ss x
x

Dlaczego 8-miesięczne dziecko nie śpi dobrze w nocy


Dorosły śpi około jednej trzeciej dni, a dziecko w wieku ośmiu miesięcy - więcej niż połowę. Niedobór snu negatywnie wpływa na aktywność ruchową, rozwój zdolności umysłowych i tempo wzrostu dziecka. Ważne jest, aby z czasem ustalić, dlaczego dziecko nie śpi dobrze. Zaburzenia snu u niemowląt w pierwszym roku życia często utrzymują się nawet w starszym wieku. Zdrowe dziecko zwykle śpi, jeśli ma zapewnione komfortowe warunki, odpowiednie odżywianie i sprzyjające środowisko emocjonalne.

Znaczenie snu dla rozwoju dziecka

Rola snu i jego zakłócenia stała się przedmiotem wielu badań. Szczególną uwagę zwraca się na badanie procesów zachodzących podczas snu w ciele małych dzieci. Czas, gdy dziecko śpi, ma ogromny wpływ na rozwój wyższej aktywności nerwowej i zdrowia dziecka.

Pełnoprawny sen zapewnia:

 • Dojrzewanie i wzrost mózgu. Najwyższą aktywność ludzkiego mózgu obserwuje się od urodzenia do trzech lat. Podczas snu intensywnie uformowana jest sieć neuronowa, wzmocnione są połączenia prawej i lewej półkuli.
 • Pamięć i uwaga. Jako dziecko osoba postrzega, asymiluje i systematyzuje ogromną ilość nowych informacji. snu REM, która dominuje w pierwszych miesiącach życia noworodka, ściśle związane z procesem zapamiętywania.
 • Rozwój i rozwój wszystkich systemów ciała. wydzielanie hormonu wzrostu występuje głównie w nocy podczas snu REM, brak może spowodować opóźnienie wzrostu oraz zahamowanie rozwoju fizycznego.
 • Akumulacja energii i odpoczynku. W wieku 8 miesięcy normalnie rozwijające się dziecko jest bardzo aktywne. Aby przywrócić siłę i potencjał energetyczny wymaga długiego głębokiego snu bez częstych przebudzeń.
 • Usuwanie stresu psychologicznego i emocjonalnego. Sen jest sposobem na ochronę przed stresem, na które dziecko jest narażone, otrzymując świeże wrażenia i ucząc się nowych umiejętności.
 • Pozytywne postrzeganie świata. Dobre okruchy nastroju po spokojnym śnie w nocy mają pozytywny wpływ na wszystkich członków rodziny.
 • Wzmocnienie odporności. Odrodzony organizm lepiej radzi sobie z infekcjami.Nie bez powodu w czasie choroby człowiek śpi więcej niż zwykle, z wyjątkiem bólu zmartwień. Stworzenie wszystkich warunków snu jest jednym z warunków pomyślnego leczenia dziecka.

Dlaczego dziecko nie śpi dobrze?

W idealnej sytuacji, po ośmiu miesiącach, dziecko powinno spokojnie spać w nocy, ale jest wiele okoliczności, które mają zły wpływ na sen. Objawami bezsenności są sytuacje, gdy dziecko odmawia pójścia spać o zwykłej porze, we śnie, zawsze odwraca się i płacze, często budzi się w nocy i nie może zasnąć 1-2 godziny.

Główne powody, dla których dzieci nie mogą dobrze spać można podzielić na następujące grupy:
 • fizjologiczne cechy snu dziecięcego;
 • problemy somatyczne;
 • emocjonalne przewzbudzenie;
 • problemy neurologiczne;
 • nieregularnie uformowana codzienna rutyna;
 • niesprzyjające warunki w sypialni.

Aby dokładnie ustalić, dlaczego dziecko nie może spać spokojnie, eksperci ci pomogą. Ważne jest, aby rodzice wiedzieli, że niepokojącym objawem jest bezsenność, trwająca dłużej niż miesiąc. Poprawianie chronicznych zaburzeń snu, gdy dziecko dorasta staje się trudniejsze.


