ss x
x

Jeśli roczne dziecko często budzi się w nocy


Małe dzieci to małe dzieci, dzieci dorastają, biedni nie odchodzą. Wydaje się, że dziecko dorosnie, a do roku stanie się łatwiejsze. Zasypia sam, przesypia całą noc i stanie się łatwiejszy. Zdarza się i tak, ale nie często. Uważni rodzice rocznego dziecka zauważają, że śpi źle, stale się budzi. Dlaczego tak się dzieje? I co powinienem zrobić, aby poprawić sytuację?

Przyczyny zaburzeń snu u jednorocznego dziecka

 • zakłócenie przewodu pokarmowego;
 • przekrwienie błony śluzowej nosa związane z alergiami, wystąpienie choroby układu oddechowego;
 • naruszenie warunków mikroklimatycznych w pokoju dzieci;
 • brak trybu snu (dzień, noc), jego naruszenie, błędne skojarzenie z snem;
 • przemęczanie dziecka (fizyczne, emocjonalne);
 • zewnętrzny hałas;
 • mokra pielucha;
 • naruszenie diety, w wyniku czego dziecko chce jeść lub pić w nocy;
 • fobie, koszmary;
 • zęby są wycięte;
 • choroby neurologiczne;
 • zły stan zdrowia.

To są główne powody, dla których sen dziecka może zostać zakłócony. Na przykład, kolka jelitowa przechodzi przez 3 miesiące, ale w wieku jednego roku takie zjawisko może od czasu do czasu niepokoić dziecko. Wynika to z faktu, że dziecko próbuje coraz więcej nowych produktów. A niektóre mogą powodować wzdęcia, słabe trawienie lub powodować alergie i zaburzenia jelitowe. Takie zjawiska mijają się wystarczająco szybko, a przyczyna trwałych zakłóceń w snu-czuwaniu nie może być.

Jeśli dziecko ma zatkany nos, spanie w nocy najprawdopodobniej nie zadziała. Po pierwsze, trudno oddychać, po drugie, mózg jest niedostatecznie zaopatrzony w tlen. Niedotlenienie wpływa na stan układu nerwowego okruchów, aw konsekwencji na jakość snu. Trudno jest spać spokojnie i słodko, jeśli dziecko jest zimne lub gorące, duszne lub niewygodne.

Jeśli dziecko się przegrzewa (zbyt ciepło ubrane lub zakryte, nie ma świeżego powietrza), będzie spać bardzo niespokojnie, ciągle wirując i próbując zrzucić koc. Może też obudzić się z pragnienia. Błyski światła, głośne klaśnięcie (przechodzenie obok domu samochodu z bardzo głośną muzyką w kabinie, fajerwerki) może spowodować zły sen dziecka.

Jeśli dziecko ma mokrą pieluchę do takiego stopnia, że ​​mocz sączący się z niego, skóra dziecka jest podrażniona - to bardzo utrudnia dziecku zasnąć.

Dziecko powinno w pełni jeść w ciągu dnia, jeśli nie je podczas każdego posiłku, w nocy może bardzo chcieć jeść.

W nocy dziecko nie śpi dobrze i stale budzi się, jeśli reżim jego dnia jest nieprawidłowo zorganizowany. Dzieci, które nie są wystarczająco aktywne w ciągu dnia, trochę się męczą, nie śpią bardzo dobrze w nocy, ciągle się budzą. Ale to nie oznacza, że ​​dziecko nie powinno spać w ciągu dnia, albo powinno być wyczerpane przez gry do pół-śmierci.

Przepracowanie jest również szkodliwe dla jakości snu, podobnie jak niewystarczająca aktywność. Wydawałoby się, że dziecko spóźniło się na sen, zmęczony, spał całą noc "bez tylnych nóg". Ale tak nie jest, po pierwsze, nadmierne podekscytowanie jest bardzo trudne do zasypiania. Po drugie, sen staje się płytki, a po trzecie, zwiększona aktywność fizyczna prowadzi do tego, że dreszcze Pipsqueak we śnie, wyciąga nogi i ramiona, i ciągle budzi się.

Jeśli pominąć snu, gdy dziecko wykazuje wszelkie oznaki zmęczenia, czekając na „wrażliwe czasu” może przytłoczyć układ nerwowy i doprowadzić do tego, że dziecko będzie działać aż do północy. Jeśli dziecko jest przyzwyczajone do spania z matką, nagle zdecydował się "oddzielić" od niej. Może spać źle, ciągle się budząc, nie czując się bezpiecznie.

Na roczek, zęby u dzieci, a raczej proces ząbkowania, może dostarczyć wiele kłopotów, zarówno w dzień jak iw nocy. Niektóre dzieci są bardzo oporne na ten proces i nie cierpią na nadmierne ślinienie lub silne swędzenie w obszarze dziąseł.

