ss x
x

Stopień gojenia rany pępkowej u niemowląt


Pępowina jest koniecznym wewnątrzmacicznym połączeniem pomiędzy matką a płodem. Dzięki niemu docierają wszystkie substancje niezbędne do wzrostu i rozwoju dziecka. Natychmiast po urodzeniu organizm noworodka musi zacząć funkcjonować niezależnie, więc nie trzeba pępowiny. Jest zaciśnięty w dwóch miejscach i odcięty w odległości 2 cm od brzucha dziecka. Resztę ściska spinacz lub obandażowany jedwabną nicią. Rzadko kiedy pępowina znika nawet w szpitalu, najczęściej noworodki są wysyłane do ekstraktu za pomocą spinacza do papieru.

Oczywiście młodzi rodzice mają wiele pytań na temat pępka. Jak zadbać o ranę, kiedy uzyska "normalny" wygląd, można kąpać niemowlę itd.

co robić, gdy pępek leczy noworodka


Niepowodzenie pępowiny

Najpierw musisz się dowiedzieć, kiedy pępek spada z noworodka. Oczywiście wszyscy indywidualnie - ktoś na drugi dzień, ktoś na piątym miejscu. Maksymalny okres formowania pępka i opad z pozostałej części wynosi 10 dni.

Jeśli dziesiątego dnia pozostała część pępowiny nadal jest na miejscu lub podejrzewasz jakiś patologiczny proces, powinieneś natychmiast zasięgnąć porady u pediatry.

Czasami zdarza się to podczas zmiany pieluszki niemowlęcia lub zmiany ubrania. Nie panikuj - to normalna sytuacja. W miejscu dawnej pępowiny pozostaje niewielka, ale raczej głęboka rana, którą należy odpowiednio leczyć. Aby to zrobić, potrzebujesz czystej pipety, nadtlenku wodoru, roztworu wspaniałych zielonych i suchych chusteczek.

Przede wszystkim należy dobrze myć ręce mydłem. Możesz nawet leczyć go jakimś roztworem alkoholu. Musisz robić wszystko spokojnie i bez gwałtownych ruchów. Dzieciaka trzeba uspokoić i założyć na plecy. Jeśli krew krwawi z rany, należy nacisnąć sterylną serwetkę przez kilka minut. Kiedy krew się zatrzyma, użyj pipety do nakroplenia 3 do 4 kropli nadtlenku w pępek. Zaczekaj chwilę, aż przestanie skwierczeć i pienić się (jest to normalna reakcja).Następnie należy delikatnie przetrzeć resztę roztworu chusteczką i nałożyć roztwór jaskrawozielonej na całą jamę rany.

Jeśli pozostała część pępowiny nie zniknęła całkowicie, w żadnym wypadku nie można jej usunąć siłą. Jest traktowany w taki sam sposób, jak zwykła rana pępkowa.


Opieka nad pępowiną

Musimy starać się utrzymać pępek tak długo, jak to możliwe. W tym celu można obrócić krawędź pieluszki lub użyć majtek ze specjalnym otworem. W każdym razie nie należy ranić pępka leczącego. Odzież, która ma kontakt z tym obszarem, musi być dobrze wyprasowana i pozbawiona szwów.

Nie można oderwać skorupy, wybrać pępka, założyć bandaż na tym obszarze lub przykleić go przylepcem. W najlepszym razie spowoduje to długą niezamkniętą ranę, w najgorszym - doprowadzi do powikłań.

Gdy pozostała część pępowiny jest jeszcze na swoim miejscu - nie można kąpać niemowlęcia, aby nie zarazić infekcji. Ale gdy tylko pępowina odpadnie, można wykonać zabiegi wodne. Woda powinna być gotowana i ciepła. Należy unikać bezpośredniego kontaktu pępowiny z wodą. Lepiej następnie oddzielnie traktować ten obszar czystą, wilgotną gąbką.

puj_tub_main

Każdorazowo po zakończeniu kąpieli należy ponownie przetworzyć pępek. Powinien być wykonywany tyle razy dziennie, ile woda dostanie się do rany. Tak jak po raz pierwszy, po upadku pępowiny, najpierw zostaje pochowany 3% nadtlenek wodoru, a następnie zostaje nałożony zielony.

