ss x
x

Pierwsze buty do pierwszych kroków


Według danych statystycznych 90-95 procent dzieci rodzi się ze zdrowymi stopami. I tylko około połowa z nich wchodzi w dorosłość, zachowując zdrowe nogi. Nieprawidłowo dobrane obuwie dziecięce jest częstą przyczyną deformacji stopy, co z kolei prowadzi do smutnych konsekwencji.

Badania medyczne europejskich specjalistów pokazują, że przyczyną płaskostopia w 70% przypadków - pierwsze buty dziecięce.
Dzieci nosiły buty dla swoich starszych braci i sióstr, a czasem nosić zużytych kogoś innego. Oszczędzając na butach, rodzice nie wiedzą, że są odpowiedzialni za wystąpienie poważnych chorób w przyszłości: przemieszczenie środka ciężkości, skrzywienie kręgosłupa, choroby serca.

Kryteria wyboru

Przed zakupem butów rodzice zadają kilka pytań.

osobennosti-obuvi-dlya-samyih-malenkih

1. Kiedy po raz pierwszy nosisz nogi? Istnieją dwie możliwości odpowiedzi na to pytanie i oba powodują kontrowersje w świecie pediatrów i ortopedów:

 • tylko wtedy, gdy dziecko uczy się chodzić;
 • przed pierwszymi niezależnymi krokami.

2. Kto wybiera pierwszy model? Buty, buty, sandały, tenisówki - zależy od pory roku i pogody.

3. Czy buty ortopedyczne są konieczne? Tylko wtedy, gdy istnieje problem z rozwojem stopy i ściśle przepisane przez lekarza. Zdrowe dziecko ma takie niepotrzebne buty.

4. Ile potrzeba par? Ponieważ noga rośnie, wystarczy jedna para. Kiedy okruchy zaczynają tupać z większą pewnością siebie, potrzeba więcej: na spacery w suchą i ciepłą pogodę, na deszczową pogodę, na trening fizyczny.

W domu przydadzą się piękne botki, które możesz przywiązać, ale jeśli dziecko chce być boso, nie zmuszaj go do noszenia butów.

Sznur jest miękki, więzadła tylko się rozwijają, a stopa jest uformowana. Dlatego rodzice, wybierając buty na pierwsze kroki, są zobowiązani potraktować tę sprawę poważnie.

obuwie dziecięce

Wybierając pierwsze buty i sandały, należy zwrócić uwagę na następujące czynniki:

 • materialny;
 • jakość;
 • rozmiar;
 • komfort;
 • producent.

Materiał i wygoda

Pierwsze buty okruchów powinny być wykonane z naturalnego materiału, w tym z wnętrza. Do domu - bawełniane botki na twardych podeszwach, na uliczne skórzane buty. Nogi się nie poci, a buty nie będą trzeć delikatnej skóry. Dobre rzeczy nie znikną: jeśli pocierać powierzchnię palcem - nie brudzą. Obuwie zimowe powinno być ciepłe, z naturalnym futrem, letnie - lekkie i oddychające.

Dokonując zakupu, należy zwrócić uwagę na poszczególne części, z których każda odgrywa rolę w procesie eksploatacji.

 1. Wkładka. Powinny być zgodne z kształtem toru, posiada niewielkie wybrzuszenie w pobliżu pięty - podbicia. To nie jest konieczny zakup ortopedyczne wkładki bez fachowej porady. Miękka wkładka z podkładkami nie jest najlepszym rozwiązaniem, bardziej prawdopodobne jest, że będzie ona szkodliwa niż użyteczna.
 2. Podeszwa. Podczas zginania w łuk powinien łatwo zginać. Jeżeli sprzedawca nie sprawdza sprężystość lub próbuje przekonać słowami - należy myśleć o jakość oferowanych towarów. Najlepiej jest, gdy podeszwa jest rowkowane i nie ciężka, to nie będzie poślizgu i dziecko będzie łatwo unieść nogę, unikając tasowanie chód. Materiał na podeszwy - spieniony poliuretan.
 3. Pięta. Odpowiednio dobrana pięta sprzyja równomiernemu rozkładowi masy, utrzymaniu równowagi, a także zapobiega zasypywaniu. Wysokość powinna wynosić 5-7 milimetrów.
 4. Backwater. Powinien być niski, gęsty, ale nie sztywny, bez fałd, guzków i szwów. Może istnieć mały miękki wałek, który zapobiega tworzeniu się modzeli.
 5. Mysok. Część nosową należy wybrać zamkniętą, nawet w lecie. Aby palce swobodnie się poruszały, należy dopasować zaokrąglony kształt lub trapez. Wolna odległość między palcem a palcem nie powinna przekraczać jednego centymetra. Dodatkowa osłona chroni przed urazami i obrażeniami podczas upadku. Należy zauważyć, że podkładka na palcu nie obciąża butów.
 6. Bortics. Aby naprawić więzadła buta, lepiej kupić wysokie buty. Noga powinna być pewnie zamocowana, ale silne ściskanie jest niedozwolone.
 7. Elementy złączne. Rzep można łatwo odpiąć, z czasem zaczynają się przyklejać, a noga "wisi" w środku. Świetna opcja - elementy złączne lub sznurówki, ponieważ opcje mocowania pozwalają osiągnąć maksymalną wygodę.

pierwsze kroki

Producent i jakość

Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na firmy, które od dawna i zdecydowanie zdobyły uznanie. Są to znaki handlowe niektórych rosyjskich, niemieckich, angielskich, polskich producentów.

