ss x
x

Czy mogę podać mleko krowie niemowlęciu?


Obecnie istnieje wiele dyskusji na temat wykorzystania mleka krowiego w żywności dla niemowląt. Dlaczego produkt, który dziesięć lat temu nie myślał o dawaniu dzieciom napojów, budzi dziś obawy wśród specjalistów? Zastanówmy się, na czym polega jego korzyść, krzywda i kiedy dziecko może go otrzymać.


Plusy i minusy: Mleko w diecie dziecka

Mleko krowie jest uważane za bardzo wartościowy produkt o bogatej zawartości białka. Takie białko jest znacznie łatwiej wchłaniane przez organizm niż na przykład białko mięsa lub ryb. Mleko zawiera dużo wapnia, który jest potrzebny do wzmocnienia kości i zębów. Ponadto zawiera również potas, organizm musi organizować aktywność mięśni i usprawniać pracę układu nerwowego i układu krążenia. Zawiera witaminę A, odpowiedzialną za procesy wzroku i wzrostu oraz szereg witamin z grupy B (B2, B6, B12), które są niezbędnym składnikiem procesów metabolicznych. Przede wszystkim - zawartość witaminy B2, niezbędnej do rozwoju energii organizmu. Mleko jest także bogate w prowitaminy, w pewnych warunkach zamienia się w substancje czynne, które wpływają na rozwój i utrzymanie odporności.

Czy mogę podać mleko krowie niemowlęciu?

Pomimo całej unikalności mleka w składzie pokarmu, lekarze traktują go z ostrożnością. Przed udzieleniem odpowiedzi na pytanie, czy można podawać mleko dzieciom, sięgnijmy do wniosków specjalistów dotyczących tego produktu:

  1. W kompozycji jest wiele elementów, których nie można w pełni wchłonąć w małym organizmie. Kiedy taka nadmierna ilość składników odżywczych pojawia się w ciele dziecka, to z konieczności niekorzystnie wpływa na jego zdrowie. Wysoka zawartość składników mineralnych i białka zwiększa 5-krotnie obciążenie nerek, co powoduje utratę dużej ilości płynów. Na przykład, używając mleka krowiego, Twoje dziecko otrzymuje 6 razy więcej fosforu niż karmienie piersią. Z powodu nadmiaru fosforu zmniejsza się poziom wapnia we krwi, co prowadzi do rozwoju kości.Komarovsky uważa to za główny problem używania tego produktu.
  2. Przewód pokarmowy nie jest w stanie strawić niektórych składników zawartych w mleku, ponieważ wiele enzymów w ogóle nie jest produkowanych dla wielu dzieci.
  3. Zawiera substancję, taką jak kazeina, która jest bardzo niebezpieczna dla niemowlęcia. Kiedy pojawia się w małym ciele, uszkadza błonę śluzową jelita, która jest obarczona krwawieniem i znacznym zmniejszeniem stężenia hemoglobiny. To z kolei może prowadzić do anemii.
  4. Wielonienasycone kwasy tłuszczowe, otrzymywane przez dziecko od matki podczas karmienia piersią, nie są dostępne w mleku krowim w wymaganej ilości. Wśród ich użytecznych właściwości, najważniejsze dla rosnącego dziecka - neutralizacja procesów zapalnych i budowa pełnowartościowych błon komórkowych w ciele.
  5. Zawiera bardzo mało żelaza, które jest odpowiedzialne za dostęp tlenu do tkanek i usuwanie z nich dwutlenku węgla, a także do reprodukcji czerwonych krwinek.

Na podstawie przeprowadzonych badań naukowcy doszli do wniosku, że przed upływem 12 miesięcy podawanie mleka dzieciom jest niebezpieczne. Ten sam punkt widzenia podziela WHO.

Kiedy i jakiego rodzaju mleko jest przydatne

Większość pediatrów zgadza się, że mleko krowie można wprowadzić do diety dziecka po upływie dwóch lat. W tym czasie organizm już się wzmocnił, a zatem w pełni wchłania produkty. Możesz jeść przez 8-9 miesięcy, ale przedtem musisz go rozcieńczyć wodą (1: 2). O wiele bardziej przydatne jest podawanie okruchów do produktów z kwaśnego mleka, ponieważ jest lepiej wchłaniany.

Najbardziej odpowiedni lekarze rozważają zastosowanie specjalnej odżywki dla niemowląt do karmienia niemowląt karmionych sztucznym pokarmem. Zawiera wszystkie niezbędne substancje i witaminy dla prawidłowego wzrostu i rozwoju.

Komarovsky mówi o preferencji dla suchej mieszanki. Uważa, że ​​możesz spożywać mleko krowie tylko po roku. Według lekarzy, aby dać dzieciom szkła całości produktu na tym etapie rozwoju, nie jest szkodliwe, ponieważ ich żywność jest całkowicie zrównoważony i nerkach można również sobie z nadmiarem fosforu i doprowadzić go. Podczas karmienia piersią, jak podkreśla Komarowski, takie problemy są wykluczone.

mozhno-li-rebenku-korove-moloko-2

Zanim podasz mleko dla dziecka, musisz przestrzegać kilku zasad:

  1. musi gotować, ponieważ przez nią można przenosić choroby bydła, na przykład brucelozy.
  2. stopniowo wprowadzać produkt. Zacznij podawać z pół łyżką deserową. Obserwuj stan dziecka, a jeśli nie ma alergii i zmiany stolca, porcję można zwiększyć.
  3. dodając produkt do owsianki, nie zapomnij go rozcieńczyć wodą.
  4. Przed zakupem dokładnie sprawdź datę wygaśnięcia. Krótki okres czasu mówi o braku konserwantów.

Kiedy kupujesz mleko dla dziecka, spójrz na jego zawartość tłuszczu: powinna wynosić od 2,5 do 3,2%. Produkt o niskiej zawartości tłuszczu nie będzie przydatny, ponieważ wapń i witaminy są słabo wchłaniane, a tłuszcze mogą powodować nietolerancję i problemy trawienne.

Mleko krowie i laktacja

Czy można pić mleko podczas karmienia piersią? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jednak naukowcy nie zalecają karmiącej matki w pierwszym miesiącu życia pić mleko krowie. Jest to okres, w którym dziecko szczególnie martwi się o kolkę jelitową, a zawarte w mleku białko wzmacnia je. Istnieje przeciwna opinia, że ​​stosowanie tego produktu przez matkę podczas karmienia piersią nie stanowi zagrożenia dla dziecka, ale wręcz przeciwnie, może i powinno być pijane, ponieważ zawiera dużo wapnia.

s-kakogo-vozrasta-mozhno-davat-rebenku-moloko-I-kakoe

Pomimo różnych opinii, to matka zdecyduje, kiedy podać jej mleko krowie. Ale biorąc pod uwagę fakt, że najbardziej przydatne dziecko otrzymuje od matki podczas karmienia piersią, a odżywka dla niemowląt jest zbilansowana i wzmocniona, nie należy spieszyć się, aby wejść do niej przez co najmniej rok.


Powiązane publikacje