Funkcje snu dziecka w ciągu 8 miesięcy

Jednym z głównych zastosowań snu jest przywrócenie skutecznej pracy wszystkich układów ciała. 8-miesięczne dziecko powinno spać 14-15 godzin dziennie, z czego około 10-12 godzin na dobę. Rozwój okruchów powoduje stały wzrost czasu bezsenności i zmian w rytmie życia. Nie tylko zmiany ilościowe, ale również jakościowe zmieniają strukturę snu. U noworodków po zaśnięciu rozpoczyna się faza szybkiego snu powierzchniowego, a po ośmiu miesiącach sen u małych dzieci rozpoczyna się od fazy wolnej.

W miarę dorastania umiejętności motoryczne Twojego dziecka znacznie się rozszerzają. W wieku ośmiu miesięcy młodzi mogą usiąść samodzielnie, poruszać się w kółko, wstać, chwytając wsparcie, zrobić kilka kroków, trzymając się za rękę dorosłego. Wynikowe ćwiczenie wymaga pełnego odpoczynku. Odpowiednio, okres, w którym dziecko śpi jako głęboki, wolny sen, wzrasta. W tym czasie istnieje przepływ krwi do mięśni, który pozwala dziecku odzyskać od aktywności w ciągu dnia.

Rozkład faz snu jest nierównomierny w cyklach. W pierwszych godzinach po zaśnięciu przeważa najgłębszy, a bliżej świtu - powierzchowny sen.Dlatego niektóre dzieci budzą się i zaczynają zachowywać się aktywnie o 4-5 rano.

Proces przemiany okresów snu i czuwania zależy od rytmów okołodobowych, które są regulowane przez hormony i czynniki środowiskowe. Melatonina, hormon, który określa codzienne rytmy i chroni przed stresem, produkowany jest głównie w nocy.

Wpływ na problemy somatyczne

Niektóre choroby somatyczne związane ze wzrostem i rozwojem fizycznym dzieci mają negatywny wpływ na sen. Aby zrozumieć, dlaczego dziecko źle zasypiało, należy skonsultować się z pediatrą.

Dość często mała osoba śpi słabo z powodu zaburzeń układu pokarmowego spowodowanych użyciem mleka krowiego lub źle dopasowanej odżywki dla niemowląt. Przyczyną bólu w brzuchu może być dysbakterioza, wywołana błędami żywienia, zaburzeniami motoryki jelit lub stosowaniem antybiotyków.

Zaburzenia snu mogą wystąpić z powodu reakcji alergicznej na salicylany. Są zawarte w aspirynie, żółtym kolorze żywności, pomidorach, cytrusach. Rozwiązaniem problemu w tym przypadku jest wykluczenie tych produktów z racji okruchów.

Innym powodem uporczywego zaburzenia snu jest niedobór witaminy D. Dzieci stają się przestraszone i drażliwe, często drżą podczas zasypiania i pocą się we śnie. Poprawia stan przepisany przez lekarza przyjmującego witaminę.

Po 8 miesiącach dziecko nadal będzie wycinane, co może powodować przebudzenie w nocy z powodu bólu. Aby złagodzić stan, użyj specjalnych żeli, masuj dziąsła lodem lub roztworem sody.

Bolesne doznania z ząbkowaniem występują przez 2-3 dni. Jeśli dziecko nie śpi dobrze, ma gorączkę, nie ma apetytu na dłużej niż tydzień, należy skontaktować się z lekarzem. Dziecko może mieć infekcję gardła lub ucha.

