ss x
x

Zdolność dziecka w ciągu 10 miesięcy


Dziesięciomiesięczne dziecko aktywnie uczy się otaczającego go świata i zdobywa pierwsze doświadczenie w komunikowaniu się z nowymi ludźmi. Szybko rozwija się fizycznie i psychicznie. Krewni dają ogromną przyjemność, widząc sukces dziecka, biorą udział w jego zabawie, pomagają zdobyć nowe przydatne umiejętności. Obserwując jego rozwój, rodzice mimowolnie zaczynają porównywać swoje dziecko z innymi dziećmi. Aby uniknąć nieuzasadnionego niepokoju, musisz wiedzieć, co dziecko może zrobić w ciągu 10 miesięcy. Pomoże to w opracowaniu gier i metod wychowania, z czasem dostrzeże możliwe problemy i ich uniknie.


Rozwój fizyczny za 10 miesięcy

Lista czego powinno być w stanie zrobić dziesięciomiesięczne dziecko, jest wystarczająco szeroki i różnorodny. Umiejętności motoryczne dziecka wznoszą się na nowy poziom, jest on gotowy, aby nauczyć się chodzić samodzielnie.

 • Dziecko powinno dobrze siedzieć z pozycji leżącej lub stojącej, siedzieć pewnie, odwracając się na boki, nie tracąc równowagi. Pełzanie, bez większego wysiłku, aby pokonywać małe przeszkody, na przykład wspiąć się na niewielkie wzgórze i prawidłowo z niego zejść.
 • Trzymając poprzeczne belki łóżka, areny, mebli lub innych stabilnych przedmiotów, aby stanąć na nogach i stać przez dłuższy czas, a jeśli pozwala na to wsparcie, wtedy przesuń kilka kroków wzdłuż niego.
 • Z biegiem czasu ruch będzie bardziej pewny siebie, a dziecko nauczy się poruszać, opierając się na obiektach jedną ręką, w drugiej może nosić zabawkę. W tym przypadku rodzice muszą zachęcać dziecko, to przynosi moment, w którym dziecko zrobi pierwsze niezależne kroki.

Zdolność dziecka w ciągu 10 miesięcy

Szybkość i etapy przejścia z raczkowania do chodzenia są indywidualne.

Niektóre dzieci czołgają się trochę, wolą natychmiast stanąć na nogach, inne, nawet opanowując umiejętności chodzenia, wolą poruszać się czołganie.

 • Dziecko powinno być w stanie gryźć i żuć stałe jedzenie, jeść łyżką i pić z kubka z pomocą matki.
 • Dzieciak celowo wyrzuca zabawki z łóżeczka i areny.Otwórz drzwi szafek i wyrzuć wszystkie stamtąd - kolejne z jego ulubionych rozrywek. Dziecko w tym wieku często niszczy zabawki, nie złość się. Po prostu zastanawiał się, z czego składa się ta zabawka, i nie potrafi jeszcze policzyć siły.
 • Rozwój umiejętności motorycznych trwa. Dziecko uczy się robić małe przedmioty dwoma palcami: dużym i indeksem. Składanie piramidy lub próba umieszczenia jednego przedmiotu w drugim, daje pozazdroszczenia wytrwałość.

Dziecko wciąż wciąga wszystko do ust. Uważaj, aby tego nie robić z brudnymi, delikatnymi, niebezpiecznymi dla zdrowia przedmiotami.

Rozwój umysłowy za 10 miesięcy

Po dziesięciu miesiącach dziecko musi:

 • Odpowiadaj na swoje imię, rozumiesz niektóre z żądań dorosłych i je wypełniasz.
 • Zrozum słowa "niemożliwe" i "nie". Dr Komarovsky radzi ci, abyś mówił te słowa rzadko, ale stanowczo. Nie możesz anulować zakazu, nawet jeśli dziecko płacze ciężko. Zasady muszą być uzgodnione z wszystkimi członkami rodziny. Nie powinno być tak, że papież zabronił czegoś do zrobienia, ale moja mama na to zezwoliła.
 • Dziecko musi powtórzyć działania wokół nich. Jeśli pokażesz, jak jeździć maszynę, położyć cegły, lalki paszy, kołysanie bunny, że będzie go powtórzyć, ale uogólniać i przenieść swoją działalność do innych podobnych zabawek wciąż nie może. Pokaż więc tę samą akcję, używając różnych obiektów.
 • Dziecko uczy się członków rodziny głosem, a tonem rozumie nastrój. Dobrze przyjmuje muzykę, siedzi pod piosenkami dla dzieci, klaszcze w dłonie, tattles.
 • Dziecko rozumie, że przedmioty znikają z pola widzenia nie na zawsze, mogą powrócić. Dlatego zaczyna spokojnie dostrzegać sytuację, gdy matka wychodzi z pokoju, zostawiając go na chwilę sam.
 • U dzieci w wieku poniżej 10 miesięcy, zaczyna się pojawiać pojęcie stałości wartości, to znaczy, widząc znajome obiektu z daleka, bo wydaje się być mniejszy niż jest w rzeczywistości, dziecko jest jednak w stanie określić jego wartość prawidłowo.
 • Dziecko symuluje dźwięk, który słyszy, naśladuje mowę dorosłych, zmienia się wymowa wymowy. Potrafi wymawiać proste sylaby i słowa, na przykład matka, kobieta, dawać. Jednak niektóre dzieci są ograniczone do bełkotania i nie wymawiają pojedynczych słów wystarczająco długo.W tym nie ma się czym martwić, jeśli widzisz, że maluch widzi wiele z tego, co do niego mówisz. Jeśli chcesz przyspieszyć proces, porozmawiaj więcej z dzieckiem, opowiedz mu bajki, czytaj książki dla dzieci. Okaż radość, gdy próbujesz wymówić słowo. Często powtarzaj krótkie standardowe płuca w wymowie frazy, zachęcając dziecko, aby je dla Ciebie powtórzyło.Rozwój emocjonalny