Ale tak nie szczęście dla wszystkich, a niektóre ślinić tyle, że dzieci nie mają czasu do przełknięcia śliny i może poperhivatsya i swędzenie bardzo silny, tak aby przekręcić głowę podczas snu, a nawet spróbować zarysować dziąsła na poduszce lub arkuszy. Nie jest to zjawisko trwałe, swędzenie nasila się, a następnie ustępuje. Ale w okresie aktywnej erupcji dzieci sypiają źle i budzą się bardzo często.

Dziecko może czuć się źle z różnych powodów, czasami trudno je wykryć, ale jakość snu musi koniecznie wpływać na złe samopoczucie. Bardzo źle, dzieci z niespokojnym ICP śpią niespokojnie. Zwłaszcza przy zmiennych warunkach pogodowych. Trudno zasnąć z ciężkim bólem głowy.

Dzieci Meteozavisimye mogą czuć się źle zarówno przy zmianie ciśnienia atmosferycznego, jak i przy wzroście aktywności słonecznej. Niemowlęta, cierpiące na różnego rodzaju nerwice, również śpią niespokojnie, płaczą we śnie i często budzą się. Są one bardziej prawdopodobne niż inne dzieci się martwić nieprzyjemne sny i przerażające złudzeń zasypianiem (narusza proces zasypiania) i ostrym przejściem ze stanu uśpienia do stanu czuwania (na przykład Bing).


Zapobieganie zaburzeniom snu

Czystość i chłód w toalecie to gwarancja zdrowego snu, zarówno dla dziecka, jak i dla dorosłych.

Pomimo tego, że dziecko dorastało, codzienne czyszczenie na mokro w jego pokoju nie zaszkodzi. Przewietrzyć pomieszczenie przed snem w niezbędnej kolejności, a także monitorować temperaturę. Wygodna dla dziecka temperatura od 18 do 25 O mnieC (22O mnieC jest uważane za optymalne). Jeśli pomieszczenie jest chłodniejsze, lepiej jest ogrzać dziecko niż włączyć urządzenia grzewcze.

Aby karmić dziecko w ciągu dnia, powinno być w pełni, nie powinno być niedożywione. Jeśli dziecko urodzi się duże, może jeść więcej, niż wskazano w przepisach dotyczących jego wieku. Jeśli dziecko jest aktywne i nie je w ciągu dnia, często budzi się w nocy, płacze, aż je. Do tego czasu chłopiec nie musi pić mleka w nocy, a z tego nawyku musi zostać odstawiony od piersi. Ale należy to robić stopniowo, zastępując mleko herbatą lub sokiem dla dzieci. A następnie usunięcie tego atrybutu.

Nie pozwól, aby dziecko grało zbyt aktywnie przed pójściem spać. Jeśli dziecko lubi pływać, możesz dać mu wystarczająco dużo plusku w łazience. Jeśli się wykąpiesz, rozluźnia się - dobrze jest zrobić to przed snem, jeśli to podnieca, to na godzinę przed snem. W ciągu roku dziecko musi samodzielnie zasnąć (bez choroby lokomocyjnej i butelki pożywienia na noc). Aby to zrobić, musisz utworzyć odpowiedni związek ze snem.

W tym wieku zaleca się przejście do snu w celu odprawienia rytuału. Można, na przykład, 15 minut przed pójściem do łóżka, aby grać z tatą (jeśli chodzi zbyt późno i nie można zrobić wcześniej), można powiedzieć dziecku historię, zaśpiewać piosenkę, i położyć do łóżka z ulubioną zabawką. Dzieci dobrze reagują na syczące dźwięki, więc jeśli w piosence jest dużo słów z literą "sh", to jest bardzo dobrze. Może być wymawiany długim, łagodnym głosem. To pomoże zasypce zasnąć.

Jeśli dziecko jest przyzwyczajony do spania z matką, a on nagle postanowił rozdzielić i przyzwyczaić do spania na arenie, nie ma wątpliwości, że będzie wiele problemów. Okruszyna, gdy tylko sam znajdzie się w łóżeczku, budzi się i budzi się kilka razy w ciągu nocy.Jak dziecko w ciąży (wraz z matką lub sobą) powinno spać w jakim wieku, jeśli dziecko pójdzie na niezależny odpoczynek, te pytania wciąż nie mają wspólnej opinii. W każdym razie dziecko od urodzenia musi być nauczane, że ma miejsce do spania i zdolność samodzielnego zasypiania.

