ss x
x

Przyjmowanie antybiotyków podczas karmienia piersią


Matki karmiące doskonale wiedzą, że wszystkie produkty wchodzące do ich ciała przenikają do mleka matki, wpływając na jego jakość. Dlatego musisz przestrzegać specjalnej diety w okresie laktacji, z wyjątkiem ostrych, wędzonych, alergizujących pokarmów, alkoholu, a także większości leków.

Są sytuacje, gdy kobieta potrzebuje leków z powodów medycznych. Jak być w tym przypadku? Najczęściej to pytanie dotyczy antybiotyków. Z powodu ignorancji większość matek w takich przypadkach przestaje karmić dziecko piersią i przenosi je na sztuczne odżywianie. Lekarze uważają to podejście za niewłaściwe, ponieważ istnieją grupy antybiotyków, które mogą wejść w okres laktacji i nie szkodzić zdrowiu dziecka. A jeśli kobieta jest zmuszana do przyjmowania leków przeciwbakteryjnych, które są zabronione w trakcie karmienia piersią, należy czasowo przerwać karmienie piersią.

W żadnym przypadku nie można całkowicie przerwać karmienia piersią! Ważne jest, aby zachować laktację i wznowić ją po kuracji antybiotykowej.

prostuda-pri-kormlenii-rebenka-4

Antybiotyki i laktemia

Spróbujmy się dowiedzieć, czy możliwe jest stosowanie antybiotyków podczas karmienia piersią. Wszystkie leki przeciwbakteryjne przepisane w okresie laktacji są zwykle podzielone na kilka grup:

 1. Dozwolone podczas laktacji.
 2. Warunkowo rozwiązany.
 3. Zabronione.
 4. Nieodkryte.

Jakich antybiotyków mogę użyć

Dozwolone antybiotyki, według badań, znajdują się w mleku matki w minimalnych ilościach, są szybko eliminowane i nie powodują poważnych procesów patologicznych w ciele dziecka.

Należą do nich grupy penicylin (penicylina, amoksycylina, augmentyna itp.). Ta grupa leków może być stosowana, ale nie zapomnij o efektach ubocznych.Penicyliny mogą powodować reakcje alergiczne u dzieci, kolkę, zapalenie jamy ustnej, wysypkę na skórze. Po ich zabraniu należy uważnie monitorować stan swojego dziecka.

Grupa makrolidów (sumamed, erytromycyna, azytromycyna itp.) Jest również uważana za bezpieczną w czasie karmienia.

Skutków ubocznych może być zaburzenie stolca u niemowląt, obniżona odporność.

Można również stosować leki związane z cefalosporynami (ceftriakson, cefazolina, cefadeksyna itp.). Kumulują się w mleku w bardzo niewielkiej ilości i nie mają toksycznego wpływu na narządy i układy.

Po przyjęciu cefalosporyn w organizmie dziecka, wchłanianie witaminy D i wapnia może się zmniejszyć.

Co to są leki dopuszczone warunkowo

Korzystanie z tych środków jest uzasadnione tylko wtedy, gdy spodziewana korzyść z podjęcia znacznie przewyższa możliwą szkodę.

W takim przypadku najlepiej przerwać karmienie piersią, a po pewnym czasie należy ją wyregulować.

Uważnie przestudiuj adnotacje do leków, aby uniknąć niepożądanych konsekwencji.


Jakie antybiotyki są kategorycznie przeciwwskazane w karmieniu piersią

Kiedy choroba kobiety wymaga wyznaczenia silniejszych leków, karmienie piersią staje się nie do pogodzenia z leczeniem.

Sytuacje te mogą wystąpić w okresie poporodowym, szczególnie w przypadku interwencji chirurgicznych, na przykład powikłań po cięciu cesarskim. Kobieta może mieć ciężkie choroby zakaźne, takie jak zapalenie błony śluzowej macicy, zapalenie macicy, zapalenie otrzewnej, które wymagają natychmiastowej antybiotykoterapii w celu utrzymania zdrowia reprodukcyjnego i życia. Często po porodzie występuje proces zapalny w gruczołach mlecznych - zapalenie sutka, które również wymaga natychmiastowego leczenia środkami przeciwbakteryjnymi.

priyom-antibiotikov

Te grupy obejmują:

 1. Tetracykliny (tetracyklina, doksycyklina) powodują zaburzenia w rozwoju tkanki kostnej i szkliwa zębów u dziecka.
 2. Fluorochinolony (norfloksacyna, ofloksacyna) działają szkodliwie na stawy, hamują prawidłowy rozwój dziecka.
 3. Aminoglikozydy (gentamycyna, neomycyna) - mogą powodować utratę słuchu i wzroku.
 4. Sulfonamidy - uszkadzają mózg i wątrobę. Po ich zastosowaniu dziecko rozwija żółtaczkę, a normalne funkcjonowanie mózgu może zostać zakłócone.

