ss x
x

Zaparcia u niemowląt: radzi dr Komarowski


Co to jest zaparcie? Jest to trudny, nieregularny lub niekompletny akt defekacji. Zaparcia u dzieci przed rokiem życia zdarzają się dość często, co przynosi cierpienie dzieciom i jego rodzicom. Główny objawy zaparcia u noworodków to rzadka ewakuacja jelita, twardy kał, obecność w kale krwi lub nieskuteczne próby nakłucia dziecka.

Występowanie takich problemów z defekacją powinno koniecznie prowadzić rodziców do wizyty u pediatry. Jeśli masz krew w stolcu, powinieneś natychmiast skorzystać z profesjonalnej pomocy medycznej i wezwać karetkę pogotowia!

zaparcia u niemowląt: radzi dr Komarovsky


Norma liczby kału u niemowląt

Każdy noworodek jest absolutnie indywidualny i niepowtarzalny. Ma unikalne cechy i potrzeby. Często zaparcie u dziecka jest fikcyjnym problemem, który wymyślają jego rodzice i babcie. Wiele osób jest przekonanych, że normalne ewakuowanie jelit musi odbywać się co najmniej raz dziennie. Oto, co to słynny lekarz Komarovsky, który był znany ze swojego nowego naukowego podejścia do leczenia dzieci i odrzucenia „sowieckich” ustalonych praktyk medycznych. "Ktoś wpadł na pomysł, że dziecko powinno gówno każdego dnia! Ale! Jeśli jest karmiony piersią i rzadko opróżniany, oznacza to tylko, że mleko matki jest dla niego idealne i jest prawie całkowicie zaabsorbowane. " To samo dotyczy niemowląt karmionych sztucznie. Rzadkie stolce mogą oznaczać, że formuła mleka jest idealna dla dziecka.

Według Komarowskiego, w tej kwestii warto zwrócić uwagę tylko na stan dziecka, a nie na zawartość pieluchy. Dobrostan dziecka i wystarczający wzrost masy wskazują, że proces trawienia i opróżniania jest optymalnie dostosowywany.W tym przypadku nie ma nic do roboty, nie ma się czym martwić i próbować zmusić go do popełnienia aktu defekacji. Nie dręczcie siebie i dziecka, nie biegajcie po wszystkich lekarzy, nie czytajcie książek i artykułów o zaparciach, oglądajcie różne filmy na ten temat.

Jeśli dziecko z rzadkim opróżnianiem jelita czuje się źle, nie przybiera na wadze, odmawia karmienia i często płacze, wtedy konieczne jest stawienie się w recepcji do pediatry rejonowego. Będzie mógł dokładnie określić obecność i przyczynę zaparcia u dziecka, a także przepisać właściwe leczenie. Nie leczyć dziecka, zwłaszcza masować odbyt dziecka za pomocą mydła, termometru i podobnych "narzędzi". Komarowski ma bardzo negatywny stosunek do tego rodzaju leczenia. Lekarz twierdzi, że takie metody mogą tylko pogorszyć stan noworodka, zranić jelita i spowodować uzależnienie dziecka od "mechanicznych" efektów. Tylko doświadczony pediatra po zbadaniu dziecka może znaleźć przyczynę słabego opróżniania jego jelit.

Przyczyny zaparcia według dr Komarovsky

Główne przyczyny złego opróżniania niemowląt niemowlęcia Komarovsky nazywa brak wilgoci i potasu w ciele dziecka. Przy odwodnieniu obserwuje się suchy stolec i nieefektywne działanie jelit, co prowadzi do trudności w opróżnianiu. Brak potasu w ciele dzieci przed rokiem życia z kolei negatywnie wpływa na prawidłowe funkcjonowanie perystaltyki jelit. Prowadzi to do słabych skurczów okrężnicy, co sprawia, że ​​akt defekacji jest dość trudny dla dziecka.


Rodzaje trudności z opróżnianiem u niemowląt

Istnieją dwa rodzaje zaparć u dzieci w pierwszym roku życia:

  • Funkcjonalne zaparcia. Gatunek ten charakteryzuje się tym, że trudne defekacja występuje z powodu naruszenia funkcjonalności jelit dziecka.
  • Zaparcia organiczne. Gatunek ten jest niezwykle rzadki i od momentu narodzin dziecka objawia się wrodzonymi anomaliami okrężnicy.
  • Fałszywe zaparcia. Przerwy w odżywianiu dziecka mogą również negatywnie wpływać na jego stolec. Niemowlęta karmiące piersią i "rzemieślnicy" pożądają jeść w określonym trybie. Niepożądane jest nagłe skoki w żywieniu niemowląt, ale jeśli tak się stało, to nie warto się martwić.Po normalizacji nawykowego żywienia, fałszywe zaparcia mijają same.
  • Zaparcia epizodyczne. Ten tymczasowy stan ciała najczęściej występuje w przypadku choroby dziecka. Wzrost temperatury ciała prowadzi do odwodnienia i suchości stolca. Problem z wypróżnianiem ustępuje po całkowitym wyzdrowieniu dziecka.
  • Zaparcia psychiczne. Występuje w wyniku nieudanego doświadczenia dziecka podczas defekacji. Brud, zimna lub mokra powierzchnia garnka, nieprzyjemne zapachy mogą przez długi czas zniechęcić dziecko do chęci wykonywania takich czynności.