Wszystkie ubranie, rzeczy i dłonie dotykające rany pępowinowej powinny być zawsze czyste.

Proces gojenia

Jak zrozumieć, czy pępek się zagoił, czy nie? Przede wszystkim musisz sprawdzić obszar zainteresowania. Skóra wokół pępka nie powinna różnić się ani temperaturą, ani wyglądem od otaczających tkanek. Nic nie powinno się wyróżniać z rany. Dotknięcie pępka nie powoduje niepokoju ani płaczu u noworodka. W Internecie można znaleźć wiele zdjęć przedstawiających, jak powinien wyglądać normalnie wygojony pępek. Więc rodzice mają coś do porównania.

Istnieją jednak sytuacje, w których proces jest opóźniony lub nawet skomplikowany. Głównymi powodami tego problemu mogą być:

  • bardzo gruba pępowina;
  • długa pępowina;
  • przepuklina pępkowa;
  • niewłaściwa opieka;
  • wcześniactwo.

Kiedy należy włączyć alarm

Jeśli noworodek nie przestanie krwawić, gdy pępowina odpadnie. Jest to sytuacja dość rzadka, ponieważ żyła pępowinowa już nie funkcjonuje. Ale istnieją stany patologiczne, w których może wystąpić lekkie krwawienie. Pierwszą rzeczą do zrobienia w tym przypadku jest naciśnięcie sterylnej serwetki do pępka i przytrzymanie go, dopóki lekarz nie przyjdzie.

Jeśli kilka dni po utworzeniu pępka w leczeniu nadal występują obfite rozładowanie krwi. Może to być oznaką nie tylko patologii tego obszaru, ale także możliwego naruszenia funkcji krzepnięcia krwi. Leczenie powinno odbywać się jak zwykle, ale konieczne jest poinformowanie lokalnego pediatry o tym problemie w najbliższej przyszłości. Tego samego dnia zaplanowano testy czasu krzepnięcia i czasu krwawienia w celu wykluczenia patologii krwi.

Wyładowanie z pępka. Zwykle noworodek nie powinien mieć niczego z obszaru pępowiny. Pępek zawsze musi być suchy. Jeśli występuje wyraźne lub, co gorsza, ropne wydzielanie, wówczas pilne jest wezwanie chirurga w domu. Ponieważ jest to pewna oznaka zapalenia głowy (zapalenie pępka), której leczenie należy rozpocząć szybko.

Jeśli odczuwasz nieprzyjemny zapach podczas leczenia rany pępowinowej noworodka. Najczęściej jest to dowód kontaktu z infekcją rany i mnożenia To patologiczne mikroflory. Innymi słowy, jest to ponownie oznaką zapalenia płuc i konieczna jest specjalistyczna konsultacja.

Co-zrobić-jeśli-nie-leczyć-pępek-od-noworodka-dziecko-0-kopia

Pojawienie się wybrzuszenia pępka w stanie spokoju lub podczas płaczu. Jest to oznaką rozwijającej się przepukliny pępkowej. Dziecko powinno zostać zabrane ultradźwiękami, aby dokładnie określić, jak duży jest rozmiar pierścienia, i dowiedzieć się, czy istnieje przepuklina. Potem pójdzie na konsultację z chirurgiem. W zależności od tego, ile centymetrów pierścień pępowinowej, przypisany rodzaj terapii. Dzieci w wieku poniżej trzech lat zwykle nie działają tylko przy bardzo wielkiej rozbieżności mięśni brzucha. Wyznaczyć konserwatywnych metod walki z przepukliną, które mają na celu rozwój i wzmocnienie mięśni brzucha. Dla noworodka pływanie jest najlepsze w tym celu. Pomaga wykonywać z nimi "prasy".

Podwyższona temperatura i letarg dziecka. Oczywiście może to być początkowy etap wielu chorób.Ale jeśli nie ma żadnych innych wyraźnych objawów, konieczne jest, aby wyeliminować stan zapalny w ranie pępowinowej. Ponieważ w zaniedbanych przypadkach może prowadzić do phlegmon (zapalenie tkanki tłuszczowej), a nawet sepsy (zakażenie krwi).

Ostrożne podejście do pępowiny i higieny pępowiny pomoże rodzicom uniknąć wielu problemów.


Powiązane publikacje