ss x
x

Ile lat mogę karmić piersią moje dziecko?


Mamy naszych czasów znacznie częściej próbują przestać karmić piersią noworodka wcześnie, spiesząc się z powrotem do pracy, budując karierę lub pragnąc zachować nienaganną figurę. Przez wiele lat pediatrzy mówili, że dziecko pozbawione matczynego mleka nie otrzyma dużej ilości składników odżywczych. Więc do jakiego wieku dziecko powinno być karmione piersią? Pół roku? Rok? Dwa? A może jest pewien moment w życiu dziecka, kiedy karmienie powinno zostać zatrzymane?

f

Pierwsze dni po urodzeniu dziecka są magiczne. W tym czasie moja mama, jak żadna inna, jest gotowa zrobić wszystko dla swojego dziecka i dać mu wszystko, co najlepsze i pożyteczne. Najlepszym prezentem, jaki może mu dać mama, jest oczywiście mleko matki. Wszystkie kobiety mają możliwość karmienia piersią swoich dzieci, pod warunkiem, że są dobrze poinformowane i mają wsparcie bliskich krewnych.

"Do jakiego wieku mam karmić piersią?" - nie ma gotowej odpowiedzi na to pytanie. Wszyscy, bez wyjątku, myślą o tym dylemacie, nowo powstałe matki, które postanowiły nakarmić swoje noworodki, pediatrów i WHO (Światową Organizację Zdrowia). Ilu ludzi, tyle opinii.

Przez cały okres, w którym kobieta nosi dziecko, zapewniając mu wszystkie warunki niezbędne do prawidłowej formacji i rozwoju oraz po urodzeniu dziecka, będzie nadal potrzebował matki. Kto, oprócz mojej matki, pyszna pasza, ciasno ściska, chroni od wszelkich kłopotów i zawsze lituje się? Oczywiście, tylko moja matka zna podejście do swojego dziecka, ona czuje go jak żaden inny.

Co to jest mleko matki i jaki ma wpływ na rozwój i rozwój dziecka.

Mleko matki jest naturalnym źródłem pożywienia dla noworodka. Ma unikalny skład chemiczny, jest łatwo trawiony i wchłaniany przez dziecko.Jest w swoim składzie substancji i pierwiastków śladowych niezbędnych do prawidłowego rozwoju dziecka i chroni jego zdrowie przed wieloma infekcjami i wirusami, które czekają na niego w naszym świecie. Bez względu na to, ile lat naukowcy próbowali, nie mogą pochwalić się tak doskonałym składem formuły do ​​sztucznego karmienia.


Opinie ekspertów na ten temat

Opinie kobiet i współczesnych pediatrów od dawna bardzo się od siebie różnią. Kto wierzy, że musimy kontynuować naturalne noworodka żywienia nie powinna być mniejsza niż 6 miesięcy, oczywiście, jeśli nie ma dobrego powodu, dla wczesnego odstawienia i transfer do sztucznego karmienia (na przykład przyjmowania antybiotyków matka podczas choroby lub nowa ciąża). Jednak eksperci w zakresie karmienia piersią (GV) twierdzą, że nie należy zaprzestać karmienia piersią, polegając jedynie na kalendarzowym wieku dziecka.

Niewątpliwie, w pierwszych miesiącach życia, jedynym posiłkiem jest posiadanie mleka matki, nawet podawanie wody nie jest zalecane, chyba, że ​​latem, w czasie upałów, aby schłodzić ciało i zapobiec odwodnieniu. Musisz karmić nie przez pewien czas, ale na prośbę dziecka. Jednak WHO nie podaje dokładnych zaleceń dotyczących czasu karmienia piersią.

eVo9UEcALeo

Pozytywne aspekty naturalnego karmienia lub dlaczego dziecko lepiej "je" mamę:

 1. Mleko matki lepiej zaspokaja dziecięce kaprysy, je, pije, uspokaja;
 2. dzieci karmiące piersią są mniej podatne na choroby zakaźne i mniej chore;
 3. dzieci nie cierpią na nadwagę i są mniej podatne na alergie pokarmowe;
 4. Mleko matki chroni dziecko przed ewentualnymi chorobami układu sercowo-naczyniowego;
 5. karmienie piersią wpływa na rozwój prawidłowego szkieletu szczękowo-twarzowego i tempo rozwoju mowy;
 6. noworodka, od kilku lat, gdy jest karmienie piersią, bardzo silny emocjonalny związek z matką;
 7. dziecko ssące jej pierś, postrzega cały świat poprzez swoją matkę;
 8. dzięki karmieniu piersią mama może z łatwością powrócić do poprzedniego rozmiaru w ubraniach. Każdy wie, że karmienie piersią pomaga szybko i bez diety schudnąć, zamiast spędzić kilka lat na wyzdrowieniu.

