ss x
x

Pełny rozwój dziecka w 11 miesięcy


Twoje dziecko rośnie i rozwija się. Każdego dnia nabywa nowe umiejętności i wiedzę, każdego dnia odkrywa coś ciekawego. 11 miesięcy to już dość poważny wiek, ponieważ w ciągu zaledwie 30 dni okruchy będą miały pierwsze urodziny. Specjalny kontakt z rówieśnikami u dzieci w tym okresie nie ma miejsca. Cała jego komunikacja jest ograniczona do rodziców i bliskich osób. Patrząc na ulubione dziecko, każda matka wie, że jej dziecko jest najmądrzejsze i najlepsze. Ale czy jego rozwój odpowiada wiekowi? A jeśli on jest przed lub za nim? Aby to zrozumieć, trzeba to wiedzieć powinno być w stanie zrobić dziecko w 11 miesięcy.


Umiejętności fizyczne

W wieku 11 miesięcy dziecko już aktywnie raczkuje i chodzi, trzymając się wsparcia. Wiele dzieci już "chodzi" z rodzicami za pióro. Dziecko uczy się zachować równowagę w pozycji pionowej - może usiąść, aby wybrać ulubioną zabawkę, a następnie wyprostować ponownie. Długi czas może siedzieć bez wsparcia, wyciągając przednie nogi.

W tym wieku dzieci mogą już opanować wspinaczkę na małej klatce schodowej. Często proces ten odbywa się na czworakach i wystarczająco długo, ale fakt pozostaje. W końcu, zanim to dziecko nie może.

Dzieci w wieku 11 miesięcy są bardziej niezależne i mogą poruszać się po domu bez pomocy rodziców. Trzeba dbać o ich bezpieczeństwo i usuwać wszelkie przeszywające, tnące przedmioty i rzeczy, które mogą zaszkodzić dziecku.

Aby to zrobić, rodzice powinni spaść do poziomu dziecka i właściwie rozważyć wszystkie obiekty wokół, które chcesz chwycić, przeciągnąć lub posmakować. Wszystkie pola należy umieścić specjalne klipy ciekawy dziecko nie zostanie ściągnięty jego małe palce. Specjalna tapicerka narożników mebli jest sprzedawana.

Twoje dziecko uczy się chodzić. Silny spadek lub uderzyć na obiekcie może go przestraszyć i pozostawiając negatywne wrażenia. Jest to pierwszy krok w kierunku możliwego dalszego opóźnienia w rozwoju fizycznym. Dziecko będzie po prostu się bać i nie będzie stać na nogach.Dlatego, dopóki jego umiejętności w ruchu nie dostać silniejszy, lepiej izolować i zmiękczyć wszystkie kąty. Oczywiście, przez cały zapisać dziecko nie jest to możliwe, i nie trzeba się denerwować, jeśli spadnie ona sama i złamać jego kolano. Lepiej jednak staraj się go chronić tak bardzo, jak to tylko możliwe.

pełny rozwój dziecka w ciągu 11 miesięcy

Małe funkcje silnika stają się dokładniejsze. Jeśli zanim maluch próbował złapać ciekawą rzecz ze wszystkich pięciu palców (i to nie zawsze jest to możliwe), ale teraz może być dokładnie zabrać ulubioną rzeczą dwoma palcami. Przesuwa go z dłoni na dłoń, dokładnie bada, próbuje. pojawiają się jego ulubione zabawki, z którymi nie rozstał wszędzie ciągnie je wzdłuż. Czasami dzieci nawet odmawiają wyjścia na spacer bez ulubionej lalki lub maszyny do pisania.

Dziecko w wieku 11 miesięcy może pochwalić się zdolnością, praktycznie nie chlapiącą płynem, pijąc z kubka. Jest to często w tym wieku zaczynają sięgać po łyżce jeść samodzielnie lub spróbować karmić mamę i tatę. To samo dzieje się z grzebieniem. Kid odbiera grzebień i stara się zrobić „strzyżenie”.

Ten jedenastomiesięczny dzieciak jest już całkiem niezależny i chce się ubrać. Próbuje wcisnąć uchwyt do tulei, noś buty i kapelusz. Rodzice powinni zdecydowanie zachęcać do tego pragnienia i pomagać dziecku w radzeniu sobie z nowymi wyzwaniami.

Odkręcanie pokrywy od butelek może stać się ulubionym zajęciem okruchów. Trzyma butelkę mocno jedną rączką, opierając ją o siebie, a drugi odkręca pokrywkę. Zwykle, po uzyskaniu pożądanego rezultatu, zainteresowanie butelką znika, a pokrywa jest już ustawiona przez rodziców, podczas gdy chłopak szuka nowych przygód.

Tym wieku dziecko już rozumie dokładnie, gdzie jego matka, gdzie jego ojciec, gdzie lalka, gdzie niedźwiedź i tak dalej. D. On chętnie iz nieskrywaną przyjemność przynosi różnorodne produkty na życzenie rodziców. Zaczyna także nawigować w przestrzeni i rozumie pojęcia "z przodu", "z tyłu", "z boku", "z góry", "z dołu".

Ten wiek najlepiej nadaje się do stopniowego komplikowania gry. To nie jest po prostu poprosić dziecko, aby wnieść lalki i karmić ją uśpić, zmienić ubranie, i tak dalej .. Te tak zwane „role-playing” Gry są bardzo stymulujące rozwój myślenia i umiejętności fizycznych u dziecka.

