ss x
x

Karmienie piersią kobieta karmiąca piersią


Karmienie piersią - to kolejny bardzo ważny proces po dostawie. Zdrowie i rozwój dziecka zależy od prawidłowego karmienia piersią. Ale nie mniej ważne jest dla zdrowia samej matki. Ponieważ proces ten jest naturalny, powinien przebiegać bez żadnych problemów i trudności. Jednak nawet do tego, co dostarcza sama natura, trzeba się przygotować. W przeciwnym razie niedostateczna dbałość o zdrowie wiąże się z co najmniej niedogodnościami, aw najgorszym przypadku z dużymi problemami. Właściwa pielęgnacja piersi rozpoczyna się nie tylko podczas karmienia, ale przed narodzinami dziecka i nie kończy się nawet po tym, jak dziecko przestało jeść mleko matki.


Co robić w czasie ciąży

Specjalną opiekę nad piersią należy rozpocząć już w czasie ciąży. To w tym czasie pierwsze zmiany hormonalne zachodzą w ciele kobiety. Piersi staje się bardziej wrażliwa. Jeśli znacznie wzrasta, istnieje możliwość pojawienia się rozstępów. Dlatego należy dbać o piersi, aby tego uniknąć. Aby zwiększyć elastyczność skóry dobrze jest użyć kontrastowego prysznica. Nasyca tkanki tlenem i poprawia krążenie krwi. Biorąc prysznic, kieruj strumień wody na klatkę piersiową i kilka razy zmieniaj temperaturę. Zbyt silny kontrast jest również niepożądany, więc naprzemiennie ciepła woda z chłodną.

l

Przygotuj swoje sutki do przyszłego karmienia. Kiedy dziecko zacznie ssać, będzie bardzo wrażliwe. Aby zmącić tę wrażliwość, zagnieść wcześniej sutki. Takie działania pozwolą po porodzie przenieść się do nowego trybu najbardziej wygodnego i bezbolesnego.

Wanny powietrzne są również bardzo dobre. Ponadto, że taka pielęgnacja jest przyjemna i korzystna dla układu nerwowego i Twojego nastroju, jest również bardzo przydatna dla elastyczności skóry. Kąpiele powietrzne zapobiegną pojawianiu się rozstępów i będą korzystne dla zdrowia.Tylko biorąc je, chroń się przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych.

Valeolodzy twierdzą, że czyste powietrze jest potrzebne nie mniej niż wodzie. Kąpiele powietrzne są uważane za najprostszy i najłatwiejszy rodzaj utwardzania. Dlatego są one pokazywane wszystkim, nawet kobietom w ciąży i niemowlętom.

Jak przyłożyć dziecko do piersi

Podczas karmienia piersią bardzo ważne jest, aby mleko stale odnawiano w gruczołach mlecznych. Kiedy mleko zastygnie, wypala się i staje się gorzkie. Dla dziecka jest to obarczone tym, że po prostu odmawia karmienia piersią. I dla matki, stojące mleko jest niebezpieczne dla stwardnienia piersi i późniejszego tworzenia się zapalenia sutka.

Aby temu zapobiec, musisz natychmiast nauczyć dziecko prawidłowego chwytania piersi. Ponieważ odruch ssania nie rozwija się nagle, ważne jest, aby pomóc dziecku w nauce. Od pierwszego karmienia, spróbuj umieścić smoczek w ustach trochę tak, że został on skierowany lekko ukośnie od dołu do góry i dotknąć podniebienia. Ponadto usta dziecka powinny być szeroko otwarte i chwytać nie tylko sam brodawkę, ale także otoczkę (brodawki). Ustal, czy dziecko prawidłowo chwyta pierś, jest bardzo proste. Jeśli dziecko wyciśnie dziąsła tylko sutkiem, będzie to dla ciebie bardzo bolesne. Jeśli schwytanie jest prawidłowe, nie będzie żadnych bolesnych doznań.

Kiedy dziecko ssie pierś, pojawia się naturalny masaż, który jest doskonałym zapobieganiem różnym chorobom. Im dłużej trwa okres karmienia piersią, tym dłużej chronisz wrażliwy organ.

Przystosuj się do zmian w ciele

Przyzwyczajaj się do zmian, które zaszły w czasie ciąży i po urodzeniu dziecka. Pomogą Ci w tym niektóre środki. Nietrudno zadbać o piersi, ale korzyści będą bardzo widoczne.

Podczas karmienia piersią stale nosić taki biustonosz, który nie będzie go ściskać, ale wspierać. Powinien być wykonany z naturalnego materiału, bez pianki i pestek, bez szwów w środku. Ramiączka powinny być szerokie, aby dobrze wspierać cięższe piersi. Z właściwego montażu biustonosz nie będzie zagrożona przepływ krwi i produkcji mleka, nie będzie znacznie rozciągać skóry i pojawienie się rozstępów jest zredukowana do minimum. Jeśli mleko spontanicznie wypływa podczas karmienia, włożyć miękką szmatkę złożoną w kilka warstw do biustonosza.W nocy lepiej jest nosić specjalny podkoszulek.

