ss x
x

Jemy łyżeczką: rada doktora Komarowskiego


Dziecko rośnie, a rodzice z dumą obserwują, jak z dnia na dzień staje się bardziej aktywny i niezależny. Dziecko chce spróbować zrobić wszystko bez pomocy dorosłego - brakuje butelki i pijcie z niego, wyciąga swoje ulubione zabawki z kosza, a następnie rzucać je z powrotem.

Również pierwsze próby niepodległości dotyczą procesu jedzenia. Wyrzucony talerz z zupą, rozmazaną owsianką, puree z ziemniaków na głowie, ubraniami i rękami - takie zdjęcia widuje moja matka każdego dnia.

Oczywiście, młodzi rodzice tracą cierpliwość do stałej zmiany ubrania i uprać rzeczy dziecka, i dlatego starają się nauczyć dziecko do jedzenia na własną rękę. W większości przypadków dzieci szczęśliwie łapią łyżkę i próbują naśladować dorosłych - zbierają owsiankę i przynoszą ją do ust. Czasami sam proces jest łyżką, którą dziecko może przeciągnąć, ku wielkiemu zdumieniu i żalowi dorosłych.

Pierwsze próby produkcyjne do jedzenia maluch alone pokazy w wieku od 1 roku do 1,5 lat zwykle wszystkie dzieci jedzą stosunkowo delikatnie łyżką.

Eksperci zalecają nauczyć dzieci łyżki po 10 miesiącach, ale nie mają silnych nadziei na sukces.

Którą łyżkę powinienem wybrać na okruszki?

Jedno z najważniejszych pytań w procesie uczenia się, która łyżka daje pierwszeństwo? Zwykle stosuje się następujące rodzaje: srebro, specjalna guma, anatomiczna lub herbata. Wszystkie dobre na swój sposób, a każdy z nich ma swoje wady, ale jak pokazuje praktyka, najlepiej jest nauczyć dziecko jeść na własną rękę z plastikową łyżeczką. Takie łyżki są lekkie, kompaktowe, jasne i kolorowe. Kiedy maluch widzi świetlaną łyżkę, postrzega go jako obiekt gry i chętnie próbują mieć łyżkę.

Gdy dzieci dorastają, eksperci doradzają im wybrać zwykłe łyżki stołowe z żelaza.


Główne punkty i zalecenia dotyczące opracowania łyżki

Oczywiście, istnieje wiele porad od babć i koleżanek, zasad i zaleceń w literaturze specjalistycznej, a także wideo zamieszczone w Internecie, jak nauczyć je jeść. Ale co najważniejsze, każda matka musi pamiętać: wszystkie dzieci są inne, rozwój i poznanie świata wokół dzieci są indywidualne.

kak-priuchit-rebenka-k-lojke

Dlatego w swoich próbach nauczenia dziecka samodzielnego jedzenia wszystkie matki powinny mieć cierpliwość. Dziś dziecko rzuca łyżkę lub skorzystać z niej, a jutro pewnie trzyma ją w ramionach i zajmuje swoje pierwsze sukcesy. Wszystkie matki powinny próbować pokazać swój talent i uzbroić się w wytrwałość i cierpliwość, zanim wybierze podejście do dziecka i nauczy go jeść prawidłowo.

Wielką zachętą do wzięcia łyżki w dłonie i próbowania jedzenia bez pomocy jest obecność przy stole obiadowym całej rodziny. Dorośli powinni sympatyczny do długiej pokarmu, ponieważ często jest to wspólny obiad dla małych dzieci - to nie jest zaspokojenie głodu, a czas, kiedy można grać i komunikować się z najbliższymi. Możesz także rozsądnie pozwolić dziecku jeść z talerzy rodziców, jeśli jednocześnie używa łyżki.

Często zdarza się, że nauka przyzwyczajania dziecka do łyżki nie zawsze jest prosta i łatwa. Możesz powoli wziąć małe pióro wraz z łyżką w dłoni i delikatnie do ust dziecka. W żadnym wypadku nie należy zmuszać dziecka i umieszczać go w dowolnej ramie.

Eksperci od żywienia od dawna udowodnili, że każda przemoc podczas posiłku negatywnie wpływa na trawienie i psychikę człowieka, zwłaszcza dzieci.

Ważne jest, aby przyzwyczaić dziecko do łyżki, gdy dziecko jest naprawdę głodne i chce jeść. Pragnąc zaspokoić głód, nie będzie rozpieszczany pożywieniem, a głodny stan będzie dobrą zachętą do nauki jedzenia łyżką.

