ss x
x

Zły sen u niemowląt


Kiedy dziecko rodzi się w rodzinie, matka ma wiele nowych problemów związanych z nim. Ale, ponadto, istnieją również poprzednie problemy w domu, opieka nad małżonkiem, codzienne wycieczki do sklepu i wiele więcej. Wkładanie okruchów do snu w ciągu dnia nie zawsze jest łatwe. Gdy dziecko dorasta, dziecko nie chce iść spać, być kapryśne, itp. W domu macierzyńskim każda kobieta powinna skonsultować się z normą dotyczącą snu dziennego i nocnego.


Sen dzienny jest ważny

Dobry sen jest jednym z głównych składników okruchów. Jeśli osoba dorosła potrzebuje odpoczynku tylko w nocy, niemowlę musi spać w ciągu dnia iw nocy. W tym czasie dziecko spoczywa, zyskując siłę, rośnie. Aby rozwój umysłowy i aktywność fizyczna były normalne, noworodek śpi dość długo w pierwszych miesiącach swojego życia.

Wielu psychologów twierdzi, że sen dzienny nie jest konieczny, aby rodzice mogli odpocząć, ale dla zdrowia psychicznego, dziecko. Jeśli dziecko nie śpi dobrze w ciągu dnia lub w ogóle nie śpi, często prowadzi to do nieprzyjemnych konsekwencji:

 • pogorszenie rozwoju fizycznego i umysłowego;
 • nadmierne podniecenie;
 • szybkie zmęczenie;
 • słaba odporność.

Ilość snu w ciągu dnia jest stopniowo zmniejszana, gdy dziecko staje się starsze.


Średnia długość snu w ciągu dnia

Każde dziecko śpi inaczej, ale przeciętnie liczba godzin spędzanych we śnie wynosi około 18-20 dni do trzech miesięcy. Biorąc pod uwagę indywidualne cechy, normę można uznać za 16-20 godzin dziennie. Jeden noworodek czuje się normalnie, przespał 17 godzin, a drugi potrzebuje 20 snu.

Dziecko jeszcze się nie przyzwyczaiło do otaczającego go świata i nie ma dnia na reżim. Dlatego dziecko śpi o tej samej liczbie godzin w ciągu dnia iw nocy.

Jeśli dziecko nie śpi wystarczająco, jest to zauważalne przez kilka chwil:

 • czas snu na dzień wynosi mniej niż 16 godzin;
 • noworodek naprawia lub płacze;
 • dziecko jest zbyt aktywne przed pójściem spać;
 • idąc spać towarzyszą protesty i łzy, powierzchowne marzenie.

Kiedy młodzieniec jest starszy, dzienny odpoczynek jest podzielony na dwie części, z których każda trwa około 2-3 godziny. Jeśli sen jest półtorej godziny, to nie jest to odchylenie, ale raczej indywidualna cecha ciała.

Wszystkie oznaki zaburzeń snu mają pewną podstawę. Aby dowiedzieć się prawdziwej przyczyny lęku jest znacznie łatwiejsze, jeśli skonsultować się z pediatrą okręgowym.

Jak zrozumieć, dlaczego dziecko nie śpi w ciągu dnia

Istnieje wiele powodów, dla których noworodek nie śpi dobrze w ciągu dnia. Niektóre dzieci mogą jednocześnie łączyć kilka chwil. Najczęściej spotykane są:

 • pokój jest lekki lub głośny;
 • niedostatecznie wilgotne powietrze;
 • niewygodna temperatura. Optymalna wilgotność wynosi 50-60%, temperatura 18-21 ° C;
 • brak codziennej rutyny;
 • źle schowane łóżko lub niewygodna odzież;
 • gorszy układ trawienny.

Pierwsze miesiące to najtrudniejszy okres, ponieważ powstaje normalna mikroflora jelitowa. Dziecko przyzwyczaja się do nowych produktów dla niego. Nawet w czasie ciąży specjalista od karmienia piersią wyjaśnia kobiecie, co należy zrobić, aby zapobiec pojawieniu się kolki i bólu w brzuchu dziecka. W oczekiwaniu na dziecko i na okres karmienia piersią matka musi porzucić wszystkie tłuste, słone, ostre. W przeciwnym razie taka dieta może mieć zły wpływ na układ trawienny dziecka.

Mokre pieluchy i pieluchy również powodują, że dziecko źle śpi w ciągu dnia. Pamiętaj, aby sprawdzić pieluchę lub pieluchę tuż przed umieszczeniem dziecka w łóżeczku. W czasie snu, zwykle wkładają pieluchę, aby dziecko się nie obudziło, ponieważ czuje się niekomfortowo w mokrych ubraniach.

Naturalne potrzeby, takie jak pragnienie i głód, często zakłócają sen okruchów. W tym czasie noworodek płacze lub krzyczy. Rodzice czasami nie rozumieją, dlaczego dziecko nie śpi dobrze i odczuwają taką reakcję na złe samopoczucie. Konieczne jest karmienie lub karmienie dziecka, a on znowu śpi słodko. Najlepiej to zrobić przed zapakowaniem.

