ss x
x

Jak rozwinąć umiejętności motoryczne małej ręki u dzieci w domu


Jak ważne rozwój umiejętności motorycznych rąk u małych dzieci, nie trzeba udowadniać - to naukowy fakt akceptowany jako aksjomat, bez wyjątku, nauczyciele twierdzą, że takie sesje odbywały się z dzieckiem w domu niemal od kołyski. W przypadku niemowląt, grzechotki i miękkie zabawki, wypełnione specjalną kruchą kompozycją, będą dobrze służyć, czując, że dziecko trenuje czułość swoich palców. Aby rozwinąć umiejętności motoryczne u starszych dzieci, pomocne będą specjalne symulatory i gry, które będą także dodatkami rozwojowymi.

Od dawna udowodniono, że dzieci uczą się świata bardziej dotykiem niż wzrokiem. W tym wieku zaczyna się formować zdolność chwytania i trzymania przedmiotów: łyżka, ołówek lub detale zabawek. Im piękniejsza jest tekstura przestrzeni do zabawy, tym bardziej intensywne jest poznawanie otaczającej rzeczywistości, rozwijają się zdolności umysłowe, tworzy się potencjał twórczy.

Ponadto, rozwój umiejętności motorycznych u małych dzieci się przydać przed wejściem do szkoły, kiedy trzeba dużo trenować i przez długi czas w elementach pisania liter, a następnie w formie pisemnej. Dlatego w tej części rozważymy możliwości rozwoju umiejętności motorycznych w warunkach przestrzeni dziecięcej.

Po przeczytaniu tego materiału dowiesz się, jak rozwinąć umiejętności motoryczne u dziecka za pomocą prostych ćwiczeń.


Rola drobnych zdolności motorycznych w rozwoju aktywności myślowej dziecka

Dzieci rodzą się z odruchu chwytania, a każdy z nas ma do czynienia z faktem, że jeśli dziecko rozciągnąć palcem, to na pewno go chwycić i zakleszczyć się w pięść.

Z biegiem czasu odruch chwytający słabnie, poddając się dotykowemu poznaniu otoczenia.Dziecko uczy się czołgać, czuć zabawki, przedmioty, poznawać otaczającą rzeczywistość, czuć fakturę, która się pojawia. Dziecko uczy się trzymać kubek, łyżkę, widelec, kutas rozwija zdolność do widelec żywności, uczy się jeść, PRON żywności przez usta.

Ale tutaj podstawowe działania są opanowane, a rozwój palców i umiejętności motorycznych dzieci u dzieci znacznie spowalnia. A potem tylko przez rodziców i nauczycieli, to zależy od tego jak dziecko nauczy się trzymać ołówek, trzymać pióro, pokroić nożyczkami i dołączyć małe części.

Naukowcy udowodnili: rola drobnych zdolności motorycznych w rozwoju dziecka jest tak wysoka, że ​​wpływa na doskonałość aktywności umysłowej i mowy, ekspansję horyzontów. Ponadto, małe umiejętności motoryczne wpływają na koordynację ruchów, spójność działań i szybkość percepcji nowego materiału.

Dlatego należy jak najwcześniej zacząć trenować palce dziecka: konieczne jest rozpoczęcie tej pracy od niemowlęctwa i kontynuowanie jej w starszym wieku.

Sposoby rozwijania umiejętności motorycznych u dzieci w domu

Kiedy mówią o rozwoju umiejętności motorycznych u niemowlęcia w młodym wieku, pierwszy przychodzi na myśl trenerów w systemie Maria Montessori. W przeciwieństwie do innych systemów wczesnego rozwoju, system Montessori nie wymaga dużych inwestycji finansowych. Aby stworzyć środowisko programistyczne w domu, wystarczy przeprowadzić audyt w szafkach, w kuchni, a nawet w łazience.

Jakie są sposoby rozwijania umiejętności motorycznych u dzieci, które muszą być używane do trenowania palców dziecka? Musisz zacząć od najprostszego. W technice Montessori są to karty z linerem. Do ich wytworzenia potrzebny będzie twardy karton lub karton, kilka kolorowych figur geometrycznych z litego kartonu i piśmienniczy nóż.

Dla każdego elementu wzoru płyt pilśniowych wymaganej wielkości 10 cm x 10 cm. Na podstawie gęstej pasty kolorze papieru, a po wysuszeniu znak klej geometryczne kształty. Wytnij kształt nożem biurowym.

Zadaniem dziecka jest porównanie figur geometrycznych z kształtem w kartonowych oknach.

Kolejny prosty, ale bardzo skuteczny symulator do rozwoju małych umiejętności motorycznych u dzieci w domu: sznurowanie zarządu. Możesz również zrobić to z kartonu, ale lepiej użyć sklejki lub gęstego plastiku.

