ss x
x

Jeśli noworodek nie śpi dobrze


Zły sen noworodka bardzo często powoduje niepokój rodziców. Dając swojej organizacji wystarczającą uwagę, można uniknąć wielu problemów. Psycholodzy dziecięcy uważają, że zdrowe dziecko, pozostając w komfortowych warunkach, śpi tak samo, jak potrzebuje. Jeśli istnieją naruszenia, konieczne jest, aby dowiedzieć się, dlaczego grudnichok śpi źle, i wyeliminowanie czynników zakłócających na spokojne dziecko.

Funkcje snu noworodka

Sen noworodka różni się od snu starszego dziecka. Dla niego nie ma różnicy między dniem a nocą. Mimo, że całkowity czas snu dziecka jest 18-20 godzin, ale zdecydowana większość dzieci w pierwszych dniach życia jest okresem odpoczynku nocnego. Dziecko budzi się kilka razy w nocy, co nie pozwala spać spokojnie całej rodzinie. Tylko bardzo mała liczba noworodków z pierwszych tygodni może mieć 5-6 godzin nieprzerwanego snu w nocy. Zazwyczaj dzieci budzą się co 2,5-3 godziny, bez względu na porę dnia. Tylko w półtora miesiąca pojawiają się okresy dziennego czuwania.

Sen mężczyzny składa się z kilku faz. Po okresie zasypiania rozpoczyna się przemiana głębokiego, tak zwanego powolnego i powierzchownego lub szybkiego snu. U niemowląt faza wolnego snu rozpoczyna się około pół godziny po zaśnięciu. Jeśli dorosły szybka faza jest nie więcej niż czwartą część, noworodek zajmuje ponad połowę całkowitego czasu snu. W tym okresie niemowlę śpi bardzo wrażliwy, może obudzić się pod wpływem najbardziej drobnymi drażniących. W fazie płytkiego snu ludzie zobaczyć sny. Dziecko może sprawić, mimowolne ruchy ramion i nóg, WinCE, ruchomych gałek ocznych pod zamkniętymi powiekami zmienić wyraz twarzy. Czas trwania pełnego cyklu snu u niemowląt jest krótki, krócej niż jedna godzina, więc dziecko często budzi się.

W procesie dorastania powstaje wewnętrzny zegar dziecka, tworzone są codzienne rytmy, istnieją różnice w postrzeganiu dnia i nocy. Chociaż całkowity czas snu zmniejsza się, ale stosunek szybkiego i wolnego snu zmienia się na korzyść drugiego, co pozwala dziecku spać znacznie ciszej.


Dlaczego noworodek nie śpi dobrze

Zły sen może być spowodowany przez następujące czynniki:

  • Dzieciak nie czuje się swobodnie. Mokre pieluchy i pieluszki, grube ubranie, źle uszyte płótno - wszystko to zapobiega spokojnemu zasypianiu okruchów.
  • Dziecko jest głodne. Moc - to główne zapotrzebowanie noworodka. Kiedy się budzi, zaczyna odwracać głowę, wykonywać ruchy ssące wargami, a nie odnalezienie piersi zacznie płakać.

Karmienie piersią zaleca się 8-12 razy dziennie. Jeśli dziecko obudził się i zaczął płakać przed 1,5 godziny po pełnym karmieniu, powodem nie jest głód. Być może dziecko jest mokre lub ma kolkę.

  • Przejadanie się. Gdy mieszaniny karmienia trzeba zrobić wszystko dokładnie zgodnie z instrukcją na opakowaniu prawidłowo obliczyć ilość jedzenia, i starają się zachować odstęp między karmieniami. Podczas karmienia piersią problem ten występuje znacznie rzadziej.
  • Mikroklimat w szkółce nie jest optymalny. Jeśli dziecko jest duszne, gorące lub zimne, nie tylko nie pozwala mu spać, ale może prowadzić do rozwoju różnych chorób układu oddechowego.
  • Hałas i jasne światło. W nocy, zaleca się spać w zupełnej ciemności, wyłącz wszystkie źródła sztucznego oświetlenia. W ciągu dnia można przyciemnić za pomocą żaluzji lub grubych zasłon.
  • Ból. Jeśli dziecko zaczęło dużo płakać, odmówić jedzenia i spać źle, możliwe, że ból go niepokoi. Należy zmierzyć temperaturę ciała, sprawdzić, czy krzesło jest w normie, czy występuje wysypka, w razie potrzeby wezwać lekarza. Ale najprawdopodobniej dziecko ma żołądek, a on jest zaburzony przez kolkę. W takim przypadku zaleca się wykonanie lekkiego masażu lub założenie ciepłej butelki na żołądek.
  • Brak pewnej liczby matek. W młodym wieku dziecko jest bardzo przywiązany do swojej matki, ona ma tylko odejść od żłóbka, jak mały się obudzi i zacznie skomleć. Niepokojący, często przerywany sen nie oznacza, że ​​w przyszłości okruchy będą miały problemy z układem nerwowym.

