temat otaczającego świata. Przetwarzanie i mastering informacji uzyskanych podczas czuwania ma miejsce we śnie, kiedy odbiją się wrażenia i emocje. Można to wyrazić płaczem lub szlochaniem w tym samym czasie, gdy dziecko śpi;
 • dla dziecka niezwykle ważne jest poczucie bezpieczeństwa, które moja matka jest następna. Na poziomie podświadomości dziecko próbuje to sprawdzić płacząc. Jeśli matka nie pasuje przez dłuższy czas, zaczyna płakać.

Co zrobić z niespokojnym snem dziecka w nocy

Istnieje kilka skutecznych technik, które pomagają ukoić dziecko, jeśli często budzi się i nie śpi dobrze w nocy. Są odpowiednie w przypadkach, w których przyczyną zaburzeń snu są fizjologiczne cechy snu.

Powinieneś obserwować okruchy i zwracać uwagę na to, ile razy budzi się w nocy.Dzieci w wieku 2-4 miesięcy mogą obudzić się pół godziny po złożeniu. Konieczne jest, aby w nocy przebudzenie było blisko i uspokoić go (poklepać, wstrząsnąć łóżeczkiem, dać smoczek). Ważne jest, aby dziecko zupełnie się nie obudziło.

Przydatne może być użycie specjalnej frazy. Przyzwyczajenie się do takiej frazy zaleca się od pierwszego miesiąca po urodzeniu. Ważnym punktem jest użycie tego zwrotu tylko podczas przechowywania. Więc możesz nauczyć bardzo szybko zasypiać dziecko w nocy. Na przykład, podczas kolejnego nocnego przebudzenia powiedz do miękiszu: "Śpij, mój króliczku, matka obok, zasypiaj".

Podczas przebudzenia można wydać syczący dźwięk "sh-sh-sh". Autorem tej techniki był E. Pantley, który napisał książkę "Jak położyć się do łóżka bez łez dziecka", matka czworga dzieci. Zgodnie z jej oświadczeniem, możesz nauczyć dziecko spać przez całą noc bez przebudzenia.

Przyczyny niespokojnego snu dziecka w nocy

Innym sposobem nauczenia okruchów, jak dobrze spać w nocy, może być, nie dając mu pełnego przebudzenia. Na pierwszych szlochach możesz dać mu butelkę lub smoczek, wziąć w swoje ręce lub zaśpiewać kołysankę. Nie zmieniaj pieluszki bez potrzeby, włącz światło.

Dzieci starsze (od 8 miesięcy) mogą uczyć się zasypiać przy pomocy ustalonych stowarzyszeń. To może być ulubiona zabawka, przytulanie, że dziecko uspokaja. Niektóre dzieci nie mogą spać bez smoczka, a tracąc je w nocy, zaczynają płakać bardzo. W rezultacie okruchy często mogą się obudzić. Aby uniknąć takich sytuacji, należy umieścić kilka manekinów w łóżeczku - gdy dziecko je straci, może wziąć kolejne.


Naruszenie stowarzyszeń wieczornych

Uważa się, że stowarzyszenia tworzą warunki dla dziecka, w którym zdaje sobie sprawę, że czas iść spać. W przypadku braku takich skojarzeń dziecko bardzo często może się obudzić, źle spać w nocy i trudno je dopasować.

Po przebudzeniu w nocy dziecko może płakać tak długo, jak mama lub tata kucają lub po prostu go podnoszą. W niektórych przypadkach dziecko nie może zasnąć samodzielnie ani wieczorem, ani w nocy po przebudzeniu bez rodziców. W rezultacie proces układania może trwać bardzo długo.

Co musisz zrobić w takich sytuacjach? Specjaliści zalecają nauczyć dziecko niezależności od pierwszego miesiąca życia.Nie ucz go zasypiać przez codzienne kołysanie, leżąc z rodzicami, zaleca się, aby uniknąć zasypiania podczas ssania. Wszystko to w procesie dorastania przeradza się w komplikacje, ponieważ dziecko przyzwyczai się zasnąć w ten sposób.

W przyszłości instrukcje dotyczące samodzielnego snu będą dawały możliwość nie tylko spania w nocy dobrze dla dziecka, ale także odpoczynku dla rodziców.


Powiązane publikacje