ss x
x

Jakie pokarmy powodują zaparcia u niemowląt


Zaparcia u niemowląt objawiają się powolnym i trudnym opróżnianiem ich jelit. Liczba aktów defekacji jest absolutnie indywidualny numer do wprowadzenia pokarmów uzupełniających dla dzieci, które są karmione piersią. W przypadku niemowląt karmionych sztucznym pokarmem normalna ilość kału jest 1-2 razy w ciągu dnia.

Powinna ona być oparta nie tyle od liczby wypróżnień i przyrost masy ciała malucha i jego ogólnego stanu rozpoznania zaparcia. Jeśli Twoje dziecko czuje się dobrze i nie odczuwa dyskomfort z diety, to nie należy się martwić i panika na marne.

Jeśli dziecko wraz z brakiem fotelu wykazuje nadmierny niepokój, nie przybiera na wadze, wyróżnia gazy gnilne, płacz i ucieka nogi podczas karmienia, bardzo napięta podczas próby popełnienia aktu defekacji, można podejrzewać, że miał zaparcia i rozpocząć leczenie.

produkty powodujące zaparcia u niemowląt

Główne przyczyny zaparć u niemowląt

Dokładna przyczyna może być określona tylko doświadczonym pediatrą, ponieważ nie może być kilka przyczyn, które mogą spowodować skrócenie wypróżnień u niemowląt:

 • stosowanie produktów, które utrwalają kał u niemowląt;
 • niedostateczna dojrzałość ośrodkowego układu nerwowego;
 • różne choroby jelita;
 • ząbkowanie;
 • tłumaczenie z karmienia piersią na sztuczne;
 • niewystarczająca praca tarczycy, która prowadzi do słabej produkcji hormonów;
 • reakcje alergiczne;
 • brak mleka od matki karmiącej;
 • Przyjmowanie antybiotyków, przeciwskurczowych, przeciwdepresyjnych lub zawierających żelazo matek.

W łonie matki dziecko przyzwyczaja się do gęstego fizycznego kontaktu z matką. Dlatego po porodzie może doświadczyć zaparcia psychogennego z powodu braku tego kontaktu! Spróbuj każdy możliwy sposób, aby utrzymać ten związek z dzieckiem, należy przyjąć ją częściej na ręce, przytul.

Jakie pokarmy mogą powodować zaparcia u dzieci przed rokiem życia

Istnieje kilka rodzajów pokarmów, które powodują zaparcia u niemowląt:

 • kasza ryżowa (szczególnie niebezpieczny ryż polerowany);
 • niedojrzałe banany;
 • mięso o wysokiej zawartości tłuszczu, konserwy mięsne;
 • twarde i tłuste rodzaje sera;
 • jaja kurze, gotowane na twardo;
 • napoje mleczne z pełnego mleka;
 • mocne buliony rybne lub mięsne;
 • produkty piekarnicze;
 • Makaron, tłuczone ziemniaki i kasza gryczana;
 • gotowana marchew, bakłażan, pieczarki;
 • czekolada;
 • niektóre rodzaje orzechów (nerkowiec, grecki, orzeszki ziemne);
 • wyroby cukiernicze;
 • mocna kawa, herbata i napoje miętowe, a także kakao.

grudnichok

Niektóre leki mogą również powodować zakłopotanie jelit u dzieci! Nie angażuj się w niezależne leczenie swojego dziecka, a pojawienie się oznak i objawów zaparcia jest konieczne, aby szukać pomocy u twojego pediatry.

Istnieje wiele przyczyn pojawienia się zaparć u niemowląt karmionych sztucznym pokarmem. Preparat dla niemowląt ma obowiązek indywidualnie wybrać każde dziecko jako nieodpowiednie może powodować problemy z jelit. Konieczne jest wybranie najbardziej odpowiedniej mieszanki zgodnie z zaleceniami pediatrów i własnych obserwacji dobrostanu dziecka.

Ostre przeniesienie pokarmu na inny rodzaj mieszaniny może powodować trudne defekacje. Należy to robić powoli przez kilka dni.

Wprowadzenie wody pitnej jest warunkiem wstępnym dla dzieci karmionych piersią. Brak płynu może spowodować pogrubienie masy stolca i utrudnić defekację.


