ss x
x

Zaparcie dla 6 miesięcznego dziecka


Zaparcie to nieobecność krzesła, które może się zdarzyć z wielu powodów. Choroba dotyka dzieci w różnym wieku, a także dorosłych. Najczęściej przyczyną są zaburzenia jedzenia.

Pediatrom zaleca się wejście do pierwszego przynęty w wieku 6 miesięcy. Jeśli przed tą małą kobietą nic nie otrzymasz, z wyjątkiem mleka matki, wtedy najprawdopodobniej problem zaparć nie jest ci znany. Gdy tylko 6-miesięczne dziecko zaczęło próbować nowego jedzenia, wielu rodziców odkrywa brak stolca i inne nieprzyjemne objawy z tym związane.

Dzieje się tak z następujących powodów:

 1. Wabik został wprowadzony przedwcześnie. Wiek 6 miesięcy nie bez powodu nazywany przez pediatrów odpowiednim do rozpoczęcia karmienia uzupełniającego. W tym czasie przewód pokarmowy dojrzewa, a dziecko jest gotowe do strawienia i przyswojenia nowego pokarmu. Jeśli matka zaczęła dawać dziecku nieznaną żywność kilka miesięcy wcześniej, organizm po prostu nie może sobie z tym poradzić z powodu swojej niedojrzałości. Często reakcja na wczesne wprowadzenie uzupełniającej żywności staje się zaburzeniem trawiennym, w tym brakiem defekacji.
 2. Wabik jest absolutnie nowy i nieznany dziecięcemu organizmowi. Dorosły może również mieć zaburzenie stolca w odpowiedzi na przyjmowanie nowych i nietypowych produktów. Dzieci nie są wyjątkiem. Organizm potrzebuje czasu, aby zapoznać się z nowym jedzeniem. Jeśli zastosujesz się do wszystkich zaleceń dotyczących wprowadzania żywności uzupełniającej, problem zniknie.
 3. Nieprawidłowe wprowadzenie uzupełniającej żywności. Nowe pokarmy należy podawać stopniowo od pół łyżeczki dziennie, do 100 ml w ciągu miesiąca. Najlepiej zacząć od puree warzywnego (squash, marchew, kalafior). Owsianka do przygotowania płynu, lepiej jest wybrać ziarna gryki, kukurydzy lub ryżu. Żywność białkowa powinna być wprowadzona nie wcześniej niż siedem miesięcy (twarożek, jogurt, jajka) i mięso od 8 miesięcy. Ciało ryby jest gotowe do trawienia dopiero za 10 miesięcy.
 4. Karmienie bez harmonogramu. Półroczne dziecko jest bardzo ważnym trybem dnia.W tym samym czasie musi jeść, spać i nie zasnąć. Jedzenie w określonym czasie sprzyja normalnemu trawieniu i terminowemu usuwaniu stolca.
 5. Niezgodność z reżimem picia. Wraz z wprowadzeniem żywności uzupełniającej konieczne jest zapewnienie dziecku wystarczającej ilości wody. Ciecz nie pozwoli na zatrzymanie kału w jelitach. W wieku 6 miesięcy dziecko powinno wypić około 50 ml wody. Zwykle dzieci piją wodę z przyjemnością. Latem, w upale, częstujcie wodą częściej, nie da się przedawkować wody, dziecko pije dokładnie tyle, ile potrzebuje jego ciało.

Co powinni zrobić rodzice w przypadku zaparć u niemowląt?

Co zrobić, jeśli dziecko nie skrzeczą? Aby pomóc lub pomóc dziecku, możliwe jest tylko zrozumienie przyczyn zaparć. Jeśli przynęta została wprowadzona w zalecanym okresie, należy szukać przyczyny głębiej.

