ss x
x

Uspokoić noworodka, gdy płacze


Płacz to jedyny sposób, aby noworodek komunikował się z rodzicami. Długotrwały płacz dziecka odzwierciedla nastrój i stan psychiczny rodziców. Jednak głównym powodem jest próba poinformowania dorosłych, że dziecko czegoś nie lubi.


Co może powodować płacz dziecka?

Aby odpowiedzieć na pytanie, jak uspokoić płaczące dziecko, pierwszą rzeczą do zrobienia jest zidentyfikowanie przyczyny jego płaczu. Najczęściej płaczą dzieci, gdy czują się głodne. Jeśli miękisz ciągle płacze, powinieneś zwrócić uwagę na to, czy jest dobry w przybieraniu na wadze. Małe dzieci karmione sztucznie często czują się spragnione. Dlatego takie dzieci powinny często oferować gotowaną wodę w butelce.

Inną częstą przyczyną płaczu noworodków może być kolka. Tworzenie się gazów i ból brzucha, nieprzyjemne odczucia - wszystko to sprawia, że ​​wiele dzieci płacze.

Mokra pieluszka jest również jedną z przyczyn płaczu dziecka. Jeśli miękisz jest zimny lub wręcz zbyt gorący, zakłócają go głośne rozmowy i nietypowe dźwięki - może to spowodować poważne uczucie dyskomfortu u noworodka.

Inną przyczyną płaczu dziecka może być poważne zmęczenie, w wyniku którego nie może on uspokoić się i zasnąć.

Skuteczne sposoby uspokojenia dziecka, gdy płacze

Nie bój się zepsuć dziecka, ponieważ w pierwszych miesiącach po urodzeniu nie płacze, aby złościć dorosłych, ale po to, aby zgłosić przyczynę niepokoju. Próby "wychowywania" go, ignorowanie płaczu noworodka, mogą prowadzić tylko do jego wzmocnienia, a to ma zły wpływ na zdrowie dziecka i jego rodziców.

Zastanów się, jak pomóc dziecku, jeśli płacze:

 1. Najbardziej skutecznym sposobem na uspokojenie płaczącego dziecka jest choroba lokomocyjna. Jednolite i gładkie kołysanie pozwoli uspokoić okruchy, przypominając czas znalezienia matki w brzuszku.W przypadku choroby lokomocyjnej można użyć łóżeczku lub elektronicznej huśtawki dla dzieci, a można to zrobić, trzymając noworodka w ramionach.
 2. Aby dziecko odprężyło się i zasnęło, możesz wyjść z nim na spacer. Od ruchu wózka i odgłosów ulicy wiele dzieci szybko się uspokoiło i zasnęło. Ewentualnie możesz rzucić noworodka w samochodzie.
 3. Niemowlę, które karmi się naturalnie, może być przywiązane do klatki piersiowej. U aktywnych dzieci proces ssania jest dobrze rozwinięty, pomaga uspokoić bardzo wiele niemowląt. Jeśli dziecko jest pełne lub karmione mieszankami, możesz zaproponować mu ssanie smoczka.
 4. Pieluszki to bardzo skuteczny sposób uspokojenia emocjonalnych dzieci. Po owinięciu noworodka staje się ono ciasne, tak jak w ostatnich tygodniach przed urodzeniem, dzięki czemu okruchy uspokajają się i zasypiają. Pieluszka powinna być ciasna, aby dziecko nie mogło swobodnie poruszać uchwytami i nogami.
 5. Innym sposobem na uspokojenie dziecka może być zmiana pozycji. Jeśli dziecko znajduje się z tyłu, możesz je położyć na wewnętrznej stronie brzucha. W tym samym czasie jego głowa jest wygodnie umieszczona na łokciu. Po dotarciu do brzucha niewygodne i bolesne odczucia kolki staną się mniej zauważalne. A ciepło rąk mojej matki lub ojca zapewni dziecku poczucie komfortu i przyjemnego ciepła.
 6. Niektóre dźwięki, jako dyskretny hałas, również pomagają uspokoić dziecko i pomóc mu zasnąć. Fakt ten tłumaczy się wspomnieniami uczuć dziecka w brzuszku matki. W tym celu można przypomnieć, które dźwięki najczęściej otaczają ciężarną kobietę. Możesz spokojnie włączyć muzykę lub program telewizyjny, którego słuchała przyszła matka itp.
 7. Niektóre noworodki śpią dobrze, jeśli jako dźwięk w tle słyszą hałas spowodowany pracą urządzeń gospodarstwa domowego, okapów lub radia. Syk i pieśń imitują odgłosy procesów fizjologicznych zachodzących w ciele matki podczas ciąży. Aby uspokoić dziecko, możesz odtworzyć dźwięk "sh-sh-sh" w uchu. Jeśli płacze dużo, powinno być zrobione wystarczająco głośno, by usłyszeć ten dźwięk.

Często dzieci płaczą źle w proteście, gdy czegoś nie lubią. Może to być niezbędna higiena i inne procedury, na przykład czyszczenie dziobka, zmiana ubrania itp.Ponieważ nie można obejść się bez tych procedur, dziecko będzie musiało je znosić. Jednak po nieprzyjemny dla niego czynność zostanie zakończona, można przytulić okruchy lub zrobić coś, co lubi i coś, z którego on się uspokaja.


