ss x
x

Dziecko w miesiącu: umiejętności i cechy rozwojowe


Tak więc zdarzył się cud - narodziło się długo wyczekiwane dziecko! Teraz mama i tata będą musieli przejść długą i bardzo interesującą drogę dorastania i stania się osobą. Na różnych etapach życia dziecko zrobi nowe postępy, które rodzice powinni uważnie obserwować.

Wydawałoby się, że dziecko może zrobić w ciągu 1 miesiąca, z wyjątkiem sposobu ssania i snu? W rzeczywistości, jak na swój młody wiek, wie, jak dużo robić. Miesiąccze dziecko to mały człowiek, który już dużo rozumie i wymaga dużo uwagi i troski od krewnych.

lori-0001674423-bigwww-800


Mamo, już jestem duży!

W pierwszym miesiącu życia dziecko aktywnie przybiera na wadze i rośnie. Przeważnie spędza sen, budzi się, by zjeść, trochę się rozejrzeć, a potem znowu zasypia. To dzięki temu reżimowi dnia, dziecko zyskuje na sile, więc po krótkim czasie, aby zadowolić mamę i tatę z ich działalności.

Pod koniec pierwszego miesiąca życia dziecko dodaje około 600-800 gramów, a wzrost wzrasta o 2-3 centymetry.

Jeśli zauważysz znaczące odchylenia od tych wskaźników, powinieneś skontaktować się ze specjalistą, aby dowiedzieć się, jakie powody do tego doprowadziły.

Jeśli dziecko dodało mniej niż przeciętne wskaźniki, być może nie je dość dobrze. W takim przypadku lekarz zaleci karmienie piersią, aby dodać mieszankę. Jeśli dziecko jest na sztucznym karmieniu, poprawia krotność i objętość substytutów mleka.

Nie bądź szczęśliwy, jeśli dziecko dodało znacznie więcej niż norma. W przyszłości może to skutkować otyłością i naruszeniem normalnego funkcjonowania narządów i systemów związanych z nadwagą!


Jak działają narządy sensoryczne noworodka?

Wizja

Powstaje człowiek z niedoskonałym narządem wzroku, który dopiero się rozwija i dojrzewa. Noworodek widzi obiekty zamazane i niewyraźne. Miesiące dziecko wyraźnie odróżnia przedmioty znajdujące się w odległości około 60 cm od oczu.Jest tak daleko, że widzi dobrze twarz matki lub ojca, uczy się ich, zaczyna reagować mimikiem i próbuje wydawać dźwięki. Zauważy także jasne zabawki, które wiszą w jego łóżeczku.

eb-6-9miesiąc

Dziecko musi pomóc rozwinąć swoją wizję. Aby to zrobić, musisz częściej zabierać dziecko na uchwyty lub pochylać się nad nim, aby mógł dobrze widzieć twarze rodziców, badać i zapamiętywać pewne cechy twarzy. Nie leniw się bawić, pokazując kolorowe grzechotki. Pod koniec pierwszego miesiąca życia dziecko może już podążyć wzrokiem za powoli poruszającą się zabawką w pobliżu twarzy. To są jego pierwsze gry. Po prostu nie męczysz małego dziecka, bo w takie gry bierzesz kilka minut dziennie. W jego wieku wystarczy.

Przesłuchanie

W wieku jednego miesiąca dziecko już dobrze rozróżnia dźwięki i odwraca głowę w kierunku źródła dźwięku. Postaraj się oszukać w boczku z grzechotką - miękisz musi odwrócić głowę w tym kierunku. Dzieci w tym wieku lubią miękkie, przyjemne dźwięki. Ale najbardziej ukochany jest oczywiście głos mojej matki. W głosie matki dziecko reaguje szczególnie aktywnie i jest w stanie wyczuć nastrój matki poprzez brzmienie głosu. Jeśli matka mówi łagodnie i spokojnie, dziecko bardzo to lubi, wyraża swoje emocje aktywnymi, nieskoordynowanymi ruchami nóg i piór, różnych dźwięków. W wieku 1 miesiąca można zobaczyć pierwszy uśmiech dziecka. Najczęściej jest adresowana do mojej matki, jako najbardziej ukochanej osoby. Jeśli matka jest zirytowana lub zraniona, dziecko również odczuwa jej stan emocjonalny i może płakać lub być niegrzecznym.

Organizm słuchowy jest również niezbędny do rozwoju i treningu. Aby to zrobić, często trzeba porozmawiać z dzieckiem, śpiewać mu piosenki, czytać książki. Pamiętaj, aby zaangażować wszystkich członków rodziny. Dobrze, jeśli okruchy mają starszych braci i siostry. Komunikacja z nimi powinna nastąpić już od pierwszych dni życia. Włącz cichą i cichą muzykę, w ciągu dnia pozwól, aby telewizor działał. Noworodek musi przyzwyczaić się do różnych dźwięków. Po prostu unikaj zbyt głośnych i nieprzyjemnych dźwięków, żeby go nie przestraszyć.

