ss x
x

Zaparcia dziecka na sztucznym karmieniu


Wraz z pojawieniem się dziecka w rodzinie, wraz z długo oczekiwanym szczęściem, pojawiają się również pierwsze poważne problemy. Jeśli tak się składa, że ​​Twoje dziecko jest na sztucznym karmieniu, to często wystarczy zmierzyć się z problemem zaparć u noworodków. Jest to zwykle spowodowane faktem, że procesy trawienne u ludzi są dość złożone, a ciało dziecka nie jest w stanie szybko przystosować się do nowych produktów. Aby uniknąć takich problemów należy być bardzo ostrożnym podejściem do kwestii wyboru mieszaniny w celu określenia zakresu koniecznych do swojego dziecka, wielkość otworu w smoczku, przynęty tryb wejściowy. Jeśli popełnisz błędy w wyżej wymienionych punktach, karapuza może mieć problemy ze stołkiem.

Główne oznaki zaparcia u noworodków

Jeśli dziecko zachowuje się niespokojnie i podejrzewasz problem z kałem podczas sztucznego karmienia, powinieneś zwrócić uwagę na następujące czynniki:
 1. Liczba defekacji w ciągu dnia;
 2. Kolor i konsystencja stolca;
 3. Czy łatwo jest go przetworzyć;
 4. Nie powoduje nieprzyjemnych wrażeń.

zapor-u-grudnichka-630

Im mniejsze dziecko, tym częściej proces defekacji minie. U noworodka występuje to do siedmiu razy dziennie. Stopniowo, w wieku jednego roku, normą fizjologiczną jest stać się krzesłem raz dziennie. Jeśli dziecko ma problemy z jelitem, opróżnianie odbywa się znacznie rzadziej niż powinno, sam proces jest bardzo trudny i powoduje nieprzyjemne odczucia. Okruchy mogą płakać lub zachowywać się bardzo niespokojnie. U niego spada apetyt, jakość marzenia się pogarsza. Często chorobie towarzyszą wzdęcia, a same masy stają się wystarczająco gęstą teksturą.

Prawdą jest, że warto zauważyć, że brakuje stolca u dzieci do czterech dni, jeśli dziecko czuje się dobrze i nie ma oznak zewnętrznego niepokoju.


Główne przyczyny problemów z kałem u niemowląt

Zbyt wczesne przejście na karmienie mieszaniną często powoduje zaparcia u noworodków. Aby uniknąć takiej sytuacji, musisz wybrać odpowiednią formułę do karmienia. Jeśli potrzebujesz mieszania, warto skonsultować się z pediatrą dodatkowo. Będzie mógł udzielać rekomendacji na podstawie wieku, indywidualnych cech, czasu i rodzajów niezbędnych przynęt.

Wybór mieszaniny odgrywa kluczową rolę w rozwiązywaniu problemów z defekacją u dzieci. Niestety niemożliwe jest podanie konkretnych zaleceń dotyczących wyboru sztucznego żywienia. Ponieważ rozwiązanie tego pytania jest czysto indywidualne. Należy zauważyć, że zaparcia u noworodków są promowane przez mieszaniny o wysokiej zawartości białka.

Należy również wziąć pod uwagę, że ostre tłumaczenie w przypadku sztucznego karmienia lub zastąpienie zwykłego jedzenia powoduje czasami zaparcia. Dlatego w takich przypadkach nie trzeba wykonywać ostrych ruchów, a wszelkie zmiany należy przeprowadzać stopniowo.

po 9995-2015-02-19-10-47-32

Ponadto warto zwrócić uwagę na następujące przyczyny:

 1. Dysbacteriosis - naruszenie mikroflory jelitowej. Choroba może mieć różne formy. Czasami trwa to dość długo i jest traktowane z wielkim trudem. W okresie niemowlęcym czasami towarzyszy mu rozerwanie jelit. Są przypadki, kiedy dziecko rodzi się z dysbiozą jelitową. Przyczyną tego są problemy ze zdrowiem matki w czasie ciąży. Częściej jednak przyczyną zaparcia jest niewłaściwa dieta dziecka.
 2. Brak mleka matki od matki, aw konsekwencji niedostateczne pożywienie.
 3. Podwyższona temperatura ciała na przeziębienia i choroby zakaźne u dzieci. Co może powodować zmniejszenie napięcia w jelitach.
 4. Naruszenia procesu izolacji niektórych enzymów. Zazwyczaj u niemowląt sytuacja ta występuje, gdy występuje nietolerancja laktozy (cukru) zawartej w mleku.
 5. Patologie w rozwoju przewodu żołądkowo-jelitowego. Wrodzone problemy z przepuszczalnością jelit. Takie przypadki są rzadkie.

Jak wyeliminować problemy z stolcem u niemowlęcia

Aby dostosować pracę jelita, należy usprawnić procesy żywienia okruchów.Jeśli istniała potrzeba sztucznej żywności uzupełniającej, warto dać pierwszeństwo dostosowanym mleku, którego skład jest najbliższy składowi mleka matki. W przypadku karmienia niemowląt mlekiem, należy podać więcej płynu. Zwykłe picie vofdu należy podawać między karmieniami. Również trudności z procesami trawiennymi u dzieci mogą dać kopru vodichku. Natychmiast przed karmieniem dziecka warto założyć brzuszek i wykonać lekki masaż.

Jeśli zauważyłeś, że przyczyną zaparć są niektóre pokarmy, które zostały wprowadzone do diety, warto przejrzeć menu Twojego dziecka.


Metody leczenia zaparć u noworodków

W celu leczenia pediatry przepisywane są leki o działaniu przeczyszczającym. To podejście można zastosować, jeśli wszystkie niefarmakologiczne metody nie przyniosły właściwego efektu. Środki przeczyszczające zawierające składniki drażniące nie są przepisywane dzieciom. W takich przypadkach przepisywane są leki o składzie laktulozowym. Do tego, z reguły, przepisuj Dufalak, Normase i inne. Działanie takich leków jest bardzo łagodne i nie powoduje uzależnienia. Bardzo skutecznym sposobem rozwiązania problemu zaparć u noworodków są czopki glicerynowe.

Jeśli zauważysz, że dziecko nie może opróżnić się przez dwa dni, możesz również umieścić je w lewatywach.

zaparcie dziecka na sztucznym karmieniu

Młode matki powinny pamiętać, że środki przeczyszczające w przypadku zaburzeń stolca u niemowląt są środkiem ekstremalnym. Przede wszystkim należy przeanalizować przyczyny, dla których doszło do naruszenia przewodu pokarmowego i je wyeliminować.

Środki przeczyszczające są stosowane wyłącznie zgodnie z zaleceniami pediatry

Wiele czynników może powodować zaburzenia w jelitach u dzieci, a jeśli zrozumiesz, że sam nie poradzisz sobie z sytuacją, koniecznie skontaktuj się z lekarzem. Ponieważ taki objaw wskazuje czasami na obecność poważnej choroby.

Najdokładniejsze odpowiedzi na pytanie, co powoduje ten stan, są czasami podawane tylko w analizach klinicznych.

Aby zapobiec występowaniu takich sytuacji, warto:

 1. Regularnie utrzymuj masaż brzucha. W tym celu konieczne jest przesuwanie dłoni po żołądku okrężnymi ruchami w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara.
 2. Czy gimnastyka, stymulowanie pracy jelit. Ruch "roweru" jest bardzo pomocny. Aby to zrobić, dokładnie, nogi dziecka emitują ruchy podczas jazdy na rowerze.
 3. Przed karmieniem powinieneś rozprowadzić okruchy na brzuchu.
 4. Ułóż ciepłą kąpiel dla dziecka.
 5. Podaj dziecku herbatę z kopru włoskiego lub kopru, jeżeli podczas zaparć powstaje zwiększony gaz.
 6. Popraw dietę i wyeliminuj zszywki.

Zaparcia u noworodków ze sztucznym karmieniem. Główne objawy, przyczyny, metody leczenia i profilaktyki.     


Powiązane publikacje