Inne sposoby uspokojenia dzieci

Ponieważ płacz dzieci może być spowodowany wieloma przyczynami, tropem jest próba zidentyfikowania i wyeliminowania ich. Pomogą w tym niektóre proste wskazówki, które z pewnością powinny być starane, aby znaleźć skuteczny sposób na uspokojenie okruchów:

- stworzyć komfortowe warunki dla dziecka. Upewnij się, że ma suchą pieluchę, nie jest ubrany zbyt lekko i nie jest zbyt owinięty. Jeśli szyja okruchów jest bardzo ciepła, należy zdjąć z niej nadmiar odzieży, jeśli skóra z tyłu głowy jest zbyt chłodna, konieczne jest ubranie podgrzewacza dla dziecka. Należy upewnić się, że dziecko nosi wygodne ubranie lub pieluchę. Niektóre dzieci są zirytowane obecnością dużej liczby otaczających obiektów lub samym środowiskiem. W tym celu można usunąć z pokoju niepotrzebne przedmioty i zbyt jasne ostre światło;

 • dla dziecka dobrze będzie przytulić się do mojej matki, usłyszeć jej głos. Noworodki dobrze się uspokajają, gdy słyszą bicie serca mamy;
 • trzeba porozmawiać z dzieckiem. Jeśli matka musi błądzić krótko odejść od niego, powinien zawsze rozmawiać z dzieckiem;
 • upewnij się, że dziecko nie jest głodne i nie przejmuje się pragnieniem. W takim przypadku, wciąż płaczę podczas karmienia może być zapalenie ucha środkowego lub obecność podrażnienie błon śluzowych;
 • kojący masaż. Kontakt cielesny i masaż sprzyjają relaksacji. Wiele dzieci lubią macierzyńskie dotknięcia. Możesz iść powoli i płynnie wzdłuż tułowia, pleców, nóg i ramion. Pożądane jest masowanie brzucha zgodnie z ruchem wskazówek zegara. To złagodzi okruchy dyskomfortu i kolki. W tych samych celach możesz zrobić "rower";
 • kąpiel w ciepłej wodzie. Zabieg kąpieli pomoże rozluźnić dziecko, usunąć uczucie lęku. Aby go uspokoić, możesz również wytrzeć swoją małą twarz wodą w temperaturze pokojowej;
 • zapewnić zwrot niedomykalności powietrza. Kiedy płacze, następuje połknięcie powietrza. W rezultacie miękisz zaczyna płakać jeszcze bardziej, chwytając jeszcze więcej powietrza.W takim przypadku musi on zapewnić pozycję pionową, w której może zawracać nadmiar powietrza. To musi koniecznie być powtarzane za każdym razem, gdy dziecko je;
 • rozproszenie uwagi dziecka. Dla dzieci starszych niż 3-miesięczne powietrze, zmiana uwagi dziecka może stać się istotna. W tym celu ciekawa zabawka jest przydatna, zabawna
 • obiekty o jaskrawych kolorach lub oglądające kolorowe klipy, filmy animowane w telewizji itp.

Należy go brać w ręce dziecka tak często, jak to możliwe, a nie tylko podczas jego płaczu. W przeciwnym razie zrozumie ten trend i będzie często i często płakać, przyciągając uwagę rodziców.

Uspokoić noworodka, gdy płacze

Jednym z powodów płaczu dziecka w wieku 4-5 miesięcy i starszych może być ząbkowanie. Towarzyszące objawy to nadmierne ślinienie, zaczerwienienie i obrzęk dziąseł, dziecko próbuje gryźć żadnych przedmiotów wpada w ręce. Aby złagodzić te objawy, możesz masować dziąsła w miejscu ząbkowania dokładnie myjąc ręce. Możesz używać specjalnych produktów, żeli i maści, które są sprzedawane w asortymencie we wszystkich aptekach.

Jak rozpraszać uwagę dziecka?

Każda matka może znaleźć swój własny sposób rozpraszania dziecka od płaczu. Możesz przynieść to do okna, tym samym rzucając okiem na to, co dzieje się na ulicy. Może obserwować przechodniów lub samochody.

Niektóre dzieci reagują na różne intonacje swoich rodziców. Możesz powiedzieć dziecku bajkę lub rymowankę, używając tej techniki.

Możesz dać dziecku dotykać małych torebek z różnymi wypełniaczami. Do wypełniania zadu nadaje się piasek, kamyki lub pachnące trawy (mięta, rumianek, drzewo sandałowe).

Aby rozproszyć miękiszu, inni krewni mogą wziąć go w ramiona.

Kiedy potrzebujesz pomocy u lekarza

Kiedy okruchy ciągle wołają o dwa lub trzy dni, a przyczyna jego płaczu nie została ustalona, ​​a także w przypadkach, gdy zachowanie dziecka stało się niezwykłe, konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem.

W przypadku, gdy płacz noworodka nie zatrzymuje się kilka godzin z rzędu i nie można go w żaden sposób uspokoić, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem. Potrzebna jest również opieka medyczna, gdy okruchy ciągle płaczą, jego płacz jest monotonna i monotonna, a także letarg dziecięcy.

Ważnym punktem jest fakt, że kiedy dziecko krzyczy, jego fontanel może puchnąć - to normalne. Ale jeśli fontanel staje się spuchnięty w spokojnym stanie, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.

Podsumowując, należy zauważyć, że dla każdego dziecka taka czy inna metoda uspokojenia go może być akceptowalna. W końcu przyczyny płaczu w dzieciństwie są różne dla wszystkich. Rodzice, dzięki stałemu pobytowi z dzieckiem, będą mogli zrozumieć, co mu się podoba, a co, przeciwnie, wywołuje u niego gwałtowne negatywne emocje.


Powiązane publikacje