Grupa niezbadanych środków przeciwbakteryjnych

Wpływ takich grup środków przeciwdrobnoustrojowych na spożycie mleka i wpływ na młody organizm nie jest znany do tej pory. Możesz ich używać podczas laktacji lub nie, nikt nie wie, więc nie ryzykuj zdrowia swojego dziecka i odmów podjęcia tych funduszy.

Należą do nich:
 1. Polimyksyny (polimyksyna B i polimyksyna M).
 2. Nitrofurany (furozalidon, nitrofurantoina).
 3. Oksosolidynony (linezolid).
 4. Nitroimidazole (metronidazol, ornidazole).
 5. Karbapenemy (imipenem, biapenem).

Nie przepisuj antybiotyków samemu lub za radą przyjaciół! Zrób to tylko wykwalifikowany specjalista! Konsekwencje mogą być godne pożałowania.

Tymczasowe zaprzestanie karmienia lub jak przejść leczenie i utrzymać laktację.

Jeśli pacjentowi przepisano antybiotyki, które nie należą do grupy dozwolonej podczas laktacji, należy przerwać karmienie naturalne. Ale produkcja mleka powinna odbywać się cały czas, jak zwykle, tak aby po zakończeniu terapii można było wznowić karmienie. Będzie to wymagało częstego pompowania, 2-3 godziny po południu i kilka razy w nocy. Skoncentruj się na liczbie aplikacji, które Twoje dziecko ma i wypowiedz o tej samej liczbie razy. Wydaj pieniądze i zaopatrz się w dobrą laktator. Teraz asortyment rynkowy tego produktu jest ogromny i zaprojektowany na każdą torebkę. O wiele wygodniej jest używać laktatora niż ręcznie, absolutnie bezboleśnie i proces ten zajmuje trochę czasu.

Dzięki takiemu podejściu mleko będzie wytwarzane w wystarczającej ilości, a po wyzdrowieniu będziesz mógł cieszyć się procesem jedności z dzieckiem przez bardzo długi czas.

W tym okresie można przełożyć na grudnichka mieszaniny i najlepiej przed rozpoczęciem leczenia, nawet jeśli nie podjęte pojedynczą tabletkę, zlać tyle mleka i przechowywać je w zamrażarce.

przyjmowanie antybiotyków podczas karmienia piersią

Ważne jest ustanowienie schematu żywienia i schematu przyjmowania leków. Najlepiej jest przyjmować lek po zjedzeniu okruchów w nocy lub przed snem w ciągu dnia. Jest to najdłuższa przerwa w karmieniu i poziom leku w mleku, po tym, jak dziecko się budzi i wymaga piersi, zostanie znacznie zmniejszone.

Im starsze dziecko, tym łatwiej będzie leczyć jego matkę. Najniebezpieczniejsze okresy występują, gdy dziecko ma od 0 do 6 miesięcy.W tym czasie siły ochronne dziecka są nadal minimalne i nie wszystkie są wyposażone w przynęty w tym wieku. Kiedy organizm dorasta i staje się silniejszy, metabolity leków w mleku matki nie będą w stanie wyrządzić mu żadnej znaczącej szkody. Do tego czasu jego wątroba i system wydalniczy mogą niezależnie neutralizować i usuwać szkodliwe substancje.

Jak długo trwa wznowienie karmienia piersią

Dokładna odpowiedź na to pytanie zostanie podana przez lekarza. Wszystko zależy od tego, jaki lek przeciwbakteryjny otrzymałeś i od czasu, w którym został pobrany z organizmu. Każdy lek ma swój własny okres wydalania. Niektóre są całkowicie wykupione za kilka dni, a niektóre po tygodniu. Bez względu na to, jak długo to trwa, ważne jest, aby zachować laktację.

Kiedy zadzwonisz do lekarza, powiedz mu, że karmisz piersią. Lekarz wybierze leczenie oszczędzające, po którym zdrowie Twojego dziecka nie ucierpi!

W ogóle nie zaniedbuj leczenia! Może to negatywnie wpłynąć na twoje zdrowie, a nawet zagrozić życiu. Dziecko, oczywiście, nie chce zagrozić, ale przede wszystkim potrzebuje zdrowej matki! Niech twoje zdrowie będzie silne, a macierzyństwo przynosi tylko radość.


Powiązane publikacje