ss x
x

Kiedy dziecko zaczyna jeść samodzielnie


Umiejętność to łyżka - jedna z pierwszych niezależnych umiejętności dziecka. Dla niego ten proces jest nie mniej ważny niż dla rodziców, więc pomoc osób dorosłych w tak trudnej sprawie jest po prostu konieczna.

W jakim wieku nauczanie syna lub córki samodzielnego jedzenia zależy przede wszystkim od mamy i taty. Badania naukowców wykazały, że dzieci, których rodzice nie boją się ich uczyć, pozwalają im na większą niezależność, uczą się chodzić po doniczce szybciej lub łyżeczką znacznie szybciej.

Nie bój się dać swojemu dziecku nieco więcej swobody, więc poczuje opiekę rodzicielską i opiekę, po prostu nie będzie bał się dezaprobaty dorosłych członków rodziny. Taka zasada jest dobra nie tylko w opanowywaniu nowych umiejętności, ale także w innych aspektach życiowych dziecka.

Przed rozpoczęciem nauki karmienia dziecka łyżeczką, należy dostosować się do faktu, że śniadanie, obiad i kolacja będą trwały dwa lub trzy razy dłużej, ponieważ w takich przypadkach ważna jest cierpliwość i szczere wsparcie. Tuż po każdym posiłku trzeba wszystko umyć: stół, krzesło, podłogi i ściany, ponieważ dziecko nie zawsze spokojnie reaguje na pomysł jedzenia samego jedzenia.

kiedy dziecko zaczyna jeść łyżką

Jak przygotować dziecko i kiedy zacząć jeść łyżkę

Jest kilka ważnych aspektów, które znacznie ułatwią sam proces uczenia się:

  1. Przygotowanie;
  2. Nauczanie bez dużo cierpliwości jest niemożliwe;
  3. Indywidualność każdego dziecka;
  4. Możliwość złapania chwili;
  5. Pomóż dziecku w niepowodzeniach;
  6. Stałe szkolenie;
  7. Zdolność generowania zainteresowania.

Rozważ najważniejsze pozycje w kolejności.

Jak prawidłowo przygotować

Jeśli od samego urodzenia dziecko je z okrzykami i napadami złości lub gdy rodzice nie włączają kreskówek, trudniej będzie mu zmusić go do samodzielnego jedzenia. Taki problem ma wyjście. Nawet najmniejsze dzieci to lubią, jeśli cała rodzina zbiera się przy stole, to jest interesujące dla każdego jedzenia.Dziecko zobaczy, że dorośli jedzą inaczej niż on i najprawdopodobniej starają się je powtórzyć, zabierając łyżkę od mamy lub taty.

Aby od samego początku uzyskać wszystko od razu, pozwól mu nie tylko zabrać łyżkę, ale także wziąć jedzenie ręcznie, ale nie zmuszaj do przyjmowania jedzenia. Zostało udowodnione, że jeśli siłą nauczysz dziecko jeść, to taka metoda wkrótce odrzuci wszelkie pragnienie, aby wziąć łyżkę w dłonie.

Teraz porozmawiajmy o cierpliwości. Wielu rodziców lubi uczyć dzieci jeść samodzielnie, używając zwrotów: "jedz szybciej", "przestań rozpraszać" i tak dalej. Spróbuj wykluczyć takie zwroty podczas bezpośredniej komunikacji. Kiedy dziecko spożywa, nie tylko zaspokaja głód, ale także przyjemność, bo to jest rodzaj gry, który nie może być pośpiechu, inaczej cała chęć zagrać ponownie znika. Lepiej go wychwalać i zachęcać, ilekroć włoży mu do ust łyżeczkę jedzenia.

Weź pod uwagę indywidualność

Ważne jest, aby zawsze pamiętać, że każda osoba jest indywidualna, więc musisz szukać swojego podejścia do każdego z nich. W książkach poświęconych tematyce samodostarczania piszą, że dzieci przez półtora roku po prostu muszą jeść same. Nie jest konieczne prowadzenie dzieciaka w te ramy i dążenie do osiągnięcia ideału, ponieważ niektóre dzieci nie chcą jeść przez trzy lata i wymagają karmienia, ale nie można spotkać dziesięciolatka, który jeszcze nie nauczył się jeść samodzielnie.

