ss x
x

Brak snu u miesięcznego dziecka


W zależności od wielu czynników wzorce snu każdego dziecka są różne. Zdrowia, cechy temperamentu, stereotypy bliscy krewni, mikroklimat w pomieszczeniu i wiele innych okolicznościach wpływać na sposób dziecko będzie spać. Jedno dziecko, ku zadowoleniu wszystkich gospodarstw domowych, do drugiego miesiąca wystarczająco długo, aby spać w nocy. Inny łatwo zasypia, ale budzi się dosłownie co godzinę, domagając się uwagi. Trzeci jest bardzo trudny do zniesienia, ale długi, silny sen kompensuje wysiłek.

Dlaczego miesięczne dziecko nie śpi

Miesięczne dziecko powinno spać średnio 16-18 godzin, 8-9 z nich w nocy. Zwykle spokojnie zasypia po jedzeniu przez 2-4 godziny.

Wśród powodów, dla których miesięczne dziecko nie śpi, patologie układu nerwowego zajmują niewielką część. Większość problemów powstaje z powodu błędów w zachowaniu rodziców, złej opieki i ułożenia łóżka okruchów.

Najczęstsze przyczyny zaburzeń snu to:

 • przedwczesna zmiana mokrych pieluszek i pieluszek;
 • niewłaściwy wybór pieluszek;
 • wysoki poziom hałasu i jasne światło;
 • nieprzestrzeganie optymalnej temperatury i wilgotności w przedszkolu;
 • duszne, zużyte powietrze;
 • nadpobudliwość nerwowa;
 • zmęczenie;
 • choroba.

Często rodzice, zmęczeni próbą ułożenia dziecka w nocy, mają tendencję do przesadzania problemu. Dyskusja na temat zaburzeń snu powinna być następująca:

 • nie można uśpić dziecka przez 4-5 godzin;
 • całkowity czas snu na dzień wynosi mniej niż 15 godzin;
 • spać w towarzystwie drgawek i zaburzeń oddychania;
 • dziecko budzi się co 5-10 minut.

Psychospołeczne przyczyny zaburzeń snu

Dziecko pierwszego roku życia nie reguluje procesów zmiany pobudzenia i zahamowania. Nadmiar aktywności fizycznej i umysłowej prowadzi do wyczerpania rozwijającego się układu nerwowego niemowląt. Aby umieścić śpiące dziecko w stanie snu, rodzice powinni wykazać się znaczną cierpliwością.

Nastrój matki jest przekazywany dziecku. Słaby sen w nocy może mieć dziecko, którego matka jest poddawana stresowi i nieuzasadnionym lękom. Niedostatek uwagi, komunikacji i czułości negatywnie wpływa na stan dziecka.

Dziecko trwa do pół godziny od chwili zasypiania, aby zanurzyć się w głęboki sen. Dlatego próba szybkiego wyniesienia śpiącego dziecka z klatki piersiowej i umieszczenia go w łóżeczku prowadzi do przebudzenia i płaczu. Rozpoznaje fazę głębokiego snu może być zmierzona powolny oddech, rozluźnić mięśnie twarzy i kończyn, rozpakowany krzywek.

Jeśli dziecko na żądanie, zabrać swoje ręce i położył na łóżku, a następnie nauczyć go spać sama będzie trudne. Rodzice sami powinni zdecydować, że jest to bardziej wygodne: wziąć trochę w łóżku, albo wytrwać w zmianie nawyków.

Czasami w nocy matki mylą fazę powierzchownego snu z przebudzeniem. Dziecko może wykonywać mimowolne ruchy, kwilić, nieregularne oddychanie, w tym czasie ma sny. Nie spiesz się, aby podejść do dziecka i wziąć go w ramiona. Po około 10-20 minutach dziecko może się uspokoić i spać. Niestety, niektóre dzieci budzą się regularnie w fazie snu i nie mogą spać same. A od niemowlęcych krótkie cykle na przemian szybkie i snu wolnofalowego, zdarza się co 30-40 minut, co jest niezwykle męczące noc rodzice.

Medyczne aspekty zaburzeń snu

Sen odgrywa ważną rolę w dojrzewaniu ciała dziecka. Jest we śnie, że tworzenie sieci neuronowych mózgu i wytwarzanie hormonu wzrostu są najbardziej intensywne. Jeśli miesięczne dziecko nie śpi, nie tylko nie jest zmęczenie, ale również spowalnia wzrost i rozwój niemowląt.

Zaburzenia snu to jeden z objawów okołoporodowym uszkodzeniem układu nerwowego, z tytułu:

 • ciężka ciąża i skomplikowana poród;
 • choroby zakaźne matki w czasie ciąży;
 • chroniczny brak tlenu - niedotlenienie płodu;
 • zaburzenia metaboliczne;
 • uraz porodowy.

Sen jest ściśle związany z funkcjonowaniem wielu ludzkich narządów. Fizyczne odchylenia od normalnej pracy prowadzą do osłabienia ciała i chorób. Mały wyciek z nosa, najmniejszy chłód pozbawia dziecko spokojnego snu.Ale najczęściej w czterotygodniowym niemowlęciu zaczynają zakłócać kolkę jelitową. Ich charakterystyczną manifestacją jest nieoczekiwane przebudzenie, głośny płacz z powodu bólu wynikającego z ostrego skurczu mięśni jelita. Dzieciak jest spięty, nogi z nogami, ma obrzęk brzucha.

