ss x
x

Nauka prawidłowego karmienia dziecka formułą


Wraz z nadejściem noworodka rodzice mają wiele pytań. Być może najczęściej zadawane pytanie dotyczące właściwego karmienia. Jeśli z jakiegokolwiek powodu karmienie piersią nie jest możliwe, dziecko zostaje przeniesione do karmienia piersią. Teraz na rynku dostępnych jest wiele różnych dostosowanych mieszanek. Chociaż zawierają wszystkie niezbędne substancje, ale oczywiście nie są one w pełni zgodne z mlekiem kobiecym. Zasady sztucznego karmienia różnią się nieco od naturalnych.

Wybierając mieszankę, należy skonsultować się z pediatrą, aby wziąć pod uwagę wiek i cechy rozwojowe zdrowia dziecka.

matka i urocze dziecko z butelki do karmienia

Tryb podawania mieszaniną

Dzieci karmione naturalnym pokarmem powinny stosować się do piersi na żądanie, tyle razy, ile pyta okruszek. W przypadku podawania mieszanki sytuacja wygląda inaczej. Mieszanka jest trudniejsza do trawienia, dzieci często tracą zdolność rozpoznawania uczucia sytości, mają nadwagę, co prowadzi do problemów zdrowotnych. Mogą być zakłócane przez kolkę jelitową, nieregularne stolce, wzdęcia.

W przypadku karmienia mieszaninę zaleca się dostosować do reżimu. W zależności od wagi i wieku dziecka określ, ile i jak często podawać pokarm.

W pierwszych dniach życia przerwy pomiędzy karmieniami są niestabilne, dziecko często potrzebuje pokarmu w różnym czasie, od jednej godziny do trzech. Po 6-7 tygodniach ustala się względnie stabilny plan posiłków.

 • W pierwszym tygodniu życia noworodka powinno się karmić 8-10 razy z przerwą 2,5 godziny. Wielkość porcji ustala się w następujący sposób: liczbę równą liczbie dni dla dziecka, a dla dziecka o wadze mniejszej niż 3,2 kg pomnożonej przez 70, wadze większej niż 3,2 kg - o 80. Wynik będzie równy dziennej objętości pokarmu, następnie podzielony przez liczbę karmienie.
 • Od drugiego tygodnia liczba karmień jest zmniejszona do 7, z przerwą do 3 godzin. Stopniowo zwiększ nocną przerwę, zwiększając ją do 6 godzin. Dzienna racja jest obliczana jako 1/5 wagi, do końca pierwszego miesiąca, średnio będzie to około 100 ml na porcję.
 • Od drugiego miesiąca liczba karmień jest zmniejszana o jeszcze jedną, a przerwa pomiędzy posiłkami jest dostosowywana do 3,5 godziny, dzienna dawka jest ustawiona na 1/6 wagi.
 • Od czwartego miesiąca ilość mieszaniny powinna wynosić 1/7 masy ciała. Karmienie sześć razy dziennie w odstępie do 4 godzin.
 • Od siedmiu miesięcy wprowadza się pięć posiłków dziennie, z przerwą 4-4,5 godziny. W tym okresie dziecko ma wiele różnych produktów w diecie. Mieszanka musi być karmiona rano i przed snem, w pozostałych posiłkach jest podawana do woli. Ilość mieszaniny określana jest jako 1/8, a dziewięć miesięcy jako 1/9 wagi. Przerwa trwa 8-10 godzin.

Znaki, że dziecko jest głodne

Kiedy dziecko płacze, mama przyjmuje, że jest głodny. Jest prawdopodobne, że wybrana organizacja żywienia nie jest odpowiednia. Ale powodem może być, aw innym, możliwe lub prawdopodobne u noworodka żołądka lub nadszedł czas, aby odeprzeć go lub go.

Znaki, że dziecko jest głodne:

 • przekręca się z boku na bok głową w poszukiwaniu źródła zasilania;
 • sprawia, że ​​ruchy ssące usta;
 • płacz;
 • nie kłamie cicho, jego mięśnie są napięte;
 • ciągnie do ust długopisu i próbuje ssać.

513619


Wymieszaj zasady przygotowania

 • Do karmienia używać specjalnej butelki pomiarowej ze smoczkiem. Otwory w nim nie powinny być zbyt duże. Najlepiej kupić smoczek ortodontyczny, który odpowiada kształtowi kobiecej brodawki sutkowej i umożliwia ruch dziecka, tak jak podczas karmienia piersią.
 • Wodę do gotowania pobiera się wyłącznie gotowaną, schłodzoną do 40-50 ° C. Jeśli ten przedział temperaturowy nie jest obserwowany, w roztworze często tworzą się grudki.
 • Rozcieńczyć mieszaninę bezpośrednio przed użyciem, ściśle przestrzegając instrukcji na opakowaniu i sprawdzając datę ważności. Nie zaleca się gotowania na przyszłość, ale jeśli istnieje taka potrzeba, można przechowywać żywność w lodówce nie dłużej niż 24 godziny.
 • Gdy butelka zostanie podana dziecku, powinna być ciepła, ale nie gorąca, optymalna temperatura wynosi 36-37 ° C. Do testowania możesz kapać kilkoma kroplami na ręce.

