ss x
x

Mieszanki mleczne bez oleju palmowego


Pomimo rozwoju nauki i medycyny, naukowcy nie mogą mieć produkt, który jest identyczny ze składem mleka kobiecego. Wszystkie preparaty mleczne dla niemowląt są tylko z odległości podobnej do naturalnego mleka matki. Jednocześnie mieszanina jest ratunkiem dla matek i małych dzieci, gdy nie ma możliwości karmienia piersią. Postaramy się dowiedzieć się, jak wybrać właściwą kombinację dla dziecka, aby nie zaszkodzić zdrowiu okruchy.


Jakich składników należy się obawiać w mieszaninie

Do tej pory wszędzie można usłyszeć o tym, że olej palmowy szkodzi ciału. W tym przypadku składnik ten, podobnie jak poprzednio, dodaje się do składu wielu preparatów dla niemowląt, co powoduje niepokój rodziców. Co dokładnie niszczy olej palmowy?

Olej palmowy, podobnie jak mleko matki, zawiera kwas palmitynowy. Jednak ta substancja ma pewne różnice. Ciało całkowicie pochłania kwas z mleka matki, podczas gdy z substancjami z oleju palmowego tak się nie dzieje.

l

Aby dowiedzieć się, dlaczego olej palmowy pochodzenia roślinnego nie jest dobrze trawiony, należy wziąć pod uwagę, że zawiera on:

 • Witamina E, zapewnia odporność na różnego rodzaju mutacji komórkowych, pomaga zwiększyć tempo dostarczania tlenu do mózgu, a także ma pozytywny wpływ na krzepnięcie krwi;
 • witamina A, która odgrywa ważną rolę w rozwoju dziecka;
 • przeciwutleniacze Q10;
 • kwas palmitynowy, podobny do mleka kobiecego.

Pomimo pozytywnego składu, olej palmowy ma wysoką temperaturę topnienia. To nie pozwala na całkowite wchłonięcie produktu. Ponadto wiele witamin jest traconych podczas trawienia.

Co szkodzi olej palmowy dla niemowląt

Dla niemowląt i dzieci w pierwszych miesiącach życia, lub mieszaninę mleka matki jest jedynym źródłem energii, z którego dziecko może uzyskać wszystkie przydatne i składników odżywczych, w tym wapnia.

Udowodniono, że z powodu oleju palmowego jest gorzej wchłaniany. Według badań i obserwacji u dzieci karmionych mieszaniną zawierającą olej palmowy absorpcja wapnia jest o 18-20% mniejsza niż u dzieci karmionych mieszankami, które nie zawierają tego składnika.

Wynika to z zawartości kwasu palmitynowego, który w połączeniu z wapniem staje się nierozpuszczalny, co zaburza wchłanianie. Formuła dla dzieci o zawartości oleju palmowego komplikuje wchłanianie nie tylko wapnia, ale także tłuszczu.

Ponadto, z powodu oleju palmowego zawartego w mieszaninie, dzieci mogą tworzyć zaparcia. Dotyczy to zwłaszcza dzieci pierwszych miesięcy życia, kiedy występuje tylko prawidłowe funkcjonowanie jelita.

Po co dodawać olej palmowy do formuły dla dzieci?

Nie należy zapominać, że wiele tłuszczów roślinnych i zwierzęcych zawiera kwas palmitynowy. Na przykład masło składa się z jednej czwartej, soja zawiera 6,5%, smalec 30%, olej palmowy 40-45%.

W tym przypadku dzieci karmione mieszanką zawierającą olej palmowy rozwijają się bez żadnych odchyleń. Na tej podstawie wolno dodawać ten składnik do składu preparatów dla niemowląt.

Producenci żywności dla niemowląt starają się poprawić i ulepszyć skład produktów.

