ss x
x

Jak pępek leczy dziecko


W łonie dziecko było połączone z matką za pomocą pępowiny. Przeniosła z łożyska na dziecko odżywkę i niezbędny tlen. Zaraz po narodzinach dziecka pępowina jest natychmiast cięta. W tym celu lekarz nakłada na siebie clothespin, a dopiero potem delikatnie go kroi. Clothespin, z reguły, jest trzymany na pępku przez nie więcej niż tydzień. Następnie znika, pozostawiając otwartą ranę, dla której należy zachować należytą ostrożność, przestrzegając wszelkich niezbędnych środków. Ma to zapewnić, że nie ma infekcji i proces zapalny nie rozpoczął się. A ile pępek się zagoi, zależy od opieki i leczenia.

ile leczy pępek noworodka

Jak leczyć pępek w szpitalu

Będąc wciąż w sali porodowej, pępek noworodka jest dokładnie przetwarzany. Początkowo lekarz przecina pępowinę, pozostawiając tylko dwa centymetry od niej. Następnie koniec pępowiny jest zaciśnięty przez clothespin. Może to być plastik lub metal.

W niektórych szpitalach położniczych stosuje się otwartą metodę leczenia pępka. oznacza to, że nie stosuje się do niego bandaży. Tylko pępowinowa reszta jest narażona 2-3 razy dziennie na leczenie i dezynfekcję nadtlenkiem wodoru lub roztworem nadmanganianu potasu. Clothespin na pępku przez długi czas nie wytrzymuje. Po pięciu do siedmiu dniach pępowina wysycha i znika wraz z nią.

Inne szpitale położnicze stosują chirurgiczną metodę leczenia rany pępowinowej. Następnego dnia po urodzeniu niepotrzebna pozostałość pępka dziecka zostaje obcięta sterylnymi nożyczkami. Następnie nałóż mocno bandaż na dwie lub trzy godziny. Następnie jest osłabiony i usunięty zwykle tylko następnego dnia. Dzięki tej metodzie rana goi się o wiele mniej czasu.

Co jest potrzebne, aby dbać o resztki pępowiny
  1. 3% roztwór nadtlenku wodoru.
  2. Zwyczajna zelenka.
  3. Serwetki.
  4. Pąki bawełny.

Jak prawidłowo dbać o pępek dziecka

Pępek noworodka powinien być zawsze czysty i suchy. Nieprzestrzeganie tych zasad może prowadzić do tego, że pępek goi się zbyt długo lub może to spowodować proces zapalny.

Aby przetworzyć pępek, trzeba go dwa lub trzy razy dziennie. Można to zrobić, zmieniając pieluchę lub przed snem. Pamiętaj, aby przestrzegać higieny dziecka po kąpieli. Ze względu na otwartą ranę w pępku noworodka zaleca się kąpać w przegotowanej wodzie. Pielęgnowanie rany pępowinowej należy wykonywać codziennie, aż do całkowitego opóźnienia.

Aby pępek wyleczył się tak szybko, jak to możliwe, należy wykonać trzy etapy.

  1. Na początku po urodzeniu pępek dziecka może krwawić. Należy go przecierać nadtlenkiem wodoru tyle razy, ile będzie krwawić. Wskazane jest zwilżenie bawełnianej tarczy roztworem i nałożyć na ranę kilka minut.
  2. Drugi etap gojenia charakteryzuje się tworzeniem się skorupy na pępku. Ma żółtawy odcień i sprzyja rozwojowi drobnoustrojów. Dlatego każdego dnia musisz zwilżyć skórkę nadtlenkiem wodoru i wyczyścić wacikiem. Aby to zrobić, musisz delikatnie rozłożyć palce wokół rany w pępku. Tak więc roztwór nadtlenkowy zneutralizuje to miejsce i pomoże usunąć namoczone cząstki skorupy. Pępek powinien zawsze być tak czysty, jak to tylko możliwe.
  3. Po oczyszczeniu i zneutralizowaniu skorupy pępka, musi dać czas na całkowite wyschnięcie. Następnie rana powinna być wypełniona kolorem zielonym.

h

Ponadto staraj się często wietrzyć pomieszczenie. A także zorganizuj noworodka do kąpieli powietrznych, aby jego skóra oddychała. Ta procedura jest świetna do zaciśnięcia rany na pępku, ale pomaga również uniknąć niechcianej pieluszkowej, która powoduje dyskomfort dla dzieci.