Naturalne karmienie od strony fizjologicznej

Złożony fizjologiczny proces tworzenia się mleka, jego akumulacji i eliminacji za pomocą naturalnych metod nazywany jest laktacją. Jak pokazano, dane statystyczne dotyczące naukowych źródeł medycznych w zakresie 2-3 latach od rozpoczęcia karmienia, proces odwrotny, w gruczołach sutkowych (zanik - zmniejszenie ilości mleka produkowanego i widoczną redukcję objętości). To właśnie dzięki temu procesowi, piersi kobiety karmiącej powoli dochodzą do pierwotnej formy, w której przebywała przed ciążą, zwykle proces ten trwa kilka lat.

Powierzając całkowicie naturę, kwestia, kiedy odzwyczaić dziecko od piersi, w zasadzie się nie pojawia. Możesz kontynuować karmienie piersią, w końcu dziecko odmówi samemu "titi", lub możesz poczekać, aż organizm kobiety przestanie doić, a okres laktacji ustanie.

Współczesne matki uważają za niewłaściwe karmienie piersią po roku, ponieważ do tego wieku ma dość zróżnicowaną dietę. W codziennym jadłospisie dziecka jest sporo produktów, które jedzą dorośli. A poza tym w tym wieku pojawiają się pierwsze zęby, dzięki którym uczą się żuć wszystko, co dostaje się do nich w ustach, a czasami sutek nie jest wyjątkiem.

Ilu z nich kontynuuje karmienie po roku

Po pierwsze, każdy wie, i nikt, nie jest tajemnicą, że mleko matki zawiera dużą liczbę niezbędnych elementów, a także immunoglobuliny od matki, które przyczyniają się do rozwoju ich odporności u dziecka.

Naukowcy od dawna zaprzeczają i opinia, że ​​czas karmienia kobiecego mleka traci całą swoją przydatność. Przeciwnie, argumentuje się, że im dłuższy okres laktacji (co najmniej do dwóch lat), tym bardziej staje się on gruby i nasycony, ponieważ w tym wieku dziecko wydaje więcej energii i potrzebuje pożywnego jedzenia, aby przywrócić siłę.

Drugim i ważnym powodem utrzymywania naturalnego żywienia jak najdłużej jest psychologiczne przywiązanie dziecka do piersi matki. Każdy noworodek to nie tylko sposób na jedzenie, ale także możliwość przytulenia się do mamy, dotykania, odczuwania bezpieczeństwa, jakiego doznał w łonie matki.

W każdej sytuacji, zły stan zdrowia, czy dziecko jest przestraszony, ząbkowanie, lub po prostu niegrzeczne - lepiej jest zastosować go do piersi, od razu uspokoić niż spędzać godzin kręcąc w ramionach. To właśnie dlatego powstrzymuje wiele kobiet od wczesnego zaprzestania laktacji. Ponadto, dzieci poniżej dwóch - trzy lata, tak niezależne, że sami odmawiają piersi mojej matki, gdy są gotowe.

Istnieją pewne kryteria dotyczące gotowości dziecka do rezygnacji z piersi:

 1. zmniejsza dzienną liczbę załączników do piersi;
 2. w sytuacjach stresowych dziecko, rzadziej potrzebuje matki "titi";
 3. dziecko zażądało piersi, a ty odwróciłeś jego uwagę od jakiegoś zajęcia, a on o tym zapomniał, przez długi czas;
 4. jeśli dziecko zasypia bez problemów, na przykład z tatą, bez potrzeby noszenia piersi.

Posłuchaj i obserwuj swoje dziecko, a wtedy z łatwością zrozumiesz, czego potrzebuje.


Plusy i minusy różnych okresów laktacji

Karmienie do 6-9 miesięcy

"Dla"

To była ta opcja, którą pediatrzy Rosji stosowali wcześniej. Głównym argumentem jest to, że dziecko ma zęby i może zostać przeniesione na dietę ze wspólnego stołu. Wielu lekarzy uważa, że ​​oddzielenie się od piersi matki, dziecko więcej niż dorosłości jest trudne i może spowodować poważne problemy emocjonalne, to lepiej, aby przenieść się do sztucznego sześć miesięcy karmienia dziecka, zazwyczaj nie sprawia żadnych problemów.

