ss x
x

Dziecko w wieku 6 miesięcy: umiejętności i osiągnięcia


Ważnym wydarzeniem dla każdego z rodziców jest osiągnięcie dziecka w wieku 6 miesięcy. Od urodzenia dziecko już wiele się nauczyło, wiele się nauczyło, przyzwyczaiło się do członków rodziny. Mama i tata są ściśle obserwując dziecko, starają się nauczyć go wszystkiego tak szybko, jak to możliwe, boją się, że dziecko nie zaczęła się zaległości w ich rozwoju od swoich rówieśników, więc są zainteresowani w pytaniu: „Co musi być w stanie dziecka wynosi 6 miesięcy?”.


Rozwój fizjologiczny

Wzrost sześciomiesięcznego dziecka powinien wynosić 64-68 cm, a waga - 6,8-8,5 kg. Odchylenie od normy 1 kg wagi i kilka centymetrów wzrostu nie powinno powodować niepokoju. Zgodnie z ustawionym ciężarem moc należy wyregulować. Jeśli dziecko ma brak wagi, to w przynęcie należy wprowadzić owsiankę, przyczyniając się do przyrostu masy ciała. Jeśli dziecko dobrze przybiera na wadze, a być może ma nadmiar, to większość pokarmów uzupełniających powinna być przecierami owocowymi i warzywnymi. Aby dzieci dobrze i dobrze się rozwinęły, powinien otrzymywać wszystkie niezbędne pierwiastki śladowe i witaminy.

Pod koniec 5 miesięcy życia dzieci uczą się odwracać od pleców do brzucha iz powrotem. Po opanowaniu tej umiejętności dziecko zaczyna ją ćwiczyć często. Dzieciak nie jest po prostu leżał na brzuchu, on opiera się na uchwycie, próbując usiąść, próbując dostać się na kolana.

Piersi mogą przylgnąć do boków wózka, z tyłu łóżeczka, podciągnąć się i usiąść. Większość dzieci w szóstym miesiącu życia może usiąść sama, ale ich plecy nadal potrzebują wsparcia.

Leżąc na brzuchu, sześć miesięcy dziecko może polegać tylko z jednej strony, a druga podjąć pewne elementy. Chce dotknąć wszystkiego, poczuć, uczyć się. Jeśli nie może dotrzeć do przedmiotu zainteresowania, będzie na niego patrzeć, rozluźniając i zaciskając krzywkę.

Jest świadomość, że ma dwa pióra. Bierze zabawkę, przesuwa ją z jednej ręki na drugą, porównując doznania i upewniając się, że czuje to samo w obu rękach. Dziecko może wziąć zabawkę w każdej ręce.

Niektórzy rodzice zapis wideo wszystkie osiągnięcia swoich dzieci, żeby wiedzieć, w jakim wieku ich dziecka istnieje szczególna umiejętność.Później może to być przydatne, gdy pojawi się drugie dziecko z rodziny.

W ciągu sześciu miesięcy wiele dzieci zaczyna się poruszać. Ktoś cofa się, przesuwając ręce, ktoś kręci się wokół niego na brzuchu, a ktoś porusza się już na czworakach. Jeśli dziecko nauczyło się czołgać w ciągu 6 miesięcy - to dobrze. Jeśli nadal nie wie, jak to zrobić, nie ma w tym nic złego. Niektóre dzieci w ogóle się nie czołgają. Brakujące tego etapu rozwoju, natychmiast stają na nogach i próbują chodzić.

Rodzice powinni w każdy możliwy sposób przyczyniać się do rozwoju mięśni dziecka. Konieczne jest, aby zrobić regularnych masuje nogi i plecy, położyć dziecko na podłodze, bo na płaskiej powierzchni będzie bardziej wygodne, aby rozwijać swoje umiejętności motorycznych. Podłoga musi być oczyszczona z gruzu i ciał obcych, które mogą zaszkodzić dziecku.

Sześciomiesięczne dziecko nie jest jeszcze gotowe do chodzenia, ale przygotowuje mięśnie biodra do tego procesu. Jeśli dziecko zostanie uniesione i przytrzymane pod pachami, zacznie pchać nogami, tańczyć i podskakiwać. Jeśli podniesiesz rękę dziecka z pozycji leżącej, wtedy spróbuje podciągnąć się i usiąść.

Szybko rozwija umiejętności motoryczne rąk. Palce pewnie i pewnie trzymają różne przedmioty. Dzieciak aktywnie interesuje się małymi przedmiotami, próbuje je najpierw za pomocą długopisu, a jeśli to nie działa, to dwoma palcami. Trzęsie zabawkami, wsłuchuje się w wydawany dźwięk, uderza go o siebie, wyrzuca, uważnie obserwując lot i upadek. Zabawki są badane nie tylko rękami, ale także ustami, lizaniem i obgryzaniem.

Jeśli dziecko nie jest zainteresowane małymi przedmiotami, nie jest to oznaką luki rozwojowej. Po prostu dziecko jest zainteresowane większymi zabawkami.

W tym wieku lubią okruchy, gdy zmieniają swoją pozycję ciała w przestrzeni: poruszają się w lewo-prawo, w górę, w dół, podnoszą się wyżej, okrążając pokój. W tych momentach aparat przedsionkowy jest szkolony, a dzieci mają dużo przyjemności, są szczęśliwe, uśmiechają się i śmieją.

Wyraźnie widać, że umiejętności sześciomiesięcznego dziecka można zobaczyć na filmie na końcu artykułu.