Aby zmniejszyć negatywny wpływ oleju palmowego na wrażliwy organizm dziecięcy, producenci przestrzegają następujących ograniczeń w produkcji mieszanin:

 • dodać ciekły składnik oleju palmowego - oleiny. W których nienasycone kwasy tłuszczowe występują w mniejszej ilości;
 • nowoczesne produkty zawierają mniejszą ilość oleju palmowego niż przed rozpoczęciem badań (1994-2000);
 • w mieszankach dla dzieci zawiera więcej wapnia niż w mleku matki. Jest to konieczne w związku z tym, że wapń z mieszanek jest gorzej wchłaniany;
 • preparat dla niemowląt zawiera witaminę D, pomaga wchłaniać wapń;
 • w wielu mieszankach dla dzieci dodaje się prebiotyki, które pomagają zwalczać zaparcia.

513619


Wykaz mieszanin bez oleju palmowego

Na półkach domowych sklepów z żywnością dla niemowląt nie ma tak wielu mieszanek, w których składzie nie ma oleju palmowego. Jednocześnie takie produkty mają swoje wady.Polegają one na tym, że takie mieszaniny to kazeina, a nie surowica, pod tym względem są jeszcze bardziej różne od mleka matki niż żywność dla niemowląt z olejem palmowym.

Lista mieszanki dla noworodków, w składzie którego nie ma oleju palmowego, będzie wyglądać tak:

 • Similac 1 (Similac 1, Dania). Masa netto produktu wynosi 350 g. Wartość energetyczna produktu wynosi 514 kcal na 100 g., A cena na poziomie 240-270 rubli. Wśród wad należy zauważyć, że kompozycja zawiera mleko w proszku i lecytynę sojową.
 • mieszanka tego samego producenta Similac Premium 1 (Similak Premium 1, Dania). Waga 400 g., Koszt takiego opakowania premium 420-450 rubli.
 • Nestogen 1 (Nestozhen 1, Szwajcaria). W opakowaniu masa produktu wynosi 350 g. Koszt to 240-260 rubli.
 • Nanni 1, kraj pochodzenia - Nowa Zelandia. Waga - 400 g., A koszt na poziomie 1200-1250 rubli.

Niż karmić dziecko, rozwiązywać z rodzicami, dlatego przypisuje się im ryzyko korzyści lub szkody tych lub innych mieszanek.

Opinia lekarzy na temat mieszanin z olejem palmowym

Dr Komarovsky, znany wielu współczesnym mamom, twierdzi, że ten składnik nie jest szkodliwy. Lekarz nie wypowiada się negatywnie na temat jakichkolwiek mieszanek dla dzieci. Twierdzi, że kiedy nie można karmić dziecka mlekiem matki, to właśnie mleko jest wyjściem z sytuacji.

W takim przypadku zarówno mieszanka dla niemowląt, jak i mleko matki mogą nie być w pełni wchłaniane. Często matki karmiące piersią muszą stawić czoła reakcjom alergicznym, pojawieniu się zaparć i powstawaniu gazów.

W przypadku braku mleka matki, lekarz zaleca zakup wysokiej jakości mieszanki mleczne, w tym oleju palmowego. Jest to o wiele lepsze niż podawanie mleka krowiego dla dziecka. Zawartość nieprzetworzonego białka mleka w nim może spowodować znacznie więcej szkód dla dziecka.

mieszanki mleczne bez oleju palmowego

Najpopularniejsze w naszym kraju są mieszanki mleczne następujących marek:

 • Dziecko 1, wyprodukowane w Rosji. Opakowanie zawiera 350 gramów mieszanki, a jej koszt zmienia się na poziomie 210-230 rubli.
 • Nutrilon Premium 1, koszt pakowania w 400 g. Jest 410-450 rubli, produkt wytwarzany jest w Holandii.
 • Nan 1 (Nun 1) - Holandia. Pakowanie 400 gramów kosztuje około 370-400 rubli.

Bez względu na skład mieszanki dla niemowląt, lepsze odżywianie niż mleko matki nie istnieje.Dlatego, aby karmić dziecko mieszanką powinny być tylko w skrajnych przypadkach, jeśli mleko matki nie jest wystarczające lub jest całkowicie nieobecny.


Powiązane publikacje