Stałe szkolenie jest bardzo ważne, ponieważ dziecko musi pamiętać umiejętności niezbędne dla niego. Możesz zastosować umiejętność w piaskownicy. Połóż puste wiadro obok dziecka, daj mu w ręce łopatkę i poproś, by napełnił pojemnik piaskiem.

ychim-est-lozhkoy


Wsparcie

Bardzo często dziecko, które czegoś nie dostaje, zaczyna być kapryśne, płacze i krzyczy. W tym momencie będzie potrzebował wsparcia najbliższych osób - rodziców. Jest to jeden z najważniejszych powodów, aby być z dzieckiem podczas kolacji. Ponadto dziecko może wlewać na siebie owsiankę lub ssać, w takich przypadkach obecność dorosłych jest po prostu konieczna.

Interes w spożyciu żywności

Wszyscy nie wiedzą, że pyszne i zdrowe jedzenie często wygląda na talerzu dość nieatrakcyjnym, ale dorośli w przeciwieństwie do dzieci rozumieją, że smak jest absolutnie niezależny od wyglądu. Jak sprawić, aby dziecko miało chęć do jedzenia?

- Dobrym sposobem jest udekorowanie anteny.Możesz wyciąć kwiaty, wesołe twarze lub gwiazdy.

- Kup talerz z pięknym wzorem na spodzie, połóż jedzenie i powiedz dziecku, że kiedy sam je wszystko - czeka na niego niespodzianka. Spowoduje to zainteresowanie samym procesem przyjmowania pokarmu i pozwoli na wielokrotne korzystanie z tej opcji.

Od jakiego wieku dziecko zaczyna jeść samodzielnie

Jak wspomniano wcześniej, każde dziecko ma charakter indywidualny, więc musisz wybrać określone sposoby, aby nauczyć dziecko opanować umiejętność i użyć łyżki do zamierzonego celu, ale z reguły umiejętność sama w sobie przychodzi już od półtora roku.

W większości przypadków, w ciągu 7-8 miesięcy, dziecko już pewnie siedzi na krześle i spokojnie pozwala matce go karmić. Ponadto może niedostrzegalnie wziąć kawałki chleba z talerza i wysłać je do ust. W tym czasie psychologowie zalecają, aby wzbudzać u dzieci zainteresowanie procesem niezależnego przyjmowania pokarmu.

W ciągu 9-10 miesięcy dziecko samo je z butelki, próbuje pić z kubka i chwyta nie tylko kawałki chleba, ale także jedzenie z talerza. Ważne jest, aby jedzenie nie było bardzo gorące, w przeciwnym razie dziecko może się poparzyć. W tym czasie bądź cierpliwy, ponieważ nie tylko będziesz musiał cierpliwie uczyć dziecko, ale także kilka razy dziennie, aby umyć kuchnię.

W ciągu 11-12 miesięcy dziecko powinno dosłownie wyrwać łyżkę z rąk swojej matki i spróbować powtórzyć proces za sobą. Czasami to działa, czasami nie. W tej chwili wszystko zależy od rodziców i ich wsparcie. Być może dorośli rozważy takie zachowanie jest niegrzeczne, ale tak nie jest. Snatching to potrzeba nauki używania sztućców tak jak robią to rodzice, więc staraj się go w jakikolwiek sposób zachęcać.

Kak_pravilno_nauchit_malysha_zhevat__3

W wieku 15 miesięcy dziecko powinno już być w stanie swobodnie rozróżniać potrawy i wskazywać palcom to, co podobało im się bardziej na zewnątrz niż wszyscy inni. Dzieciak już wie, jak używać łyżki pewnie, ale nie często dostarcza jedzenie do celu, większość zup i płatków znajdzie się na stole, ubraniu, podłodze i ścianach.

W wieku 21 miesięcy dziecko robi pierwsze i znaczące sukcesy w opanowaniu łyżki. Jedzenie nie jest tak często na ubraniach, a dziecko spożywa o wiele więcej zabawy niż kiedykolwiek wcześniej. Ponadto nauczy się utrzymywać szkło przez długi czas bez rozlewania zawartości.Podstawowe zasady w tym artykule zostały już zdemontowane, ale są jeszcze dwa, nie mniej ważne:
  1. W żadnym wypadku nie można zrobić dla dziecka tego, co on może zrobić sam. Dotyczy to nie tylko śniadania, lunchu i kolacji, ale także innych aspektów.
  2. Nie można nauczyć dziecko wbrew jego woli i przynieść jego żądań, które nie jest w stanie wykonać, ponieważ w większości przypadków takie zachowanie powoduje, że kategoryczne niechęć, aby nauczyć się jeść własne jedzenie.


Powiązane publikacje