ss x
x

Masaż brzucha: pierwsza pomoc dla dziecka z zaparciami


Problemy z trawieniem u niemowląt dostarczają rodzicom wiele emocji i emocji. Faktem jest, że nerwowa regulacja przewodu żołądkowo-jelitowego u noworodka jest w fazie rozwoju. W rezultacie, nierzadko w pracy żołądka i jelit istnieje niezgodność, której jednym z przejawów jest zaparcie.

Oznaki i przyczyny zaparć

U dzieci w wieku do trzech miesięcy normalna liczba defekacji wynosi 2-4 dziennie. Jeśli dzieje się to rzadziej, musisz zwrócić uwagę na dobro dziecka. Ma znaczenie nie tylko ilość, ale także łatwość opróżniania jelita, a także konsystencję, kolor i zapach stolca.

Jeśli dziecko nie odczuwa dyskomfortu, po opróżnieniu, nawet jeśli zdarza się to rzadko, nie odmawia jedzenia, po cichu śpi - to nie jest zaparcie.

Oznaki zaparcia:

 • brak defekacji dłużej niż półtora dnia;
 • żołądek jest lekko napompowany;
 • dziecko często jest bezskutecznie napięte, procesowi towarzyszy płacz;
 • kał niemowlęcia jest twardy, suchy, czasami w postaci grochu;
 • zmniejszony apetyt;
 • dziecko zachowuje się niespokojnie, płacze więcej niż zwykle i jest kapryśne.

Zabieg-masaż-brzuch-noworodek-kiedy-kolka-i-zaparcia

Przyczyny zaparcia mogą być niedożywieniem matki karmiącej. Jeśli grudnichok skłonność do zaparć, konieczne jest, aby ograniczyć włączenie do diety następujące potrawy: ciasta wykonane z białej mąki, pełnego mleka, ser, ryż, orzechy, mięso, banany, napojów zawierających kofeinę. Zachowując ostrożność, należy podejść do niektórych leków: przeciwskurczowych, sorbentów, blokerów żołądka, diuretyków.

Przyczyną zaparcia może być również ostre przełożenie dziecka na sztuczne karmienie lub inną mieszankę, brak wody, dezbakterioza, krzywica i inne choroby.


Jak pomóc dziecku z zaparciami

Aby samodzielnie rozwiązać problem zaparcia, możliwe jest pojedyncze opóźnienie krzesła. Jeśli problem utrzymuje się, konieczna jest konsultacja lekarska.

Przede wszystkim musimy wyeliminować przyczyny zaparcia.Uważaj na to, jak karmisz i karmisz swoje dziecko, a także to, co je twoja matka. Bierz częściej dziecko w swoje ramiona.

Masaż dla noworodków z zaparciami jest jednym z najskuteczniejszych sposobów pomagania i zapobiegania metodom.

Masaż jest przeciwwskazany dla dzieci, jeśli:

 • dziecko krzyczy z lekkim naciskiem lub dotykając brzucha;
 • żołądek jest asymetryczny lub twardy, mięśnie są bardzo napięte;
 • zaparciom towarzyszy wzrost temperatury;
 • dziecko jest apatyczne i blade;
 • w masie kałowej występuje plamienie;
 • na skórze brzucha znajdują się wysypki lub zmiany.

Jak masować dziecko

W pokoju, w którym będziesz robić masaż powinien być ciepły, pozbawione dzieci dziecko nie powinno zamarzać. Przed zabiegiem trzymaj dziecko kilka minut w pionie, aby pozbyć się powietrza w żołądku. Masaż można wykonać na dowolnej lekko sprężystej powierzchni: na łóżku lub na przewijaku. Aby ogrzać się na brzuchu dziecka, należy umieścić ręcznik ogrzewany żelazkiem lub baterią. Możesz użyć cieplejszego, owijając go w pieluszkę, ale upewnij się, że nie jest gorący. Ręce osoby przeprowadzającej manipulacje muszą zostać ogrzane. Masaż powinien wywoływać u dzieci pozytywne emocje, a nie przerażać dotykiem zimnych rąk.

mas-5

Aby rozpocząć i zakończyć masaż, potrzebujesz delikatnego, relaksującego głaskania. Jeśli masz doświadczenie, ręce i brzuch dziecka można naoliwiać. Ale dla właściwej kontroli nad siłą nacisku lepiej jest wykonać masaż czystymi, suchymi dłońmi.

W ciągu dnia możesz wykonać 2-3 sesje masażu na godzinę przed posiłkiem lub 1-2 godziny później. Każde ćwiczenie można powtórzyć od dwóch do pięciu razy.

Nie używaj więcej niż dwóch różnych masaży w jednej sesji. Zamiast dobra może wyrządzić krzywdę - podrażnienie jelita.


Technika przeprowadzania masażu

Masaż stymulujący rozpoczyna się od łatwego gładzenia wokół koła z otwartą dłonią, a następnie przejścia do bardziej aktywnego ruchu ręki w spirali od pępka. Następnie, przy krawędzi dłoni, spędź od dołu brzucha od lewej strony wzdłuż jelita w górę, a następnie pod żebrami przesuń w prawo iw dół, tworząc podobieństwo litery "P". Te czynności są na przemian z dociskaniem do żołądka kolan zgiętych w kolanach dziecka. Nacisk nóg na brzuch najlepiej przyspieszyć proces trawienia, poprawia drożność jelita. Procedurę powtarza się kilka razy.

Masaż relaksacyjny należy rozpoczynać od prostej dłoni spoczywającej na brzuchu dziecka. Ciepło i ciężkość rąk zmniejszy skurcz jelit, rozluźni mięśnie. Następnie delikatne głaskanie w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara i naciskanie brzucha na powierzchnię dłoni lub na kilka palców złożonych razem. Nie zwiększaj ciśnienia w jednym punkcie. Okrężne głaskanie odbywa się przez około trzy minuty.

Masuj skrętem. Piersi kładzie się na plecach z wygiętymi nogami. Skręć w prawo kolana, pat na powrót do górnej części brzucha i delikatnie masować go, a następnie płasko na plecach i uczynić prasować ze skrzyni na palcach, wówczas proces jest powtarzany, obracając kolana przez masażystę do lewej strony.

Zaleca się, aby tak zwane „rower”, na przemian unosząc nogę, prasowanie bez wysiłku do żołądka i jej prostowania. Zwykle te ruchy są popularne wśród dzieci. Ich przeplatane kołysanie dziecka z boku na bok ze zgiętymi nogami, określonymi na krzyż na szczycie siebie.

masaż brzucha noworodkowi

Możesz zrobić masaż nie tylko w standardowy sposób. Metoda brzucha do brzucha polega na połoŜeniu brzucha na brzuchu. Ogrzejesz swoje dziecko ciepłem własnego ciała. Wykonywanie wypukłych ruchów, nadymanie własnego żołądka i relaksowanie go, spowoduje delikatny wpływ na dziecko. Powtarzanie takich ruchów rozluźni dziecko i pobudzi pracę układu trawiennego. Wykonuj to płynnie, aby dziecko nie odbijało się podczas ruchu.

Pamiętaj, aby obejrzeć film, aby właściwie masować dziecko z zaparciami.


Powiązane publikacje