ss x
x

Zaparcia u 7 miesięcznego dziecka: pomoce


Przy tak delikatnym i nieprzyjemnym problemie, jak zaparcie, spotyka się dobra połowa ludzkości, niestety nie omija nawet najmniejszego. Zmiana w konsystencji, częstotliwości lub braku stolca u małych dzieci, pretekst do ostrzeżenia swoich rodziców.

W pierwszym roku życia dziecka można poznać jego stan tylko dzięki emocjom. Niezdolny do miauczenia, nie może powiedzieć rodzicom o przyczynie jego lęku, tylko o tym, jak płakać. Negatywne emocje to okruchy, często związane z zakłóceniem pracy przewodu pokarmowego, które przejawia się w postaci kolki, formacji gazowych, niedomykalności i zaparć.

zaparcia u 7-miesięcznego dziecka

Co pediatrzy mają na myśli, stawiając dziecku taką diagnozę? U zdrowego dziecka, w pierwszym roku jego życia, stolec dla konsystencji, najlepiej powinien przypominać kleik. Jeśli dziecko nie wypróżnia się przez trzy dni lub dłużej, lub jego masy stolca są suche, twarde i mają kształt kuleczek, oznacza to, że ma zaparcia. Takie naruszenia mogą wystąpić u dzieci w każdym wieku, zarówno karmiących piersią, jak i ze sztucznym żerowaniem. Przyczyny tego mogą być różne, ale najczęściej ten problem pojawia się w związku z wprowadzeniem uzupełniającej żywności, w wieku 6-7 miesięcy, kiedy dziecko zaczyna otrzymywać oprócz mleka matki lub mieszaniny, innego, bardziej stałego pokarmu.

Jak rozpoznać zaparcia

Dyskomfort w jelitach związanych z opóźnionym wypróżnianiem się powoduje, że dziecko odczuwa negatywne emocje, staje się nastrojowe, drażliwe, ospałe, często płacze i nie chce jeść. Niestety, zaparcie może być przyczyną jakiejkolwiek choroby, na przykład, naruszenia tarczycy lub układu nerwowego. Dlatego rodzice powinni wziąć pełną odpowiedzialność za swoje przejawy i odkryć przyczynę opóźnienia w kale.Jeśli obserwujesz dziecko, takie znaki jak:

 • Stolec mniej niż raz dziennie
 • Taborety twarde i twarde lub bardzo nieliczne
 • Krwawe wydzielanie wraz ze stołkiem
 • Dzieciak podczas aktu defekacji dusi się i płacze
 • Zły sen w nocy

Jeśli takie objawy wystąpią, najodpowiedniejszą decyzją rodziców będzie natychmiastowa wizyta u lekarza.

Rodzaje i przyczyny zaparć

Lekarze dzielą zaparcia na dwie grupy, organiczną i funkcjonalną.

Organiczne, zwykle przejawiające się od urodzenia, są związane z nieprawidłowościami w rozwoju jelita grubego i często wymagają natychmiastowej interwencji chirurgicznej. Ale na szczęście tego rodzaju choroba u niemowląt jest niezwykle rzadka.

Jeśli zaparcia występują w wieku 7-8 miesięcy, najprawdopodobniej jest to funkcjonalne, a przyczyny jego pojawienia się mogą być liczne.

 • Mała ilość płynu używanego przez matkę, jeśli dziecko otrzymuje mleko matki i dziecko, gdy karmi piersią.
 • Nieprawidłowo wybrany pokarm dla niemowląt lub ostre przejście z jednego rodzaju mieszanki do drugiego
 • Zaburzenie mikroflory w przewodzie pokarmowym
 • Naruszenie centralnego układu nerwowego
 • Odchylenia w tarczycy
 • Nadmierne stosowanie środków przeczyszczających i antybiotyków

Ten rodzaj zaparć występuje najczęściej, a następnie dzieli się na kilka podgatunków:

 • Przewlekłe, najczęstszy rodzaj choroby związanej z niedożywieniem dziecka lub matki.
 • Atoniczne zaparcia, często związane ze zmniejszeniem napięcia w jelitach. Oznacza to, że wyjściowa część początkowa stolca występuje z trudnością, ze względu na dużą objętość i dużą gęstość. Dziecko w defekacji konieczne jest silnie natuzhivatsja, ze względu na to, co może sprawdzić nieprzyjemne odczucia i ból.
 • Spastyczny, w istocie skurcz jelita, a co za tym idzie, niemożność wydalenia z niego kału. Takie zaparcia charakteryzują się "odchodami kóz", w postaci małych, suchych i gęstych grudek. Tego typu problemowi towarzyszy obrzęk brzucha i bolesne odczucia.
 • Odruchowo warunkowy lub psychologiczny, niemowlęta, oczywiście, nie są osobliwe, ponieważ nie są jeszcze tolerancyjne, ale powszechne w młodszym wieku. Powstaje z powodu przedwczesnych ekskrementów, to znaczy, gdy dziecko nie ma wówczas możliwości pójścia do toalety i tłumi chęć wypróżnienia. W rezultacie zakończenia nerwów przy wyjściu z odbytnicy przyzwyczajają się do rzadkiego opróżniania.

Negatywne skutki zaparcia na ciele

Przewlekłe zaparcia nie są wcale nieszkodliwe dla organizmu dziecka, jak wielu ludzi myśli.

Długotrwałe objawy powodują poważne konsekwencje w delikatnym organizmie.

