ss x
x

Dlaczego erupcja po karmieniu piersią?


W pierwszych miesiącach życia dzieci często wypluwają pokarm po każdym karmieniu. Zwykle proces ten podzielony jest na 3 różne kategorie: erupcja, regurgitacja i wymioty. Dlatego, gdy matka pyta, dlaczego dziecko oddaje mleko z piersi, konieczne jest wyraźne odróżnienie jednego zjawiska od drugiego.


Różnica między niedomykalnością a innymi procesami

Wszystkie te zjawiska mają jedną wspólną cechę - jest to wydzielanie mleka matki przez jamę ustną. Ale każdy z procesów zachodzi na różne sposoby.

Odbicie to niekontrolowana ucieczka pęcherzyków powietrza z żołądka i przełyku noworodka, za pomocą których mleko może zostać spryskane i zjedzone.

Jednak regurgitacja oznacza beknięcie z fontanną, które następuje zaraz po zakończeniu karmienia, lub dosłownie kilka minut po zjedzeniu dziecka, zjawisko to jest absolutnie mimowolne. Mleko wyrzucane jest z ust dziecka silnym strumieniem. Podczas regurgitacji dziecko nie zawraca sobie głowy, jest ruchliwe i w dobrym nastroju. W miarę dorastania intensywność tego procesu maleje. Według ostatnich badań specjalistów, 67% dzieci w wieku poniżej pięciu miesięcy wypuszcza mleko przynajmniej raz dziennie. W przypadku dzieci w wieku poniżej trzech miesięcy, regurgitacja po każdym karmieniu objętością jednej łyżeczki lub dwa razy dziennie strumieniem (fontanną) jest normą. Jeśli częstotliwość tego procesu nie przekracza określonej stawki, rodzice nie powinni się bać.

l

Przed wymiotami dziecko może być bardzo niespokojne, płacz, rezygnacja z piersi, oddychanie i kołatanie serca mogą pojawić się częściej. Należy również wiedzieć, że jeśli dziecko wymiotuje, mleko matki będzie miało kwaśny zapach i nienaturalny kolor, często zielonkawe lub brązowe. Ponadto, ilość zwracanej żywności przekroczy 3 łyżki stołowe.

Kiedy szczegółowo zbadamy wszystkie trzy procesy i potrafimy je odróżnić, nie trzeba obawiać się regurgitacji, a to wszystko jest zjawiskiem naturalnym.

Cechy regurgitacji u niemowląt

Wszystkie niedomykalności noworodka dzielą się na dwa różne typy: funkcjonalny i organiczny. Pierwszy typ jest nieszkodliwy. Istotą jest to, że w pierwszym roku życia przełyku nadal nie jest wystarczająco długi, a jej zawory nie są w pełni uformowane, mały rozmiar żołądka i ma niestandardowy kształt. A nierozwinięta trzustka wciąż wytwarza mniej enzymów niezbędnych do pełnego trawienia. Jest kilka powodów, na które należy zwrócić szczególną uwagę, gdy dziecko często pluje:

 • aerofagia jest zjawiskiem, w którym dziecko połyka powietrze podczas karmienia mlekiem, a następnie zaczynają wychodzić bańki tlenowe, pobierając z nimi niewielką ilość mleka. Noworodek może połykać powietrze w przypadku, gdy jest bardzo głodny i zaczyna pić szybko iz chciwością. Lepiej więc, aby matka robiła przerwy podczas karmienia piersią;
 • niewłaściwe przywiązanie do klatki piersiowej, z powodu niewygodnej pozycji dziecko może wykorzystać nadmiar powietrza wraz z mlekiem matki. Mama musi prawidłowo trzymać dziecko podczas karmienia, kąt nachylenia powinien wynosić około sześćdziesięciu stopni i upewnić się, że zakrywa usta nie tylko jeden sutek, ale także aureolę. Aby lepiej kontrolować zajęcie piersi, kobieta może spróbować nakarmić dziecko w pozie "spod myszy";
 • Nadmierne karmienie piersią jest najbardziej typową przyczyną u dzieci karmionych sztucznym lub mieszanym pokarmem. W takim przypadku kobieta musi zmniejszyć dawkę uzupełniającej formuły lub zrobić duże przerwy w jedzeniu. Jeśli dziecko spożywa tylko mleko matki, konieczne jest zmniejszenie częstotliwości nakładania go na piersi;
 • nadmierne ruchy po spożyciu często wywołują odruch wymiotny. Jeśli dziecko zjedzone natychmiast zasypia, mleko będzie łatwiej strawne. Do okruchów nie zwymiotował, nie można go potrząsnąć lub grać z nim natychmiast po jedzeniu. Trzeba też uważać, aby na brzuchu dziecka nie zaciskała ciasnej gumki od suwaków czy majtek.
 • problemy z przewodem pokarmowym (zaburzenie stolca lub tworzenie się gazów), w tej sytuacji pokarm przemieszcza się powoli do jelita, co jest przyczyną niedomykalności. Trzeba poprawić perystaltykę jelit, co noworodka masaż brzuszka lub dokonać wciśnięty ciepłą pieluszkę, można również używać preparatów zawierających semitikon lub kopru wody. Eksperci zalecają układanie okruchów na brzuchu przed i po karmieniu;
 • środowisko palenia, bez względu na to, jak dziwne, ale jeśli ktoś odważy się palić w pomieszczeniu, w którym dziecko może być powodem, że wiele z dziecka pluje się. Dym papierosowy wpływa bezpośrednio na odruch wymiotny, ponieważ prowadzi do braku tlenu i zmniejszenia ścianek przełyku.

