ss x
x

Dlaczego noworodek je trochę i dużo śpi


Narodziny dziecka są wydarzeniem powitalnym dla każdej rodziny. Ale szczęście macierzyństwa może zostać przyćmione przez różne problemy towarzyszące dziecku w pierwszym roku jego życia. Podstawowe potrzeby noworodka to jedzenie i sen. Wielu rodziców boryka się z problemem złego snu z dzieciństwa. Niektóre dzieci przeciwnie śpią często i przez długi czas. Rodzice w tym czasie mogą odpoczywać i wykonywać wszystkie prace domowe. Ale jeśli dziecko dużo śpi i je trochę - jest to alarmujący znak, wskazujący na naruszenie jego zdrowia.


Normy spożycia pokarmu dla noworodka

Każda mama chce wiedzieć, czy jej dziecko jest głodne, czy je dość, czy ma dość mleka. W tym celu konieczne jest poznanie norm konsumpcji żywności dla noworodków.

W pierwszych dniach życia dziecko karmiące piersią może jeść bardzo często - około 10 razy dziennie. Tak więc jedno karmienie na czas może pożyczyć lub zająć 10-40 minut.

Noworodek ma bardzo mały żołądek (około 7 ml), więc 1 łyżeczka wystarczy do pierwszego karmienia. Siara, który zjada dziecko w pierwszym dniu, bardzo gruby i pożywne, jest wydany w małych ilościach, wystarczających dla dziecka. Pierwszego dnia dziecko spożywa około 100 ml.

Kid 3-4 dni zużywa 20-40 za karmieniu dziecko, urodzone przed tygodniem w czasie jedzenia 50-70 gramów mleka, a dwutygodniowe dziecko z -60-80 dzieckiem miesięczny powinien jeść 90-110 gramów mleka i dwa miesiące - 110-140 g. Wskaźniki te są uśredniane. Nie można ich traktować z reguły, ale można ich używać jako wskazówek.

Ilość spożywanego mleka zależy od wielu czynników: ciężar dziecka, jego stanu zdrowia, pory dnia, indywidualne potrzeby jedzenia i stopień zawartości tłuszczu w mleku.

Pediatrzy twierdzą, że z właściwą karmiącej dziecko nie może jeść zbyt dużo lub zbyt mało, ponieważ mleko produkowane tylko tyle, ile potrzebuje.

Aby obliczyć, ile mieszanki powinno się spożywać przez sztuczne dziecko za jednym razem, możesz użyć jednej z dwóch formuł. Zgodnie z pierwszym wzorem muszą być pomnożone przez wiek dziecka w najbliższych dniach 10. Aby dowiedzieć się codzienną wchłaniania pokarmu z okruchów, trzeba liczbę ostatnich dni, to należy pomnożyć przez 70 (o ile on waży więcej niż 3 kg 200 g) lub 80 (jeśli ważą mniej niż 3.2 kg).

Zgodnie z innym wzór może być podzielony ciężar dziecka jego wysokości w cm. Otrzymana wartość jest w przybliżeniu ilość zjedzonego pokarmu w czasie.

Jednym z najprostszych sposobów sprawdzenia, jak dziecko je, jest liczenie pieluszek opisywanych na dzień. Jeśli jest ich 12 lub więcej, nie ma się czym martwić.

Dlaczego noworodek dużo śpi i je mało?

Przypadki, kiedy noworodek prawie cały czas śpi i źle je, nie są rzadkie. Dziecko potrzebuje snu, ponieważ w pierwszych dniach życia adaptuje się do otaczającego świata i odpoczywa po trudnym procesie porodu. Jego matka, najprawdopodobniej, raduje się ze swojego "odżywczego" mleka i cichego spokojnego dziecka, które rzadko prosi o jedzenie. W rzeczywistości dziecko jest spokojne nie z natury, ale z powodu braku energii.

Dziecko, które nie ma miesiąca urodzenia, powinno jeść co 1,5-2 godziny. Ma bardzo mały żołądek, który nie może pomieścić dużo jedzenia. Rzadko karmienia piersią prowadzi do problemów z laktacją, występowanie zapalenia sutka u matki, deficyt potomnego niezbędnych witamin i minerałów, odwodnienie organizmu.

Większość nowoczesnych pediatrów zaleca karmienie dzieci nie za pomocą zegarka, ale na żądanie. W tym przypadku "pierwsze wymaganie" niekoniecznie oznacza płacz lub płacz. Senny dziecko może jakoś inaczej sygnalizować chęć do jedzenia, a moja matka nie mogła zrozumieć ten sygnał i myśleć, że dziecko nie potrzebuje niczego, bo nie płacz.

Więc nie czekaj na głodny krzyk dziecka, lepiej jest ofiarować mu jedzenie, kiedy śpi. Aby to zrobić, nie musi się budzić. Możesz go po prostu podnieść i szturchnąć dziobkiem w klatce piersiowej. Dziecko usłyszy zapach mleka, otworzy usta, znajdzie pierś i nakarmi, a następnie będzie nadal spać.

Powody, dla których niemowlę może rzadko jeść

Najczęstszym powodem, dla którego dziecko nie je dobrze, jest niewłaściwe przywiązanie do klatki piersiowej. Do tej pory nie wszystkie szpitale położnicze pomagają w ustaleniu karmienia piersią.