Co karmić dziecko z zaparciami

W przypadku problemów z defekacją, dziecko matki karmiącej musi dostosować swoje menu i dietę uzupełniającą dziecka. Nie należy całkowicie rezygnować z pokarmów, które mogą wywoływać zaparcia u niemowląt. Na przykład dużą ilość wapnia można znaleźć w twarogach i twardych serach. Dlatego nie musisz ich porzucać, ponieważ wapń jest niezwykle przydatny do jedzenia zarówno dziecka, jak i matki.

Co karmić dziecko zaparciami? Menu zawiera dużo owoców i warzyw, które są bogate w błonnik i zawierają dużo potasu. Pomoże to poprawić przepuszczalność jelit i dziecka, aby poradzić sobie z tym problemem. Należy również wymienić dania mleczne z pełnego mleka krowiego dla produktów mlecznych, mleka koziego.Eksperci zalecają zmniejszenie spożycia bułki i bułki, świeżego białego chleba, ciastek, ciast i innych wyrobów cukierniczych, zastępując je z krakersami lub Cookies galetnoe. Matki karmiące piersią powinny zwracać uwagę na stosowanie dużej ilości płynów w swoim menu, aby mleko matki nie było zbyt grube i tłuste, co z kolei może prowadzić do zaparć u dziecka.

Nie porzucaj mięsa całkowicie! Trzeba go jeść w połączeniu z warzywami, zielenią i owocami. Ta sama zasada dotyczy zup zbożowych i zbóż.

Niedojrzałe banany, zielone jabłka i gruszki powodują zaparcia, ze względu na dużą zawartość skrobi w nich. A w tym samym w pełni dojrzałym owocu część skrobi przechodzi w pektynę, która może pokonać pracę jelit dzieci. Matki karmiące mogą wziąć ten fakt pod uwagę, aby móc stworzyć odpowiednie menu i kontrolować normalny stolec dziecka.


Zapobieganie zatkaniu ruchów jelit u niemowląt

Jeśli Twoje dziecko ma problemy z wypróżnianiem, koniecznie odwiedź z nim miejscowego pediatrę. Jest on zobowiązany do przeprowadzenia badania dziecka, ustalenia przyczyny tego problemu i przeprowadzenia pełnej konsultacji dotyczącej dalszego leczenia zaparć. Nie zwlekaj z wyjazdem do lekarza w późniejszym terminie, mając nadzieję, że wszystko przejdzie samo. Ponadto nie powinieneś zajmować się leczeniem w domu. Pamiętaj, że twoje zdrowie zależy od twoich działań!

Aby uniknąć powtarzania tego nieprzyjemnego zjawiska, matki powinny stosować się do pewnych zasad zapobiegawczych.

Równoważ swoje własne odżywianie i odżywianie dziecka, aby mógł w pełni jeść i otrzymywać wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Nie zapomnij o prowadzeniu dziennika żywności, w którym rejestruje się reakcje dziecka na niektóre pokarmy. Pomoże to uniknąć zaparcia, biegunki i reakcji alergicznych u dziecka.

k

Poświęć trochę gimnastyki lub lekkiego masażu dzieciom. Bawiąc się z nim, zaciskaj nogi i "skręć rower". Słabe okrągłe ruchy dłoni masują jego brzuch zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Nie zapomnij o częstszym rozrzucaniu dziecka na brzuchu. Te proste procedury mogą pomóc wzmocnić mięśnie brzucha u dziecka i mogą z łatwością poradzić sobie z problemami jelitowymi.

Nie zapomnij o bliskim sąsiedztwie Twojego dziecka! Pamiętaj, aby znaleźć więcej czasu, aby go przycisnąć do siebie lub położyć na klatce piersiowej. To na pewno uspokoi dziecko i znormalizuje pracę wszystkich jego narządów!

Nie traktuj takich problemów u niemowląt za pomocą mydła, termometrów i innych "metod ludowych"! Zostało naukowo udowodnione, że taka stymulacja jelitowa jest wyjątkowo szkodliwa i może prowadzić do uzależnienia.


Powiązane publikacje