ss x
x

Ile mleka powinno jeść noworodek?


Okres niemowlęctwa, zwłaszcza noworodka, jest testem zarówno dla matki, jak i jej dziecka. Każda matka martwi się, czy jej dziecko nie martwi się o to, czy on podawany coś, a jeśli problemem jest to, że? Jak ustalić, czy noworodek jest głodny po karmieniu, czy nie? Ile gramów dziecko powinno spożywać w czasie i w ciągu dnia? Czy on potrzebuje mleka, czy nie?


Główne kryteria niedożywienia

  • jeśli po posiłku dziecko płacze i szuka klatki piersiowej, jest głodny;
  • jeśli dziecko jest starsze niż 1 tydzień, ale nadal nie odlatuje przez dłuższy czas, nie wącha;
  • Jeśli niemowlę ma małe oddawanie moczu i rzadko opróżnia jelita, brakuje mu odżywiania.

330b43655320bffec8594d71423e692f

W normalnej ilości pokarmu otrzymanych dziecko oddaje mocz około 6-15 razy na dobę (lub, jeśli trzeba było zmieniać co najmniej 6 pieluch, to wszystko jest w porządku), a opróżnia jelita od 1 do 3 razy dziennie. Innym, subiektywne, ale nadal można uznać za kryterium uczucie matki. Mom mleko zaczyna pozostawać w 4-5 dni po urodzeniu, a jeśli matka czuje piersi puchną, a następnie dziecko jest ssanie i spokojny sen. Oznacza to, że wszystko jest w porządku. Aby wyrazić i sprawdzić, ile gramów zjadł noworodek, nie ma takiej potrzeby.

Podczas karmienia piersią, jeśli przyrost masy ciała jest normalne, że dziecko rozwija się dobrze, kontrolować głośność pijany, że nie potrzeba. Okruchy zjadają tyle, ile potrzebuje.

Ta informacja jest bardziej odpowiednia, jeśli dziecko stosuje żywienie mieszane lub karmienie sztuczne. Następnie konieczne jest kontrolowanie dawki mieszaniny w ciągu dnia, i w tym samym czasie, nie przekarmiaj miękiszu.

Konieczna ilość mleka: od czego to zależy?

Ile jeść noworodka w pewnym momencie i jeden dzień? Przez pierwsze trzy dni je bardzo niewiele, ponieważ otrzymuje produkt taki jak siara. Jest bardzo pożywny, zawiera wszystko, czego potrzebujesz na dziecko, i to trochę.

W tym okresie dziecko je 10-12 razy dziennie, ale niewiele, ponieważ nie wie, jak prawidłowo ssać, a także z powodu braku siary. To nie znaczy, że jest głodny. Pojemność jego żołądka nie jest duża i waha się od 7 ml do 9 ml. Wielu pediatrów uważa, że ​​w tym okresie powinien po prostu "zawiesić się" na piersi mojej matki, praktycznie nie odpadając. A to jest naturalny proces.

Następnie noworodek otrzyma mleko matki. Ilość żywności, która jest wymagana na dzień, zależy od wielu czynników:
  • tempo wzrostu dzieci, z którymi dziecko się urodziło;
  • wiek dziecka;
  • cechy jakościowe (szczególnie zawartość tłuszczu) mleka.

Im większy noworodek, tym więcej mocy potrzebuje. Dzienne zapotrzebowanie jest określone następująco:

  • wiek w dniach * 70 (noworodek ważył od urodzenia poniżej 3200 gramów);
  • wiek w dniach * 80 (waga dziecka przy urodzeniu powyżej 3200 gramów).

Istnieje bardzo prosta formuła obliczeniowa do określenia zapotrzebowania na okruchy w mleku, wygląda to tak: wiek w dniach * 10.

Jeśli dziecko jest karmione wyłącznie piersią, to przed pierwszym miesiącem powinno otrzymać do 300 ml mleka / dzień, zaczynając w wieku od 2 miesięcy do 800 ml. Z każdym kolejnym miesiącem dzienne zapotrzebowanie zwiększa się o 50 ml. W ciągu 6 miesięcy ta ilość sięga 1000 ml, przez 9 miesięcy - 1100 ml, do roku - 1200 ml.

g

Istnieją różne opinie na temat ilościowych wskaźników mleka, które są normą dla dziecka, a także liczby karmień. Tabela 1 przedstawia wersję uśrednioną.