Problemy z mlekiem mogą być różne:

  1. Brak mleka. Kiedy dziecko jest niewłaściwie przyłożone do piersi, mleko jest wytwarzane w niewystarczających ilościach. Konsultant karmiący piersią pomoże rozwiązać ten problem. Aby zwiększyć ilość produkowanego mleka przez gruczoły sutkowe, konieczne jest, w miarę możliwości, aby umieścić dziecko do piersi, matka powinna nawiązać bliski kontakt z nim. Aby przywrócić laktację, częściej należy dekantować, pić więcej płynu, używać specjalnych herbat na bazie kopru włoskiego. Jeśli dziecko zyskuje niewielką wagę, należy przełączyć się na karmienie mieszane. Po pierwsze, matka oferuje dziecku jedną pierś, potem drugą, a następnie karmi mieszankę.
  2. Nadmiar mleka. Kiedy mleko jest za dużo, bije silny strumień w usta dziecka, zaczyna się dusić, przestraszyć i zrezygnować z piersi. Aby rozwiązać ten problem, musisz trochę odcedzić przed karmieniem.
  3. Zmiana smaku mleka. Może zmienić twój gust, jeśli twoja matka zje coś gorącego, słonego lub kwaśnego. To samo może się zdarzyć po zażyciu leków, początku ciąży.

Jeśli jest jakakolwiek patologia, dziecko może nie być w stanie ssać, ale takie problemy zwykle pojawiają się w domu macierzyńskim. Ssać mleko może zapobiec zwarciom język uzdę (membrana zabezpieczenie języka na spodzie komory), albo Rozszczep podniebienia. Podzielenie może nie być całkowicie, ale tylko w głębi ust, które na początku można nawet nie zauważyć. Niektóre dzieci rodzą się ze słabym odruchem ssącym, który rozwija się stopniowo.

noworodek dużo śpi i je trochę

Noworodek może przyjmować klatkę piersiową, jeśli podczas porodu stosowano leki, np. Znieczulające promedol. Wchodzi on do krwioobiegu matki, a następnie do ciała dziecka, a po porodzie nie jest wycofywany przez długi czas, wpływając na zdolność ssania dziecka.

Kiedy dziecko jest chore, dużo śpi, ponieważ organizm traci dużo energii w walce z chorobą i nadrabia nią. Jeśli złapie przeziębienie, zatęchły nos uniemożliwia mu ssanie mleka.

Dzieciak nie może prawidłowo jeść, gdy ma kolkę, dysbiozę lub zapalenie ucha. Ale w tym przypadku złamie się i śpi.

Problemy z żerowaniem występują z drożdżakiem (zapalenie jamy ustnej). Dziecko boli ssać, więc może on zrezygnować z piersi i spać przez długi czas ze względu na utratę mocy. Dla rozpoznania choroby należy zajrzeć do jamy ustnej dziecka.Można tam znaleźć białe plamy, z czasem zwiększając rozmiary, a pod czerwonym śluzowych. Zarażone ustnej dziecko może od matki podczas porodu. Choroba ta występuje w wyniku uszkodzenia błony śluzowej w jamie ustnej lub uzyskanie zarazki z brudnych przedmiotów (spada do sutków podłogowych lub zabawki). Choroba wymaga leczenia, wyznaczonego przez pediatrę.

W domu możesz przygotować sobie lek na zapalenie jamy ustnej. Aby to zrobić w szklance zimnej wody dodaje prokipyachonnoy łyżeczkę sody oczyszczonej. Otrzymane rozwiązanie jest przetwarzane przez pierś matki i usta dziecka.


Czy muszę obudzić dziecko do karmienia?

Zwykle noworodek wie, ile czasu potrzebuje, aby spać i kiedy nadszedł czas, aby go nakarmić. Ale odchylenia od normy zdarzają się bardzo często.

Jeśli dziecko urodziło się przedwcześnie, jego ciało jest w stanie rozluźnienia, ciągle śpi i nie prosi o jedzenie, ponieważ nie może sam się obudzić. W takim przypadku matka musi go koniecznie nakarmić. To samo odnosi się do dzieci, które są dotknięte leków podawanych matce podczas porodu. Matka musi go obudzić i nakarmić, dopóki nie wyzdrowieje i nie zacznie sama żądać jedzenia.

Niektóre dzieci mogą być łatwo przebudzone, inne mogą być znacznie trudniejsze. Wszystko zależy od konkretnej sytuacji i konkretnego dziecka. Możesz podnieść i opuścić uchwyt niemowlęcia. Jeśli jest tak zareaguje na niego (skurcze powiek, mięśnie napięte ręce, itd), to jest w fazie szybkiego, płytkiego snu, może być bezpiecznie przebudzić. Jeśli pióro pozostaje miękkie i zrelaksowane, to teraz jest to faza powolnego snu i nie będzie łatwo ją obudzić.

Wspólny sen jest idealną opcją dla matki, której dziecko dużo śpi i nie je dobrze. Dziecko może spać z matką i jeść nawet bez przebudzenia. Dziecko śpi cicho, a matka nie musi wstawać z łóżka kilka razy w ciągu nocy i biegać do dziecka w celu karmienia lub choroby lokomocyjnej. Tak więc dziecko i matka mogą się wyspać, odpocząć na noc.

Jeśli dziecko nie chce się obudzić, a nadszedł czas, aby nakarmić, trzeba zdjąć z niego koc, rozebrać, zmienić pieluchę. Dziecko można przytulić, poklepać po plecach, podnieść i przenieść do pozycji pionowej. Musisz zacząć z nim rozmawiać, możesz pokazać jasny przedmiot, piękną grzechotkę lub zaśpiewać mu piosenkę.

Pod warunkiem, że ciało noworodka, jego sen i apetyt mogą być pod wpływem atmosfery panującej w mieszkaniu. Jeśli rodzice przeklinają, kłócą się, obrażają się nawzajem, krzyczą, głośno dowiadują się o postawie, dziecko jest w stresującej sytuacji. Staraj się unikać konfliktów, chodź z dzieckiem częściej na ulicy, otaczaj go miłością i troską i wszystko będzie dobrze.


Powiązane publikacje