Nie podgrzewaj butelki z miksturą w kuchence mikrofalowej. Szkło i ciecz nie nagrzewają się w ten sam sposób.

Nie można prawidłowo ocenić temperatury mieszanki i ryzykować poparzeniem noworodka.

 • Po każdym karmieniu naczynia są myte i sterylizowane przez 10 minut w zamkniętym pojemniku.
 • Nowoczesne silikonowe nyple nie zużywają się przez długi czas, ale ze względów higienicznych są wymieniane po 2 miesiącach.
 • Konieczna jest zmiana uprzednio przetestowanej mieszaniny na inną z zachowaniem ostrożności. Ostre przejście może wywołać zaburzenia trawienia.

Zasady żywienia

Aby dziecko się nie dusiło, zachowaj to, aby głowa była znacznie wyższa od ciała. Usta powinny zbliżać się do podstawy brodawki, w szerokiej części.

Mleko musi całkowicie wypełnić smoczek, aby dziecko nie połykało powietrza, które musi gromadzić się na dnie butelki. Po karmieniu, musisz trzymać noworodka z "kolumną", aby mógł powrócić.

Najlepiej, żeby matka dawała jedzenie dziecku, trzymając go w ramionach. Możesz więc być pewien, że nie będzie się dusił ani nie zgubił butelki. Nastąpi emocjonalne połączenie pomiędzy matką i dzieckiem, oboje poczują się spokojniejsi. Nie spiesz się z końcem procesu ssania, prędkość nasycenia jest indywidualna.

Głównym znak, że garnitury harmonogram dostaw noworodek jest jego dobry nastrój: pipsqueak nie płacz, miał zdrowy sen, jedzą z apetytem, ​​regularnie, codziennie przynajmniej raz odzyskiwania, oddawaniu moczu średnio 12-15 razy dziennie. Zestaw wagi występuje w zależności od wieku.

Jeśli dziecko często płacze, śpi źle, je chciwe jedzenie, ale przyrost masy ciała nie odpowiada normie, to należy skonsultować się z lekarzem.

Jeśli okruchy są trudne do utrzymania w przerwach między karmieniami, nie pozwól mu długo płakać, staraj się go rozpraszać. Może to być zabawka, smoczek i napój. Jeśli dziecko się nie uspokoi, to daj mu jedzenie, odstępstwa od reżimu 20 minut w dowolnym kierunku - jest to dopuszczalne.

Każde dziecko ma cechy osobiste. Jeśli regularnie nie może wytrzymać proponowaną ofertą, nie ma potrzeby, aby domagać się przestrzegania dokładnym czasie, częściej karmić mniejsze porcje. Jednorazowa odmowa jedzenia również nie jest problemem, karmić noworodka później, ale następny posiłek nie jest zbytnio zmienny, zaoferuj miskę o zwykłej porze.

Jeśli dziecko spożywa mieszankę, należy podać mu gotowaną wodę lub herbatę dla dzieci.

W nocy konieczna jest przerwa na normalne funkcjonowanie jelita. Dziecko często budzi się w nocy, nie z głodu, to może być mokra, jest zimno lub gorąco, przeszkadza kolki lub ząbkowanie - przyczyn może być wiele. Najczęściej dziecko musi po prostu zaspokoić odruch ssania. W tym przypadku wystarczy podać mu wodę lub smoczek.

zasady wyboru mieszanki dla niemowląt


Karmienie mieszane

Jeśli dziecko nie ma wystarczającej ilości mleka matki, następnie jest karmiony mieszanką. W tym przypadku ważne jest to, że dziecko nie zrezygnować z piersi. Faktem jest, że ssanie smoczka jest znacznie łatwiejsze. W związku z tym tuż zaproponowanie alternatywnego sposobu odżywiania, takie jak łyżka, małe filiżanki, kubków plastikowych lub dodatkowego systemu karmienia. Możesz eksperymentować i znaleźć wygodną metodę dla noworodka.

Zanim podasz dziecku następną porcję jedzenia, musisz upewnić się, że połknął poprzednią. Kiedy dziecko gasi głód, nie połknie pokarmu lub po prostu przestanie otwierać usta.

W przypadku żywienia mieszanego pięć razy dziennie zaleca się od 6 rano do 12 w południe, co 4 godziny. Podstawą jednej porcji jest 1/4 normy, obliczonej na sztuczne karmienie dziecka w odpowiednim wieku, następnie dostosowaną zgodnie z apetytem dziecka. Nie próbuj jeść całej gotowanej porcji. Pozwól mu wypić tyle mieszanki, ile chce. Jeśli dziecko spożywa mniej niż zwykle, nie musisz zwiększać ilości jedzenia przy następnym karmieniu.

Aby utrzymać mleko matki tak długo, jak to możliwe, z karmieniem mieszanym, konieczne jest zaoferowanie dziecka po karmieniu piersią po karmieniu piersią.

Ze sztucznym karmieniem noworodka ważne jest stworzenie przyjemnej atmosfery. Weź dziecko w swoje ramiona, porozmawiaj z nim spokojnym, serdecznym głosem, uśmiechnij się. Bądź cierpliwy i uważny, a wkrótce dziecko będzie miało wygodny plan posiłków.


Powiązane publikacje