ss x
x

Czy muszę przewijać nowonarodzone dziecko?


Przed każdym nowo powstałym rodzicem jest ten sam dylemat, czy konieczne jest przewijanie dziecka na noc, czy też bez niego można się obejść? W rzeczywistości ta metoda była używana od ponad tysiąca lat, a przekonanie ludzi, że nie jest ona potrzebna, nie jest takie proste. Nadal są konserwatyści, którzy niczego nie udowodnią. Ale czy rzeczywiście istnieją dowody na szkodliwość pieluszek, czy też odwrotnie, że przynosi to jakieś korzyści? Warto dowiedzieć się, co powie o tym dr Komarowski.


Mity i błędne przekonania

pieluszki dla noworodków

Zacznijmy od podkreślenia wszystkich znanych pozytywnych argumentów wielbicieli pieluch:

 • Nie wyrzucasz pieniędzy co kilka tygodni na nowe ubrania;
 • Dziecko swobodnie porusza kończynami, nie odczuwając żadnego dyskomfortu (z wolnym pieluszkiem);
 • Dziecko jest bardziej przyzwyczajone do poczucia ograniczonej przestrzeni i nie jest w pełni gotowe na "wielki świat" po spędzeniu 9 miesięcy w wąskim, matczynym łonie;
 • Jeśli nie przewijasz niemowlęcia, twoje nogi mogą stać się krzywe;
 • Dziecko nie może poruszać dłońmi we śnie, dlatego nie będzie się budził.

Wady ciasnego pieluszki

Jednak wszystkie te punkty okazują się przypuszczeniami, dr Komarowski zaprzeczył większości tych mitów, dowodząc, że ciasne pieluszki na dziecku działają głównie negatywnie.

Syste- mował także szkodliwy wpływ na przedmioty:

 • Ciągle będąc ograniczonym w ruchach, dziecko nie może normalnie rozwinąć umiejętności ruchowych, funkcje motoryczne są zahamowane, aw przyszłości reakcja kończyn nigdy nie będzie idealna;
 • Dysplazja (zwichnięcie) stawu biodrowego jest prowokowana;
 • Po spędzeniu ponad 3-4 godzin dziecko zaczyna doświadczać przegrzania i obniżonej odporności, tak potrzebnej w pierwszych miesiącach życia;
 • Staje się bardziej nerwowy i pobudliwy, mniej śpiący;
 • Krążenie krwi jest zapobiegane przez ściskanie, które wpływa na płuca. W przyszłości niewielka ich część może zanikać.Pojawia się ryzyko chorób płuc i serca;
 • Psychologowie twierdzą, że ma to szkodliwy wpływ na psychikę dziecka, kładąc mu w głowie program posłuszeństwa i uległości.

czy konieczne jest przewijanie

Plusy za darmo

To są główne punkty. Chociaż odnosi się to tylko do ciasnego pieluszki, w przypadku wolności, wręcz przeciwnie, dr Komarowski odnotował kilka pozytywnych czynników:

 • Trochę nacisku psychicznie przypomina małe maciczne macicy, co pozwala czuć się swobodnie. W pierwszych miesiącach może być bardzo trudno przyzwyczaić się do otwartej przestrzeni, pełnej dźwięków, kolorów i zapachów. Brak lęku pozwala mu szybko się przystosować i zacząć poznawać świat. Według dr. Komarovsky'ego podobny efekt można osiągnąć jedynie mocno dociskając go do ciała;
 • Istnieje naturalny rozwój dotyku. Jeśli uchwytów i nóg dziecka nie można powstrzymać, będą one w chaotycznym poszukiwaniu i mózg nie będzie w stanie poradzić sobie z przepływem informacji, które do niego wejdą. Ta funkcja zaczyna się jednak pojawiać nie wcześniej niż w trzecim miesiącu życia. Na czwartym dziecko, które prawidłowo radzi sobie z rozwojem, powinno już być w stanie znaleźć usta rękami.

Znaczenie dotyku w pierwszym roku życia

W odniesieniu do ostatniego punktu będziemy się zajmować bardziej szczegółowo, ponieważ jest to kwestia fundamentalna.

Jak pokazują pogłębione badania, to skóra niemowlęcia jest nośnikiem ponad 80% informacji, które otrzymują o otaczającym świecie.