Matka całuje jej śpiące dziecko

Eksperci przypisują niedomykalności organiczne mleko ziać częste i duże porcje, po których dziecko często zachowuje się nerwowo i ze łzami w oczach. Zjawisko to może być konsekwencją niektórych rodzajów chorób:

 • choroby zakaźne. Dzieci pierwszego roku życia jeszcze nie w pełni rozwinęły układ odpornościowy, więc mogą łatwo złapać jakąkolwiek infekcję. Objawy tych chorób: lepka niedomykalność, zaburzenia stolca, gorączka. Odwodnienie ciała małego dziecka następuje bardzo szybko, aby temu zapobiec, mama powinna natychmiast wezwać pogotowie;
 • patologia przewodu żołądkowo-jelitowego, problem ten może być rozwiązany tylko przez kompetentnego lekarza, można zalecić operacyjną interwencję;
 • Problemy neurologiczne są najczęstszą przyczyną niedomykalności u dziecka. Może mieć odruch wymiotny, nawet jeśli nie poruszał się dużo, i nie zawsze natychmiast po jedzeniu. W tym samym czasie dziecko przestaje przybierać na wadze, staje się ospałe.

Przyczyny uszkodzenia układu nerwowego:

 1. Problemy związane z okresem ciąży - podkreślają przyszła mama, złe środowisko, silny toksykozę, niewystarczające spożycie witamin i tak dalej.
 2. Problemy związane z porodem to zbyt szybkie dostawy, wręcz przeciwnie, długotrwała praca, embriony płodu.
 3. Przyczyny genetyczne - chwiejny układ nerwowy może zostać odziedziczony przez niemowlę od najbliższych krewnych.

Jeśli grudnichka problemy neurologiczne, jak można zaobserwować krótki i niespokojny sen, lęk przed ostrymi dźwiękami, drżenie rąk i mięśni podbródek tonie, utrzymujące się wymioty po karmieniu.

Takie dziecko musi koniecznie pokazać właściwy neurolog, który zrobi egzamin i przepisać niezbędnego leczenia, z należytą starannością dziecko jest całkowicie odrestaurowany przez cały rok.

Jaka jest opinia dr Komarovsky'ego na temat niedomykalności dziecka?

Według najbardziej popularnego obecnie pediatry Komarowskiego, dziecko do roku życia może pluć po karmieniu, ile chce.Jeśli dziecko nie ma oznak patologii lub odwodnienia, to mama nie musi się martwić, ponieważ jej okruchy zwymiotowały. Według Eugene Olegovicha wszystkie dzieci są zupełnie inne i rozwijają się na różne sposoby. A jeśli dla jednego jest to kompletna norma, dla drugiej zbyt często.

Według lekarza nie ma idealnego leku, który całkowicie eliminuje niedomykalność. Możesz zmniejszyć częstotliwość tylko na kilka sposobów:
 • podawać preparaty dla dzieci zawierające symetykon, które zmniejszają liczbę gazików w jelicie;
 • po każdym karmieniu trzymaj okruchy w pionie (kolumna);
 • wykonaj masaż brzucha przez głaskanie go zgodnie z ruchem wskazówek zegara;
 • rozprowadź go na brzuchu przed i po jedzeniu, bawiąc się nim;
 • w przejadaniu się, zmniejszyć porcję lub częstotliwość karmienia.

dlaczego erupcja pęka po karmieniu piersią

Jednym z najskuteczniejszych sposobów częstej niedomykalności jest robienie krótkich przerw podczas jedzenia, po 3-5 łykach mleka w celu usunięcia dziecka z piersi.

Kiedy dziecko urodziło się pełne, zwykle przybiera na wadze, rozwija się fizjologicznie, wtedy problem regurgitacji nie powinien straszyć młodych rodziców.

Jeśli twój ojciec i matka wciąż pełzają w swoim wewnętrznym niepokoju, lepiej udać się do kompetentnego pediatry, który najprawdopodobniej rozwinie wiele doświadczeń.


Powiązane publikacje