ss x
x

Przyczyny zaburzeń snu u sześciomiesięcznego dziecka


Dla pełnego rozwoju całego ciała dziecka, potrzebuje on zdrowego snu. Ale nie wszystkie dzieci śpią dobrze. Dlaczego dziecko nie śpi dobrze w nocy? Najbardziej niebezpieczną przyczyną jest choroba neurologiczna. Ale nie panikuj, ponieważ złe sześciomiesięczne dziecko może z wielu nieszkodliwych i całkiem zwykłych powodów, które mogą poprawić rodziców.


Spać w wieku 6 miesięcy

Dzieci we śnie rosną, rozwijają się fizycznie i emocjonalnie. Są dwie fazy snu - powierzchnia (aktywna) i głęboka. Podczas fazy powierzchniowej snu mózg porządkuje informacje uzyskane w czasie czuwania. Podczas głębokiej fazy snu ciało jest całkowicie rozluźnione, zyskuje siłę.

Średnio sześciomiesięczne dziecko śpi 14 godzin. Po południu powinien mieć dwa sny, które trwają 3,5-4 godziny. Nocą, że dziecko jest w stanie spać bez wstawania 7:00, a tylko jeden dzień śpi 10-12 godzin. W praktyce wiele dzieci spać źle, często płaczę, obudź się co godzinę w nocy i spać w ciągu dnia 30-40 minut. Dlaczego tak się dzieje? Co uniemożliwia dobre spanie? W tej kwestii konieczne jest szczegółowe zrozumienie.

Dlaczego sześciomiesięczne dziecko śpi źle w nocy?

Erupcja zębów jest najczęstszą przyczyną zaburzeń snu u dzieci w wieku półrocznym. W tym okresie guma staje się czerwona, puchnie, swędzi i powoduje ból. Z tego powodu dziecko nie może zasnąć. Ponadto, podczas erupcji zębów zmniejsza się odporność, z powodu tego, co po wpadnięciu do ust niezbyt czystej zabawki, może rozwinąć się zapalenie jamy ustnej. Aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji i poprawić sen dziecka, rodzice powinni:

  1. Uważaj, aby nie wkładał brudnych przedmiotów do ust.
  2. Zdobądź specjalne gryzaki dla zębów. Lepiej, żeby były kilkoma sztukami, różnymi kształtami, kolorami i materiałami, aby dziecko mogło wybrać dla siebie najwygodniejszy. Niektóre gryzaki można umieścić w lodówce, aby uzyskać efekt chłodzenia.
  3. Gumuj dziąsła dziecka za pomocą specjalnego żelu chłodzącego, który zmniejsza ból.

Drugą częstą przyczyną złego snu jest zwiększona pobudliwość emocjonalna. Półroczne dziecko aktywnie bada świat wokół siebie.Może już odwrócić się od brzucha na plecach, wziąć w ręce różne przedmioty, nauczyć siedzieć i czołgać się. Czasami dziecko nie może spać w nocy jasne wrażenia otrzymane w ciągu dnia, mimo że są pozytywne. Bliżej nocy musisz zatrzymać aktywne gry i przejść do spokojnych zajęć, na przykład, patrząc na książki. Musimy starać się nie przepracowywać dziecka po godzinie 18, aby łatwiej zasnął.

Dlaczego aktywne dzieci czasami źle śpią? Tuż wieczorem zmęczyły ich nowe wrażenia, są kapryśne i płaczą przed pójściem spać. Chcą spać, ale napięcie emocjonalne nie pozwala im się uspokoić i zasnąć.

Istotną rolę w kwestii spokojnego snu dziecka odgrywa stan emocjonalny matki. Jeśli czuje się źle, kłóci się z innymi członkami rodziny, wtedy jej stan nerwowy zostanie przeniesiony na dziecko.