Zapach

Pachnie, że dziecko jest w stanie odróżnić. Pamięta matkę zapachem ciała, piersi odkrywa zapach mleka. Dzieci w tym wieku lubią słodkie zapachy.

Mowa

Miesiące dziecko próbuje już "chodzić" i wydawać pojedyncze dźwięki. Najczęściej są to samogłoski."Mówi", że jest w dobrym nastroju, kiedy matka też jest blisko. Wyraża swoje pragnienia i potrzeby w tym wieku z płaczem. Wkrótce, w temacie żałoby, matka nauczy się odróżniać, kiedy dziecko jest głodne, chore, trzeba zmienić pieluchy lub po prostu chcieć go mieć na rękach.

Sprawdź odruch dziecka

W pierwszym miesiącu życia dziecko wciąż ma nieuwarunkowane odruchy, które pomagają mu przystosować się do życia poza łonem matki. Z czasem odruchy są tracone.

Aby zbadać odruch wrodzeniowy powinien pediatra w patronatach, a także na wizytę ambulatorium w wieku 1 miesiąca.

Sprawdzanie odruchów powinno odbywać się w warunkach sprzyjających noworodkowi: pomieszczenie powinno być ciepłe, dziecko leży na płaskiej powierzchni. Stan dziecka również odgrywa ważną rolę w tym czasie. Powinno być odżywione, spokojne, pieluchy powinny być czyste, aby nic nie rozpraszało. Ręce mamy powinny być gładkie i ciepłe, nie powinny zakłócać biżuterii na palcach, a także długich paznokci. Jeśli wszystkie warunki są spełnione, ocena odruchów będzie odpowiednia.

co dziecko powinno umieć zrobić w ciągu 1 miesiąca: skuteczne metody oceny rozwoju okruchów

Kontynuujmy:

 1. Dotknij ust dziecka smoczkiem lub czubkiem czystego palca. Dzieciak spróbuje chwycić przedmiot i zacząć wykonywać ruchy ustami, symulując ssanie. Odruch ten nazwano "odruchem ssania". Odruch ten zaczyna objawiać się niemal natychmiast po urodzeniu. Jak tylko dziecko się rodzi, kładzie je na piersi matki. Nieświadomie noworodek zaczyna ssać.
 2. Jeśli umieścisz palec lub lekką grzechotkę w dłoni dziecka, zobaczysz, jak mocno chwyta i trzyma przedmiot w swojej malutkiej ręce przez jakiś czas. Odruch ten nazywa się "chwytaniem".
 3. Połóż dziecko na brzuchu i obserwuj ruchy jego głowy. Zdrowe dziecko natychmiast odwróci głowę na bok, aby normalnie oddychać. Pediatrzy nazywają taki odruch "ochronnym". Jeśli dziecko ma zaburzenia neurologiczne, nie może odwrócić głowy w bok. Stan jest niebezpieczny, ponieważ dziecko może zakopać nos w powierzchni, na której leży i dusi się.
 4. W pozycji na brzuchu przymocuj dłonie do stóp dziecka. Czując wsparcie, spróbuje odepchnąć i wykonać ruch, jakby chciał się czołgać. Ten odruch jest "pełzający".
 5. Trzymając dziecko w okolicy pod pachami, połóż jego stopy na płaskiej twardej powierzchni i lekko pochyl się do przodu. Dzieciak zacznie robić kroki na własnych nogach. Zjawisko to nazywa się "automatycznym odruchem chodu".

Jeśli zauważysz, że brakuje odruchów Twojego dziecka, natychmiast skontaktuj się z lekarzem! Może to wskazywać na obecność chorób układu nerwowego.

Podsumujmy i wyjaśnij, co dziecko może zrobić w ciągu 1 miesiąca:

 1. Rozpoznaj głos mojej matki, skręć w kierunku dźwięków.
 2. Spróbuj wymawiać dźwięki "chodź".
 3. Aby się uśmiechnąć.
 4. Chwyć palec dorosłej lub małej zabawki.
 5. Leżąc na brzuchu, podnieś głowę i przytrzymaj ją przez kilka sekund.
 6. Rozpoznawaj twarz matki, obserwuj jasne obiekty poruszające się w pobliżu jego twarzy.

Umiejętności te są wskaźnikiem prawidłowego rozwoju dziecka w wieku jednego miesiąca.


Powiązane publikacje