ss x
x

Czy można mieć alergię na drzewo?


Być może nic w zimowych wakacjach podoba się naszym oczom jak udekorowana choinka, jodła czy sosna. A dla dzieci to ekscytujące widowisko - kolorowe piłki, latarki i błyszczące girlandy! Jednak noworoczne piękno może nie tylko zadowolić dzieci, ale także zaszkodzić ich małemu ciału.

Lekarze od dawna zauważyli, że większość chorób układu oddechowego u niemowląt występuje właśnie w czasie świąt noworocznych. Jest to spowodowane nie hipotermią, ale reakcją alergiczną. Alergia może mieć najbardziej odmienny charakter. Często jego przyczyną może być i roi się od pysznego świątecznego stołu, na przykład takich przysmaków jak czekolada, cytrusy czy owoce morza. Ale czasami pojawia się alergia dziecka z powodu ściętego drzewa noworocznego.

Czy można mieć alergię na drzewo?

Ostatnio lekarze coraz częściej zalecają chronić swoje dzieci przed drzewem, zarówno przed żywymi, jak i sztucznymi. W tym drugim przypadku wszystko jest jasne - reakcja alergiczna może spowodować niebezpieczny materiał, z którego powstaje drzewo. Ale właśnie dlatego niebezpieczeństwo dla dzieci ponosi drzewo leśne, warto zastanawiać się więcej.

Co za niebezpieczna choinka

Alergie mogą być wywoływane przez następujące czynniki:

 • Żywica drzewna

Wpływ żywicy na ciało może być dodatni lub ujemny. Jest to substancja biologicznie czynna, a zatem jest zdolna do wydzielania olejków eterycznych i fitoncydów. Te ostatnie nie są przypadkowo nazywane naturalnymi antybiotykami, ponieważ mają silne działanie przeciwdrobnoustrojowe. Ich korzyści dla organizmu są oczywiste. Jednak stale obecny obsesyjny zapach olejków eterycznych może wywoływać alergię na dziecko.

 • Pleśniowe grzyby

Te grzyby dosłownie splątają kora drzewa. Eksperci nie umieszczają ich przypadkowo na drugim miejscu w niebezpieczeństwie po tykaniu kurzu domowego - są bardzo silnym alergenem. Kiedy choinka pojawia się w ciepłym domu, a następnie zostaje zainstalowana w mokrym piasku lub pojemniku z wodą, powstają idealne warunki mikroklimatyczne do szybkiego odtwarzania grzybów. I po kilku dniach ich spory rozeszły się po mieszkaniu.Tworzą duże obciążenie na błonę śluzową dróg oddechowych, w wyniku czego dziecko, które nie cierpią z powodu alergii mogą wystąpić trudności w oddychaniu.

 • Chemikalia

Drzewo leczonych specjalnych rozwiązań nawet podczas uprawy, aby zniszczyć szkodniki, które mają miejsce zamieszkania w bagażniku, gałęzi i igieł. Chemikalia, przetwarza je, a następnie zalogować się, tak długo, jak to możliwe, aby zapisać prezentację, jak również ze względów bezpieczeństwa - aby zapobiec jego przypadkowemu pożar w pomieszczeniu.

 • Kurz domowy

Za pobyt w domku na drzewie, gromadzi ogromne ilości pyłu, które nie mogą być usunięte. Oprócz kurzu na igłach pojawiają się cząsteczki nabłonka i roztocza.


Zasady bezpieczeństwa

Jeśli twoja rodzina ma dzieci w wieku do jednego roku, lub z astmą czy ktoś ma predyspozycje do alergii, to będzie lepiej porzucić żywo choinkę na Nowy Rok. Jeśli nadal nie chcesz łamać tradycji, użyj poniższych zaleceń.

Według statystyk najczęściej alergię prowokuje sosna, więc nie warto jej kupować. Znacznie mniej niebezpieczne są świerki i jodły - możesz wybrać swój wybór. Aby kupić żywą choinkę należy tylko sprawdzone punktu sprzedaży, w którym wszystkie drzewa są wyposażone w specjalne chipy elektroniczne, który zawiera wszystkie informacje na temat pochodzenia drewna.

Nie kupuj choinek na rynkach. Jeśli inne opcje, których nie musisz kupować, poproś sprzedawcę o przedstawienie certyfikatu jakości lub dokumentu potwierdzającego bezpieczeństwo drzewa. Więc możesz zabezpieczyć się przed kupieniem choinki ze strefy promieniowania.