Różnica między drogimi i jakościowymi butami z taniego, chińskiego podrabiania, która jest nasycona rynkiem, polega na tym, że:

 • ma gwarancję jakości;
 • wykonany jest z ekologicznych i naturalnych materiałów;
 • odpowiada warunkom klimatycznym naszych szerokości geograficznych;
 • wygodne i wygodne;
 • jest różnorodny w designie.

Buty dla dzieci powinny być kupowane w wyspecjalizowanych sklepach lub działach, w których udzielana jest gwarancja, i istnieje możliwość zwrotu zakupu.

Pamiętaj! Zużyte używane obuwie z drugiej ręki to niewłaściwe formowanie stóp, zaburzenia mięśniowe, niezręczny chód.

pierwsze kroki dziecka

Prawidłowo wybierz rozmiar

Wielu rodziców jest o wiele łatwiej, siedzi w domu i patrzy na komputer, wybiera buty w sklepie internetowym. Cena, piękny wygląd, brak potrzeby robienia zakupów z dzieckiem czasami stają się priorytetowymi czynnikami odległego zakupu. Ale nawet tutaj są "pułapki". Czasami zamówione towary spóźniają się, gdy dziecko już zaczęło chodzić lub stopa urosła. Przy wczesnym zamówieniu szanse są duże, nie zgaduj z rozmiarem, kompletnością i podnośnikiem. Ponadto różni sprzedawcy skali mogą różnić się wielkością, co utrudnia wybór.

Pamiętaj! Pierwsze buty dziecięce nie są kupowane dla wzrostu.

Najlepiej, jeśli możesz - zabrać dziecko ze sobą do sklepu, a następnie w trakcie próby początkowej reakcji, łatwo jest ocenić komfort butów. Ważne jest, aby spróbować obu butów i pozwolić dziecku stać w nich.

Jeśli okruchy spróbują usunąć buty lub staną się sprzeczne, lepiej wypróbować inną parę lub przenieść zakup na inny dzień. Zgadzam się ze sprzedawcą na temat możliwości powrotu w ciągu dnia, zazwyczaj w dużych renomowanych firmach spełniają życzenia rodziców.

Jeśli nie możesz zabrać dziecka do zakupu, powinieneś dokładnie zmierzyć jego stopę.

Instrukcje krok po kroku dotyczące określania rozmiaru:

 1. Połóż papier lub gazetę na podłodze.
 2. Połóż dziecko na wierzchu, przekonałeś, że rozluźnił nogę i nie przycisnął palców. Nie używaj siły, lepiej w grze. Będzie dłuższy, ale lepszy.
 3. Ołówek narysuj dwie małe linie: końcówka i pięta.
 4. Zmierz odległość między narysowanymi liniami i dodaj kolejny 0,5 centymetra - będzie to wymagany rozmiar.

Przy zakupie zwracaj uwagę na szerokość (kompletność) obuwia. W zbyt wąskich butach dziecko nie będzie mogło chodzić, ale w szerokim - upadnie i potknie się.

Nie zapominaj, że stopa dziecka powinna być mierzona po 1,5-2 miesiącach, aby nie przegapić momentu, w którym musisz kupić większy rozmiar.

 


Jak nauczyć dziecko butów

Często rodzice narzekają, że dzieci nie chcą nosić butów, płaczą, nie chcą chodzić. W większości przypadków jest to dzwonek, z którym dziecko czuje się niekomfortowo. Ale jeśli masz pewność, że wybór jest właściwy, postaraj się postępować zgodnie z kilkoma zaleceniami:

 • nie zmuszaj dziecka do pozostania w butach przez dłuższy czas, w domu nie jest to wymagane, o wiele bardziej przydatne jest chodzenie boso lub w skarpetkach;
 • Nie czekaj na okruchy z płaczem, aby zdjąć buty, może nie lubi koloru;
 • przy zakupie preferuj jasne kolory i aplikacje.
 • zacznij od skarpet i szpilek, stopniowo przyzwyczajając się, że na nogach założono coś;
 • but, porozmawiaj z dzieckiem, powiedz mu, że mama i tata też chodzą w butach.

Przestrzegając prostych zaleceń, biorąc pod uwagę jakość i właściwości, kochający rodzice nie powinni mieć pytania: czy właściwie wybrane jest obuwie. Zabawne, tupiące dziecko zawsze przyniesie ludziom radość i uśmiech.


Powiązane publikacje