Istnieje jeden uniwersalny symulator mający na celu rozwijanie umiejętności motorycznych u dzieci i szkolenie w zakresie przycisków guzików, haczyków i węża, jest tworzony, jak sznurowanie: na obrazie odzieży wierzchniej.

Do instrumentów, dążąc do wykształcenia rąk dziecka, można dołączyć farby do palców, bezpieczną glinę lub zwykłe ciasto.

Rysowanie za pomocą malowania palcami jest pierwszym doświadczeniem, które dziecko otrzymuje od sztuki użytkowej. Zanim zaaranżujesz taką lekcję plastyczną dla rozwoju umiejętności motorycznych u dzieci, matki powinny zająć się płótnem do rysowania. Idealny do takich eksperymentów jest papier w rolkach. Pierwsze lekcje z farbami palcowymi najlepiej wykonywać w miejscu, w którym nie ma dywanów, mebli dodatkowych lub drogich gobelinów. Dziś są cienkie farby do rysowania na powierzchni akrylowych. Na rysunku nie możesz ścigać techniki. Musimy zacząć mały. Najpierw - sylwetka palców, potem - dłonie lub pięty, a dopiero potem - rysunki chamomiles, domów i wróżek.

Jeśli chodzi o plastelinę, pomimo jej zawyżonej ceny, materiał ten można nazwać bardzo bezpiecznym. Jeśli chcesz skorzystać z tej metody rozwoju umiejętności motorycznych u dzieci, plastelina dla małego dziecka może być wykonana sama, bez wychodzenia z kuchni. Wystarczy wziąć 150 gramów detergentu, takich jak "Drop Sorty" lub "Wróżka", skrobia i niezbędny barwnik. Detergent wlewa się do miski, dodaje się trzy łyżki skrobi i dodaje kilka kropli barwnika. Następnie ugniataj masę, aż uzyskasz elastyczną, elastyczną substancję. To plastelina. Dodaj więcej skrobi, jeśli chcesz gliny mocniej i dbać o skrobię, jeśli potrzebujesz miękkiej substancji.

Ze względu na tę cechę rozwoju umiejętności motorycznych u dzieci, jak pragnienie, aby spróbować wynik swojej pracy na smak, najbardziej odpowiedniego materiału do formowania pół stare baby ciasto jest po prawej stronie. Może to być proste maślany, a następnie wynik modelowania pieczeń lub smażyć, a następnie jeść z dzieckiem. Lub może być słony, specjalnie zaprojektowany do rzeźbienia i tworzenia figurek. Jak zrobić solone ciasto, wiedzieć prawie wszystko: szklankę soli, szklankę mąki i wodę.

Uwaga, proszę!Fakt, że materiały do ​​modelowania i rysowania nie są toksyczne, nie oznacza, że ​​można je jeść. Nie zostawiaj dziecka samego w procesie twórczym, nie próbuj smakować materiałów. Rozpraszaj uwagę, przełączaj uwagę, rysuj i rzeźbaj razem.


Lekcje z dzieckiem na temat rozwoju umiejętności motorycznych: techniki i podręczniki (ze zdjęciem)

Prowadząc zajęcia z dzieckiem na temat rozwoju umiejętności motorycznych w domu, można wykorzystać niektóre techniki stosowane przez nauczycieli w placówkach przedszkolnych. Wymienione poniżej są najważniejsze.

