ss x
x

Czy dziecko je z mlekiem matki?Jak zrozumieć, czy wystarczająca ilość mleka dla noworodka

Dowiedzieć się, co Twoje dziecko nie ma wystarczającej ilości mleka może być dla wielu charakterystycznych cech. Rozwiązanie problemów związanych z laktacją i zapewnienie odpowiedniego odżywienia pomoże w porę.

Na początku naturalnego karmienia wiele matek martwi się o mleko matki. Troska jest naturalna, ponieważ nie można ustalić dokładnej liczby. A jeśli dziecko jest zaniepokojone i wybredne, podejrzenia stają się coraz bardziej pewne, a matki podejmują decyzję o uzupełnieniu mieszanki.

Nie spiesz się z przyjęciem takiego wniosku, najpierw musisz obserwować dziecko i przeprowadzić kilka prostych manipulacji.

h

Ile mleka potrzebuje dziecko przez rok?

Pragnąc nakarmić dziecko, wielu zapomina, że ​​dziecko je dokładnie tyle, ile potrzebuje. Zastosowanie na piersi na żądanie zapewni jej niezbędną ilość pokarmu. W przypadku karmienia pełnoprawnego nie dawaj drugiej piersi, dopóki nie opróżnisz pierwszej. Zapewni to otrzymanie tłustego "tylnego" mleka, które jest niezbędne do ugaszenia głodu.

Nie jest konieczne podawanie dziecku mieszanki, chyba że jasno ustalono, że jego niepokój spowodowany jest głodem. Ciągłe przejadanie się noworodka może przekształcić się w nawyk, który następnie prowadzi do otyłości i problemów zdrowotnych z powodu nadwagi.

Znaki wskazujące na brak mleka

Płacz, odmowa snu i nastroje często nie są związane z uczuciem głodu, ale mają zupełnie inne przyczyny. Może być zakłócany przez głośne dźwięki, ostre światło, kolkę, cięcie zębów. Aby zrozumieć, że dziecko nie ma wystarczającej ilości mleka matki, możliwe jest to na następujących podstawach:

 1. W ciągu dwóch tygodni od urodzenia waga dziecka wzrosła o mniej niż 500 gramów.
 2. Mleko w piersiach kończy się, zanim dziecko zdąży odpuścić. Zaczyna okazywać podekscytowanie, nie wypuszczając sutka z ust.
 3. Liczba oddawanych moczów staje się mniejsza niż 10 razy w ciągu jednego dnia.
 4. Masy stołka stają się gęste i gęste.
 5. Pod koniec karmienia dziecko nie uspokaja się, ale nadal szuka piersi.

grudnoe-vskarmlivanie

Aby wiedzieć na pewno, czy dziecko ma wystarczającą ilość mleka, można zastosować kilka technik.

 1. Policz mokre pieluchy. Metoda ta nie jest skuteczna, jeśli dziecko jest w pieluchach przez cały dzień, więc należy przeznaczyć jeden dzień, i zapisać go od bycia w nim. W czasie kontroli powinno nastąpić więcej niż 10 oddawania moczu. Jeśli jest ich mniej, warto wziąć pod uwagę niedostateczne odżywianie się mlekiem matki.
 2. Zważ dziecko. Eksperci obliczyli, że w normalnych warunkach żywieniowych przyrost masy powinien wynosić od 0,5 do 2 kg miesięcznie. Do połowy roku ciężar dziecka powinien podwoić się z oryginału i do roku potrojenia.
 3. Policz liczbę defekacji. Jeśli dziecko jest chętne i odżywcze, liczba opróżnień powinna osiągnąć 4-5 razy dziennie.

Ta zasada nie jest obsługiwana przez wszystkich lekarzy. Wielu ekspertów uważa, że ​​przy dobrze ugruntowanym odżywianiu mleko matki jest całkowicie wchłaniane. Jeśli dziecko jest wesołe, aktywne i spokojne - normą jest brak kału do 5 dni.

