ss x
x

Niespokojny nocny sen malucha: zalecenia Komarowskiego


Większość rodziców boryka się z problemem złego snu z dzieciństwa. Są szczególnie trudne w nocy. Dlaczego tak się dzieje? W pierwszym roku życia, dzieci często przeszkadza głód, ból brzucha, dyskomfort ząbkowania, pragnienie odczuwania ciepła obok matki, i wiele więcej. Często powodem, dla którego dziecko nie śpi dobrze, jest brak codziennej rutyny.


Dlaczego dziecko nie śpi dobrze w nocy?

Budzenie się w nocy jest normalne dla dziecka do roku. Rozpoznaje tylko ten świat, dostosowuje się do niego. Wokół niego jest wiele nowych, niezrozumiałych i niepokojących czynników. Dziecko rośnie, zmienia się, rozwija, pochłania otrzymywane informacje. Wiele dzieci nie śpi dobrze z powodu nadmiernej ekscytacji z tego, co widzieli w ciągu dnia.

Powody, dla których dziecko nie śpi dobrze:

  1. Głód. Noworodek często budzi się z powodu chęci zastosowania do piersi matki.
  2. Choroba. W nocy, dziecko zaczyna nagle i głośno, nie jest łatwo się uspokoić.

Kolka jelitowa. Są one związane z tworzeniem dużej ilości gazów w przewodzie pokarmowym. W celu uspokojenia ból, możemy masować brzuszek, głaszcząc go w prawo, aby umieścić go podgrzać pieluchę, użyj rurki gazowej (wymagane jest tu szczególną ostrożność), albo dać kolka niemowlęca remedium na podstawie simetikonu.

Ząbkowanie. Są one odcinane od 3 miesięcy do 2 lat. Niektóre dzieci łatwo tolerują ten okres, podczas gdy inne odczuwają ból, mają gorączkę i biegunkę. W celu poprawy samopoczucia przy użyciu specjalnego żelu do gumy, przeciwgorączkowych (Nurofen dla dzieci) oraz przeciwbiegunkowe (StopDiar) leki.

Przeziębienia. Prawdopodobnie dziecko nie śpi dobrze w nocy z powodu bólu w gardle, zatkanego nosa, temperatury. Leki są kupowane tylko po konsultacji z lekarzem, który dokona dokładnej diagnozy i przepisać odpowiednie leczenie.

  1. Zbyt suche i ciepłe powietrze w domu.Dzieciak jest wrażliwa na temperaturę, podrzucając i toczenia i budzi się ze względu na fakt, że było duszno.
  2. Mokra pieluszka. Dziecko budzi się z powodu wypchanej pieluchy. Prawda jest taka, niektóre dzieci nie obchodzi, a oni spać spokojnie, nawet gdy pielucha przecieka.
  3. Stresujące sytuacje. To krzyczy i kłóci się z rodzicami, przeprowadzka do innego mieszkania, pojawienie się w rodzinie innego dziecka, "przesiedlenie" w osobnym łóżku po sypianiu z matką. Dzieciak nie spać w nocy ze względu na negatywne reakcje na stres badanych.

Są też inne powody, dla których dziecko może spać w nocy źle. Należą do nich głośno ostre dźwięki (takie jak dołączonego TV), niewygodne ubrania (utrudnia, wibracji, splity), etc.


Sen i ćwiczenia

Jeśli dziecko nie przeszkadza, że ​​jest pełny i zdrowy w suchej pieluszki, powodem, dla którego nie jest w stanie uśpienia, może być niewystarczająca dni fizyczny lub emocjonalny stres. Regularna aktywność fizyczna gwarantuje spokojny sen. Jeśli dziecko już umie siedzieć, czołgać lub już próbuje chodzić, trzeba siedzieć i czołgać się z nim, aby pomóc mu chodzić, zachęcić go przenieść.

Jeśli dziecko jest jeszcze małe, aby siedzieć i pełzać, potem jako wysiłek fizyczny robi masaż i gimnastykę.

Stresem emocjonalnym obejmują gry edukacyjne, komunikowania się z rodziną i innych dzieci w tym samym wieku. Dzieci takie obciążenie reagują w różny sposób: ktoś męczy i zasypia szybko, a ktoś przeciwnie overexcited, przez długi czas nie mogę spać, nie śpi. Rodzice powinni uważać na dziecku, aby zobaczyć, jak on reaguje na stres.

Dziecka łóżko, które często budzi się w nocy, nie powinno być dużo zabawek. Jasne, błyszczące, świecące grzechotki zostaną wyeliminowane. rozpraszać ich uwagę i nie dają spać.

Zasady silnego snu dziecięcego

Dr Komarovsky mówi, że spać zdrowe dzieci zapewnia zdrowy spać całą rodzinę. Dziecko powinno się uczyć reżimu dnia, który przylega do matki i ojca. Dziecko potrzebuje zdrowy, wypoczęty i kochający nawzajem rodziców.

Plan dziecko naprzód dla snu nocnego. Aby to zrobić, stwierdziliśmy optymalnych godzin snu (na przykład od 22.00 do 7.00) i starają się dać im pościel dla dziecka.