  • Rysowanie - najlepsza metoda w rozwoju umiejętności motorycznych, szczegółowo omówiliśmy to zagadnienie, teraz rozważymy inne proste techniki, które są realistycznie realizowane w domu.
  • Palce w basenie - najprostszy sposób rozwijania umiejętności motorycznych. Weź małe pudełko i wlej do niego groch zmieszany z fasolą lub soczewicą. Zaoferuj dziecku pomoc w sortowaniu fasoli na dwóch slajdach. Z biegiem czasu możesz skomplikować zadanie: wlać gryczkę, ryż, płatki owsiane lub proso do pudełka i przejść przez wszystkie miski. Ćwiczenie to pozwala rozwinąć umiejętność chwytania, percepcję dotykową opuszkami palców, aktywuje procesy myślowe, uczy rozróżniania obiektów w kształcie, rozmiarze, a nawet fakturze.
  • Rękawice do masażu - Terapeuci mowy nazywają taką instrukcję dla rozwoju małych umiejętności ruchowych u dzieci "pędzla Jeż". Zazwyczaj te rękawice są wykonane ze szczotek do czesania włosów. Konieczne jest, aby powierzchnia szczoteczki była równa wielkości dłoni dziecka. Szczotka jest przymocowana do rękawicy lub zębów wewnątrz - do dłoni lub odwrotnie. Istnieje zestaw ćwiczeń z tych rękawic, mających na celu rozluźnić palce po dłuższej pracy z ołówkiem lub długopisem: pocieranie dłoni, masaż palców szczotka masować ramiona sąsiada, klaszcze w dłonie w rękawiczkach itp Takie urządzenie do masażu pozwala aktywować działanie czubków palców, wyregulować odruch chwytania i usunąć nagromadzone zmęczenie z dłoni dziecka.
  • Gimnastyka dla palców - wszelkie fizyczne pięciominutowe okresy między pracą z ołówkiem lub długopisem. Wszystkie ćwiczenia gimnastyczne mają na celu relaksujący efekt i są wykonywane w zabawnej formie.
  • Koronki, zapięcia, guziki, zamki błyskawiczne. Współczesne dzieci późno uczą się wiązania sznurówek na butach.Wiele matek na zawiadomienie nauczyciela przedszkola podnosi ręce: "Ma wszystkie buty na rzepach". Rzep jest w porządku, ale nie pomogą ci w palcach. Zrób jakikolwiek prosty symulator do sznurowania każdej mamy. Wystarczy zrobić symetryczne otwory w gęstej tekturze. Świetnie, jeśli karta ma kształt przypominający but. Przełóż sznurek - i razem z dzieckiem uczyć się sznurowania i wiązać kokardki na sznurowadłach.

Takie ćwiczenia aktywizują procesy myślowe, rozwijają umiejętności społeczne i dają trening końcówkom palców, co korzystnie wpłynie na "stanie się" ręki na piśmie.

Spójrz na najprostsze korzyści dla rozwoju umiejętności motorycznych dzieci na tych zdjęciach:

Opracowywanie gier dla rozwoju umiejętności motorycznych u małych dzieci

Pierwsza gra planszowa, którą pamiętamy z dzieciństwa, to domino. Jest to nie tylko doskonała gra dla rozwoju umiejętności motorycznych u dzieci, ale także doskonały trening, aby najpierw ustalić kolory, następnie formy, a następnie znaleźć wspólny znak. Domino są tak ściśle zintegrowane z naszym życiem, że w niektórych szkolnych programach nauczania w szkołach podstawowych zasada domina jest stosowana we wczesnych etapach nauki do liczenia i pisania.

Kolejną nie mniej interesującą i przydatną grą planszową jest "Scrabble". Nie tylko, że ta gra - opracowanie, to nadal służy rozwojowi umiejętności motorycznych u dzieci, bo się z liter słowa i prawidłowo umieścić je na boisku, trzeba mieć dobry refleks uchwycenia i koordynację ruchów. I, oczywiście, zdobywając dodatkowe punkty, dziecko stopniowo zyskuje możliwość poszerzenia swojego słownictwa, uczy się czytać w grze. W "Scrabble" możesz bawić się z dzieckiem na etapie uczenia się liter i dźwięków.

Są to gry logiczne, kolekcjonerskie, w których można rozwiązywać problemy, znajdować wymaganą liczbę lub szukać różnic.

Bardzo dobry w opanowaniu koncepcji kształtu i rozmiaru gry z żetonów o różnych rozmiarach. Ponadto, doskonałe karty do rozwoju umiejętności motorycznych i zdolności poznawczych u dzieci to karty z poleceniami do wykonywania naprzemiennych zadań na koncie, znajomości słów lub logicznego myślenia.

Widząc w sklepie grę planszową oznaczoną jako wiek +, nie spiesz się, aby zanieść pudełko do kasy.Uważnie przestudiuj opis gry; jeśli pudełko nie jest zapieczętowane, usuń zasady, przeczytaj punkty, sprawdź materiały wizualne pod względem jasności, przejrzystości obrazów.

Często zdarza się, że gra, zakupiona w celu rozwoju umiejętności motorycznych u dzieci, na którą miałeś duże nadzieje, w rzeczywistości sama "peremudril" i użytkownik. Do takich "małych piór" zainteresowanie bardzo szybko traci.

Jeśli nie wiesz, jak zachęcić małe dziecko, użyj wyobraźni. Na przykład, aby nauczyć się nowych słów, pojęć lub nazw zwierząt z dzieckiem, po prostu wydrukuj dwa razy obraz tego, czego będziesz nauczać. Pozostaw pierwszą część bez zmian - będzie to szablon. Druga część podzielona jest na kilka części, które zbierzesz na jednym zdjęciu, ale pamiętaj, aby podać nazwy wszystkich rzeczy, które zbierasz.


Powiązane publikacje