Dlatego tak ważne jest ułatwienie tego procesu. Nawet w nocy z wyjątkiem staot, ręce dziecka często szuka się, że sen może chwycić co zapobiega się spać, jeśli twoje ręce są całkowicie darmowe. Ponadto, podczas przechodzenia ze snu wolnofalowego w szybki dreszcze ciała, co z kolei może zakłócić i obudzić rebonochka. Na okres snu, należy pozostawić jak najmniej ubrań pod pieluchą, a lepiej jest bez niego obejść się, aby czuć jego ciało.

Dlatego dr Komarovsky przekonał nas, że nie wszystkie pieluszki są równie użyteczne, ale nie należy ich porzucać. Nic lepszego, niż ludzie jeszcze nie wymyślili. Powstaje jednak pytanie, kiedy i jak owinąć niemowlę, aby było to korzystne?

jak poprawnie przewijać


Kiedy zacząć przewijać dziecko

Doświadczeni pediatrzy doradzają matkom, aby poświęcali więcej czasu swoim dzieciom, podczas gdy on jest w Twoich rękach, nie potrzebuje pieluszek.Jeśli masz okazję spędzić noc z nim w jednym łóżku, używać go w ten sposób tworzy pożądany efekt bez innej pieluszki. Ponadto, moja matka może spać i zupełnie bez ubrania, co przyczynia się do szybszego rozwoju dotyku. Ale w każdym razie, mama na cały dzień ze swoim dzieckiem nie może się przytulać, a więc przewijać musi jeszcze.

Zacznij ją owijać od pierwszych chwil życia i rób to aż do momentu, kiedy on sam zacznie odrywać się od pieluszek. To zasygnalizuje, że dziecko jest naprawdę gotowe, aby otworzyć nowy, wspaniały świat. Od tego momentu możesz przestać utrudniać jej ruchy. Zwykle zdarza się to przez 6-9 miesiąc życia.

Jak przewijać

Dr Komarovsky uważa, że ​​dziecko musi przewijać się nie tylko w nocy. Podczas snu w ciągu dnia proces ten nie jest mniej potrzebny, ale ważne jest, aby rozpoznać moment, w którym trzeba zacząć pieluszkę "pod rączkami". Ale jeśli dziecko znów się obudzi, wróć do oryginalnej metody. Faktem jest, że poród jest największym stresem w życiu człowieka. Jest to związane z ogromnym strachem i silnym bólem. Tutaj wszystko zależy od siły nerwów i poziomu przebiegu porodu. Zdarza się i do 9 miesięcy dziecko wzdraga się we śnie i budzi się. Jest to czysto indywidualne i nie jest powodem do niepokoju. Możesz go również przewijać podczas spacerów, aby zachowywał się bardziej spokojnie.

wolne pieluszki

Pozytywne aspekty odrzucania pieluch

Wielu rodziców woli porzucić pieluchy tak wcześnie, jak to możliwe, a dr Komarowski uważa, że ​​nie można ich za to winić.

Rzeczywiście, istnieje wiele niuansów, które ułatwiają życie dziecka i rodziców, przy całkowitym braku pieluch:

 • Mimo to proces przewijania trwa dość długo, nawet z doświadczeniem i umiejętnościami. O wiele łatwiej jest umieścić miękiszu w kombinezonie, bluzce i majtkach. Szczególnie nowoczesne ubrania dla dzieci są cięte w taki sposób, że wystarczy zapiąć kilka guzików, aby ubrać dziecko.
 • Dziecko będzie wyglądać o wiele ładniej w kolorowej całości z pandą lub uszami niedźwiedzia niż owiniętymi pieluchami. W tej formie i sfotografowane dla pamięci, można ogólnie i estetycznie przyjemnie oglądać gry dziecka.
 • Sen na brzuchu jest bardzo przydatny, każdy lekarz powie ci o tym, ale nie można położyć dziecka na brzuchu w pieluszkach.W końcu nie leżą płasko, ale podciągają kolana pod siebie.
 • Jeśli Twoje dziecko reaguje ostro na wszelkie manipulacje, bardzo trudno jest zachować higienę podczas czuwania. A podczas snu nie można manipulować paczką, w którą jest ona owinięta. Dlatego jeśli chcesz ściąć paznokcie we śnie, będziesz musiał zrezygnować z pieluszek.

Teraz możemy podsumować powyższe informacje. Zgodnie z posiadanymi przez nas informacjami, powijanie jest naprawdę konieczne, jednak za darmo. I poddać się tak szybko, jak to możliwe, pożądane jest, aby dziecko było żadnych przeszkód rozwijać się swobodnie. Jednak każdy przypadek musi być traktowany całkowicie indywidualnie.


Powiązane publikacje