ss x
x

Zaparcia u niemowląt: przyczyny


Do 12 miesięcy co piąte dziecko cierpi na problemy żołądkowe. Ta mała istota napina się, rumieni i jęczy, ale z powodu ciężkiego przejścia stolca w odbytnicy nic się nie dzieje. Rodzice próbują ustalić przyczyny zaparć u niemowląt. Ale ich ogromna liczba: od błahych do najpoważniejszych. Dla właściwej i skutecznej walki konieczne jest rozważenie każdej przyczyny osobno.

Co oznacza zaparcie

Istnieje kilka opcji, dzięki którym można określić, co cierpi cenne dziecko. Prawdopodobnie są to tylko osobliwości organizmu.

 1. Jeśli dziecko ma krzesło mniej więcej raz na 12 dni, trwającym zjawiskiem na bieżąco jest zaparcie. Zjawisku temu towarzyszy okresowy niepokój okruchów, zwłaszcza gdy się kruszy.
 2. Jeśli noworodek skrada się, stęka i chrząka, podczas gdy wydajność stolca jest trudna, a rozmiar orzecha laskowego "owczego gówna" jest problemem. Możliwe jest wyjście skompresowanych mas brył, co jest jeszcze bardziej bolesne dla małego stworzenia.
 3. Ale kiedy dziecko wypróżnia się co najmniej raz dziennie, nawet jęcząc i nadwyrężając, ale jednocześnie pozostaje wesoło - na zaparcie znak się nie liczy. Konsystencja mieści się w normalnych granicach.

Biorąc pod uwagę trzecią opcję, możemy powiedzieć, że do roku dzieci nie do końca rozumieją, co się z nimi dzieje. Defekacja pojawia się nieświadomie. On po prostu zaczyna wchodzić mu w drogę, więc puka z napięciem w nogach. Potrzeba czasu, aby rozwinąć dziecko na tym świecie. W tym przypadku nie należy uciekać się do kardynalnych środków: dawania środka przeczyszczającego, używania świec, zwłaszcza w celu wprowadzenia lewatywy. Więc możesz torturować dziecko i, być może, szkodzić. Główny wskaźnik tutaj - ogólne zachowanie dziecka, apetyt, stolec co najmniej raz dziennie, wystarczająca ilość płynu.

We wszystkich innych przypadkach rzadkiego opróżniania i niespokojnych zachowań dziecka należy wyeliminować najbardziej negatywne czynniki.I dopiero wtedy rozpocznij leczenie. Konieczne jest przeanalizowanie karmiącej kobiety nie tylko jej własnego menu, ale także przyjmowania niektórych leków. Może również wpływać na dyskomfort dziecka.

Norma krzesła dla noworodków

Przy urodzeniu przełyk opróżnia jelita 4 do 10 razy dziennie. Wskaźnik ten zmniejsza się wraz ze wzrostem dziecka. Tak więc, w ciągu roku, defekacja jest uważana za doskonały wynik 1 raz dziennie. Pierwsze krzesło okruchów nazywa się mekonium. Przydzielane są pierwsze 2 - 3 dni, czasami i podczas procesu sortowania. A 20% dzieci zaczyna huśtać się w macicy, ale to wielka rzadkość. W kolorze jest ciemnozielony, przypominający żywicę, lepką konsystencję. Ale o dziwo, jest to najczystsza alokacja dziecka w całym jego życiu.

Następnie masy kału stają się mdłe, od żółtawego do brązowawego koloru. Białe łaty są często znalezione z powodu mleka matki. Im starsze staje się dziecko, tym bardziej tworzą się jego masy, przyjmują postać kiełbasek w kolorze brązowym. Ale nie zawsze cień jest taki sam, po wprowadzeniu żywności uzupełniającej, zmienia się ona w zależności od spożywanego jedzenia. Jest to również dopuszczalne w przypadku karmienia piersią, w zależności od menu matki. Następnie należy zwrócić uwagę na zachowanie dziecka w tym stanie. Jeśli jest wesoły i pogodny, nie ma powodu do niepokoju. A jeśli jego zachowanie powoduje niepokój, pilnie skonsultuj się z lekarzem.

Zaparcia u niemowląt: przyczyny


Analiza przyczyn

Zdarza się, że kłopoty mają charakter okresowy. W tym samym czasie dziecko jest dobre w przybieraniu na wadze, nie odstaje często. Najprawdopodobniej problem można łatwo usunąć i w dużej mierze zależy od odżywiania.