"Przeciw"

Wiele z dzisiejszych pediatrzy i konsultantów GV powiedzieć, że w ciągu sześciu miesięcy, dziecko nie jest jeszcze gotowe do jedzenia ze wspólnego stołu, albo fizycznie (w zakresie przewodu pokarmowego (GIT) lub psychicznie (np. Chubby chłopczyk postrzegają wprowadzanie pokarmów uzupełniających dłużej , jak gra powtarza się dla rodziców)). Ponadto nie należy zapominać o "odruchie ssania" noworodka. Dziecko, które zasysa piersi tylko bardzo nerwowo reaguje na przejście z „Titi” do smoczka gumowego. I często prawdziwą histerię, chcąc powrócić do piersi matki, co powoduje dużo stresu, nie tylko dziecko, ale także jego rodziców.

Karmienie do półtora roku

"Dla"

Obecnie jest to najczęstsza rekomendacja wszystkich pediatrów rejonowych i wiele matek się z tym zgadza. Uważa się, że nadal karmić go w tym wieku karmienia, będzie to wzrost nie-ja, i zbyt zależne od swojej matki i będzie dość trudne do przełożenia na wspólnej menu.Ponadto przedłużone karmienie pozbawia matkę wszystkich niezbędnych witamin i substancji w celu utrzymania ich zdrowia i urody w ogóle (takie rzeczy jak, cienkich paznokci, wypadanie włosów, psują zęby, i tak dalej. D. Czy zna wszystkich matek, które długo karmić piersią ). Nie można zapomnieć o sobie.

ile lat dziecko może karmić piersią

"Przeciw"

W tym wieku trudno będzie oderwać dziecko od piersi, jego psychiczne przywiązanie do matki, w tym okresie jest najsilniejsze i postrzega sytuację, jakby jego matka została mu odebrana. A mama dla niego, to jego cały mały świat. Ponadto, dziecko nie jest jeszcze na tyle stary, jak na swój wiek, aby dostrzec inne oznaki wyrażeń matki miłości, uścisk, pocałunek lub pieszczota, bez względu na to, ile to nie jest obsadzone. Tak więc, z uwagi na silne emocjonalne przywiązanie do matki, półtora roku nie jest najlepszym okresem do odsadzenia.

Ale opinia wszystkich znanych, lekarz - pediatra, E.O. Komarovsky: "Kobieta, która karmi piersią przez rok, wypełnia zadłużenie swojej matki o 100%. Karmienie lub nie w przyszłości jest osobistą sprawą kobiety, ale jestem przekonany, że po roku forma karmienia nie jest już czynnikiem decydującym o zdrowiu fizycznym i psychicznym. Ale wcale nie jestem skłonny do skrajności twierdzić, że karmienie po roku jest szkodliwe. "

Karmienie do 2-3 lat

Wielu będzie teraz myślało, że to niemożliwe. Ale nie, nie spodziewali się długotrwałego karmienia dziecka piersią. I są też takie mumie.

Pozytywnym momentem jest to, że dla matek jest to bardziej prawdopodobne, że jest użyteczne w profilaktyce różnych chorób onkologicznych ginekologii i gruczołów piersiowych (każdy lekarz - zgadza się to z mammologiem i ginekologiem). Ponadto, w wieku dwóch lat dziecko zajmuje trochę pierś, tylko jeden lub dwa razy dziennie, lub nawet co drugi dzień, a to przyczynia się do tego, że ciało matki jest dostosowana do produkcji mleka w małej objętości. W ten sposób możliwe będzie łatwe odstawienie dziecka od piersi z jak najmniejszymi konsekwencjami dla siebie (stagnacja, gorączka, silny ból w klatce piersiowej itp.).

A więc, co jest wnioskiem z powyższego spisanego. Każda kobieta sama musi zdecydować, ile lat należy kontynuować karmienie piersią, niezależnie od tego, czy chodzi o opinię matek, babć, czy lekarzy. Ponieważ moja matka wie, że jest to konieczne dla jej dziecka, gdy się kąpać, aby przyzwyczaić go do smoczka, czy nie, kiedy chodzić, kiedy spać, i tak dalej. D. Jeżeli dla niektórych piersią dużo zabawy, a oni starają się karmić trochę dłużej, do innych, do paszy Piersi dziecka sześć miesięcy, to jest wielki wyczyn.Dlatego wszystkie kobiety są wyjątkowe, aby potępić lub wyrzeknąć, że ktoś nie jest tego wart. Oczywiście, jeśli istnieje chęć i zdolność do kontynuowania karmienia „titey” dziecko przez długi czas - wielki, jeśli takie pragnienie nie jest - nie martw się, nie łamią się na kawałki i nie zmuszać się, kamienie nie zostaną odrzucone. I pamiętajcie, że wszystkie negatywne emocje, których doświadczacie, dziecko odczuwa na sobie. Rób tak, jak mówi ci serce matki i instynkt macierzyński, ufaj swoim zmysłom, ale tylko to ci powie, czy robisz, czy nie, i nie zwracaj uwagi na czyjeś zdanie z boku.


Powiązane publikacje