Kiedy dziecko już śpi, może nie zauważyć szelestów ani dźwięków. Ale mała kobieta źle zasypia, jeśli w pokoju jest nawet niewielki hałas. Światło może również przeszkadzać dziecku.W oknach powinieneś powiesić żaluzje lub zasłony gęstej tkaniny.

W pierwszych miesiącach dziecko może odczuwać lęk i niepokój, gdy zostanie przeniesione do oddzielnego łóżeczka. Wyjaśnia to fakt, że w brzuchu matki dziecko jest przyzwyczajone do słyszenia oddechu i bicia serca matki. Na początku możesz dodać okruchy obok siebie, a gdy dorośniesz, przyzwyczaj się do osobnego miejsca do spania.

Niektóre matki błędnie zakładają, że jeśli dziecko nie śpi dużo w ciągu dnia, to wcześnie położy się na noc, a sen będzie silniejszy. Sen w ciągu dnia jest konieczny dla dzieci w wieku do sześciu lat. Trzeba się dalej pakować w tym samym czasie, ponieważ okruchy powinny mieć codzienną rutynę. Jeśli miękisz nie spać w ciągu dnia, może później stać się skąpy, kapryśny i przesadzić. Nocny odpoczynek również zostanie zakłócony.

Co robić, jeśli dziecko nie śpi w ciągu dnia

Jak nauczyć dziecko spać każdego dnia w ciągu dnia - to pytanie jest bardzo zaniepokojone każdym rodzicem, który zmaga się z tym problemem. Najważniejsze jest, aby dowiedzieć się, dlaczego dziecko nie chce iść do łóżka i zasnąć.

Aby nauczyć dziecko regularnego snu, nie wolno przegapić momentu, w którym naprawdę chce spać. Najlepszy ze wszystkich, jeśli w tym czasie będzie w łóżku. Ręce mamy, oczywiście, są cieplejsze i bardziej opiekuńcze, ale musisz nauczyć się zasypiać w łóżeczku. Karapuz musi pamiętać, że możesz spać w łóżeczku, a w pozostałych miejscach możesz jeść, bawić się itd.

Opracuj specjalny rytuał pójścia do łóżka. Może to być zarówno działanie, jak i te same zwroty. Wyszli na spacer, jedli, zmieniali ubrania, słuchali bajki lub piosenki i zasnęli. Powtórz te same słowa w procesie - "buy-in", "czas zasnąć", itp.

Często chodzić na świeżym powietrzu. Większość dzieci bardzo szybko pogrąża się w śnie na ulicy. Kołyszący wózek w połączeniu z hałasem liści i wiatru to najlepsza kołysanka. Powinieneś chodzić dwa razy dziennie, ale nie w deszczowe i zimne dni.

Zły sen u niemowląt

Atmosfera spokoju i miłości powinna panować w domu. Bez krzyków, głośnej muzyki czy kłótni, zwłaszcza przed snem. Wyeliminuj wszystkie aktywne i poruszające gry wieczorem. Alternatywą może być spacer na ulicy, oglądanie dobrych kreskówek z rodzicami, rysunek, kąpiel w wannie z ziołami.

Rodzice powinni być cierpliwi, ponieważ nie każde dziecko natychmiast zasypia.Ktoś potrzebuje trochę się położyć lub się odwrócić, a inni kwilą, zanim wejdą w sny. Czasami trzeba wstrząsnąć łóżkiem, wyrwać miękisz na rękojeści, uderzyć. Nie możesz się denerwować i krzyczeć. Nastrój matki lub ojca może zostać przeniesiony do miękiszu, z tego są kaprysy i łzy lub, co gorsza, zły sen.

W rzadkich przypadkach, aby zrozumieć, dlaczego sen dzienny stał się problemem, pomocne mogą być wyłącznie konsultacje lekarskie. Być może zaburzenia snu spowodowane przez poważne powody :. zaburzeń ośrodkowego układu nerwowego, zwiększone ciśnienie śródczaszkowe, problemy z oddychaniem, itd. Ponadto konieczne jest, aby zobaczyć się ze specjalistą w celu matek, którzy nie są pewni, co oni robią to dobrze. Pediatra wyjaśni szczegółowo i doradzi, jak postępować w tej lub innej sytuacji.

Małe dzieci potrzebują snu. Mieć cierpliwość, opracować godzinową rutynę i przyzwyczaić swoje dziecko do codziennych czynności. Z biegiem czasu, każdy karapuz przyzwyczaja się do łóżka w tym samym czasie w łóżeczku i śpi słodko. Otoczenie opieką i miłością jest najważniejszą rzeczą, którą rodzice powinni zrobić dla noworodka.


Powiązane publikacje