Jeśli kolka nie przejdzie przez dłuższy czas, maluch ma czas, aby przyzwyczaić się do przedłużonego pobytu na dłoniach i choroby lokomocyjnej. Po 3-4 miesiącach trawienie poprawia się, ale trudniej jest nauczyć dziecko spać w spokoju. Pediatrów zaleca, aby nie dostać natychmiast grudnichka z szopki, a pierwszy do wykonywania masażu z lekkich ruchach kołowych w kierunku ruchu wskazówek zegara, a następnie dołączyć ciepłe poduszki lub pieluchę na brzuszku. Jako środek zapobiegawczy, mleko dziecko z koperkiem.

Zaburzenia snu związane z objawami choroby można odróżnić od zwykłych nastrojów długotrwałym monotonnym płaczem, który jest trudny do usunięcia, w połączeniu ze zmianami koloru skóry, napięciem mięśni i podekscytowaniem ruchowym.


Podstawowe zasady opieki nad dzieckiem

Dzieci często budzą się i płaczą w nocy, czując się nieswojo z brudną mokrą pieluchą. Aby to zmienić, trzeba to zrobić przed snem, spacerem i po tym, jak dziecko odzyskało zdrowie. Nieregularna zmiana mokrych ubrań i pieluch prowadzi do powstania pieluszkowej wysypki. Przyczyny dyskomfortu mogą również stać się ciasnym powijaniem, naciskając zmarszczki na ubraniach i pościeli.

Pampers są produkowane zgodnie z anatomicznymi różnicami między dziewczynami i chłopcami oraz wagą dziecka. Nabyte bez wieku i płci, zamiast ułatwiać opiekę, nie pozwalają dziecku spać spokojnie. Dopasowane jednorazowe pieluchy mogą pocierać delikatną skórę. Należy uważać, aby zostały prawidłowo zamocowane na rzepy, i nie było żadnej szczeliny między pieluchy, plecy i nogi. W przeciwnym przypadku moczu nie może dostać się do warstwy chłonnej, a następnie obok wycieku, ochłodzono nie dają malyutke odpoczynku. Mokre, zamrożone dziecko nie może spać.

Znacznie poprawia jakość snu dziecięcego podczas pływania w nocy przed ostatnim wieczorem karmienia. Zastosowanie wywarów ziół: nagietka, szałwii, wiśni, rumianku, mięty i balsamu - ma działanie tonizujące i uspokajające.

Brak snu u miesięcznego dziecka

Błędna jest opinia, że ​​miesięczne dziecko śpi i je tylko. Musi otrzymać ćwiczenia fizyczne.Dziecko musi wykonać masaż i wykonać z nim pasywne ćwiczenia gimnastyczne.


Wpływ na sen otaczający środowisko

Aby dziecko mogło dobrze spać, pokój nie powinien być zbyt gorący. Odpowiedni dla miesięcznego dziecka wynosi 20-22 ° C. Jeśli jest trochę niższy, nie trzeba używać dodatkowych ubrań, chłód jest dużo lepiej przenoszony niż przegrzewanie. Ustal, czy dziecko może być gorące na zaczerwienionej twarzy i mokrym plecach. W lecie trzeba dać mu pić wodę, nosić lekkie bawełniane ubrania i nie zakrywać kocem, ale pieluszką. W ciągu dnia warto uśpić dziecko na świeżym powietrzu, na balkonie lub na dziedzińcu w cieniu drzew.

Możesz nauczyć dziecko spać podczas długich spacerów. Wymiarowy ruch i kołysanie wózka przyczyniają się do uspokojenia okruchów. Zimą, aby uniknąć przeziębienia, ważne jest, aby dziecko nie doszło do subwoofer. W mroźną wietrzną pogodę lepiej jest wyjść na spacer. Zimne uchwyty, dziobek i nogi wskazują, że dziecko jest zamrożone.

Suche powietrze ma negatywny wpływ na śluzową powierzchnię nosa, utrudniając dziecku oddychanie. Aby utrzymać wilgotność na optymalnym poziomie 60% w domu, należy regularnie czyścić na mokro, wietrzyć pomieszczenie, w razie potrzeby użyć nawilżacza powietrza.

Nie zostawiaj całej nocy w lampce dla dziecka. Lepiej jest umieścić łóżeczko z dala od telewizora, grzejników, przeciągów. Jeśli nauczysz dziecko spać w całkowitej ciszy, to w przyszłości może go przerazić hałas w domu i na ulicy. Wystarczy wyizolować go z głośnych ostrych dźwięków.

Jeśli dziecko jest zdrowe, dobrze przybiera na wadze, jest pogodne i aktywne w okresie czuwania, to niezależnie od reżimu i ilości snu, rodzice nie powinni się martwić. Wraz z wiekiem problemy będą stopniowo zanikać.


Powiązane publikacje