 • W związku z częstymi zaparciami dziecko staje się apatyczne, jego apetyt jest zmniejszony.
 • Z zgromadzone w organizmie kału są wchłaniane w ścianie jelita szkodliwych substancji, przy czym występuje zatrucie, to zatrucie substancjami próchnicy i wprowadzając je do krwi.
 • Naruszona mikroflora jelitowa i odżywianie jej błony śluzowej
 • Pogorszenie wchłaniania pokarmu z witamin i pierwiastków śladowych, co prowadzi do zaburzeń metabolicznych, niedokrwistości i niedoboru witamin
 • Możliwy rozwój zapalenia w jelicie
 • Przy długotrwałym zaparciu pojawia się pęknięcie w odbytnicy

Jak radzić sobie z zaparciami w domu

Zanim zaczniesz pozbywać się nieprzyjemnej choroby, musisz znaleźć przyczynę jej wystąpienia. Jeśli jest ona powiązana z niezdrowej diety i siedem miesięcy dziecko jest karmione piersią w pierwszej kolejności, matka powinna przeanalizować swoją dietę. Pij dużo płynów, jeść żywności, które pobudzają perystaltykę jelit, jeść więcej warzyw i nabiału, ale nie zapominaj, że niektóre z nich mogą powodować wzdęcia u dziecka.

Jeśli dziecko otrzymuje niemowląt lub miesza karmienia pediatra w celu zwalczania choroby można przypisać podawaniu dietę zawierającą sfermentowany lub włókien laktulozy i dietetycznych, ich mieszaniny, karmienia lub w postaci puree owoce i warzywa, mający działanie przeczyszczające. Na przykład dynie, cukinie, buraki lub tłuczone ziemniaki z pieczonych jabłek i lepiej jest teraz odmówić ryżu i ziemniaków. Dobrą prewencją jest stosowanie płynu przed podjęciem stałego pokarmu.

Codziennie rano ćwiczenia mogą pomóc uniknąć problemów z opóźnieniem krześle, regularne wykonywanie prostych ćwiczeń pomogą wzmocnić mięśnie brzucha i mieć stymulujący wpływ na trzewiach.

Wykonane przed karmieniem, delikatny masaż brzuszka ruchem okrężnym ruchem wskazówek zegara, będzie również dobrym narzędziem w zapobieganiu i leczeniu spastycznym i atoniczny zaparcia.I oddanie kilka okruchów na brzuchu regularnie 3-4 razy w ciągu dnia, nie tylko pomaga uniknąć opóźnień wypróżnianie, ale także poradzić sobie z nieprzyjemnymi objawami takimi jak wymioty i wzdęcia.

Jeśli zaparcia powstały podczas stosowania antybiotyków, konieczne jest najpierw przywrócenie flory jelitowej, przy Bifidobacteria i Lactobacilli.

Czasami trzeba trochę pomóc dziecku, aby się wypróżnił, w tym przypadku pomocne będzie mechaniczne podrażnienie odbytu. Do tego możesz użyć gruszki dla małych dzieci, rurki gazowej lub bawełnianego wacika. Smarowanie odbytu dziecka i czubka używanego obiektu, olej wazelinowy.

Wprowadź go do odbytnicy, 1-2 cm i wykonaj kilka ruchów do przodu. Zrób to tak ostrożnie, jak to możliwe, aby nie zranić. Zwykle takie manipulacje szybko i bezboleśnie pomagają dziecku wykonać defekację, z opóźnieniem w kale. Oczywiście ta metoda nie jest lekarstwem, a jedynie tymczasowym usuwaniem problemu i często nie zaleca się tego, aby uniknąć nałogu.

W skrajnym przypadku, jeśli inne metody nie przynoszą ulgę na dziecko, jak karetki pogotowia, można użyć lewatywę oczyszczającą, dopóki nie staje się nawykiem. Lewatywa powinna być zrobiona z zimną przegotowaną wodą, za pomocą miękkiej strzykawki, której czubek jest mocno nasmarowany tłuszczowym kremem lub olejem wazelinowym. Dziecko umieszcza się na boku, aby umieścić końcówkę w odbycie.

Objętość cieczy w lewatywa zależy od wieku dziecka, dla noworodka to 25 ml, 6 do 9 miesięcy, zaleca się wprowadzenie 100-120 ml i 120-180 ml roku.


Preparaty farmaceutyczne do leczenia chorób

W przypadku opóźnienia defekacji u dziecka w ciągu siedmiu miesięcy, nie powinniśmy natychmiast zacząć używać narkotyków, musimy dołożyć wszelkich starań i starają się pomóc dziecku, bez uciekania się do leków. Jeśli jednak problem nie zostanie rozwiązany, należy skontaktować się z pediatrą w celu umówienia się na dalszą terapię.

Dzieci w pierwszym roku życia, nie zaleca się stosowania środków przeczyszczających, z wyjątkiem preparatów na bazie laktulozy. Dopuszczone leki dla niemowląt to Dufalac i Forlax. Działają delikatnie na ciało dziecka, nie powodują uzależnienia, mogą być używane przez długi czas, ale lepiej nie robić tego.

Jako szybką pomoc można zastosować czopki glicerynowe i mikroflasty Microclax. Nie zaleca się używania więcej niż jednej świecy dziennie. Jeśli po jego zastosowaniu dziecko nadal nie wypróżnia się, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.

Ale korzystając z pomocy jakichkolwiek leków, należy pamiętać, że jest to tylko chwilowa ulga od problemu, szybka ulga dla cierpiącego dziecka, a nie leczenie przyczyny choroby.


Powiązane publikacje