Przeciążenie emocjonalne

Po 8 miesiącach nastąpił znaczny skok w rozwoju umysłowym. Kardynalne zmiany w świadomości dziecka mogą podnieść poziom jego lęku. Wielu rodziców mówi o kryzysie zachowania, który wyraża się w nieporozumieniu dziecka, nawet w przypadku krótkiego rozstania z matką. Dzieciak nie chce wykonywać zwykłych czynności, wymaga dodatkowej uwagi do siebie, płacze dużo, je i źle śpi. To zachowanie może trwać 3-6 tygodni.

Zdobywanie nowych umiejętności, wiele różnych emocji i doświadczeń, komunikacja i gry przez cały dzień - wszystko to może powodować zmęczenie. Dzieci są zmęczone obfitością wrażeń, szybko zasypiają, ale potem wstają w nocy i nie mogą zasnąć w ciągu kilku godzin. W rezultacie brakuje powierzchniowego snu, co prowadzi do upośledzenia pamięci, nadpobudliwości i tendencji do zachowań agresywnych.

Nieprawidłowa organizacja wieczornego przebudzenia może prowadzić do nadmiernego pobudzenia układu nerwowego. Niepożądane zwiększenie aktywności przed pójściem do łóżka: ruchome gry, jasne światło, hałas i śmiech. Wieczór powinien być poświęcony zacisznym zajęciom, odwiedzający powinni być ograniczeni do godzin dziennych. Dziecko będzie lepiej spać po wieczornym spacerze i kąpieli w ciepłej wodzie z dodatkiem wywaru z kojących ziół.


Wymagania wstępne na dobry sen

Aby zapewnić, że proces zasypiania przebiega bez kaprysu i łez, dziecko powinno powtarzać codzienny rytuał kładzenia się spać. Ułóż dziecko do snu w tym samym czasie. Co robić i w jakiej kolejności, każda mama może określić siebie, w oparciu o cechy dziecka i własne pragnienia. Najczęściej rodzice włączają do rytuału następujące czynności: chodzenie, karmienie, kąpanie, masaż relaksacyjny, czytanie bajki, kołysanka.

Dlaczego 8-miesięczne dziecko nie śpi dobrze w nocy

Dziecko powinno mieć wystarczająco dużo wysiłku fizycznego i zużywać energię w ciągu dnia. Aby zapobiec nawrotom bezsenności w nocy, musisz przestrzegać norm snu w ciągu dnia i spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu.

Często dziecko nie zasypia w nocy z powodu dyskomfortu spowodowanego dusznym lub suchym powietrzem, nieskutecznie dobraną pieluchą lub zbyt ciepłą odzieżą. Jeśli miękisz jest gorący, wówczas wraz z potem organizm opuszcza płyn. Ponadto każdy przeciąg od pocenia dzieci może wywołać przeziębienie. Suche powietrze powoduje przekrwienie błony śluzowej nosa i duszność. Pragnienie, pieczenie w nosie i suchość w gardle mają zły wpływ na jakość snu. Dlatego konieczne jest obserwowanie prawidłowych parametrów mikroklimatu w pomieszczeniu, w którym dziecko będzie spać.

Optymalna wilgotność w sypialni powinna wynosić 60%, a temperatura około 20 ° C. Konieczne jest regularne organizowanie wietrzenia i monitorowanie czystości w przedszkolu.Meble tapicerowane, dywany i inne pojemniki na kurz, niedostępne do czyszczenia na mokro, są niepożądane w pobliżu łóżeczka dziecięcego.

Aby stworzyć sytuację, w której musisz iść spać, musisz wyłączyć światło i wyeliminować ostry hałas. Kompletna cisza nie jest potrzebna dla dziecka, cicha muzyka, spokojna mowa nie przeszkadza mu.

Nadmierne oświetlenie, charakterystyczne dla współczesnego życia, ma szkodliwy wpływ na sen. Światło z nocnego światła, dołączony telewizor, lampa uliczna nie pozwala na wyprodukowanie niezbędnej ilości melatoniny. Lekarze somnovologists zalecają spać w całkowitej ciemności.


Powiązane publikacje