ss x
x

Sukcesy dziecka w ciągu 4 miesięcy


 W pierwszych miesiącach życia dziecko rozwija się tak aktywnie, że każdego dnia przynosi nowe osiągnięcia. Pod koniec trzech miesięcy miał już zgromadził pewien bagaż umiejętności i nadal robić wszystko z wielkim entuzjazmem. Na jeden dzień zajmuje mniej czasu, więc często po karmieniu dziecko woli uczyć się otaczającego świata i nie zasypia od razu.

Jego dziecko wyraża różne emocje i pragnienia na różne sposoby. Ale uważny mama nie jest trudne do komunikowania się z okruchów, ponieważ w tym czasie nadal bardzo silna więź subtelny, które powstało podczas rozwoju płodowego. Ale poza własnymi intuicyjnymi umiejętnościami nie zaszkodzi wysłuchać zaleceń ekspertów i lepiej je przestudiować powinien być w stanie dziecko w 4 miesiące.


Rozwój fizyczny

Nawet w porównaniu z 2- i 3-miesięcznym dzieckiem w wieku 4 miesięcy jest bardzo odmienną mobilnością i pragnieniem wiedzy. Aby to zrobić, wykorzystuje wszystkie swoje możliwości, które rozwija z przyjemnością. Co dziecko w wieku 4 miesięcy, będąc fizycznie zdrowe, może wymienić każdą uważną mamę.

Mięśnie małego ciała są już zauważalnie silniejsze, a dziecko coraz pewniej korzysta z aktywności ruchowej. Dobrze trzyma głowę, gdy pomaga mu utrzymać pozycję pionową. W pozycji leżącej opiera się na uchwytach, podnosi głowę, odwraca ją i rozgląda się. Leżąc na łóżku, dziecko może już odwrócić się od pleców do brzucha, odciągając od niego rączkę, a następnie powrócić do pozycji z tyłu. Niektóre z najbardziej aktywnych dzieci już próbują wylądować pod koniec trzeciego miesiąca, ale nie warto zachęcać do tych prób. Lepiej postępuj zgodnie z radą specjalistów i zacznij siadać dziecko nie wcześniej niż sześć miesięcy.

Gdy odruch chwytania rozwija się z pełną prędkością, praca z uchwytami staje się ulubionym zajęciem karapuza. Początkowo może próbować chwytać duże fragmenty rysunków na ubraniach swojej matki lub pościeli.Ale wkrótce jego działania zostają przeniesione do prawdziwych obiektów - wszystkiego, co można osiągnąć. Dziecko przejrzy je, obejrzy je, a nawet spróbuje na zębie. Szybko spodoba mu się nie tylko odczuwanie przedmiotów, ale także wyczuwanie faktury różnych materiałów.

W ciągu czterech miesięcy zauważalnie rozwija się również wzrok. Małe oczy są już dobrze skupione na przedmiotach i poruszają się za przedmiotami. Wzrok jest zaostrzony, dziecko jest już w stanie rozróżnić odcienie kwiatów i zamiatać cały pokój.

Dziecko doskonale rozróżnia i brzmi. Zna dobrze głos swojej rodziny i lubi słuchać. Aby pomóc w rozwoju słuchu, możesz zademonstrować dźwięk różnych instrumentów muzycznych - ksylofon, dzwonki, rury. Nawet zwykłe grzechotki są robione biorąc pod uwagę fakt, że brzmią one inaczej. Ponadto dziecko szybko dowiaduje się, że jednym z najciekawszych źródeł dźwięku jest on sam. A następnie uruchomić wszystkie rodzaje eksperymentów ze swoim głosem, dziecko zmienia intonację, kliknie jego język, stawia jego usta i stara się wiele różnych odmian. W tym momencie, jeśli zwrócisz szczególną uwagę na takie ćwiczenia, dziecko podejmie pierwsze próby wymawiania pojedynczych sylab lub prostych jednosylabowych słów.

W ciągu czterech miesięcy aktywnie rozwijają się umiejętności motoryczne, więc zapewnij dziecku dużą liczbę zabawek wygodnych do trzymania i trzymania w dłoni. Może to być kupowane grzechotki na długopisach i pierścionkach, domowe tasowanie, a także szczegóły od projektantów.

Osiągnięcia na płaszczyźnie psycho-emocjonalnej

Oprócz umiejętności fizjologicznych, istnieje przystosowanie do społeczeństwa i rozwija zdolność do interakcji z innymi ludźmi. 4-miesięczne dziecko - nie żywą lalkę, jak wielu myśli. Bardzo ciekawie jest z nim porozmawiać, po prostu trzeba się tego nauczyć.

Wszystkie emocje dziecka są w pełni świadome. On uśmiecha się i śmieje się, gdy robi coś takiego. Płakał też zawsze są różne, a mama ton jest w stanie określić przyczynę choroby dziecka. Ale strach przed obcymi pojawi się trochę później. Teraz dziecko jest równie przyjazne dla wszystkich i nie okazuje oporu, gdy ktoś bierze nowy w swoje ręce.

Dzieci bardzo szybko zaczynają odczuwać korzyści płynące z komunikacji i dlatego z wielką przyjemnością przyjmują wszystkie oznaki uwagi, zwłaszcza jeśli są prezentowane w zabawnej formie.Proste gry „czterdzieści biały jednostronny”, „bus-car”, „finger-boy”, „OK”, „koza”, a druga prowadzi do radości dziecka, a oprócz czynników rozwojowych zapewnić inny zestaw pozytywnych emocji.