Tabela 1

Wiek / dzień Jednorazowe zapotrzebowanie na mleko matki, ml Dzienne zapotrzebowanie na mleko, ml Liczba karmień Częstotliwość karmienia / przerwa nocna
3-4 dni 20-60 200-300 8-12 Po 3 godzinach
Wiek / miesiąc Jednorazowe zapotrzebowanie na mleko matki, ml Dzienne zapotrzebowanie na mleko, ml

 

  Częstotliwość karmienia / przerwa nocna
do 1 80-100 600-700 8-7 Po 3-3,5 godziny / noc przerwa 6-6,5 godziny
od 1 do 2 110-140 700-900 6-7 Po 3-3,5 godziny / noc przerwa 6-6,5 godziny
od 2 do 4 140-160 800-1000 6 Po 3-3,5 godziny / noc przerwa 6-6,5 godziny
od 4 do 6 160-180 900-1000 6-5 Po 3,5-4 godzinach / przerwie nocnej 6,5-8 godzin
od 6 do 9 180-200 1000-1100 5 Po 4 godzinach / przerwie w nocy 8 godzin
Od 9 do 12 200-240 1100-1200 5-4 Po 4-4,5 godziny / noc przerwa 8-9 godzin

W niektórych źródłach wskazuje się na mniejszą ilość składników odżywczych (na przykład mieszankę ze sztucznym żerowaniem), którą dziecko powinno jeść.


Jak poznać objętość mleka matki?

Jeśli dziecko nie jest kapryśne, dobrze śpi, jest zdrowe, jest czujne, zwykle przybiera na wadze i nie "rzuca" zbytnio na klatkę piersiową, zwykle jest do bani, nie jest konieczne. Ale jeśli matka chce kontrolować, ile je dziecko - łatwo jest to zrobić za pomocą elektronicznej wagi dla dziecka.

Miękisz waży się przed i po karmieniu. Różnica polega na ilości zjedzonej. Ważenie odbywa się bez zmiany pieluch, ubrań i pieluszek.

Zasady, których należy przestrzegać podczas karmienia piersią

W normalnym procesie laktacji, musisz najpierw zorganizować właściwe karmienie, a dodatkowo zadbaj o prawidłowe przyłożenie dziecka do klatki piersiowej.

Należy pamiętać, że nie jest to ilość zasysanych okruchów w tym czasie, która jest ważna, ale ile zje dziennie. Ile będzie pił, zależeć będzie od zapotrzebowania na jedzenie w tym okresie, od nastroju dziecka i wielu innych czynników.

Jeśli niemowlę jest karmione piersią, może być karmione na żądanie i dostosuje ilość napoju. Należy zachować ostrożność, aby otrzymał nie tylko "przód", ale także "powrót", więcej kalorycznego mleka. Osiąga się to przez fakt, że na jedno karmienie dziecko całkowicie zasysa jedną pierś. I tylko w przypadku braku jedzenia może zaoferować sekundę. Aby nie dopuścić do okruchów w paszach, nie jest to konieczne. Częsta zmiana piersi jest szkodliwa, ponieważ "powrót" mleka zaczyna płynąć do dziecka 15 minut po tym, jak zaczął intensywnie ssać.

Bardziej intensywna produkcja mleka odbywa się w nocy. Oznacza to, że w nocy nie można odmówić jedzenia dla dzieci.

l

Zawartość kalorii i zawartość tłuszczu w mleku matki zmienia się więcej niż raz dziennie, jest to naturalne. Proces laktacji podczas pierwszych trzech miesięcy jest regulowany metodą hormonalną, więc wszystkie niedobory są wyrównane. Ale jeśli karmienie nie jest prawidłowo zorganizowane, z czasem pojawią się problemy.

Po okresie 3 miesięcy mleko matki jest produkowane w objętości porównywalnej do zasysanych okruchów, a stosy piersi nie są tak intensywne. To nie znaczy, że mleko nie wystarczy. I dziecko musi być karmione sztucznie. Im mniej matka karmi swoje dziecko, tym mniej laktacji. Mleko może pochodzić nawet w trakcie karmienia. Można to ustalić przez subiektywne odczucia (mrowienie) w gruczole.Ponadto istnieją okresy, kiedy laktacja jest nieco mniejsza niż wymagana. W tym okresie dziecko zmienia dietę. Wyraża się to w częstszych wymaganiach związanych z pożywieniem lub odrzucaniem piersi, nie jest to oznaką choroby i zakłóceń. I nie oznacza, że ​​jedzenie jest niewystarczające.

Nie musisz dekantować go, aby określić wytwarzaną objętość, ponieważ nie możesz wystarczająco wydobyć, a twoje dziecko może ssać wystarczająco dla siebie. Jeśli miękisz często prosi o pierś, w tym wieku może to być rozwinięty odruch ssania, fizjologiczna potrzeba komunikowania się z matką, a nie głód. Podejmując decyzję, że jedzenie nie wystarczy, i zaczynając uzupełnianie małego, mama, tym samym, spowoduje spadek laktacji.

W normalnej laktacji, możliwość karmienia na żądanie, jeśli dziecko zazwyczaj przybiera na wadze, nie denerwuj się, ile noworodka lub dziecko ssane mleko. Proces żywienia jest regulowany przez niego samego. Jest to opinia większości pediatrów.


Powiązane publikacje