ss x
x

Przetwarzamy ranę pępowinową na dziecko


Dziecko w macicy z matką przez długi czas łączy pępowinę. Po urodzeniu w takim związku między nimi nie jest już konieczne. Dziecko wydaje zdolność spontanicznego oddychania, odżywiania i wydalania. Dlatego też, gdy tylko opuszcza macicę, specjalny rodzaj zacisku jest nakładany na pępowinę, po czym tnie. W celu przyspieszenia gojenia rany pępowinowej i zanegowania ryzyka infekcji konieczne jest jej prawidłowe przetwarzanie.


Opieka nad pępowiną w szpitalu

Natychmiast po porodzie noworodkowy pępek jest leczony w sali porodowej przez pielęgniarki. Z pierwotnej pępowiny pozostała niewielka na kilka centymetrów pępowina. Na tej pozostałości znajduje się plastikowy zacisk lub metal. Być może widziałeś to oglądając film o porodzie.

przetwarzamy pępek noworodkowi

Niektóre szpitale położnicze stosują obecnie otwartą metodę opieki nad pozostałą częścią pępowiny. Oznacza to, że w sumie nie bandaż, a każdy dzień aż do wyładowania traktuje się środkiem antyseptycznym. Jak przetworzyć pępek noworodka? Zwykle nadtlenek, roztwór manganu.

Z biegiem czasu reszta jest coraz bardziej zmumifikowana, czyli wysycha. Pępowina pozostaje suchym codziennym przetwarzaniem. Tak więc, w czwartym lub piątym dniu, dla większości noworodków, pępowina pozostaje podobna do odcinka suchej, grubej, nieżywej tkanki. Wkrótce taka tkanka znika natychmiast za pomocą zacisku pępowinowego. Na tym miejscu pozostaje rana pępowinowa. U niektórych noworodków pępowina jest początkowo grubsza, więc pozostała część pępowiny zanika przez długi czas, przez siedem dni, czasem dłużej.

W praktyce niektórych szpitali położniczych, inne traktowanie pępowiny pozostaje. Często są one odcinane drugiego dnia za pomocą ostrza lub sterylnych nożyczek. Jeśli wykonasz zabieg chirurgiczny - pępek goi się znacznie szybciej i lepiej niż w tradycyjnym przypadku. Na samej ranie, w celu uniknięcia krwawienia, stosuje się bandaż naciskający sterylnie. Jest zrelaksowany w czasie i całkowicie oczyszczony drugiego dnia dzięki dezynfekcji rany pępowinowej.

Rana pępowinowa z czasem prawidłowo goi się, zaciskając grubą krwawą skorupą. Kiedy dziecko pozostaje w szpitalu położniczym przez długi czas, rana jest rozmazana środkiem antyseptycznym jak poprzednio z resztą pępowiny - raz dziennie.Gdy rana pępowinowa jest zbyt szeroka, jest ona z niego przydzielona - leczenie jest wymagane częściej. Krwawa skórka również znika podczas gojenia się ran. Przy właściwym wygojeniu się rany, gdy skorupa zniknie, nie powinno być wydzielania z rany pępowinowej. Zdarza się, że gdy nie ma wielka skorupa, na przykład, w przypadku szerokiej rany pępowinowej, kilka kropel krwi wyróżniać. Następnie konieczne jest dezynfekowanie pępka dwa do trzech razy dziennie roztworami nadtlenku z manganem, a czasami wystarczy jednorazowa aplikacja hemostatycznej gąbki.

A8qe3F8zdwE


Jak radzić sobie z pępkiem w domu

W domu, po wypisaniu, należy dezynfekować ranę przez kolejne siedem lub dziesięć dni, aż do całkowitego wyleczenia. Zrób to codziennie po kąpieli.

Aby mieć więcej pewności co do poprawności swoich działań, obejrzyj wideo na temat prawidłowego kąpania dziecka i wideo, jak prawidłowo przetwarzać ranę pępowinową. Weź te filmy, które są ekspertami. W przypadku usunięcia pępowiny przez chirurgiczne wycięcie, rana goi się szybciej, a dom będzie wymagał leczenia przez mniej dni. Czasami, jeśli skorupa zostanie zaciśnięta powoli, z rany wypłyną niewielkie wydaliny - lepiej leczyć ranę dwa razy dziennie, a nawet częściej. Jako środek antyseptyczny odpowiednia jest apteka zelenka.