Dziecko nigdy nie powinno być noszone w ubraniach wykonanych z sztucznych tkanin. Może powodować podrażnienie, a nawet wysypkę na skórze. A rzeczy z naturalnych tkanin są nie tylko uważane za hipoalergiczne, ale zapewniają również powierzchnię skóry z niezbędną wentylacją.


Jak kąpać noworodka niezagojoną raną pępowinową

Dotychczas podzielono opinie lekarzy na temat tego, czy kąpać dziecko w niewidocznym pępku. Wiele osób uważa, że ​​źródłem infekcji jest woda, dlatego lepiej nie kąpać noworodka w pierwszym miesiącu.Inni uważają, że woda przyczynia się do szybkiego gojenia się rany.

W każdym razie, jeśli zdecydujesz się nadal kąpać dziecko, powinieneś przestrzegać kilku zasad.

Po pierwsze, nie musisz kąpać dziecka w dużej wannie. Do zabiegów pediatrycznych należy użyć małej kąpieli dla niemowląt. Po drugie, woda musi być gotowana, aby chronić pojawianie się infekcji i infekcji. Po trzecie, musisz dodać słaby roztwór nadmanganianu potasu do kąpieli.

Jak tylko dziecko zostało kupione, należy dać czas na wysuszenie brzucha, a dopiero potem wykonać procedury opieki nad pępkiem.

Pierścień pępowiny

Są przypadki, gdy rana na pępku noworodka jest zbyt długa. W wyniku tego procesu może pojawić się przepuklina pępkowa. Jego rozmiar będzie wynosił około centymetra. Istnieje możliwość, że ostatecznie przeminie. Zwykle dzieje się tak, gdy mięśnie wokół pępka stają się silniejsze, dlatego należy je trenować.

Ściana brzucha dziecka powinna zostać wzmocniona poprzez wykonywanie specjalnych ćwiczeń. Na przykład możesz ciągnąć nogi dziecka do brzucha lub tak często, jak to możliwe, rozkładać je na brzuchu. Ale jeśli pojawi się przepuklina, lepiej pójść do lekarza.

Ile można dać-Espumizan-noworodek1

Przyczyny infekcji

W procesie gojenia rany pępowinowej może dojść do infekcji. Zjawisko to jest powszechnie nazywane "mokrym pępkiem". Przede wszystkim charakteryzuje go bardzo długie gojenie, obecność stałej wilgoci, zaczerwienienie wokół pępka i wydzieliny ropnego płynu z rany. Jak tylko podejrzewasz te objawy, natychmiast skontaktuj się ze specjalistą, ponieważ może to źle wpłynąć na samopoczucie dziecka.

Konieczne jest również codzienne stosowanie następujących środków:

  • że rana pępowinowa jest szybsza niż opóźniona, konieczne jest jak najczęstsze urządzanie noworodków w kąpielach powietrznych;
  • staraj się unikać wchłaniania wilgoci w pępku noworodka;
  • konieczne jest zgięcie górnej części pieluchy, aby nie trzeć pępka, w przeciwnym razie spowoduje zaczerwienienie skóry wokół pępka i dyskomfort dziecka.

Czego nie można zrobić z niechronionym pępkiem

Podczas mycia pępka roztworem dezynfekującym nie bój się go dotykać. To nie zaszkodzi noworodkowi. Wszystko, co odczuwa, to tylko mały dyskomfort.A jeśli reszta pępowinowa nie zostanie całkowicie przetworzona, może dojść do poważnej infekcji.

Ponadto nie należy angażować się w samoleczenie z objawami wskazującymi na wilgotny pępek. Może to źle wpłynąć na samopoczucie dziecka. Konieczne jest zrozumienie, że w tej sytuacji należy skontaktować się ze specjalistą.

Unikaj kontaktu między pieluszką a pępkiem. Ponieważ powierzchnia gazy w pielusze, w kontakcie z raną, zapobiega gojeniu, powodując gromadzenie się wilgoci. Pępek leczy się szybko, gdy do rany dostarczane jest powietrze.

Ile leczy pępek noworodka

Każda rana pępowinowa leczy na różne sposoby. Ktoś ma pełne uzdrowienie po dziesięciu dniach po urodzeniu, ktoś później. Wszystko zależy od opieki nad resztą pępowiny.


Powiązane publikacje