ss x
x

Żółtaczka u noworodków

U dorosłych zażółcenie skóry jest objawem poważnej choroby. Jeśli występuje żółtaczka u noworodków, wówczas niedoświadczone matki nie muszą się martwić: żółknięcie skóry u niemowlęcia nie zawsze oznacza chorobę. W tym wieku należy on do naturalnych wskaźników procesów fizjologicznych zachodzących u dziecka.


Dlaczego dziecko staje się żółte?

Zapala substancję skórną zwaną bilirubiną, która jest uwalniana, gdy erytrocyty są niszczone.

dlaczego dziecko jest chore?

Jeśli jego tworzenie jest zaburzone, wzrasta poziom żółtego pigmentu w ciele. W rezultacie wnika w skórę osoby, plami ją w odpowiednim kolorze.

W organizmie ludzkim bilirubina bierze czynny udział w wymianie hemoglobiny, która jest bardzo duża we krwi dziecka w chwili urodzenia. Życie poza łonem matki powoduje gwałtowny spadek ilości tego złożonego białka. W rezultacie dziecko nie poradzi sobie z tak dużą ilością żółtego pigmentu, który jest we krwi. Sytuację dodatkowo pogarsza fakt, że niemowlę ma enzymy wątrobowe w fazie formacji.

Zazwyczaj żółtaczka u noworodków obserwuje się w ciągu pierwszych dwóch do trzech tygodni, ale czasami proces ten trwa dłużej - ze względu na indywidualne cechy konkretnego dziecka. Powodem tego jest powolny rozwój enzymów wątrobowych przez organizm dziecka.


Jak zwrócić kolor różowy dziecku?

Jak zwrócić kolor różowy dziecku?

Jeśli żółtaczka u noworodków jest opóźniona - nie przechodzi przez trzy tygodnie po porodzie, wtedy dzieci powinny być pod kontrolą pediatry - tak aby systematycznie mierzył poziom bilirubiny. Jeśli żółty pigment jest powyżej normy, ale nie zwiększa się, nie stanowi zagrożenia dla zdrowia dziecka!

Kiedy żółtaczka jest jednym z objawów poważnej choroby, należy najpierw leczyć samą chorobę. Oczywiście, w tym samym czasie musisz obniżyć poziom bilirubiny - jeśli jest na poziomie krytycznym.

normalny kolor skóry dziecka

Wcześniej stosowano do tego transfuzję krwi, teraz takie leczenie przeprowadza się sporadycznie. Współcześni lekarze leczą żółtaczkę za pomocą fototerapii. Tak więc, nagiego dziecka wkłada się pod jaskrawą lampę, a jego oczy powinny być chronione.Czas trwania napromieniania przez lampę może być bardzo różny - w zależności od ilości bilirubiny we krwi dziecka.

Nawet naturalne karmienie może powodować żółknięcie skóry dziecka, ale jest to całkowicie bezpieczne zjawisko trwające nie dłużej niż trzy tygodnie.

karmienie piersią

Upewnij się, że dziecko jest żółtaczką, jest to bardzo proste: musisz przestać karmić go mlekiem matki i przez 1-2 dni podawać mleko w mleku. Jeśli w następnych dniach skóra dziecka stanie się jaśniejsza, wtedy naprawdę jest to w mleku. W konsekwencji dziecko może wrócić do naturalnego karmienia bez obaw.

Niebezpieczna żółtaczka u noworodków, jeśli poziom bilirubiny we krwi jest 10 razy wyższy niż normalnie, a nawet podatny na wzrost. Wtedy żółty pigment może spowodować nieodwracalną szkodę dla układu nerwowego i wątroby dziecka! Niemniej jednak, jeśli rodzice nie podejmowali się samoleczenia i nie odwiedzali pediatry, to tak się nie stanie, ponieważ specjalista w żadnym wypadku nie toleruje komplikacji.


Powiązane publikacje