 1. Wymagane jest, oprócz sztucznych mieszanek, uzupełnienie dziecka zwykłą przegotowaną wodą. To ona promuje masy kałowe. Wielu ekspertów uważa, że ​​należy to robić nawet wtedy, gdy dziecko karmi piersią.
 2. Jeśli dziecko spożywa tylko mleko matki, należy szukać przyczyny w menu: zauroczenie słodyczami, produktami mącznymi, ryżem, mięsem. W przypadku braku warzyw i owoców w diecie. Jeśli dziecko jest sztuczną osobą, być może jego mieszanka jest wzbogacona żelazem. Co może być przyczyną problemu.
 3. Na tle przyjmowania niektórych leków reakcja ta może się rozwinąć. Należą do nich leki stosowane w leczeniu naczyń krwionośnych, leki przeciwskurczowe zawierające żelazo, antybiotyki, leki przeciwdepresyjne.
 4. Niewystarczające mleko od matki. Prowadzi to do pewnego stopnia do braku płynów, ponieważ mleko matki i jedzenie i picie dla dziecka.Konieczne jest stymulowanie laktacji nie tylko poprzez częste nakładanie malutkiego na piersi, ale także przez stosowanie dużej ilości płynu samej matki. Ciepła herbata jest bardzo dobra.
 5. Nowa przynęta. Zazwyczaj wprowadzenie nowej żywności stabilizuje pracę jelit, ale nie zawsze tak się dzieje. Konieczna jest ścisła kontrola objętości danego produktu po reakcji organizmu. I musisz podążać za różnorodnością stołu. Na tle paluszków mięsnych stosowanie owoców i warzyw jest obowiązkowe. A jeśli dziecko nadal karmi piersią, matka nie powinna zapominać o odpowiednim menu. Niech BB, a nie na bieżąco, ale nadal jest konieczne, aby jeść prawidłowo.

Nie jest to często, ale istnieje symptomatologia, w której stolec pozostaje miękki, ale dziecko wyraźnie doświadcza trudności w defekacji. A wszystko to dzieje się na tle jego ospałości, utraty apetytu, opóźnienia w rozwoju. Okazuje się, że ta reakcja powoduje chorobę.


 1. Dziedziczność, guzy, choroby wrodzone, cukrzyca, choroba Hirschsprunga.
 2. Dysfunkcje układu trawiennego: trzustka, żółć pęcherzyka żółciowego, brak enzymów.
 3. Objawy krzywicy, schorzenia układu nerwowego i rdzenia kręgowego.
 4. Objawy alergiczne, w których zaparcie może występować naprzemiennie z biegunką i ciężką niedomykalnością.
 5. Niedoczynność tarczycy, hiperkaliemia, nadczynność przytarczyc.
 6. Dolihosigma i dolichokolon.

Jest ściśle wymagane, aby pokazać dziecku pediatrę. Tylko on da właściwy termin na testy, które mogą ujawnić pierwotną przyczynę. Ale nie zapominamy o ogólnych środków, aby pomóc radzić sobie ze zwykłymi jelit zastoju: menu ekranowego matka dopaivanie wodę pomiędzy karmieniami, wprowadzanie pokarmów uzupełniających po sześciu miesiącach jabłkowym, częste rozpoczęciu karmienia piersią, jeśli detonok piersią.

Środki kontrolne

Po pierwsze, konieczne jest przeprowadzenie wszystkich niezbędnych środków kontroli i profilaktyki złamania krzesła u noworodka. Pamiętaj, aby monitorować temperaturę i wilgotność powietrza w pomieszczeniu. Suche powietrze w tym samym stopniu powoduje zaburzenia trawienne i utrudnia postęp kału. Dlatego lekarze zalecają dopaivat pomiędzy karmieniem dziecka zwykłą przegotowaną wodą. Analiza karmienia dziecka również da namacalny rezultat. Jeśli ani właściwa dieta, ani obfite spożycie alkoholu nie pomogą, musisz poddać się dokładnemu badaniu.To może pomóc w nie tylko pediatrą, ale także neurologa, endokrynologa, gastroenterologa. Konieczne jest wykluczenie poważnych chorób. W końcu mogą powodować nie tylko zaburzenia stolca, ale i globalne naruszenia w przyszłości.

