ss x
x

Mangan do przerobu pępowiny


Na pytanie: "Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na stosowanie lub nie stosowanie nadmanganianu potasu jako jednego ze środków służących opiece nad noworodkiem". Wielu zna jego zalety, ponieważ pomaga osuszyć skórę dziecka podczas kąpieli i dezynfekować niezabliźnioną ranę pępowinową.

Jednocześnie lekarze często twierdzą, że niewłaściwe stosowanie nadmanganianu potasu może powodować oparzenia skóry i błon śluzowych niemowląt. Nierozpuszczone kryształy powodują wielką szkodę dla wrażliwego organizmu dziecka.

Oczywiście rodzice muszą sami zadecydować, co zrobić w tej sytuacji. Chociaż, aby nie doszło do katastrofy, konieczne jest we wszystkim i zawsze obserwować miarę.

dbałość o pępek dziecka za pomocą nadmanganianu potasu


Mangan - jeden ze środków do pielęgnacji niemowlęcia

Nadmanganian potasu musi koniecznie znajdować się w apteczce pierwszej pomocy w opiece nad dzieckiem od młodej matki. Dezynfekuje wodę do kąpieli w wannie, dezynfekuje skórę z pieluszkową wysypką i wypada, do leczenia pępka.

Procedura leczenia rany pępowinowej dziecka

W szpitalu położniczym noworodka pępek jest leczony przez lekarza lub inny personel medyczny. Nic dziwnego, że wiele młodych matek po wypisaniu z łóżka zaczyna wątpić, czy prawidłowo leczą pępek. W szczególności odpowiedź na to pytanie jest poszukiwana, gdy pępek nie leczy się przez długi czas i stale staje się mokry.

Bardzo ważne jest, aby umiejętnie obsługiwać ranę pępowinową, ponieważ dzięki niej zarazki mogą łatwo dostać się do organizmu dziecka. W końcu wszystkie chorobotwórcze mikroorganizmy są zdolne do wywołania silnego zapalenia i prowadzić do poważnych chorób.

Metoda opieki krok po kroku

Zabieg przeprowadzany jest codziennie, 2 razy: po porannym karmieniu, a wieczorem bezpośrednio po kąpieli noworodka.

  1. Najpierw delikatnie przesuwaj krawędzie kciuka i palca wskazującego.Pobieramy czystą pipetę, zbieramy ją z 3% nadtlenkiem, kapiemy na ranę. Lepiej go upuścić, a nie wytrzeć wacikiem, aby nadtlenek dostał się do wszystkich fałd pępka. Następnie należy poczekać, aż nadtlenek przestanie się pienić. Przejdź do następnego kroku.
  2. Bierzemy waciki (powinny być czyste i suche), osuszamy je pępkiem.
  3. Wlewamy do rany pępowinowej 5% nadmanganianu potasu. Jest szeroko stosowany w połączeniu z zielenią, a także w leczeniu pępka u dzieci, które reagują alergicznie na jaskrawe zielenie.

Jak starannie rozcieńczyć nadmanganianu

Najczęściej, jak przygotować nadmanganian potasu, powiedz w konsultacjach kobiet na lekcji dla przyszłych matek. Dla tych, którzy ich nie odwiedzili, udzielamy ich porad i rekomendacji.

WAŻNE! Roztwór musi być świeży, świeżo ugotowany. Nie można go użyć ponownie. Ponadto musi być filtrowany, aby nie pozostały nierozpuszczone kryształy.

kąpiel noworodka w niebieskiej wannie

5% roztwór jest przygotowany w następujący sposób:
  • W 100 ml destylowanej lub przegotowanej wody rozpuścić 5 g nadmanganianu.
  • Roztwór dokładnie wymieszano, aby rozpuścić wszystkie kryształy.
  • Przesączyć roztwór przez kilka warstw gazy. Gotowy 5% roztwór przechowuje się w fiolce z szczelnie zamykającą się pokrywką. Okres trwałości - maksymalnie 10 godzin.

Jeśli przygotowujesz rozwiązanie do kąpieli noworodka, powinieneś zrobić to krok po kroku. Na początku nadmanganian potasu jest dokładnie rozpuszczany w ciepłej wodzie, aby uzyskać jaskrawy szkarłatny kolor. Następnie przefiltruj go przez kilka warstw gazy. Następnie dodaj niewielką ilość do wlotu i wymieszaj z wodą, aż uzyskasz bladoróżowy lub żółty odcień.

!!! Nie należy wlewać kryształów bezpośrednio do wanny. Nierozpuszczalne cząsteczki, uderzenia oczu lub skóry dziecka powodują ciężkie oparzenia. A jeśli dziecko przypadkowo wypije wodę z takim kryształem, możesz poparzyć jakąkolwiek część przewodu żołądkowo-jelitowego (najczęściej jelito).

Roztwór nadmanganianu potasu, gdy pępek pępka nie jest zagojony

Czy warto w tym czasie kąpać dziecko? Oczywiście, że warto. Jednak woda musi być gotowana.

Dopóki rana pępowinowa dziecka nie zagoi się, można wykąpać się w kąpieli nadmanganianem potasu. To rozwiązanie jest słabsze niż to, które przechodzi leczenie pępka. Buliony ziół w tym przypadku nie są odpowiednie.

Aby się wykąpać, noworodek powinien być przed wieczornym karmieniem.Ostrożnie przygotuj kąpiel: myją ją mydłem dla dzieci, potem są obsypywane wrzątkiem, zbierają przegotowaną wodę o temperaturze 35-37 stopni. Na koniec dodaj przygotowany słaby roztwór nadmanganianu potasu.

Przechowywanie kryształów i rozpuszczonego nadmanganianu potasu

Mangan ma silne właściwości utleniające. Jego proszek jest przechowywany w suchym i ciemnym miejscu, w szczelnie zamkniętym pojemniku.

Jak prawidłowo kąpać się noworodek 3

Rozwiedziony mangan jest również przechowywany w ciemnym miejscu: sole manganu w świetle, rozpadające się na składniki, tracą swoje właściwości dezynfekujące. Zatężony roztwór powinien być przechowywany maksymalnie przez tydzień i rozcieńczony - przez kilka godzin.


Co jeszcze młoda matka noworodka powinna wiedzieć o nieleczonej ranie pępowinowej

Wiele osób uważa, że ​​wystarczy opatrzyć ranę pępka zwykłą przegotowaną wodą. To jest błędna opinia. W rzeczywistości zarazki mogą dostać się do środka, więc toaleta powinna być wykonana zgodnie z wszystkimi zasadami!

Powstającej skorupy również nie należy zbierać ani usuwać. Więc możesz przynieść tylko mikroby. Korzyści w tym działaniu również nie są - pępek będzie gorzej i dłużej goić, rana będzie mokra. A ty nie jesteś wrogiem twojego dziecka?

W żadnym wypadku nie można zastosować bandaży. Dla lepszego wyleczenia rana powinna "oddychać". Po zabiegu nie zapomnij zgiąć paska pieluchy, aby uniknąć pieluszkowej. Pępek można przymocować tylko do bawełnianej tkaniny ze schabu, która po umyciu i wysuszeniu jest starannie prasowana po obu stronach.

Jeśli zastosujesz się do tych prostych zasad, rana szybko się zagoi i bez komplikacji.


Powiązane publikacje