 1. Badanie dziecka z lekarzem na obecność chorób przewodu żołądkowo-jelitowego i ośrodkowego układu nerwowego. Często zaparcia stają się objawem poważnej choroby. Nie zaniedbuj dostarczania testów - wskaźniki krwi i moczu muszą być pod kontrolą. Zaparcia mogą wystąpić wraz z rozwojem niedokrwistości związanej z brakiem żelaza. Wiele matek próbuje chronić swoje dziecko przed zastrzykami, aby nie przynosić mu cierpienia. Jednak przedwczesna diagnoza poważnych chorób może spowodować bardziej znaczące szkody dla zdrowia niż normalny zastrzyk.
 2. Uważaj na dawkę zjedzonego jedzenia. Ilość owsianki lub tłuczonych ziemniaków nie powinna przekraczać normy ustalonej przez pediatrów zgodnie z wiekiem dziecka. Nie próbuj wkurzyć dzieciaka. Dziecko czuje, że jest pełne. Jest w porządku, jeśli je trochę, a tłuczone ziemniaki zostają. Lepiej go zjeść samemu niż przekarmić dziecko. Efekt przeczyszczający mają tłuczone ziemniaki, przygotowane z suszonych śliwek, dyń, cukinii, marchwi.
 3. 6-miesięczne dziecko powinno przyjmować wystarczającą ilość płynu codziennie (oprócz mleka matki) co 6 miesięcy. Może to być woda lub kompoty. Woda nie musi gotować! Kompot, przygotowany ze śliwek i suszonych moreli, ma relaksujący efekt. Dzienna dawka 50-100 ml.
 4. Dziecko musi aktywnie się poruszać. Około 6 miesięcy wiele dzieci zaczyna się czołgać. Pełzanie jest najskuteczniejszą gimnastyką, ponieważ obejmuje wiele mięśni.Stwórz korzystne warunki dla dziecka: zwolnij miejsce na podłodze, przykryj podłogę czystym kocem, ułóż jasne zabawki. Pozwól dziecku wkradnąć się do zdrowia! Po posiłku możesz robić gimnastykę. Nawet proste ćwiczenia, takie jak rower i doprowadzić nóg do żołądka promować perystaltykę ruch w jelitach i terminowego ewakuacji. Bardzo skuteczny przy braku stolca i kolki na fitbolach. Aby być zaangażowanym w piłkę, jest to proste. W sieci można znaleźć dużą liczbę ćwiczeń i zintegrować je z codziennym treningiem. Regularne ćwiczenia wzmocnią mięśnie brzucha, dziecko będzie łatwiejsze w zarządzaniu procesem defekacji. Dzieci bardzo lubią takie zajęcia, więc fitball będzie udanym nabytkiem przez wiele lat.
 5. Jeśli przynęta została wprowadzona zgodnie z przepisami, ale dziecko nadal nie krzyczy, można zastosować świecę glicerynową lub środek łagodnej lewatywy - Microlax.

Czopki glicerynowe są nieszkodliwe dla organizmu dziecka, zmiękczają twarde kałowe skupiska i promują ich wydalanie. Świece są produkowane w Rosji i Indiach, dostępne w cenie. Używany w leczeniu zaparć u dzieci i dorosłych może być stosowany nawet u kobiet w ciąży.

Lewatywa Microlax jest wyjątkowa, ponieważ nie trzeba wymyślać żadnych adaptacji do wstrzykiwania płynu do odbytnicy. Microlax jest wytwarzany w specjalnej jednorazowej tubie z końcówką, która jest wkładana do odbytu. Jest bezpieczny, nie wchłaniany w jelitach, wpływa tylko na kał, je upłynnia. Mikrolaks można przyjmować od urodzenia.

Świece i lewatywy nie są środkiem do leczenia zaparć. To tylko sposób na złagodzenie stanu. Zastosowanie lewatyw i czopków jest uzasadnione w przypadku pojedynczych epizodów opóźnienia stolca. Jeśli zaparcia stały się trwałe, wówczas te metody tylko pogarszają sytuację. Ciało przyzwyczai się do usunięcia resztek trawienia za pomocą lewatywy i przestanie robić to samemu.

Ponadto prowadzenie lewatyw w domu przez osoby bez wykształcenia medycznego i wiedzy oraz struktury ciała ludzkiego jest niebezpieczne dla zdrowia niemowląt! Trzeba dokładnie wiedzieć, ile i na co kąt wprowadzić końcówkę lewatywy, ponieważ odbytnica długości jest tylko o kilka centymetrów i ma anatomiczny rozszerzenie. Jeśli penetracja jest zbyt głęboka, możesz zranić ścianę jelita, a nawet przebić ją.Konsekwencje mogą być najbardziej nieprzewidywalne, aż do wejścia drobnoustrojów z masami kałowymi do krwi i rozwoju zapalenia otrzewnej.

Nieregularny ruch jelit, twardy kał, przypominający ich kształt owcy, a także obecność krwi w jelitach i pogorszenie samopoczucia dziecka to objawy, które wymagają pomocy medycznej.