251015_5_6

Nie spiesz się z używaniem lewatyw i środków przeczyszczających. Osłabia to odporność dziecka, ponieważ wypłukuje wszystkie korzystne pierwiastki śladowe z ciała, zmniejsza się napięcie mięśni jelit.

Istnieją dość nieszkodliwe, ale nie mniej skuteczne sposoby walki, nawet ci, którzy nie mogą się przewrócić i usiąść na własną rękę.

 1. Regularne ponowne układanie na brzuchu, pomoże zmniejszyć gazowanie i stymuluje wydajność stolca. Bardzo dobrze jest zginać nogi w kolanach pod brzuszkiem. Ponadto takie ćwiczenia są odpowiednie do wzmocnienia mięśni szyi. Dziecko będzie podnosić głowę.
 2. Masuj brzuch zgodnie z ruchem wskazówek zegara, wykonując ściśle jeden kierunek, aby nie wywoływać nieprawidłowej pracy jelit. Po tej procedurze dobrze jest umieścić noworodka na beczce lub brzuchu. Doskonałe ćwiczenia pomogą w pozycji leżącej na plecach, gdy matka zgina nogi miękiszu w stawie kolanowym, naciskając na brzuch, wykonuje okrężne ruchy - rower. Ciepła pieluszka w pępku pomoże uspokoić układ nerwowy dziecka i pobudzi ruch stolca. Podobnie działa także dociskanie do brzucha matki. Zapach matki i jej ciepło pomogą dziecku zapomnieć o problemach.
 3. Kiedy noworodek wypróżnia się, doświadczaj pracy jednocześnie, możesz naciskać nogi do pępka. Prawdopodobnie to działanie pomoże przynajmniej odprężyć ciało. Jeśli przyniesie to skutek, pozostaw dziecko w spokoju. Po takich manipulacjach dziecko powinno pójść na więcej.
 4. Po sześciu miesiącach możesz włożyć do diety suszone śliwki, morele, jabłko w formie puree. Stosowane są bardzo rozcieńczone soki, wywary z suszonych owoców. Począwszy od ½ łyżeczki, spójrz na reakcję. Jeśli nagle coś wyleje się na ciało, konieczne jest tymczasowe odłożenie nowej przynęty. Po kilku miesiącach spróbuj ponownie. Jeśli nowy produkt zostanie pomyślnie wprowadzony, konieczne jest dalsze zwiększanie dawki. W przypadku częstych stagnacji należy regularnie polerować produkty.

Zaleca się samodzielne przygotowanie soków i tłuczonych ziemniaków dla noworodków.Dziecko potrzebuje trochę, możesz użyć blendera lub sokowirówki do gotowania. Dopuszcza się tarcie na tarce, a następnie wyciskanie soku z pulpy. Cóż, jeśli jesteś pewien producenta, możesz kupić zarówno puszkę puree, jak i pudełko na sok. Przechowywane są tylko te przechowywane przez nie więcej niż 24 godziny. Podczas użytkowania należy to wziąć pod uwagę.

Dlaczego problem zaparcia często wyrażany jest jednym słowem - dysbioza? Niestety, ta sztuczka może być używana przez producentów w reklamach, dodając do żywności probiotyki i prebiotyki. Zaufaj tylko lekarzowi, ustalając taką diagnozę. Tylko on może odpowiedzieć na pytanie, czy poradzić sobie z wyspecjalizowaną żywnością z delikatnym problemem? Być może będzie przepisał lek taki jak bifidumbacterin lub linex. A mieszanina będzie tylko dodatkiem.


Metody i środki kontroli w sytuacjach nagłych u niemowląt w pierwszych dniach życia

Po wypisaniu ze szpitala położniczego matki czekają na szczęśliwe minuty spędzone z dzieckiem w domu. Ale ta samotność może zostać przyćmiona przez takie nieprzyjemności jak najsilniejsze bóle i niezdolność dziecka do szturchnięcia. Co można zrobić w takich przypadkach, gdy dziecko i głowa nawet nie wiedzą, jak je zachować? W końcu zaczyna panikę i wielki krzyk. W przypadku braku stolca na więcej niż jeden dzień i niespokojnych zachowań okruchów, konieczne jest pilne wezwanie specjalisty. Aby określić przyczyny i ich eliminację, możesz skorzystać z następujących metod.