Napoje mają zły wpływ na sen dziecka, a różne sytuacje mogą prowadzić do stresu prowadzącego do kardynalnych zmian w życiu, na przykład do przeniesienia się do innego domu. Jeśli w rodzinie jest jeszcze jedno dziecko, któremu również trzeba poświęcić dużo czasu, wtedy dziecko może czuć się samotne i opuszczone, może myśleć, że nie jest teraz kochany. Ważne jest, aby dziecko zrozumiało, że mama i tata wciąż go kochają, zaopiekuj się nim.

Sześciomiesięczne dziecko śpi źle z powodu dyskomfortu - zimno, ciepło, duszność, mokre pieluchy (pieluszki), niewygodne ubrania, niewystarczająca wilgotność. Rodzice powinni wcześniej stworzyć optymalną atmosferę w pokoju dziecięcym, aby ich dziecko mogło lepiej spać.

Sześć miesięcy to idealna pora na wprowadzenie uzupełniającej żywności. W tym momencie wprowadź pokarm dla dorosłych w racji dziecka w karmieniu piersią. Sztuczna przynęta dla dzieci zaczyna się wcześniej (za 5,5 miesiąca). Każdy nowy produkt wprowadza się stopniowo, zaczynając od pół łyżeczki. Jeśli niemowlę ma negatywną reakcję na niektóre pokarmy lub rodzice przekroczyli dawkę nowego produktu, doprowadzi to również do zaburzeń snu. Dziecko może mieć alergie, zaparcia, biegunkę, wzdęcia z powodu nowej żywności.

Sześciomiesięczne dziecko może źle spać z powodu głodu. Jest już dorosły i nie spożywa jednego mleka z piersi. W rezultacie dziecko może spędzać dużo czasu przy piersi, ale źle jest przybrać na wadze. W tym przypadku przynętę należy rozpoczynać nie warzywami, ale zbożami.Na ostatnim posiłku przed snem należy karmić dziecko owsianką (w dawce odpowiedniej do wieku), a następnie karmić piersią.

Ból w jamie brzusznej może przeszkadzać dzieciom w sztucznym karmieniu z powodu przejadania się lub niewłaściwie dobranej mieszaniny.

Wiele dzieci poniżej jednego roku często budzi się w nocy, by przywiązać się do piersi matki. Nawet jeśli nie potrzebują fizjologicznego odżywiania w nocy, istnieje nawyk, którego czasami trudno się pozbyć. Ponadto klatka piersiowa jest spokojna, ciepła, wygodna, dziecko szybko zasypia.

Często odpowiedź na pytanie "dlaczego sześciomiesięczne dziecko śpi źle w nocy" staje się chorobą. Z powodu gorączki, zatkanego nosa i bólu w gardle dziecko nie śpi. Rodzice powinni zadzwonić do lekarza, uspokoić dziecko (uścisk, udar) i usunąć nieprzyjemne objawy (podać lek przeciwgorączkowy, krople kroplówki do nosa).

Oprócz przeziębienia dziecko może cierpieć na krzywicę, zapalenie ucha, zapalenie opon mózgowych, dysbiozę lub inne choroby. Jeśli dziecko jest zależne od pogody, jego sen ulegnie pogorszeniu wraz z nagłą zmianą pogody.

Przyczyną częstego budzenia się i płaczu w nocy mogą być koszmary. Ich pojawienie się w tak młodym wieku może prowadzić do problemów psychicznych w przyszłości.

W wieku 6 miesięcy dziecko rozumie, że jego matka jest osobą fizyczną i może odejść w każdej chwili. Nie śpi spokojnie z obawy, że jego matka odejdzie i go opuści. W tym okresie nie powinieneś próbować rozwijać niezależności dziecka, musisz mu pokazać, że jego matka jest w pobliżu i nie opuści go.

Zły sen może być oznaką wrodzonej choroby neurologicznej (encefalopatia). Przyczyną jej występowania może być obecność choroby ginekologicznej u kobiety w ciąży, ciągły stres i złe nawyki (palenie, picie napojów alkoholowych).