Szczególnie w rozwoju czteromiesięcznego dziecka chodzi o komunikację z innymi dziećmi, zwłaszcza jeśli są one rówieśnikami. Starsze dzieci są karmienia piersią, jak lalka lub zwierzę, a wraz z dziećmi w tym samym wieku kontaktuje się nieco inny plan. Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że maluch tylko flądry i gulyat, ale jeśli przyjrzeć się bliżej, można zauważyć, że istnieje bardzo realne oddziaływanie między nimi. Mówią niezwykłą drogę dla dorosłych, ale zdają sobie sprawę z siebie, każdy reaguje inaczej, a reakcja ta wyraża również szczególności. To pierwsza adaptacja do społeczeństwa.

Na co musisz zwrócić uwagę

Wszystkie dzieci rozwijają się w różny sposób, a wiele wskaźników często nie pasuje do ściśle określonych ram. Ktoś zaczyna mówić przed rówieśnikami, później ktoś wznosi się na nogach, czyjeś zęby nie pojawiają się na jednym, ale na kilka naraz. Takie przypadki nie są uważane za odstępstwa, to po prostu dany osobnik rozwój. Ale niestety zdarzają się przypadki, gdy rozwój przebiega z oczywistymi naruszeniami. Odchylenie jest diagnozowane przez doświadczonego lekarza. Jednak każda matka, jeśli jest uważna i wie, co dziecko powinno być w stanie zrobić w ciągu 4 miesięcy, może zauważyć, że coś jest nie tak z jej dzieckiem.

I chociaż nikt nie spodziewa się najgorszego, nadal dobrze jest wiedzieć, jakie niepokojące objawy należy natychmiast zareagować:

  • Małe dziecko porusza się i nie dążą do aktywności i nabywania nowych umiejętności: rolki, elementy chwycić i trzymać je w zagrodzie, podjąć próbę usiąść.
  • Czteromiesięczny jeszcze nie nauczył się pewnie trzymać głowy.
  • Dziecko nie interesuje się zabawkami ani żadnymi innymi przedmiotami, szczególnie jaskrawymi kolorami.
  • Skąpe nie gaworzy i nie ma na celu pokazać emocje, śmieje się i uśmiecha się, a jeśli tak, to tak, jakby nieświadomie.
  • Dzieciak nie reaguje na jego imię i różne dźwięki, a także na bliskich ludzi, którzy go otaczają nieustannie.
  • Dziecko leniwie wysysa pierś, odmawia jedzenia i picia.

Letarg i apatia mogą wskazywać na przeziębienie lub problemy z trawieniem.Ale takim tymczasowym dolegliwościom towarzyszy wysoka gorączka, kaszel i inne objawy. Jeśli lekarz nie zdiagnozował żadnych chorób, należy zawsze zwracać jego uwagę na objawy powodujące niepokój. Wiele odchyleń w rozwoju można z powodzeniem poprawić, jeśli zostaną zauważone na czas i zaczną działać. Przydatne będzie również uwzględnienie dziedzicznej predyspozycji do niektórych chorób.

Najbardziej niebezpieczne odchylenia, które mogą prowadzić do opóźnień rozwojowych, to zaburzenia słuchu i wzroku. Dlatego nawet przy najmniejszym podejrzeniu nie bój się być reasekurowanym i udać się do lekarza na profesjonalny egzamin.


Co jest niezbędne, aby dziecko mogło się dalej rozwijać

Jeśli dziecko ma poważne zaburzenia rozwojowe, nie można uniknąć wykwalifikowanej pomocy. Ale członkowie rodziny mogą łatwo dokonać korekty. W końcu często dziecko nie opanowało żadnych umiejętności tylko dlatego, że nie zwracają na niego uwagi.

Rozwój jest intensywny i stały, więc musisz komunikować się z dzieckiem tak bardzo, jak to możliwe. Komunikacja to nie tylko chodzenie, karmienie i kąpiel. Dziecko potrzebuje różnych gier edukacyjnych z zabawkami i bez nich. Moment gry można wykorzystać przy każdej okazji. Nawet codziennemu masażowi profilaktycznemu najlepiej towarzyszą rymowanki, dowcipy, piosenki i powiedzenia.

Komunikacja powinna być jak najbardziej emocjonalna. Hojnie używać mimiki, różne odcienie brzmień charakterystycznych gestów, że dziecko odnotowano szereg okazywania uczuć. Trzeba jednak mówić wyraźnie i porzucić wszystkie "syusyukanya" - dziecko musi początkowo usłyszeć właściwą mowę, aby później nie było problemu z przywracaniem zniekształconej wymowy.

Sukcesy dziecka w ciągu 4 miesięcy

Już nauczaj okruchów dialogu, a nie tylko mów. Z różnymi pytaniami i czynami prowokuj go do odpowiedzi. Oczywiście odpowie na swój sposób, ale szybko zrozumie, co powinien zrobić i doceni tę fascynującą działalność.

Okazuj uczuciu, miłości i uczuciu względem dziecka. Płacz i niegrzeczny ton są niedopuszczalne. Wszystko to jest odroczone w podświadomości i bezpośrednio wpływa na rozwój.

Pod każdym względem, rozwijaj słuch i wizję czteromiesięcznego dziecka. Zabawki powinny być jasne i piękne, czyste, naturalne kolory i odpowiedni kształt.Chroń dziecko przed telewizorem. Dołącz przyjemną muzykę za pomocą dzwonków i innych instrumentów, które wytwarzają łagodne, nieagresywne dźwięki.

Wśród przyczyn, które hamują rozwój, eksperci wspominają o złym odżywianiu i słabej opiece. Ale nie mniej ważny jest czynnik wychowania. Błędy, na które pozwalają rodzice, mogą stać się poważną przeszkodą w kształtowaniu się pełnoprawnej osoby.


Powiązane publikacje