Komorowski powiedział, że rodzice powinni być od momentu przybycia do szpitala, aby zdecydować, gdzie iz kim dziecko będzie spać.Najlepszy ze wszystkich, kiedy noworodek śpi w łóżeczku dziecięcym w jednym pokoju z rodzicami. Mama będzie o wiele łatwiej dostać się do niego nocą, nakarmić, ukołysać. Tak więc okruchy mogą spać nawet 3 lata.

Nie zaleca się kładzenia dziecka do snu w oddzielnym pokoju przez okres do roku. W takiej sytuacji matka jest trudniejsza w kontrolowaniu snu, wzrasta ryzyko wystąpienia zespołu nagłej śmierci niemowląt.

Inna opcja - kiedy dziecko śpi w tym samym łóżku z rodzicami. Do tej pory śpię w wielu rodzinach, ale pediatrzy tego nie zalecają. Dziecko przyzwyczaja się do tego, że on śpi ze swoją mamą i tatą i dorastaniu nauczyć go spać bardzo trudne we własnym łóżku. Co więcej, dorośli przez niedbalstwo mogą go przypiąć.

Zasypianie w łóżeczku dziecięcym do roku zaleca się na plecach, po obróceniu głowy na bok, który nie dusił, jeśli będzie regurgitate. Sen na brzuchu zwiększa ryzyko wystąpienia nagłej śmierci noworodka. Dziecko może zablokować dostęp tlenu do płuc poprzez zakopanie nosa w poduszce (jeśli jest) lub kocu.

W swoich książkach dr Komarowski pisał, że nie należy obawiać się budzenia dzieci w ciągu dnia, jeśli śpią zbyt długo, aby mogły dobrze spać w nocy. Aby to zrobić, poznaj codzienną częstotliwość snu dziecka. Dzieci poniżej 3 miesięcy śpią średnio 16-20 godzin, 6 miesięcy - około 14,5 godziny, a bliżej roku - 13,5 godziny. Nie zapominaj, że wskaźniki te są uśrednione, a każde dziecko ma własne potrzeby snu.

Aby dziecko mogło spać spokojnie w nocy, konieczne jest zoptymalizowanie karmienia. Noworodek budzi się co 2,5 godziny, aby zaspokoić uczucie głodu. W wieku od 3 do 6 miesięcy liczba karmień nocnych może zostać zmniejszona do 1-2 razy na dobę. Po 6 miesiącach dziecko fizycznie nie potrzebuje już karmienia w nocy. Ale on chce leżeć na piersi i kołysać się na ramionach matki. Będzie nadal wymagał tego wszystkiego, ponieważ jego matka spełnia wszystkie jego wymagania. W tym samym czasie nie może być mowy o zdrowym dziecięcym śnie. Być może matka powinna pomyśleć o ekskomuniki. Ten proces nie musi być obciążeniem dla okruchów. Pozbywają się powoli karmienia piersią, stopniowo redukując czas karmienia, zastępując z czasem butelkę z wodą.

Niespokojny nocny sen dziecka

Komarovsky radzi, aby monitorować stan miejsca do spania.Materac do łóżeczka jest równy i gęsty, nie zgina się pod ciężarem małego ciała. Nie zaleca się wkładania poduszki poniżej 2 lat. Pościel kupowana jest tylko z tkanin naturalnych. Jest prany proszkiem do prania przeznaczonym do prania odzieży dziecięcej, musi być dokładnie spłukany.

Jeśli dziecko często budzi się, na przedostatnim przed snem, lepiej karmić go niedożywieniem, aw ostatnim - odżywiać jak najwięcej. Ale ważne jest, aby nie przesadzić: po przekarmieniu żołądek boli, a sen jest zaburzony.

Dziecko powinno prowadzić aktywny tryb życia, w tym codzienne spacery, sen w ciągu dnia na świeżym powietrzu, ćwiczenia (bez przeciążenia). Potem musi spać spokojnie. W nocy aktywność jest zmniejszona. W tym czasie czytali książki, oglądali w nich obrazy, oglądali bajki i zasnęli pod kołysanką matki.

Pomieszczenie nie powinno być duszne: temperatura powietrza nie powinna przekraczać 20 stopni, a wilgotność - nie mniej niż 50%. W tym celu w przedszkolu instalowany jest termometr, areometr, każdego dnia pomieszczenie jest wentylowane i wykonywane jest wilgotne czyszczenie.

Jeśli dziecko już siedzi sama, należy kąpać się we wspólnej dużej wannie, a nie w wannie dla niemowląt lub w wannie. Będzie więc zmęczony i bardziej głodny. Przed kąpielą można wykonać masaż i gimnastykę. Zmęczone dziecko po kąpieli powinno jeść mocno i spać spokojnie.

W swoich przemówieniach Komarowski stwierdził, że jednym z najważniejszych warunków dla zdrowego snu jest pieluszka jednorazowa o wysokiej jakości. Rodzice muszą znaleźć odpowiednią markę dla dziecka. Pieluszka nie powinna naciskać, ocierać, nie powinno być podrażnień ani pieluszkowej.

Celem rodziców jest upewnienie się, że ich dziecko jest przytulne i spokojne, tak że czuje się konieczne i kochane. Szczęśliwe i ukochane dziecko będzie grało więcej zabawy i więcej spało.


Powiązane publikacje