Zanim przyniesiesz drzewo do domu, należy je dokładnie spłukać wodą. Odbywa się to w celu zmycia pyłku z drzewa. "Zrealizuj" drzewo może znajdować się na dziedzińcu prywatnego domu lub w łazience pod prysznicem. Jeśli nie można wykonać płukania, należy wytrzeć gałęzie wilgotną szmatką. Zrób to kilka razy, tak często, jak to możliwe, zmywając szmatkę bieżącą wodą. Aby zwiększyć wydajność w wodzie, można dodać soda - 2 łyżki stołowe na 1 litr wody. Ta procedura nie uszkadza sztucznego drzewa.

Umieść choinkę z dala od pokoju dziecięcego i grzejników. Ponadto, nie należy używać girlandy do ozdabiania go.Ogrzewają gałęzie, co przyczynia się do bardziej intensywnego wnikania olejów i zarodników w powietrze w mieszkaniu. W jak najmniejszym stopniu z dzieckiem w pokoju, w którym zainstalowana jest choinka. Kilka razy dziennie ostrożnie przewietrz pomieszczenie - co najmniej 10 minut. Jest bardzo skuteczny w przypadku wietrzenia alergenów poprzez wentylację - jego czas działania wynosi 2-3 minuty. Nie zapomnij o codziennym czyszczeniu na mokro. Choinka nie powinna być przechowywana w mieszkaniu dłużej niż dwa dni.


Objawy alergii

Według lekarzy prawdopodobieństwo pojawienia się alergii na dziecko wzrasta pięciokrotnie, jeśli dom jest choinką. Dlatego w święta noworoczne należy ściśle monitorować stan zdrowia dziecka.

Każda bułka ma alergię na swój sposób. Alergen może wywołać kilka negatywnych reakcji organizmu. Mogą pojawić się zarówno osobno, jak i kompleksowo.

Główne objawy alergii na świerk:

 • zaczerwienienie i pieczenie skóry;
 • nieznośny świąd na skórze;
 • zaczerwienienie oczu, ich obrzęki;
 • opuchnięte powieki;
 • ataki kaszlu;
 • częste kichanie;
 • uduszenie;
 • katar.

Jeśli dziecko jest bardzo wrażliwe na alergeny, objawy mogą być poważniejsze, w tym bezsenność i ciężki obrzęk jamy nosowo-gardłowej.

Co zrobić, jeśli istnieje alergia na świerk

Uważnie obserwuj reakcję ciała dziecka. Jeśli uczulenie już się pojawiło i pojawią się jego objawy, natychmiast podejmij działania, aby wyeliminować alergen. Wyjmij choinkę z pokoju, przewietrz pomieszczenie i wykonaj czyszczenie na mokro. Jeśli objawy alergii u dziecka utrzymują się, musisz zgłosić się do lekarza. Przeprowadzi badanie i zaleci odpowiednie leczenie. Dziecko może mieć przepisane leki przeciwhistaminowe, takie jak Fenistil lub Suprastin. Są przepisane w postaci kropli lub zastrzyków.

Nałożenie leków przeciwhistaminowych na dzieci jest wyłącznie w gestii pediatry. Według własnego uznania nie powinny być nigdy przekazywane dziecku.

Przyjmowanie leków pomoże dziecku szybko pozbyć się reakcji alergicznej. Należy jednak pamiętać, że przyjmowanie leków jest skrajnym przypadkiem, ponieważ im mniej dziecko je przyjmuje, tym lepiej dla jego zdrowia. Wszelkie leki mają przeciwwskazania, więc lepiej jest zrobić bez nich, i zrobić wszystko, aby nie trzeba ich używać.

Alergie są bardzo niebezpieczne dla dzieci, ponieważ mogą wywołać pojawienie się wielu powikłań. Dlatego też, gdy w twoim domu jest małe dziecko, lepiej odmówić noworocznego drzewa. W skrajnych przypadkach można ograniczyć kilka łap świerka żywego lub małego sztucznego drzewa, dokładnie je umywając przed wejściem do pomieszczenia. Pamiętaj, że żadne wakacje nie są warte zdrowia Twojego dziecka i zawsze możesz ubrać choinkę razem z dorosłym dzieckiem.


Powiązane publikacje