Opinia dr Komarovsky

Jewgienij Komarowski jest znanym ukraińskim lekarzem dzieci, kandydatem nauk medycznych, prezenterką telecastów na temat zdrowia dzieci. Zyskał popularność w całej przestrzeni postsowieckiej, dzięki niekonwencjonalnemu podejściu do chorób wieku dziecięcego. Za wideo premiery Komarovskiego obserwują miliony rodziców. Lekarz zajmuje się najczęstszymi chorobami od noworodków do wieku młodzieńczego. Komarovsky łatwo przedstawia informacje bez używania terminów medycznych, uczy rodziców, jak leczyć daną chorobę, jak pomóc dziecku. W takim przypadku lekarz nie reklamuje leków ani klinik. W pierwszej kolejności wzywa rodziców do świadomości i zdrowego rozsądku. Wyraźnie, a nawet nieco ostro tłumaczy sytuację, kiedy musisz szukać wykwalifikowanej pomocy lub możesz poradzić sobie z problemem w domu.

Problem zaparcia nie został niezauważony przez Komarowskiego. Ten temat jest szczegółowo omówiony w jednym ze swoich programów.

Według ukraińskiego lekarza zaparcie jest stanem ciała charakteryzującym się trudnym, przedwczesnym lub niepełnym ewakuacją jelita.

Brak fotela u dziecka karmionego wyłącznie piersią przez kilka dni lub nawet tydzień jest uznawany za akceptowalny przez lekarza. Jeśli dziecko czuje się dobrze i nie pozostaje w tyle w rozwoju, to jest to tylko dowód na to, że mleko matki jest dla niego dobre i prawie całkowicie wchłaniane przez organizm. W tym przypadku nie ma nic, z czego można by utworzyć krzesło. Ten stan nie wymaga interwencji z zewnątrz.

Jeśli dziecko nie ma krzesła przez kilka dni, jest niespokojne, źle je i często budzi się z płaczem - w tym przypadku można mówić o zaparciach. Komarowski zauważa, że ​​tylko fakt nieobecności krzesła nie może być uznany za zaparcie. Zaparcie to zespół objawów, w których cierpi ogólny stan dziecka.

W zapobieganiu zaparciom Komarowski stosuje się do następujących zasad:

 1. Żywność nie powinna być poddawana silnej obróbce cieplnej. Lepiej nie trawić trochę, niż trawić! Dzięki temu włókno, które służy jako ramka do tworzenia kału, stymuluje perystaltykę, drażniąc ściany jelita.
 2. Zbyt dużo posiekanego lub mielonego jedzenia może powodować zaburzenia stolca. W takim przypadku płynne przecierniki są prawie całkowicie wchłaniane w jelicie, nie tworzą się kału.
 3. Dziecko powinno otrzymać wystarczającą ilość płynu.

oznacza zaparcie u 6-miesięcznego dziecka

Aby dziecko miało coś do toalety, większość strawionych pokarmów powinna zostać uformowana w jelicie. Objętość powstaje z powodu włókna, niestrawionych włókien i cieczy. Są to główne elementy normalnego krzesła dla dzieci i dorosłych!

Eliminacja problemu przez Komarovsky'ego

W leczeniu zaparcia u dzieci w pierwszym roku życia lekarz zaleca stosowanie tylko dwóch bezpiecznych środków.

 1. Syrop Lactulose. Syrop zwiększa objętość stolca i stymuluje proliferację bifidobakterii korzystne. Grudnichki chętnie podejmują syrop, bo ma przyjemny słodki smak. Dawka powinna być stopniowo zwiększana tak, syrop efekt uboczny wzrostu produkcji gazu w pierwszych dniach po przyjęciu. Aby uratować dziecko od kolki, zacznij przyjmować 1-2 ml, stopniowo zwiększając zalecaną dawkę 5 ml.
 2. Czopki glicerynowe. Mają łagodny efekt przeczyszczający, nie są całkowicie wchłaniane przez organizm. Świece są łatwe w użyciu. Niedrogi środek domowy, który można znaleźć w każdej aptece.

Jeśli powyższe fundusze są nieskuteczne, musisz udać się do lekarza!

Jewgienij Komarowski przeciwko użyciu metod ludowych w leczeniu zaparć u niemowląt! Użycie mydła, fajek gazowych i lewatyw, jest w jego przekonaniu niecelowe i niebezpieczne!

Nie bój się czasu, zaparcia, chociaż dość częste zjawisko w okresie niemowlęcym, nie rozwija się u wszystkich. Przestrzegaj reżimu dnia, a przed wprowadzeniem nowej żywności do diety dziecka skonsultuj się z pediatrą. Dzięki poprawnemu algorytmowi działania można uniknąć wielu problemów.

Przedstaw odpowiednie nawyki żywieniowe od wczesnego dzieciństwa. W zamian dzieci zadowoli swoich rodziców dobrym zdrowiem i dobrym nastrojem!


Powiązane publikacje