Dziesięciomiesięczne dziecko nie jest już tak bardzo skoncentrowane na swojej matce i zaczyna wykazywać zainteresowanie innymi, choć obawia się obcych i nowych miejsc. Może grać wystarczająco długo z sobą lub z innymi dziećmi.

W tym wieku dziecko wykazuje poczucie humoru, śmieje się z niektórych działań dorosłych i powtarza je. Niektóre dzieci wykazują uczucie zazdrości. Nie będąc w centrum uwagi krewnych, są kapryśni. Wygląd jest związany z pewnymi czynnościami i rzeczami, takimi jak zabawki lub jedzenie. Dzieciak może płakać, jeśli nie daje swojej ulubionej zabawki, akceptuje każdą inną, kategorycznie odmawia.

Bardzo ważne jest, aby dziecko zrozumiało, jak jego działania są powiązane z jego rodzicami. Jeśli zauważy, że niektóre z jego działań są lubiane przez dorosłych, celowo będzie je odtworzyć, oczekując zachęty.

Dziecko musi zobaczyć, jak inne dzieci bawią się i spróbować podążać za ich rozrywkami. Rodzicom zaleca się odwiedzanie placów zabaw dla dzieci tak często, jak to możliwe. Gry i zabawa powodują pozytywne emocje i zwiększoną aktywność.

Jeśli do końca dziesiątego miesiąca dziecko nie wyrzuci zabawek, nie może opuścić głowy w zgodzie i pomachał mu na pożegnanie, nie próbuje powtarzać ruchów dla innych, skonsultuj się z lekarzem.

Rozwijanie gier

Dziesięciomiesięczne dziecko bawi się z entuzjazmem, w tym okresie potrzebuje różnorodnych kształtów, kolorów, zabawek i nowych aktywności. Gry powinny opierać się na tym, co dziecko może zrobić w ciągu 10 miesięcy i dać szansę na dalszy rozwój.

Gry koordynacyjne:

 • Graj w "Laduszki", opowiadając wiersze lub liczniki, ilustrując słowa ruchami i charakterystycznymi dźwiękami, oferując dziecku powtarzanie wszystkiego dla ciebie.
 • Jedź z małym dzieckiem, wykonuj rytmiczne ruchy, trzymając go obiema rękami. Tańcz do muzyki z miękiszem na rękach, możesz nim potrząsnąć lub zawirować.
 • Zaoferuj dziecku z niewielkiej odległości, aby rzucił w pudełko inny kształt, wagę i rozmiar zabawek.

Gry dla rozwoju umiejętności motorycznych:

 • Wylewanie wystarczającej ilości małych przedmiotów, takich jak fasola, kamyki lub guziki, z jednego wiadra do drugiego.
 • Otwieranie i odkręcanie pokryw o różnych rozmiarach od garnków, słoików, butelek.
 • Zabawa z substancjami sypkimi. Zasugeruj dziecku, aby podrapał sobie dłonie na wzgórzu lub, przeciwnie, rozrzucił na powierzchnię stołu zad, aby przelać łyżkę z jednej pojemności do kolejnej mangi lub herbaty.
 • Bawiąc się śniegiem. Pokaż, jak zrobić śnieżkę, jeśli to się nie uda, uformuj się i pozwól dziecku rzucić.
 • Rozerwanie kawałków papieru lub niekwaszonego ciasta na małe kawałki.

Pożądane jest, aby podczas zabawy dziecko korzystało z obu rąk. Przyczyni się to do rozwoju obu półkul mózgu i połączeń między nimi.

Gry edukacyjne:

 • Gry z piramidami, kostkami, lalkami gniazdowymi lub innymi przedmiotami, które można najpierw zdemontować, a następnie ponownie zintegrować w jedną.
 • Gry fabularne: w telefonie, karmienie lalek, maszyny do jazdy konnej - pozostają ważne dla zdobywania nowej wiedzy.
 • Gry w chowanego w różnych wariantach, od prostego zamykania oczu palcami, po szukanie zabawki ukrytej pod poduszką lub babci w sąsiednim pokoju.
 • Wszystkie rodzaje rysunku są mile widziane - ołówki, pisaki, kredki, farby palcami i dłońmi.

Jeśli dziecko nie udaje się manipulować niektórymi przedmiotami, zastosuj metodę biernych ruchów, gdy dorosły mężczyzna kontroluje dłonie dziecka, wykonując zadanie. Kilka powtórzeń, a dziecko poradzi sobie sam.


Powiązane publikacje