ss x
x

Przyczyny zaczerwienienia pępka u dziecka

Preparaty medyczne, techniki i techniki są ulepszane każdego roku. Bez zmian pozostają tylko troski rodziców dotyczące dzieci. Najbardziej kłopotliwy jest pierwszy rok po urodzeniu.


Pierwszy ...

Kobieta, która najpierw stała się matką, epitet "pierwszy", dotyczący noworodka, wymawia się bardzo często. Pierwszy krzyk, pierwsze karmienie, pierwszy uśmiech, pierwsze obrażenia lub obrażenia. Ostatnie takie okruchy wydają się nieuniknione: wszystko w niej jest tak małe, delikatne, wyglądające na wrażliwe. Największe problemy w tym obszarze powoduje przednią ciemiączko i pępowinę: nagle zamyka pierwszą lub drugą Uwolnij? I dla większości noworodków podczas uczuć matki na kilka miesięcy (jeden rok) po urodzeniu jest ważniejsza prawidłowo dbać o nich i chronić. A jeśli dla fontanelu nie istnieją specjalne zasady (co najważniejsze, po kąpieli nie należy go pocierać ręcznikiem i moczyć), wówczas rana pępowinowa jest obowiązkowa:

 1. terminowa wymiana absorbera (wkładki absorpcyjne, pieluchy, pieluchy);
 2. przetwarzanie pępka i skóry wokół niego przy pomocy waty zwilżonej płynem dezynfekującym (na przykład nadtlenkiem wodoru) podczas zmiany absorbera;
 3. Uważaj, aby krawędź absorbera nie dotykała i nie zakrywała rany.

ui-51a477c76ae6b3.64103316

Aż do chwili samopoczucia pępowiny nie można wykąpać dziecka. Wanny powietrzne, które pomagają wyschnąć rany pępowinowej, najlepsze zapobieganie możliwym powikłaniom.


Dlaczego pępek mojego dziecka jest zaczerwieniony?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie "dlaczego?". Jakiekolwiek środki są przyjmowane, w jaki byłby sterylnym środowisku ani przechowywane dziecko, bakterie na skórze zawsze będzie obecny: wiele z nich w powietrzu, na ciele matki i używanych przedmiotów. Otwarta rana pępowinowa jest najprostszym miejscem do przeniknięcia do ciała noworodka. Dlatego, jeśli tak się stanie, w pępku zaczyna rozwijać się proces zapalny, zwany specjalnym terminem medycznym "zapalenie głowy".

Niebezpieczeństwo zapalenia ucha jest takie, że infekcja może pochodzić ze źródła zakażenia we krwi, co oznacza - w każdym innym miejscu.

Pierwszym objawem początkowego stanu zapalnego jest czerwony pępek dziecka. Może mu towarzyszyć takie zjawisko, jak:

 • miejscowy obrzęk i znaczny wzrost temperatury skóry w pępku;
 • wyraźnie odczuwalne pulsowanie krwi (ibid.);
 • znalezienie pępka o jaskrawym czerwonym kolorze.

Kiedy pojawiają się te symptomy, należy skonsultować się z pediatrą, zachowując samokontrolę. Utracony czas obarczony jest powikłaniami i długotrwałym leczeniem (do kilku miesięcy).

Lekkie przebarwienie skóry, które obserwuje się u większości noworodków po upadku sznurka, nie jest uważane za patologię! Właściwa pielęgnacja zapewnia zniknięcie zaczerwienienia w ciągu kilku dni.

Czerwony pępek u dziecka może również powstać z powodu naruszenia zasad higieny. Również tarcie na pielusze może prowadzić do podrażnienia i zaczerwienienia. Bardzo szorstka (w porównaniu z nabłonkiem rany pępowinowej), jej brzeg działa na delikatną skórę, podobnie jak w przypadku materiału ściernego.

sputal-1


Co powinienem zrobić, aby uniknąć infekcji?

Przede wszystkim musisz przestać się martwić o nic i nie myśleć o nieistniejących problemach. Aby zapobiec potencjalnym problemom, wystarczy wykonać kilka prostych wskazówek:

 • Nie kąpać noworodka, zanim nie spadnie z przewodu;
 • przy przypadkowym uderzeniu wilgoci, aby zmoczyć ranę serwetką i dokładnie w celu dezynfekcji (zmieści się nawet zelojka);
 • ćwiczyć przyjmowanie kąpieli powietrznych;
 • po raz pierwszy kąpać dziecko w wodzie, ledwie barwione nadmanganianem potasu;
 • okresowo zwracaj uwagę na stan pępka.

Co robić w przypadku lęków związanych z rodzajem pępka

Niepotrzebne niepokoje i panika są złymi towarzyszami młodych rodziców. Częściej - mamusie. Zwłaszcza w pierwszym roku życia dziecka. Gorsze od nich mogą być jedynie próby samodzielnej diagnozy i rozpoczęcia leczenia bez konsultacji z lekarzem.


Powiązane publikacje