ss x
x

Częstotliwość karmienia piersią


Jak często noworodka powinno się karmić mlekiem matki? Zorganizuj prawidłowy tryb karmienia od pierwszego dnia w szpitalu teraz nie będzie trudny z tymi prostymi zaleceniami.

Zrozumienie, jak często karmić noworodka mlekiem matki, nieustannie monitoruje jego zachowanie. Analizując swoje działania i reakcje, moja mama uczy się, czy dziecko jest głodne, czy nie. W celu zapewnienia wysokiej jakości karmienia mlekiem matki konieczne jest opanowanie prawidłowego trzymania piersi od pierwszych dni i poznanie znaków wskazujących na głód.

karmienie

Pierwsze dni karmienia, tworzenie reżimu

Coraz więcej domów położniczych praktykuje wspólne poszukiwanie matki i noworodka. Tryb ten zapewnia dostępność macierzyńskiej piersi na pierwsze żądanie okruchów. Sygnały na początek mocy to:

 • smaganie ustami;
 • otwarcie ust, poszukiwanie ruchów języka;
 • odwracając głowę na boki;
 • jęcząc;
 • płakać.

Niewielki rozmiar żołądka dziecka sprawia, że ​​je często, ale w małych ilościach. Normalne jest dawanie piersi 8-12 razy, około 2-3 godzin od początku poprzedniego, ale jeśli dziecko wymaga więcej - liczba załączników wzrasta tyle, ile dziecko. Żołądek stopniowo rośnie, a żywi częstotliwość zmniejsza się poprzez zwiększenie ssanie czasu. Niektórym dzieciom brakuje jednego karmienia przez kilka godzin, inne powinny być zjedzone w ciągu godziny.

Obserwacja dziecka w tym okresie pozwala poznać jego naturalne rytmy: ile je, ile śpi, jak się zachowuje, gdy objawy głodu lub potrzeba toalety. Podczas badania potrzeb noworodka można zidentyfikować prawidłowość, która zapewni matce wolne chwile podczas snu, a także obliczyć przybliżony czas na spokojny posiłek bez rozpraszania do obcych rzeczy.

Dzięki zapewnieniu karmienia w takim stopniu, w jakim dziecko potrzebuje - nie jest wymagane dekodowanie.Robić w nagłych przypadkach, gdy szorstkowanie piersi, z powodu silnego przypływu; z czasowym rozdziałem; z laktostazą; w celu zwiększenia laktacji.

Harmonogram żywności

Często nieprzyjemne odkrycie dla rodziców jest pogwałceniem obecnego reżimu. Dzieje się tak ze względu na wzrost dziecka: on już nie potrzebuje snu każdej pół godziny, jest on w stanie zasnąć przez godzinę, badając otoczenie. Wzrost i czas jego karmienia, dziecko może spędzić godzinę lub więcej na piersi.

W tym okresie można zorganizować swój reżim, aby karmienie padało w momencie przebudzenia. Fed dziecko bezpiecznie trzymać na jawie, bez krzyku i napięcia, szybko zasnąć aż do następnego posiłku. W sytuacji, gdy małe dziecko zasypia w trakcie jedzenia, często budzi się z rosnącym poczuciem głodu, a okres czuwania przechodzi niespokojnie, nie powodując przyjemności z gry.

jak często należy karmić noworodka

Podczas karmienia nie trzeba gwałtownie brać piersi, dziecko ją uwolni, gdy tylko zje mleko, ile potrzebuje. W przypadku ostrej konieczności, w ustach dziecka, równolegle do brodawki, można wprowadzić mały palec - otworzy to szczęki dziecka i zapewni jego odsunięcie od klatki piersiowej.

Nocne karmienie

Obserwuj, że tryb nocny jest nie mniej ważny niż w ciągu dnia. Zalety nocnych posiłków:

 • zapewnić brak stagnacji mleka, działać jako zapobieganie laktostazie;
 • pomóc w produkcji hormonu prolaktyny, który zapewnia stabilną laktację;
 • zakłócić przywrócenie procesów owulacji w ciele kobiety;
 • tworzą silny emocjonalny związek między noworodkiem a matką;
 • w pełni zaspokoić głód dziecka.

Organizowanie wspólnego snu lub zażywanie noworodka z łóżka w czasie karmienia to indywidualna decyzja każdej kobiety. Częstotliwość karmienia zależy od potrzeb dziecka: stosować do piersi tyle razy, ile jest to konieczne dla dziecka. Średnio dzieje się to co 2-3 godziny. Nie zaleca się karmienia nocnego do sześciu miesięcy, szczególnie w przypadku dzieci, które źle przybierają na wadze. Możesz skończyć, kiedy dziecko i matka są na to gotowi.

Dodatkowe przyjęcia płynów

Współcześni specjaliści, po przeanalizowaniu składu mleka matki, udowodnili, że dziecko w normalnych warunkach nie potrzebuje dodatkowego poboru wody przez okres do 6 miesięcy.Zapotrzebowanie na wodę powstaje tylko w podwyższonej temperaturze lub w częstym płynnym stolcu, gdy istnieje niebezpieczeństwo odwodnienia.

Mleko matki, przy częstym stosowaniu, całkowicie pokrywa zapotrzebowanie na płyn. Ale zastąpienie go wodą może często powodować niebezpieczne konsekwencje dla ciała noworodka:

 1. Głód. Niewielki rozmiar żołądka, zajęte wodą, nie pozwoli dziecku uzupełnić niezbędnej podaży mleka.
 2. Zmniejszona laktacja. Produkcja mleka kobiecego zależy bezpośrednio od tego, ile dziecko ssie. Im więcej wody zostanie wypite przez dziecko, tym mniej mleka przyjdzie następnym razem.
 3. Nieprawidłowy uchwyt. Oferując wodę w butelce, należy pamiętać, że sutek różni się strukturą od piersi. Dziecko, które przyzwyczaiło się do pobierania płynu z butelki, często zadaje rany i pęknięcia na wrażliwej skórze sutka.
 4. Załaduj delikatny organizm. Eliminacja pożytecznych bakterii, naruszenie mikroflory jelitowej, obciążenie nerek - niewielka część tego, co może poczekać na noworodka podczas picia wody.

Woda nie jest zalecana dla niemowląt przed wprowadzeniem uzupełniających pokarmów. Ale matki w okresie laktacji potrzebują zwiększonego przyjmowania płynów, aby zapewnić dobry metabolizm i stymulację laktacji.

k


Wniosek

Noworodka można często podawać na piersi, dostarczając niezbędną ilość mleka. Stopniowo, przy tworzeniu schematu, dziecko przyzwyczai się do jedzenia tak wiele godzin, jak to konieczne. Wraz ze wzrostem pojemności jego brzucha, nie ma potrzeby dawania piersi w krótkich odstępach czasu i możesz spędzać z nim więcej czasu.

Reżim odgrywa ważną rolę w życiu matki i dziecka, inspiruje dziecko z poczuciem pewności siebie i niezawodności poprzez okresowe powtarzanie działań, zapewniając cichy wzrost i rozwój.


Powiązane publikacje