Ostrożnie obserwuj i słuchaj dziecka podczas karmienia. Przy prawidłowym wychwytywaniu piersi i aktywnym odżywianiu dziecko wykonuje typowe ruchy połykania z pewną częstotliwością. Jeśli gardło nie jest słyszalne lub bardzo krótkie, należy zmienić napad klatki piersiowej, szukając właściwej pozycji.
Analizując uzyskane informacje okazuje się, że dziecko nie otrzymuje wystarczającej ilości pożywienia, należy podjąć kilka prostych kroków w celu jego zwiększenia.

Nie należy polegać na metodzie ważenia niemowlęcia przed i po karmieniu. Na czas i ilość mleka matki wpływa wiele czynników, wskaźniki mogą się różnić w zależności od każdego karmienia, a określenie dokładnej wartości jest niemożliwe.

Czy dziecko je z mlekiem matki?


Jak zwiększyć produkcję mleka matki?

Jeśli matka zdecyduje się na opóźnienie ze sztucznym karmieniem i spróbuje rozpocząć karmienie piersią, pomogą jej następujące środki:

 1. Zwiększ częstotliwość załączników. Wszyscy znają aksjomat: im więcej mleka dziecko je, tym bardziej będzie rosnąć.Laktacja zależy bezpośrednio od liczby załączników, więc rozsądnym rozwiązaniem będzie eliminacja sutków i smoczków.
 2. Karmienie od jednej piersi do końca. Wiele matek spotyka się z sytuacją, kiedy dziecko, żywiące się pierwszymi 5-10 minutami, nagle staje się kapryśne i uspokaja się, jeśli zaoferujecie mu kolejne piersi. Wynika to z faktu, że mleko "tylne" jest bardziej tłuste, a wyssanie go zajmuje więcej wysiłku. Dzieci, leniwi, wolą lżejsze, ale energetycznie mniej wartościowe "przednie" mleko, które negatywnie wpływa na ich nasycenie.
 3. Zwiększenie nocnego karmienia. Jest to dodatek nocny, który odgrywa ważną rolę w zapewnieniu wystarczającej ilości mleka matki. Nie musisz się martwić, że może to zaszkodzić, jedzenie nie pozostaje długo w żołądku dziecka, wchodząc w przewód pokarmowy. Karmienia od 3 do 8 rano zapewniają najsilniejsze uwalnianie hormonalnej prolaktyny, odpowiedzialnej za tworzenie się mleka matki.
 4. Zwiększ spożycie płynów przez matkę. Aby organizm żeński prawidłowo funkcjonował i wytworzył wymaganą objętość mleka matki, powinien być zaopatrzony w wystarczającą ilość płynu. Matka piersią musi codziennie pić co najmniej dwa litry wody.
 5. Wyrażanie mleka po karmieniu. Obowiązuje ta sama zasada, co przy zwiększaniu częstotliwości załączników.
 6. Spokój i relaksacja. Łamanie laktacji często wiąże się z problemami psychologicznymi, dlatego zaleca się odrzucenie całej negatywnej, koncentrując się wyłącznie na pozytywnych emocjach i obrazach. Herbata z miętą lub kwiatami rumianku pomoże zrelaksować się, jeśli dziecko nie jest uczulone na te składniki. Również użycie ciepłego płynu stymuluje przypływ mleka.

W przypadku problemów z aplikacją lub wątpliwości dotyczących niewystarczającego nasycenia, należy skontaktować się ze specjalistą od karmienia piersią. W szpitalu położniczym odpowiedź na to pytanie można uzyskać od neonatologa, który pomoże określić stopień nasycenia i rozwiązać problemy.

Wniosek

Aby dowiedzieć się, czy mleko matki dziecka jest wystarczające, powinieneś go obserwować przez pewien czas i upewnić się, że nastroje i podrażnienia mają inne przyczyny.Po zliczeniu mokrych pieluch i liczby defekacji, musisz upewnić się, że nie są one niższe niż te przechowywane przez neonatologów i pediatrów.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości najlepiej jest skontaktować się ze specjalistą od karmienia piersią, który pomoże rozwiązać te problemy. Jeśli w trakcie obserwacji zostanie sformułowana opinia, że ​​dziecko nie ma wystarczającej ilości mleka matki, należy poczekać chwilę na karmienie sztuczną mieszaniną i spróbować stworzyć pełnowartościowy pokarm dla piersi.


Powiązane publikacje