Dlaczego absolutnie zdrowe dziecko źle śpi w nocy? Może po prostu nie ma czasu, aby zmarnować całą swoją energię przez jeden dzień i dlatego nie zmęczy się wieczorem. Dociekliwe dziecko nie powinno być ograniczone, nie wpuszczajcie go do łóżka. Musi zostać przeniesiony na podłogę, aby miał więcej przestrzeni, więcej okazji do przewrócenia się, nauczyć się czołgać, usiąść. Oczywiście podłoga musi być czysta, a nie zimna. Wcześniej konieczne jest usunięcie z podłogi niewielkich części i innych niechcianych przedmiotów.

Każde sześciomiesięczne dziecko ma swój charakter i temperament.Tak więc jego nocna aktywność i niechęć do zasypiania mogą po prostu być częścią temperamentu. Rodzice tych dzieci powinni tylko czekać, aż wyrosną z tego okresu i staną się spokojniejsi.


Co mogę zrobić, aby sześciomiesięczne dziecko dobrze spało?

W kwestii zdrowego snu reżim dnia odgrywa ważną rolę. Sześć miesięcy dziecko powinno być dobrze karmione codziennie na spacer (1,5-2 godziny), grać w gry i aktywne starają się odłożyć w tym samym czasie.

W pokoju dziecka powinny zostać stworzone wszystkie warunki pełnego snu. Rodzice powinni regularnie czyścić na mokro, wietrzenie, monitorować temperaturę i wilgotność powietrza. Nie powinno być głośnych dźwięków zakłócających sen.

Przygotowując się na nocny sen, musisz przestrzegać pewnych rytuałów:

  1. Zatrzymaj aktywne gry i przejdź do bardziej spokojnego, około półtorej godziny przed snem.
  2. Aby kąpać dziecko. W wannie rozluźni się i zmęczy.
  3. Suszyć puszystym ręcznikiem i suszyć w miękkiej, pięknej piżamie.
  4. Wycisz światło (włącz światło nocne).
  5. Śpiewać kołysankę.

Dziecko musi pamiętać, że trzeba grać w ciągu dnia, aw nocy - spać. Przestrzegać rytuału warto codziennie. Jeśli matka spóźnia się z dzieckiem położonym przez co najmniej 30 minut, zareaguje na to z płaczem.

Przyczyny zaburzeń snu u sześciomiesięcznego dziecka

Jeśli dziecko śpi w nocy w łóżku, w pobliżu niego można umieścić kurtkę lub płaszcz mojej matki, w którym brała udział w ciągu dnia. Dziecko poczuje zapach wielu rodzimych i może stać się mniej śpi.

Od pierwszych dni życia warto nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania. Ale, oczywiście, to wszystko zależy od temperamentu dziecka, jego zdrowie i okoliczności. Wielu rodziców w procesie umieszczania dziecka musi uciekać się do choroby lokomocyjnej na ręce, sutki, łóżko rodzinne.

Nie jest konieczne, aby uruchomić dla dziecka w pierwszym szum jego, na jego pierwsze wezwanie, ale jeśli on zaczyna płakać, trzeba go uspokoić. Dziecko w żaden sposób nie powinno czuć się pozostawione.

Dzieciak powinien być w stanie się uspokoić i zasnąć na własną rękę, bo to w łóżeczku dla niego, aby umieścić ulubioną zabawkę, bezpieczne, miękkie, bez drobnych części, które mogłyby wpaść nos lub usta.

Jeżeli sześć miesięcy dziecko nie może spać w żadnym wypadku nie może być krzyczy na niego, więc on będzie zdenerwowany, a problemy ze snem stają się jeszcze większe.

Tak więc, wiele półrocznych dzieci budzi się w nocy, aw większości przypadków nie ma się czym martwić.Ale jeśli dziecko budzi się bardzo często, ciągle płacze lub rodzice zauważają nietypowe zachowania dla niego, warto pokazać je lekarzowi, aby wykluczyć ryzyko zagrożenia dla jego zdrowia.


Powiązane publikacje