Na przykład, podczas snu dziennego, możesz umieścić go w łóżeczku, aw nocy z matką. W miarę upływu czasu dziecko nadal musi uczyć się spać samodzielnie. A to wymaga cierpliwości i wysiłku, a także kilku nieprzespanych nocy dla mamy. Dlaczego dziecko budzi się w tym przypadku? Ponieważ czuje brak matki, rodzaj pustki, a on po prostu się boi. I potrzeba czasu, aby poczuć się bezpiecznie przed matką, nawet z ulubioną zabawką.

Dziecko musi zasnąć o jeden rok w tym samym czasie. Latem jest wpół do dziewiątej lub dziewiątej wieczorem, zimą może być układana wcześniej na pół godziny. Jednakże, jeśli dziecko miało bardzo aktywnego dnia, podczas spokojnej gry przed pójściem do łóżka zaczyna trzeć oczy i ziewanie, nie trzeba walczyć o dokładne wykonanie rytuału (pływać, zaśpiewać piosenkę, przejdź do snu). Jeśli dziecko zaśnie, możesz raz opuścić łazienkę. Nie ma w tym nic złego. Sen najlepiej nie przerywać.


Co jeśli dziecko ma zaburzenia snu?

Jeśli dziecko nie śpi dobrze, często budzi się w nocy i płacze, nie widzisz żadnych oczywistych powodów - zawsze pokaż dziecku neurologowi.

Jeśli dziecko nie śpi dobrze, zmierz temperaturę dla niego, zwróć uwagę, czy dzióbek nie jest ułożony. Jeśli dziecko zachoruje lub podejrzewasz, że jest chory - skonsultuj się z pediatrą.

Bardzo często, gdy nadchodzi sezon grzewczy, gdy system grzewczy jest włączony, mieszkanie staje się ciepłe i suche. Wszystko wydaje się dobre, wygodne. Ale zbyt ciepłe i suche powietrze wysusza delikatnej błony śluzowej nosa, co prowadzi do jego pęcznienie, pękanie, powstawanie strupów. W takim przypadku wylewka powinna zostać wyprana, a pomieszczenie powinno być wentylowane częściej. Musisz spacerować z dzieckiem na świeżym powietrzu.

Latem, gdy powietrze jest suche i zakurzone, może być konieczne użycie systemu klimatyzacji lub zakup nawilżacza powietrza, aby stworzyć wygodne środowisko dla dziecka.

Jeśli używasz jednorazowych pieluszek w nocy, może być konieczna ich częstsza zmiana. Przepełniona pieluszka i podrażniona skóra nie stwarzają warunków do komfortowego snu.

Dlaczego dziecko w wieku jednego roku budzi się zbyt często? Może zjadł przed pójściem spać? Lub głodny? W pierwszym przypadku może cierpieć z powodu wzdęć, w drugim - po prostu jeść. Jednoroczne dziecko najlepiej nie karmić przed snem. Lepiej jest robić to 1-2 godziny przed snem. Dziecko jest pełne, pieluszka jest czysta - ale sen jest nadal zły i gwałtowny. Zajrzyj do ust dziecka. Jeśli widzisz obrzęk dziąseł, lekkie zaczerwienienie, oto odpowiedź. Zęby są cięte, a to powoduje wielki niepokój dziecka. Warto skonsultować się z pediatrą, jakie kropelki mu podać, lub jaki żel zastosować.

Jeśli roczne dziecko często budzi się w nocy

W porządku, pieluszka jest sucha, dziecko jest zdrowe, odżywione, dlaczego nie śpi? Dziecko może wykazywać „nawyki Sowa,” po prostu dlatego, że nie chce się spać, nie zmęczony w ciągu dnia. Niektóre matki biorą dziecko w wózku na spacer. W wieku 1 roku dziecko musi poruszać się dalej. Już musimy go chodzić z nogami. Konieczne jest kierowanie nim za rączkę, toczenie na wszelkiego rodzaju huśtawkach i rondach. Czas nauczyć go wspinaczki. Nawiasem mówiąc, od aktywności umysłowej maluch jest zmęczony nie mniej niż z ćwiczeń fizycznych. Opracowywanie gier z sorterem, nauka z obrazkami dziecka ze zwierzętami i nieskomplikowane działania ludzi przyczynią się do zmęczenia dziecka i jego snu.

Czemu jeszcze może spać okruch? Ponieważ jego matka jest zdenerwowana. "Nie ma nic ważnego w pogodzie w domu". To nie są puste słowa, a nie abstrakcja. Dzieci są bardzo wrażliwe na relacje między rodzicami, na ogólne tło nerwowości. Jeśli matka jest zdenerwowana, obrażona, cierpi na bezsenność, jest mało prawdopodobne, że dziecko całkowicie odpocznie. Im spokojniejsza matka, tym silniejszy jest sen dziecka. Nie wszystkie konflikty można ominąć, nie wszystkie doświadczenia można sublimować pozytywnie, ale trzeba spróbować.


Powiązane publikacje