Jak nauczyć dziecko prawidłowego trybu snu

Kiedy dziecko ma stabilną codzienną rutynę, rodzice mogą się nim zająć znacznie łatwiej. Nie trzeba mieć nadziei, że stanie się to szybko, ale od najmłodszych lat można skorygować czas snu i czuwania.

Główną zasadą jest codzienne powtórzenie tych samych działań. Aby zmienić ubranie, zmień pieluchy, potrząśnij rękami, włóż łóżeczko, zaśpiewaj kołysankę. Przed snem kąpać się, dokręcać jedzenie, gasić światła, telewizor, głośną muzykę. Stopniowo rodzina rozwija rodzaj rytuału, który przygotowuje dziecko do snu.

Sen jest preferowany, gdy dziecko leży na plecach, lekko obrócone w bok głowy. Ta postawa jest najbezpieczniejsza, ponieważ dziecko często czka, połyka powietrze podczas jedzenia.

Jeśli dziecko śpi z matką, musisz upewnić się, że ma wystarczająco dużo miejsca. Nie powinien leżeć na poduszce, trzeba go przykryć oddzielnym kocem. Jeśli kobieta czuje się niepewnie, boi się beztrosko odwrócić się i zranić dziecko, lepiej odmówić wspólnego snu. Trudno jest mamusi, aby nie spać, żeby zrobić jej opiekę nad dzieckiem. W takim przypadku lepiej skorzystać z łóżeczka.

Dla dobrego snu dobrze jest spać na świeżym powietrzu. Zimą możesz iść na spacer z dwutygodniowym noworodkiem, jeśli mróz nie jest wyższy niż -10 ° C i nie ma wiatru. Rozpocznij od dwóch półgodzinnych spacerów, stopniowo zwiększając ich czas trwania. Latem możesz spacerować z dzieckiem w wieku siedmiu dni przez nieograniczony czas. Wózek można pozostawić na balkonie lub na podwórku przez resztę czasu, aby bezpośrednie światło słoneczne nie padało na twarz.

Dla dziecka urodzonego przedwcześnie, z niską wagą lub chorym, sen trwający dłużej niż 4 godziny z rzędu jest dozwolony tylko raz dziennie. Jeśli śpi dłużej niż przepisane, musi zostać przebudzony i nakarmiony. Najlepiej zrobić to podczas szybkiego snu.

Jak stworzyć warunki do spokojnego snu

Aby spać noworodka, możesz skorzystać z łóżeczka dziecięcego, wózka lub kołyski. Konieczne jest wybieranie bielizny pościelowej i ubrań z oddychania nieszorstkich materiałów i monitorowanie ich czystości. W nocy lepiej jest ubrać dziecko, aby proces zmiany pieluchy stał się szybki i wygodny.Niektóre dzieci śpią ściślej w pieluchach, w tym przypadku powinieneś zrobić wolne pieluchy, bez zaciskania rąk i stóp.

Zastosowanie zderzaków na łóżku noworodka nie ma żadnej praktycznej wartości i może uniemożliwić obserwowanie jego stanu. Przydadzą się później, gdy okruchy zrobią pierwsze próby wstania. Nie ma również sensu wkładanie miękkich zabawek do łóżka.

Dziecko powinno spać na płaskiej powierzchni. Najlepiej jest wziąć małą płaską poduszkę lub kilka razy podłożyć pieluchę pod głowę.

Jeśli noworodek nie śpi dobrze

Stosunek wielkości części ciała dziecka jest taki, że poprzez znaczne podniesienie głowy za pomocą dużej poduszki możliwe jest nie tylko uzyskanie krzywizny kręgosłupa, ale także ściśnięcie naczyń krwionośnych wokół szyi.

Pomieszczenie, w którym dziecko śpi, trzeba regularnie powietrzu, ale dziecko nie wchodzi w projekcie. Najlepiej jest zrobić to wietrzenie pomieszczenia.

Noworodek nie śpi dobrze w gorącym i suchym pomieszczeniu optymalna temperatura powietrza wynosi 20-22 ° C. Z tym zakresie temperatur nie trzeba nosić dodatkowe skarpety i kurtki, wystarczająco dużo, aby ukryć grudnichka lekki koc. Komfortowy poziom wilgotności 50-60% jest szczególnie trudne do utrzymania w mieszkaniu w trakcie sezonu grzewczego. Najskuteczniejszym sposobem na osiągnięcie tych parametrów jest użycie nawilżacza. Jeśli nie istnieje, możesz zawiesić mokre ręczniki na bateriach grzewczych lub postawić pojemniki z ciepłą wodą na noc w sypialni.

Głośne ostre dźwięki i jasne oświetlenie mogą obudzić dziecko. Będzie spał lepiej w zaciemnionym pokoju pod monotonnymi powtarzającymi się dźwiękami, takimi jak szum płynącej wody lub wentylator.

Z biegiem czasu, rodzina rozwija indywidualne zasady jakości snu, ale jest wspólne dla wszystkich: dziecko musi być pełne, suche i zdrowe.


Powiązane publikacje