 1. Smarowanie odbytu. W żadnym wypadku nie możesz użyć metody babci - wprowadzenia kawałka mydła do prania w piersiach tyłek. Może to wywołać najsilniejszą alergię na substancje zawarte w mydle. Do tej pory używany jest zwykły wacik bawełniany smarowany wazeliną. Końcówka takiego patyka jest rozmazana na otworze młodzieńca, obracając go na brzuchu. Możesz ostrożnie włożyć waciki nasmarowane gliceryną i delikatnie przekręcić. Taki środek poślizgowy zmiękczy jelita na wylocie, co spowoduje wypływ kału.
 2. Używanie świec. Wydaje się, że czopki glicerynowe są wystarczająco bezpieczne dla noworodków. Ale to na pierwszy rzut oka. Niezależnie od tego nie mogą być stosowane, tylko w najbardziej ekstremalnych i nagłych przypadkach po konsultacji z lekarzem. Świeca jest przecinana wzdłuż, w połowie i ponownie na pół.Tak więc, jedna czwarta jest włożony do odbytu, a jeśli to nie spowoduje zwolnienie wymaga pilnej wezwać karetkę lub lekarz rejonowy w domu. Z reguły takie narzędzie pomaga, a dziecko dużo jedzie, nie jeden, ale kilka razy. Reakcji z takiego leku należy się spodziewać około godziny. Ale ze szczególną uwagą obserwować reakcję dziecka. Może pojawić się podrażnienie i swędzenie, które wskazuje na reakcję alergiczną. Jeśli takie leczenie pomogło, możesz złożyć wniosek nie więcej niż 1 raz dziennie.

Bezpieczniejszym lekiem jest Mikrolaks. Instrukcja stwierdza, że ​​jest ona dopuszczalna dla niemowląt. Ale tylko pół pipety, jest znak dla najmniejszego.

 1. Środki czyszczące dla najmniejszych. Środek ten jest również stosowany w skrajnych przypadkach, ponieważ pomaga wymyć mikroelementy i składniki odżywcze. Jeśli ta skrajna miara zostanie osiągnięta, 30 ml stosuje się dla noworodków, a dla dzieci do roku nie więcej niż 120 ml wody w temperaturze pokojowej. Okruchy umieszcza się na beczce, końcówkę lewatywy smaruje się kremem lub wazeliną i wstrzykuje z dużą ostrożnością.
 2. Wykorzystanie prebiotyków. Najczęściej stosuje się laktulozę. Uważa się, że nie uzależnia. Ponadto nie wpływa na mikroflorę i delikatnie się rozluźnia.

l

Przyczyny zaparcia w sztucznym odżywianiu

Jeśli problem dotyka miękiszu, który jest na naturalnej diecie, można tam skorzystać z korekty menu matki. Cóż, jeśli dziecko ma sztuczne żywienie? Co robić? Tutaj potrzebne jest szczegółowe podejście do analizy składu żywności dla niemowląt. Jeśli jest nienaturalny z dużą ilością tłuszczu, spowoduje to mąkę. Przejdźmy przez listę.

 • Ostre przejście na nową markę. Nie można często zmienić marki sztucznej żywności dla dziecka, ponieważ istnieje inny skład, który może nie być odpowiedni.
 • Brak odżywiania i płynów.
 • Dysbakterioza.
 • Duża ilość żelaza w mieszaninie.

Możliwy jest również wariant karmienia mieszanego. W tym przypadku powód powinien być poszukiwany u mamy i sztucznej żywności. Ważne jest, aby wiedzieć, że mikstura jest pobierana i zalecana przez pediatrę z powrotem w szpitalu. Staraj się postępować zgodnie z tymi zaleceniami. Jeśli to nie zadziała, powiedz lekarzowi, który poprowadzi noworodka po wypisaniu ze szpitala. On wybierze kolejną, bardziej zrównoważoną paszę.Zgodnie z odpowiedziami specjalistów, największy odsetek dzieci cierpiących na zaparcia dotyczy sztucznego żywienia. Dlatego nawet przy niewielkiej laktacji staraj się ją zwiększyć i karmić dziecko naturalnym rodzimym produktem. Wtedy sam możesz poprawić dietę, aby uzyskać brak problemów u dzieci.


Powiązane publikacje