ss x
x

Jeśli dziecko odwróci głowę przez sen


Kiedy dziecko pojawia się w domu, ostrożni rodzice dokładnie monitorują jego zachowanie. Dlatego łatwo jest zrozumieć niepokój dorosłych, gdy noworodek odchyla głowę do tyłu. Większość z nich alarmuje. Ale ta funkcja ma 2 strony. Pierwsza nie stwarza żadnego zagrożenia, a druga, wręcz przeciwnie, może być bardzo niebezpieczna. Jak zrozumieć i określić, kiedy należy się martwić i iść do lekarza?

Choroba czy zwyczaj?

Oczywiście rodzice chcą wiedzieć, dlaczego tak się dzieje i dokąd się zwrócić. Zdarza się, że dziecko rzuca głową z przyzwyczajenia, on to lubi. Ci, którzy już odwiedzili neurologa, zdołali zauważyć przeprowadzony przez niego test. Można to zrobić w domu na własną rękę. Położyć dziecko na plecach, chwycić za rączki i trochę pociągnąć. Ale musisz ciągnąć bez wysiłku, tylko trochę! Zapamiętaj to. Tak więc, jeśli dziecko oderwało głowę od poduszki, uważaj. Jeśli nie, najprawdopodobniej mówimy o indywidualnych cechach okruchów.

Do 4 miesięcy dziecko śpi, odrzucając głowę, ze względu na cechy fizjologiczne. Faktem jest, że pod koniec ciąży dziecko staje się ściśnięte w jamie brzusznej. Urodzony, nie może rozluźnić mięśni, ponieważ nie jest przyzwyczajony do nowej sytuacji. Zajmie to kilka miesięcy, a wszystko zacznie obowiązywać.

Marzenie o dzieciaku

Chociaż, teraz nawet z tego powodu, wielu ekspertów zaleca masaż korekcyjny. Pomoże to zmniejszyć napięcie niedojrzałych mięśni.

Bardzo dobrze jest obserwować dziecko, kiedy nie śpi. Jeśli wyskoczy w czasie kaprysu lub płaczu, odrzuca głowę, powinien być czujny. Obecność problemów sygnalizują następujące objawy:

 • Przechylanie głowy wraz z silnym krzykiem i drżącym podbródkiem.
 • Trójkąt nosowo-wargowy staje się niebieski.
 • Zwiększone lub zmniejszone napięcie mięśniowe. Być może jedna rączka lub noga jest napięta, a druga rozluźniona.
 • Dziecko łukuje nie tylko na rękach, ale również w łóżeczku, najlepiej, leżąc na boku.

W każdym razie, jeśli masz wątpliwości, lepiej skonsultuj się ze specjalistą. Tylko on może ustalić dokładną przyczynę. Właściwie nie ma ich zbyt wielu.


Przyczyny

Istnieją 2 rodzaje powodów, dla których dziecko może spać, odrzucając głowę. Dość nieszkodliwe i te, gdy wymagane jest specjalne podejście i poważne leczenie. Dlaczego miękisz to robi?

 • Cechy fizjologiczne. Sen, odrzut, do 4 miesięcy, wariant normy. Jeśli tylko rzuty nie towarzyszą innym objawom.
 • Neurologia. Obejmuje to ciśnienie wewnątrzczaszkowe, hipertonię.
 • Uraz porodowy.

Szczególną uwagę należy zwrócić na dzieci urodzone przez cesarskie cięcie, za pomocą specjalnych kleszczy, urodzonych z prezentacją miednicy.

Jeśli zauważysz takie cechy dziecka, najpierw obserwuj, kiedy to się dzieje i jak, gdzie przechyla głowę. Ta informacja będzie niezbędna do wykonania przez lekarza dokładnej diagnozy. Na co dokładnie zwrócić uwagę?

 • O jakiej porze dnia dziecko śpi, czy nie.
 • Tam, gdzie obraca się głowę w tym samym czasie, możliwe jest, że zwrot odbywa się głównie w jednym kierunku: w lewo lub w prawo.
 • Jeśli przechylenie występuje tylko we śnie, po której stronie w tym czasie dziecko woli spać.
 • Jak często to się dzieje.
 • Czy dziecko jest w stanie skupić się na jednym temacie.
 • Czy są skurcze.

Ustal, że przyczyną może być tylko wykwalifikowany specjalista. Ale wszyscy muszą znać znaki.