Przetwarzanie może być również procenetowym roztworem chlorofilu do alkoholu, składającym się z mieszaniny chlorofili wyekstrahowanych z liści eukaliptusa. Jest to dobre, ponieważ jest bezbarwne i pozwala dostrzec objawy stanu zapalnego w czasie, ponieważ rana się nie zamaluje.

Aby uniknąć niepotrzebnego podrażnienia skóry pod wpływem substancji chemicznych, nie dopuść do tego, aby lek dostał się na skórę w pobliżu rany.

Jeśli rana w pępku jest zaciśnięta skorupką, która lekko się chowa i słabo przylega, lepiej najpierw ją usunąć, nasączając ją 3% roztworem nadtlenku. Niezbędny roztwór nadtlenku jest sprzedawany w aptece. Należy pamiętać, że ma on swój własny okres ważności! Nie musisz sam przygotowywać roztworu nadtlenku, w przeciwnym razie nie będziesz w stanie osiągnąć wymaganej koncentracji leku, a jego sterylność będzie kwestionowana.

Skórka jest zwykle zmiękczona po kąpieli dziecka, a następnie łatwiej ją usunąć. Ale jeśli to wymaga wysiłku, aby wycofać się, to nie czas, poczekaj tak długo, jak potrzebujesz. Musi złuszczać się i odpaść.W domu rana pępowinowa jest nasączona wacikiem. Zobacz film, jak to zrobić dobrze. Podczas zabiegu za pomocą kciuka i palca wskazującego tkanki tkanki okołodźwięko- wej są przyciśnięte w celu lepszego otwarcia obszaru pępowiny dla lepszej widoczności i dokładnej dezynfekcji.

Jeśli zauważysz, że rana jest zawsze mokra, ropna lub inne wypłynie z niej - skonsultuj się z lekarzem. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do poprawności swojego leczenia, zobacz specjalne wideo lub skonsultuj się z pielęgniarką, która będzie monitorować dziecko w razie potrzeby po wypisaniu.

k

Większość szpitali położniczych akceptuje teraz szybkie zwolnienia. Dlatego zanim dziecko wróci do domu, niedługo pozostanie pępowina. Zazwyczaj lekarz zawsze przedstawia zalecenia dotyczące leczenia pępka po przyjeździe do domu. Jeśli nie ma zaleceń, możesz pocić się pozostałą częścią pępowiny w tym samym dniu wypisu. Do pępowiny pozostała część usycha - smaruj ją raz dziennie zielenią.

Aby kąpać noworodka, użyj specjalnej kąpieli. Obejrzyj wideo, jak to zrobić. Przez pierwsze dwa tygodnie kąpał się w przegotowanej wodzie o temperaturze wody 37 stopni. Aby pępek szybciej się odbudował, mały roztwór nadmanganianu potasu dodaje się do wody w kąpieliskach, aż woda stanie się lekko różowa. Po pierwsze, nadmanganian potasu musi być rozpuszczony w jakimś pojemniku i mieszany, aby skóra dziecka nie została spalona przez ziarna nadmanganianu potasu.

Czego nie można zrobić podczas przetwarzania pępka

Jak radzić sobie z pępkiem noworodka i nie boli? Nie bój się dotykać pępka podczas przetwarzania! Dzieci oczywiście odczuwają pewne odrzucenie, ale w żadnym wypadku nie odczuwają bólu. Opieka nad raną pępowinową musi być bardzo ostrożna, ponieważ poprzez nią może przenikać infekcję, w wyniku której rozwija się od pierwszego niedożywienia, a następnie ropne zapalenie poddziąsłowe - czyli zapalenie tkanek perianopowych.

Jeśli rana jest ponad czternaście dni "mokra", czyli krwawa, ropna lub inna wydzielina z niej wycieka - skonsultuj się z lekarzem po poradę. Nie traktuj noworodka samodzielnie - to nie jest bezpieczne.

Rany nie powinny być przykryte pieluchą, w przeciwnym razie będą ją masować, przeszkadzać w naturalnej gojeniu się rany, zapewnić rany na ranie, prowokować proces zakaźny. Czasami występuje dodatkowe podrażnienie skóry w okolicy okołoustnej. Można temu zapobiec przez zginanie dziąsła pieluszki, aby strefa pępka była nienaruszona.Jak to zrobić - widać na specjalnych filmach.


Powiązane publikacje