Odmiany utrudnionych ruchów jelit

Na podstawie czasu trwania zaparcia dzieli się również na dwa rodzaje:

  • Ostre zaparcia. Ostre opóźnienie w stolcu dziecka, które jest spowodowane pewną przyczyną i jest eliminowane przy odpowiednim i szybkim leczeniu.
  • Przewlekłe zaparcia. Ten typ schorzenia charakteryzuje się dość długimi trudnościami z krzesłem. Systematyczne zaparcie przez długi czas jest przejawem pewnych problemów w organizmie dziecka lub opóźnione leczeniu ostrych zaparć. Co do zasady leczenie przewlekłego typu defekacji charakteryzuje się także długotrwałym leczeniem.

Doktor Komarowski o leczeniu i zapobieganiu zaparciom u noworodków

Co znany lekarz zaleca zwalczanie tej dolegliwości u małych dzieci? Jak traktować, co robić i jak unikać tych "trudnych" dni? W swoim programie wideo "Szkoła doktora Komarowskiego" specjalista ds. Dzieci koncentruje uwagę swoich rodziców na potrzebie wyeliminowania dwóch głównych przyczyn zaparć u niemowląt przed pierwszym rokiem życia.

Unikaj odwodnienia organizmu dziecka! Suchy i wysokiej temperatury otoczenia ma bezpośredni wpływ na jego stołek. Konieczne jest regularne monitorowanie wilgotności w pomieszczeniu, wentylacja i czyszczenie na mokro. Nie przesadzaj z dzieckiem w dużej ilości ubrań i często pozwalaj mu brać kąpiel powietrzną w gołym stanie. Na zdrowie fotela pozytywny wpływ mają regularne spacery na świeżym powietrzu, a także poranne ćwiczenia z nim.

Gdy maluch osiągnie pewien wiek, ma on wprowadzić przynętę "dorosłego" jedzenia, a jednocześnie obowiązkowe dopaivanie!

Według Komarowskiego, zwykła przegotowana woda nie nadaje się do tych celów! Zawiera niewielką ilość przydatnych minerałów, dlatego należy go zastąpić bardziej przydatnym płynem. Idealną opcją będzie wywar z rodzynek, który będzie znacznie korzystniejszy dla ogólnego zdrowia organizmu dziecka. Możesz to zrobić w termosie, wrzątku w zatoce.

Ponadto, Komarowski nalega na wystarczające wykorzystanie potasu do utworzenia normalnego krzesła dla dzieci. Brak tego elementu w organizmie ma szkodliwy wpływ na funkcjonowanie jelita. W dużej ilości potas znajduje się w produktach takich jak rodzynki, figi i suszone śliwki. Kompoty i wywary z nich pomogą dzieciom z łatwością poradzić sobie z opróżnianiem ich jelit. Lekarz często porównuje potas z benzyną do samochodów, bez czego nic nie zostanie zrobione.

Najbezpieczniejsze leczenie u dzieci z zaparciami Komarowski uważa, że ​​laktuloza syropowa jest uwalniana w absolutnie każdej aptece bez recepty lekarskiej. W wydaniu tych leków zaangażowanych jest kilka firm komercyjnych. Dlatego syrop laktulozowy można znaleźć pod nazwą "Dufalac", "Lazilak", "Normaz" i inne. Lekarz zaleca przyjmowanie tego leku krok po kroku, zaczynając od 2 ml i stopniowo doprowadzając do 5 ml. W pierwszych dniach przyjmowania syropu laktulozowego niemowlęta mogą się nadmiernie nagromadzać, co ostatecznie przeminie.

W przypadkach, gdy dziecko ma pęknięcia w odbycie i jelicie grubym, Komarovsky sugeruje stosowanie bezpiecznych świec z gliceryną lub olej z rokitnika. Ból podczas defekacji stopniowo zacznie ustępować.

Komarowski usilnie zaleca przestrzeganie warunków sanitarnych w toalecie dziecka, aby nie dostosowywać go psychicznie do samego procesu opróżniania. Trzeba starać się nauczyć dziecko, aby wykonywał ten czyn w określonym czasie i warunkach. Wtedy dziecko powinno mieć specjalne problemy i nie powinno!

Możesz niezależnie obejrzeć film i dowiedzieć się, o czym mówi doktor Komarowski, omawiając tak delikatny problem u niemowląt.


Powiązane publikacje