ss x
x

Dzienna stopa snu dla noworodka


Gdy w rodzinie pojawia się noworodek, życie młodych rodziców zmienia się radykalnie. Dla niektórych matek dni po urodzeniu są ciągłe raj, gdy ich dziecko śpi przez większość dnia, ale w innych, wręcz przeciwnie, pipsqueak źle zasypia w ciągu dnia i często budzi się w nocy. I zdarza się, że jedna matka doświadcza, że ​​jej dziecko śpi za dużo, a druga, wręcz przeciwnie, to za mało. Spójrzmy więc, ile godzin dzieci śpią codziennie? Jakie są wskaźniki snu u dzieci zaraz po urodzeniu?


Dlaczego noworodek śpi tak wiele godzin?

Wszystkie dzieci są różne, nawet od urodzenia, wszystkie dzieci różnią się od siebie, nawet w takich okruchach widać początki przyszłej postaci. To samo dotyczy snu, niektóre dzieci muszą spać dłużej niż 20 godzin dziennie, a niektóre, wręcz przeciwnie, są bardzo rozbudzone i mało śpią. Dlaczego tak się dzieje? Chodzi o to, że każde dziecko ma inną strukturę mózgu, odpowiednio, różnych cech fizjologicznych i nawyków. Dlatego ile powinien spać dziecko, zależy tylko od miękiszu. Często po porodzie dziecko śpi w nocy przez 8 godzin, nie budząc się nawet do karmienia. Jednak niektórzy eksperci uważają, że jest to odchylenie, noworodek musi obudzić się w nocy, aby jeść. A jeśli nie będzie jadł na czas, może zaszkodzić zdrowiu.

Uważa się, że dziecko żyjące w naturalnym odżywianiu powinno się budzić co 3-4 godziny, aby jeść, więc nie śpi dłużej niż 20 godzin dziennie. Kiedy dziecko jest obudzone rzadko zjada małe i spędza dużo czasu na sen, mógł zmierzyć odwodnienie, które może w końcu przejść w hipoglikemii i żółtaczka. Aby zapobiec takiemu zjawisku, dziecko musi być przyłożone do klatki piersiowej co 3-4 godziny.

Istnieje kilka powodów, dla których noworodek może spać przez bardzo długi czas:

  • trudny poród.Zawsze przy porodzie z komplikacjami w ciele rodzeństwa, wprowadzane są różne leki, które mają uspokajający wpływ na dziecko, a po porodzie takie dzieci przez kilka dni lub nawet tygodni mogą spać spokojnie;
  • kobieta niepoprawnie przykłada dziecko do piersi. Jeśli dziecko nie bierze prawidłowo piersi, szybko się męczy, ponieważ. dużo energii jest na niego wydawane na próżno próbując ssać mleko. Zmęczone dziecko szybko zasypia pod piersią i śpi przez dość długi czas;
  • struktura sutków. Zdarza się, że dziecko jest trudne do uchwycenia sutka matki, wszystkie próby są bardzo męczące, a on zasypia ze zmęczenia.

Wskaźnik snu noworodków

Ile dziecko powinno spać zaraz po urodzeniu? Lekko statystycznie okruchy po urodzeniu powinny być spędzane we śnie do 18-20 godzin dziennie. Podczas okresu snu dziecko trawi pokarm i zyskuje siłę do następnego karmienia, które odbywa się co 3-4 godziny. Częste posiłki wynikają z faktu, że dziecko jest za małe, a mleko matki szybko się trawi.

Oczywiście, rodzice nie wyczuwają czasu i nie siedzą obok dziecka, licząc ile sypia. Należy jednak przestrzegać normy snu, z wyjątkiem tylko tych okresów, w których noworodek jest torturowany przez kolkę jelitową, ciśnienie wewnątrzczaszkowe lub temperatury podczas zimna i tak dalej. Zjawiska te znacznie skracają czas snu i wpływają na psychikę niemowlęcia. Dlatego rodzice muszą dokładnie monitorować, ile godzin ich dzieci śpią, w przeciwnym razie nieuwaga może prowadzić do różnych patologii.

Jak długo powinien trwać nocny sen?