Jeśli wydaje ci się, że dziecko nie jest tak aktywne, jak powinno być, spróbuj go stymulować. Rozłóż zabawki po pokoju i poproś go, by je zebrał. To spowoduje, że miękisz przejdzie lub aktywnie się czołgnie. Zbieraj i demontuj piramidę, starając się zachować kolejność elementów w porządku wielkości. Wyjaśnij dziecku, dlaczego dobrze będzie złożyć zabawkę w ten sposób, a nie inaczej. I będziesz zaskoczony, jak szybko zrozumie cię i zacznie robić to samo.

Bardzo zadowolony z dziecka w tym okresie może odwiedzić nowe miejsce. Wybierz się na spacer do parku lub odwiedź przyjaciół. Poprawi to adaptacyjne umiejętności społeczne.

Również przyjemność dla maluchów dostarczają "kontaktowe zoo". W wieku 11 miesięcy, mogą odróżnić obiekt z żywą zabawką, więc podróż do kurcząt, kaczych, pisklęta będą towarzyszyły burzy pozytywnych emocji i pozwalają dziecku wykazać swoje nowe umiejętności.

W tym okresie bardzo ważne są odczucia dotykowe, więc pozwól dziecku biegać boso po trawie, pogłaskać zwierzęta, zbierać kwiaty.

W tej chwili możesz już powoli przyzwyczaić dziecko do pójścia do puli. Dr Komarovsky uważa normalne "przeciąganie" tego procesu do 1,5 - 2 lat. Więc nie martw się, jeśli twoje dziecko nie od razu zrozumie, co próbujesz osiągnąć od niego.

Rozwój umysłowy

W wieku 11 miesięcy dziecko rozumie przemówienie skierowane do niego nie tylko przez intonację. Rozumie znaczenie większości słów. Ponadto aktywnie próbuje je powtórzyć. W tym czasie dzieci uczą się wymawiania różnych nowych dźwięków, naśladując ludzi lub zwierzęta. Bardzo często towarzyszy temu odpowiednia mimika twarzy. Na przykład, z wyrażeniem "daj", dziecko wyciąga rękę. Istnieje świadome "negatywne" lub "pozytywne" potrząsanie głową, machanie na powitanie i / lub pożegnanie.

Dziecko uświadamia sobie słowo "niemożliwe". To nie znaczy, że nie zrobi tego, co jest zakazane. Najprawdopodobniej tak będzie. Ale może również zdać sobie sprawę, że prawdopodobnie nastąpi kara.

Musimy spróbować nauczyć dziecko nowych słów. Do tego różne wiersze i piosenki dla dzieci są doskonale dopasowane, gdzie występuje wiele powtórzeń tych samych słów.

Dziecko nie może zacząć mówić od dłuższego czasu (szczególnie chłopcy), ale łatwo i łatwo powtórzyć elementarne dźwięki ("car-kar", "hry-hryu", "pi-pi").

Zwykle dzieci wymyślają "swoje" słowa i ciągle je powtarzają ("bah", "bum", "lya", "baba", "bobo" itd.).

Gra "ladushki" i "soroku-crow" ma również znaczenie w tym okresie. Dziecko dokładniej bada swoje partie ciała i uczy się, jak prawidłowo je leczyć.

Dzieciak w tym wieku jest niesamowicie zainteresowany poznaniem tego, co jest i co jest właściwe. Dlatego próbuje rozkręcić lub rozbijać zabawki, rysuje szuflady, przesuwa meble. Jest to całkowicie normalne zainteresowanie, więc nie myśl, że twoje dziecko "kruszy się i pęka", po prostu próbuje dojść do sedna.


Rozwój emocjonalny

Od 11 miesięcy dzieci są przyciągane do rówieśników. I już świadomie decydują, z kim chcą się bawić, iz kim nie.

Konieczne jest zapewnienie dziecku tych samych okruchów, które tworzył umiejętności społeczne.

Ułatwi to w przyszłości jego adaptację w ogrodzie, szkole, instytucie. W końcu najważniejszy jest ustanowiony od młodości na poziomie podświadomości. Uważnie obserwuj zachowanie swojego dziecka podczas jego komunikacji z tym samym karpiem. Nie powinien wykazywać nieuzasadnionej agresji i obrażać innych dzieci. Jeśli zabiera zabawki, nie jest to przejaw agresji, a jedynie zainteresowanie czy ciekawość. Negatywne emocje dzieci wyrażają głośne gniewne krzyki, łzy, próbę trafienia lub ugryzienia sprawcy. Reszta to normalne zachowanie jedenastomiesięcznego dziecka.

Dziecko nauczyło się już wyraźnie wyrażać sympatię i antypatię i okresowo wyraża protest na temat tego, co mu się nie podoba.

Dzieciak od jedenastu miesięcy każdego dnia coraz aktywniej zaczyna używać swojej dziecinnej brzydoty do wyrażania emocji, nadając jej najbardziej nieoczekiwany koloryt. Jeśli obserwujesz dziecko, to podziwiaj, jak wyraźnie potrafi przekazać zaskoczenie, radość, złość, itp.

Bardzo ważne w tym okresie jest stopniowe wychowywanie dziecka na myśl, że matka nie zawsze będzie obecna. Okresowo musisz zostawić go samego z bliskimi krewnymi i przyjaciółmi. Ułatwi to również odmowę karmienia piersią.

Oddzielnie chciałbym wskazać momenty, w których rodzice naprawdę muszą być zaalarmowani i myślą, że coś jest nie tak z ich dzieckiem:

  • dziecko nie może siedzieć samotnie z wyciągniętymi nogami;
  • nie próbuje stać na nogach;
  • pije z kubka tylko z pomocą rodziców.

Wszystkie dzieci są wyjątkowe i nie muszą wpadać w panikę z wyprzedzeniem, ale nie będzie zbędne konsultowanie się z pediatrą i neurologiem.


Powiązane publikacje