Manifestacje hipertonii

Do tej pory prawie wszystkie dzieci rodzą się ze zwiększonym napięciem mięśni. Ale do połowy miesiąca robi to większość ludzi. Dlaczego? Wyjaśnia to fizjologiczne właściwości organizmu. Ale niektóre dzieci cierpią na nadciśnienie z powodu chorób układu nerwowego. Jeśli dziecko jest zdrowe, częste i przedłużone rzuty głową nie występują. Może spać po swojej stronie, po tej samej stronie, łukowaty, ale stopniowo musi dojść do niczego. Jest kilka oznak zwiększonego napięcia mięśniowego.

 • W pozycji na brzuchu głowa dziecka zostanie odrzucona, a wieszaki będą uniesione. Zwróć uwagę na to, gdzie głowa jest odrzucana. Ponieważ hipertonja może również towarzyszyć kręcz szyi.
 • Umieść dziecko na plecach. Ręką delikatnie podnieś tył głowy, tak aby podbródek miał tendencję do klatki piersiowej. Jeśli istnieje opór od okruchów, jest tonus.

Dosyć prawdopodobne objawy to częsta niedomykalność, brak apetytu i nastrój, łzawienie. Wielu rodziców, zauważając takie znaki, nie wie, dokąd się zwrócić. W takich przypadkach konieczny jest wizytę u neurologa, neurologa. Często lekarze ci są obowiązani do przejścia w pierwszych miesiącach życia. Ale jeśli je zdałeś, a oni niczego nie zauważyli i wydaje Ci się, że istnieją powody do obaw, udaj się do innego specjalisty. Być może tak naprawdę nie ma żadnych zmartwień. Ale rodzic powinien być tego pewien formalnie.

Jakie są niebezpieczne bonusy i dlaczego? Czy to możliwe, że sami minęli? Nie, nie jest. Niestety jest to niemożliwe. A im wcześniej rodzice pomyślą o tym i zabiorą dziecko do neurologa, tym lepiej. To skomplikowane przeniesienie impulsów nerwowych do mózgu. Dzieci z tym problemem często pozostają w tyle w rozwoju. Później zaczynają pełzać i siadać, rozmawiać i wykonywać inne czynności.

Ale w większości przypadków problem rozwiązuje się do roku. Kompetentny specjalista wyznaczy nie tylko leki, ale także masaże. Te czynności są wykonywane zarówno w poliklinikach, jak iw domu. Tylko profesjonalny masażysta wie, gdzie i jak naciskać. Nie bój się, jeśli okruchy po sesji takiego masażu spać będą kilka godzin z rzędu. Uważa się, że jest to normalne.

Być może, zostanie przyporządkowany kurs fizjoterapii lub okładów parafinowych, które dzieci nie lubią. Ale czy rodzice w tej trudnej sytuacji mogą zrobić coś samemu?

Działania dla dorosłych

Jeśli dziecko idzie spać, odrzucając głowę, najczęściej powodem jest jego tonus. Ale nie trzeba się spieszyć w histerię. Dzieciak potrzebuje zaufanego i pewnego rodzica, który pomoże mu poradzić sobie z problemem. Jednak w większości przypadków jest on rozwiązany.

Tak więc, jeśli okruchy zaczęły spać po jego boku, odrzucając głowę i potwierdzoną diagnozę hipertonii, można wykonać następujące ćwiczenia:

 1. W pozycji leżącej na plecach podnieś miedniczną część dziecka, jak gdyby zmieniała pieluchę. Zwiększyć czas za każdym razem. W rezultacie szyjka okruchów rozluźni się mimowolnie.
 2. Łatwy masaż palców rąk i stóp.
 3. Zdobądź krąg do pływania. W łazience musisz zebrać więcej wody, dzieci, zazwyczaj z przyjemnością się rozchodzą. Jeśli to możliwe, odwiedź basen.
 4. Weź okruchy tak, aby jego tułów był na przedramieniu dorosłego. Przytul dziecko plecami do ramion. Oznacza to, że musi odwrócić twarz do siebie. Teraz pochyl się do przodu, aby dziecko zostało odwrócone do góry nogami. Wykonuj to ćwiczenie w formie gry, stopniowo zwiększając ilość czasu "do góry nogami".

Te proste zasady pomogą noworodkowi poradzić sobie z problemem. Zacznie spać, a nie rzucać. Porady lub rady kompetentnego eksperta całkowicie zwalniają z choroby.


Powiązane publikacje