Średnio, w nocy, dziecko musi spać do 8 godzin z przebudzeniami do karmienia. Zazwyczaj dzieci budzą się, aby jeść matczyne mleko. Nie można tego nazwać przebudzeniem, matka jest blisko, a gdy tylko daje sygnał, natychmiast go karmi, dziecko najczęściej zjada na pół snu.

Dzienna stopa snu dla noworodka

Niektórzy eksperci uważają, że noworodek powinien spać w nocy obok matki, odczuwając ciepło ciała matki, jej pieszczotę i troskę, będzie spał dużo lepiej i łatwiej będzie nakarmić dziecko niemowlęciu.

Również wielu pediatrów uważa, że ​​jeśli dziecko nie budzi się w nocy co 3-5 godzin, należy je przebudzić lub skonsultować się z lekarzem, jeśli takie zjawisko stanie się trwałe.Każdy rodzic musi wiedzieć, że dziecko musi jeść w nocy, aby uniknąć odwodnienia.

Koszty spania dla dzieci do sześciu miesięcy życia

Im starsze dzieci się stają, tym więcej mają okresu na jawie i im mniej śpią. Ile dzieci powinno spać przed 6 miesiącami po porodzie?

Średnio niemowlęta śpią w ciągu dnia:

1 miesiąc życia: dzienny czas to 16-20 godzin;

2 miesiące życia: 14-17 godzin;

3 miesiące życia: 13-15 godzin;

4 miesiące życia: 12-14 godzin;

5 miesięcy życia: 12-13 godzin;

Sześć miesięcy życia: 10-11 godzin.

Są to jednak przeciętne normy, każdy noworodek jest indywidualny i może spać więcej niż norma lub, odwrotnie, mniej.

Kilka ważnych wskazówek

Dowiedzieliśmy się, jak bardzo dziecko powinno spać w pierwszym miesiącu po urodzeniu, a teraz rozważmy pytanie: jak powinien spać noworodek? Jakie warunki dla okruchów są najbardziej komfortowe?

  1. Czy potrzebujemy ciszy? Niektóre matki próbują położyć grudnichka w absolutnej ciszy, ale nie zapominaj, że dziecko w łonie matki jest prawie nigdy nie znaleźć bez dźwięków. Dlatego nie twórz odgłosu pełnego dźwięku, aby zapadł w sen.
  2. Ciemność dnia. Czasami matki do swojego dziecka wkrótce zasnął w ciągu dnia, szczelnie blisko zasłony, to lepiej tego nie robić. Dziecko powinno mieć wewnętrzny zegar biologiczny, tj. powinno być w dzień i ciemno w nocy. W przeciwnym razie dziecko może dostać się do dnia w nocy.
  3. W miękkim łóżku i na poduszce. Aby uniknąć syndromu nagłej śmierci dziecka, materac dziecka powinien być twardy, a poduszka pojawia się dopiero po dwóch latach.
  4. Pokój powinien być ciepły. Aby zapewnić komfortowy sen w pokoju dziecka, temperatura jest ustawiona na 22 stopnie Celsjusza, a wilgotność do 70%.

Dlaczego miesięczne dziecko nie śpi?

Są chwile, kiedy dziecko nie chce spać, niż wyczerpuje swoich rodziców. Istnieje wiele przyczyn lęku dziecka podczas snu:

  • za gorąco, za mało wilgotnego powietrza. Sprawdź, może w pokoju jest bardzo duszno, spokojny i zdrowy sen dziecka jest możliwy w temperaturze 20-22 stopni i wilgotności powietrza 50-70%;
  • być może, pieluszka wyciekła, albo dziecko czuje się niekomfortowo w ubraniach, w których śpi;
  • niewygodna postawa na sen. Czasami dzieci wybierają najbardziej komfortową postawę podczas snu, jeśli matka kładzie to w inny sposób, miękiszu to się nie podoba, a on nie chce spać.

Teraz wiadomo, że liczba snu noworodka zależy od wielu czynników: indywidualnych cech dziecka, komfortowej temperatury i wilgotności powietrza, odzieży, bliskości matki.Jednak, aby przestrzegać średniej stopy snu, wszyscy ci sami rodzice powinni unikać negatywnego wpływu na zdrowie okruchów.


Powiązane publikacje