Aby upewnić się, że mleko nie zatrzymuje się w odległych płatach piersi, należy masować po każdym karmieniu. Jest w delikatnych ruchach w kierunku sutka. W ten sposób pozostałe mleko przejdzie i zwolni miejsce na nowe.

Każdorazowo po zjedzeniu dziecka zaleca się odsłonić resztki mleka. Wyrażanie można oswoić, jeśli masz dobre mleko i proces ten nie jest trudny. Jeśli nie jest to łatwe, możesz skorzystać z laktatora. Wykonaj pompowanie po masażu, a następnie resztki mleka całkowicie wyjdą i nie będzie żadnego ryzyka stagnacji.

251015_5_6

Nie ignoruj ​​ćwiczeń fizycznych

Właściwa pielęgnacja piersi jest nie do pomyślenia bez gimnastyki profilaktycznej i zdrowotnej. Nawet jeśli jesteś bardzo zmęczony, poświęć kilka minut na proste ćwiczenia. Dodadzą ci siły, podniosą na duchu i zawsze będą wspierać witalność ciała.

Opieka nad piersią pomoże w kilku ćwiczeniach:

  • Trzymając dłonie przed sobą, ściśnij je siłą, a następnie zrelaksuj się.
  • Stojąc prosto i trzymając ręce za pasek, musisz podnieść się na palcach i trzymać łokcie jak najdalej.
  • Trzymając elastyczną opaskę lub rozporek, naciągnij ją na głowę i przytrzymaj w tej pozycji.
  • Wykonuj zwykłe pompki. Jeśli to za dużo pracy, zrób lekką wersję pompek z krzesła.

Jeśli po porodzie przeprowadzono cięcie cesarskie lub wystąpiły jakieś komplikacje, skonsultuj się z lekarzem na temat ćwiczeń. W niektórych przypadkach nawet najprostsze i najlżejsze ćwiczenia są przeciwwskazane.


Jeśli występują problemy z piersią

Czasami jednak mogą wystąpić nieprzyjemne momenty podczas karmienia. Po pierwsze - to oczywiście mikropęknięcia na sutku. Co robić, gdy się pojawiają? Jest to bardzo bolesne, więc trochę potrwa, aby nakarmić dziecko z butelki wyrażonym mlekiem. Pęknięcia starają się leczyć tak szybko, jak to możliwe, aby wznowić naturalny proces. W tym celu nasmaruj smoczki kroplami własnego mleka. Napina pęknięcia i tworzy film ochronny. Możesz zrobić to cały czas, aby zapobiec uszkodzeniu skóry.Jeśli pęknięcia głębsze i bardziej bolesne, wolno smarować brodawkę i otoczkami z oliwą z oliwek, rokitnika i masło shea.

Aby takie problemy nie wynikają, zaleca się myć piersi poprawnie. Detergenty powinny być stosowane tylko w ostateczności, ponieważ zmywają folię ochronną. Umyć czystą, ciepłą wodą - to wystarczy. Wytrzyj się miękkim ręcznikiem wykonanym z naturalnego materiału, a po umyciu, smaruj smoczek kilkoma kroplami mleka. Przyda się Tobie i Twojemu dziecku.

karmiące piersią kobiety karmiące

Drugi problem, który możesz napotkać w tym czasie, jest stwardnienie. Może objawiać się w postaci solidnych grudek, które są dobrze zbadane. Nie jest trudno rozciągnąć takie obszary, ostrożnie wykonując procedurę wyrabiania masującego. Jeśli cała pierś jest spuchnięta, twarda i bardzo bolesna, a temperatura wzrasta, jest to bardzo alarmujący sygnał. Taki proces może być początkiem mastitis i bez pomocy medycznej nie można tego zrobić. Jednak najczęściej takie problemy pojawiają się z powodu nadmiaru mleka, więc jeśli regularnie wyrażasz i wykonujesz masaż, zwykle wszystko jest w porządku.

Ważne jest również monitorowanie reżimu termicznego. Ponieważ matki do karmienia piersią są bardzo wrażliwe, nie może tolerować nawet najmniejszego jej hipotermia, które mogą prowadzić do wystąpienia zapalenia piersi.

Widzimy zatem, że główne przyczyny problemów podczas karmienia są słabe przywiązanie dziecka do jej zastoju mleka matki i hipotermii. Jeśli uniknąć tych czynników i zapewnienia właściwej opieki swoich piersi, wszystkie skutki nieprzyjemne i niebezpieczne można łatwo uniknąć.


Powiązane publikacje