Sen sześciomiesięcznego dziecka wynosi 14-15 godzin dziennie. W nocy może spać 10-11 godzin, a w ciągu dnia - dwa razy przez 1,5-2 godziny. Teoretycznie okruchy nie potrzebują już karmienia w nocy. W praktyce dziecko karmiące piersią nadal budzi się co najmniej 2 razy w ciągu nocy.

Rodzicom zaleca się stworzenie reżimu dnia dla dziecka. Będzie łatwiej zarówno matce, jak i niemowlęciu, zwłaszcza gdy chodzi do przedszkola i szkoły. Aby to zrobić, należy starać się codziennie spać w tym samym czasie, często chodzić po ulicy, śnić w powietrzu i codziennie kąpać dziecko.


Rozwój psycho-emocjonalny

Co może zrobić dziecko w ciągu 6 miesięcy? W ciągu sześciu miesięcy dziecko może dobrze widzieć otaczające przedmioty, sprawdzać je z zainteresowaniem. Siedząc na uchwytach krewnego, dotknie jego włosów, sprzączki na ubraniach. Jeśli dziecko nie śpi na ulicy, ale nie śpi, będzie uczyć się świata: drzew, ptaków, psów i kotów, ludzi. Konieczne jest stworzenie biernego słownictwa dziecka, pokazanie na zwierzętach, samochodach, wyrażanie imion żywych istot i różnych przedmiotów. Kroha już zna jego imię, odpowiada na jego imię, pamięta nazwy zabawek, które widzi na co dzień.

Półolatka zaczyna rozumieć mowę dorosłych. To symuluje dźwięki słyszał, słownictwo jest uzupełniana sylaby „gu”, „tak”, „n”, „de”, „boo”. Gapi się nie tylko, gdy ktoś jest z nim, ale sam z sobą.

Dziecko często pokazuje swoje emocje, reagując na członków rodziny, na wydarzenia zachodzące w pobliżu. Uśmiecha się, ciesząc z wyglądu bliskiego krewnego, śmieje się, gdy jest grał lub marszczy brwi, denerwuje się, gdy coś mu nie pasuje. Teraz rodzicom łatwiej jest określić stan zdrowia dziecka.

Dzieciak przypomniał sobie głos matki i zareagował na to z płaczem, nawet jeśli matka zniknęła z pola widzenia, gdy na przykład rozmawia w sąsiednim pokoju.

Ostry słuch dziecka pozwala usłyszeć nie tylko skrzypienie otwieranych drzwi, ale także szelest papierów, cichy szept, lekki szelest kroków. Dla wszystkich tych dźwięków natychmiast reaguje, odwracając głowę w kierunku źródła.

Sześciomiesięczne dziecko dobrze zna wszystkich członków rodziny i może zareagować negatywnie na przybywających do domu obcych, zwłaszcza jeśli obcy chcą go wziąć w ramiona. Sfrustrowany okruch szybko się uspokoi, gdy tylko wejdzie w ręce matki.

Dzieciak zaczyna rozumieć przyczyny i konsekwencje różnych działań. Świadomie naciska przycisk zabawki, wiedząc, że po naciśnięciu przycisku muzyka będzie odtwarzana. Lubi pudełka, pnie, garnki, które można otwierać i zamykać, ukrywać w nich zabawki.

Jak zidentyfikować problemy w rozwoju dziecka

Istnieje kilka niebezpiecznych znaków, które powinny ostrzegać rodziców:

  1. Dzieciak nie próbuje nauczyć się usiąść. Nie dostanie go nawet przy wsparciu dorosłych.
  2. Kiedy dziecko jest unieruchomione pod pachami, nie opiera się na nogach i nie odtrąca go.
  3. Zabawki nie są przenoszone z jednego małego uchwytu na drugi.
  4. Nie ma reakcji na dźwięki, których źródła są poza zasięgiem wzroku.
  5. Dzieciak nie prosi, by go odebrano.
  6. Dziecko się nie uśmiecha, nie papla, nie rozpoznaje mamy, tato.

Gry dla rozwoju sześciomiesięcznego dziecka

Dorośli mogą przyczynić się do pełnego rozwoju dziecka, stale zwracając na niego uwagę, rozmawiając z nim i grając w gry rozwojowe.

Dzieci uwielbiają gry z pudełkami, szkatułami, butelkami. Lubią je otwierać i zamykać, ukrywać i znajdować w nich różne przedmioty. Możesz wziąć zwykłe kartonowe pudełko spod herbaty i schować zabawkę, a następnie pomóc dziecku w odnalezieniu.

dziecko w wieku 6 miesięcy: umiejętności i osiągnięcia

Możesz bawić się różnymi przedmiotami, dać im dotyk dziecka, aby poczuł różnicę w materiałach i formach.

No dobrze trenuj małe ręczne zabawki motorowe, którymi są spirale, na których musisz przenosić przedmioty (zwykle piłki). Takie zabawki są sprzedawane w każdym sklepie dziecięcym, przyciągają dziecko jasnymi kolorami i ruchomymi szczegółami.

Przydatne dla dziecka będą pióra do masażu. Mama powinna codziennie z łatwością masować nie tylko nogi, ramiona, plecy, ale każdy mały palec. Do tej pory można znaleźć wiele podręczników wideo dla matek, które demonstrują metody rozwoju dziecka.

Kiedy matki komunikują się ze sobą, dzielą się osiągnięciami swoich dzieci. Czyjeś dziecko przechodzi przez kilka etapów rozwoju szybciej, ale ktoś wolniej. Nie porównuj umiejętności małych dzieci, ponieważ każde dziecko jest wyjątkowe.


Powiązane publikacje