ss x
x

Co zrobić, jeśli brakuje mleka matki na okruchy


Karmienie piersią jest najbardziej naturalną rzeczą na świecie. Jest to jedyne źródło pożywienia dla noworodków w pierwszych sześciu miesiącach życia. I, oczywiście, każda mama martwi się, czy jest wystarczająco dużo mleka matki i czy dziecko je.


Głodne dziecko

Jak zrozumieć, że dziecko nie spożywa mleka matki? Jest kilka znaków, które mogą powiedzieć młodej matce, że po karmieniu dziecko jest głodne. Należy zwrócić uwagę na:

  • zachowanie dziecka w przerwach między karmieniami;
  • jak niemowlę ssie pierś;
  • ważone wzrosty.

h

Jeśli miękisz nie ma wystarczającej ilości pokarmu, to przede wszystkim wpłynie to na jego zachowanie. On będzie ciągle zwiotczały i śpiący. Zapach matki zareaguje ostrą aktywnością i krzykiem. Charakterystyczne dla małych dzieci są ssące grzechotki, narożniki poduszek i koce. Zmniejsza liczbę aktów defekacji dziennie. Są one bardzo rzadkie i mogą być całkowicie nieobecne. Disturbed oddawanie moczu - dziecko rzadko mocz, mocz nasycony kolor, pochmurno o ostrym zapachu. Skóra staje się blada, palce i palce są zimne.

Po zastosowaniu do klatki piersiowej maluch pędzi, biegnie, nie może chwycić sutka. Ruchy ssania są bardzo częste - ponad cztery na jeden pełny oddech - wydech. Dziecko nie chce oderwać się od klatki piersiowej, zaczyna płakać i martwić się. W ciągu pół godziny po karmieniu dziecko zwykle zasypia przez 3 do 4 godzin.

Ale jedynym wiarygodnym wskaźnikiem jest przyrost masy ciała.

Dziecko w pierwszych sześciu miesiącach życia musi być ważone co miesiąc. Wzrost wagi powinien wynosić 500 - 700 gramów miesięcznie.

Jeśli podejrzewasz, że dziecko się nie odżywia, lepiej jest zważać je co tydzień i jeśli to możliwe, rób to po każdym karmieniu. Takie podejście zapewni najbardziej wiarygodny obraz.

Możliwe przyczyny

Niestety, powodem, dla którego dziecko nie karmi się mlekiem matki, może być ogromna liczba.Nie zawsze po raz pierwszy okazuje się, aby znaleźć prawdziwe źródło problemu, i ustalić, co jest w istocie, trzeba „pot”. Powodem może być matką, dziecko może być lub może w środowisku. Przed obwiniać i przenieść dziecko na sztucznym karmieniu należy analizować sytuację i wyeliminować tak zwane „czynniki ryzyka”. Być może uda się zwiększyć laktację i zaspokoić potrzeby okruchów.

Bardzo często sprawa dotyczy otoczenia emocjonalnego. Jeśli młoda matka doświadcza stresu, odczuwa brak uwagi lub zrozumienia ze strony bliskich osób, najprawdopodobniej można oczekiwać, że laktacja stanie się skromna lub zniknie całkowicie.

Niedożywienie matki karmiącej, elementarna nieznajomość tego, co powinno być zjedzone w okresie karmienia piersią, prowadzi albo do zmniejszenia ilości mleka, albo do niskiego nasycenia mikroelementów koniecznych dla dziecka.

grudnoe-vskarmlivanie

Nieprawidłowy sposób życia jest bardzo odzwierciedlony w ilości mleka:

  • palenie;
  • picie alkoholu;
  • zmniejszona aktywność fizyczna;
  • odmowa chodzenia na świeżym powietrzu;
  • chroniczne zmęczenie;
  • spożywanie ostrych przypraw;
  • zaburzenie depresyjne.

Ale zdarza się, że problem tkwi nie w matce, a nie w środowisku, ale w dziecku. Dziecko może nie jeść z kilku powodów.

Katar może odgrywać wiodącą rolę w łamaniu karmienia piersią, ponieważ dziecko nie może dobrze ssać z powodu zablokowanego dziobka. Aby wyeliminować tę przyczynę, wystarczy wyleczyć zatkany nos.

Niektóre wrodzone patologie jamy ustnej i nosa ("warga zająca", "usta wilka") mogą sprawić, że dziecko nie będzie właściwie chciało chwytać brodawki, co oznacza, że ​​proces karmienia nie może być pełny. Takie dzieci są obsługiwane w celu wyeliminowania wady, a podczas karmienia używają specjalnych dysz.

Kolka w jamie brzusznej, tak często niepokojąca noworodka, może również powodować niedożywienie. Dziecko odczuwa dyskomfort, zamieszanie, aw rezultacie - pozostaje na wpół zagłodzone.