Nie powinno się również przeoczyć momentu, kiedy dziecko ma już dość i zaczyna chwytając żywności lub rozmaz ręce na stole. Należy natychmiast zaprzestać takich działań i oczyścić płytkę z łyżką.

Jest łyżka tego, co najlepsze dziecko może nauczyć swoje ulubione potrawy, które niezmiennie powodują jego szczególną radość i zainteresowanie. Ważnym punktem - jest to konsekwencja gotowanych potraw. Jedzenie powinno być łatwo nabrał łyżką, nie bądź zbyt ciekłe lub stałe. W związku z tym może to być owsianka, grube zupy, twaróg dla dzieci.

Niezbędne w badaniu będzie zgodność z systemem żywienia. Nawet jeśli miękisz nie wie jeszcze, jak użyć łyżki, należy natychmiast podać ją uchwytom, gdy tylko usiądzie przy stole.

Doświadczone matki ćwiczą ten sposób uczenia się, jak leczyć łyżkę, jedząc "w dwóch łyżkach". Jedna łyżeczka znajduje się w rękojeści dziecka, a on stara się jeść najlepiej jak potrafi, a drugi jest delikatnie odżywiony przez matkę.

naucz dziecko jeść łyżkę

Prawie wszyscy pediatrzy, opublikował książkę o opiece nad dziećmi, w tym dr Komorowski podkreślił, że na początku, gdy dziecko jest nadal studiuje coś takiego jak łyżka, matka musi wyżywi sam danie główne. Cóż, mniam-mniam deser można zaoferować, aby spróbować jeść na własną rękę. Dotyczy to zwłaszcza tych matek, które doświadczają tego, że po samodzielnym użyciu łyżki dziecko będzie głodne.

Ponadto, wiele popularnych technik wychowywania dzieci (Montessori, Doman i inni) rozsądnie twierdzi, że dziecku należy dać wolność i wybór działań. Dlatego, gdy dorośli nakładają łyżkę na pożądanie okruchów, może to prowadzić do wydłużenia okresu przyzwyczajenia się do niej.


Dokładność i dobre maniery przy stole

Na początku nie można zapamiętać dobrych manier i dokładności dziecka przy stole, proces rozwoju niezależnej żywności nie przyczynia się do ich rozwoju. Począwszy od 2-3 lat wieku matki powinny stopniowo uczyć moje dziecko, jak zachowywać się przy stole, delikatnie i cierpliwie wyjaśniać, jakie zachowanie jest dozwolone przy stole, a co net.Zapomnite, terminowość i dobre maniery - to kwestia czasu. Jest całkiem możliwe nauczenie tego.

kak-nauchit-est-lozhkoj-rebenka1

Główne etapy procesu uczenia się

Możemy wyróżnić kilka typowych okresów, przez które przechodzą prawie wszystkie dzieci, ucząc się samodzielnego jedzenia.

Okres "Gra" - łyżka jest postrzegana tylko jako nowa piękna zabawka, dziecko bawi się nią, niezgrabnie ją trzyma, a jednak nie łączy jej mocno z jedzeniem.

Okres "Kopiuj" - dla dziecka łyżka jest już powiązana z przyjmowaniem pokarmu, ale ze względu na słabą koordynację ruchową wieku, nie można jej jeszcze przenieść do ust.

Okres "Trening" - miękiszu dość świadomie może zgarnąć posiłek łyżką i tolerować jeść, nie zawsze z powodzeniem.

Okres "Uzależnienie" jest etapem dla matki, kiedy można krzyczeć "Brawo!". Dzieciak pewnie trzyma łyżkę i może jeść proste posiłki prawie niezależnie.

Nieco NIE DOSTĘPNE

Czego rodzice nie mogą zrobić z małym dzieckiem próbującym nauczyć się jeść łyżką:

  1. Nie nadużywaj dziecka tak długo, jak nieudolnie łyżką;
  2. Nie spiesz się z dzieckiem, gdy pragniesz szybko poradzić sobie z jedzeniem;
  3. Nie zostawiaj dziecka samego z jedzeniem przy stole;
  4. Nie odmawiaj dziecku pomocy, jeśli spróbuje.

Wniosek

Samodzielne karmienie łyżką to nowy etap rozwoju małej osoby. Powinieneś pamiętać o tym, co najważniejsze - nie trać cierpliwości, wyraźnie pokazuj, jak jeść łyżką i nie karcaj swojego dziecka. W końcu trudno mu się nauczyć jeść samemu, ta ważna umiejętność może zająć trochę czasu. Nie martw się o wiele czyszczenia i mycia rzeczy dziecięcych. Wszystko idzie po swojemu!


Powiązane publikacje