Rozwiązywanie problemów

Przede wszystkim nie panikuj. Jeśli rozumiesz, że nie możesz samodzielnie rozwiązać problemu, powinieneś skontaktować się ze specjalistą mammologiem lub neonatologiem.

Konieczne jest dbanie o właściwe odżywianie matki karmiącej i odpowiednią codzienną rutynę.Tylko jeśli kobieta karmiąca mlekiem otrzyma wszystkie niezbędne substancje razem z jedzeniem, dziecko będzie mogło uzyskać mleko wysokiej jakości. Posiłek powinien być co najmniej cztery razy dziennie, starając się urozmaicić potrawy. W codziennej diecie powinny być niskotłuszczowe odmiany mięsa, ryb, świeżych warzyw i owoców. Zwiększenie ilości mleka pomoże kefir, sfermentowane upieczone mleko, twarożek. Konieczne jest unikanie szkodliwych słodyczy i smażonych potraw.

Często ilość mleka wydzielanego przez gruczoły mleczne jest wprost proporcjonalna do ilości zużytego płynu. Aby zwiększyć ilość laktacji, wystarczy pić więcej herbaty, morsu, wody mineralnej. Nie nadużywaj soków. Zawierają one bardzo wysokie stężenie substancji czynnych i witamin, które mogą powodować reakcję alergiczną u dziecka.

Jeśli dziecko nie je, możesz uzupełnić je mlekiem matki. Rób to za pomocą pipety lub łyżki, unikając smoczków. Ponieważ po tym, jak dziecko zaczyna ssać sutki, bardzo szybko odmawia przyjęcia piersi mojej matki.

familie

Nie zaniedbuj chodzenia na świeżym powietrzu. Mają bardzo korzystny wpływ na stan emocjonalny zarówno matki, jak i dziecka. Ponadto dziecko otrzymuje niezbędne kąpiele słoneczne i dodatkową porcję tlenu.

Bardzo ważne jest robienie przerw na sen w ciągu dnia. Gdy okruchy zasypia po obiedzie, zaleca się, aby matka leżała obok niego. Pomoże to przywrócić siłę obu. W tym samym celu nie wahaj się prosić o pomoc krewnych i przyjaciół. W większości przypadków chętnie usiądą z dzieckiem.

Konieczne jest postępowanie zgodnie z opracowanym schematem żywienia. Ale w tym samym czasie, jeśli dziecko prosi o jedzenie w czasie przerwy, nie powinno mu się odmawiać. Bardzo ważnym składnikiem nasycenia małego dziecka jest karmienie nocne. Nie zaniedbuj ich.

Ważne jest przestrzeganie zasad higieny. Klatkę piersiową przed każdym karmieniem i po niej należy dokładnie umyć ciepłą wodą z mydłem, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się chorobotwórczej mikroflory. Możesz dodać rumianek lub szałwię. Stale monitorować stan sutków, aby uniknąć powstawania pęknięć, ponieważ powodują one ból podczas karmienia mama, i nie dają sobie prawo do przechwytywania noworodka sutek. Codziennie należy wykonać masaż gruczołów sutkowych.Jest to prosta, ale bardzo użyteczna praktyka, która pozwala zwiększyć laktację. Zabieg przeprowadza się tylko ciepłymi dłońmi, nasączonymi niewielką ilością kremu nawilżającego. Jedna dłoń umieszczona jest pod klatką piersiową, druga na górze. Ruchy okrężne są wykonywane w ciągu 7 - 10 minut. Musisz to robić spokojnie, nie spiesząc się nigdzie.

Pod żadnym pozorem nie należy tolerować stagnacji mleka. Aby to zrobić, musisz wyrazić pozostałości po każdym karmieniu. Lepiej używać do tych celów specjalnej laktatorki, ponieważ przy dekantacji ręcznej bardzo trudno jest poprawnie obliczyć siłę i można uszkodzić delikatne kanały mleczne. Jeśli dojdzie do powstania laktostazy, wówczas pierwszym lekiem jest umieszczenie dziecka w chorym klatce piersiowej. Pomaga to przywrócić prawidłową cyrkulację mleka.

Karm noworodka w wygodnej pozycji, okresowo zmieniając nie tylko pierś (prawy - lewy), ale także pozy przywiązania. Pomoże to stymulować różne części piersi.

Możesz zwiększyć laktację za pomocą specjalnych narzędzi. Jednak nie rób tego bez konsultacji z lekarzem. Możesz przesadzić i spowodować hiperlaktację, która w większości przypadków prowadzi do laktostazy.

Jeśli którykolwiek z proponowanych środków nie pomaga, a dziecko nie spożywa mleka matki, konieczna jest konsultacja pediatry i przeniesienie dziecka w celu uzupełnienia karmienia lub w pełni sztucznego karmienia.


Powiązane publikacje