ss x
x

Objawy uczulenia na owsiankę kukurydzianą u niemowląt


Obecnie wielu rodziców ma do czynienia z manifestacją reakcji alergicznych u ich dziecka na różne alergeny. Alergia u dziecka może być wywołana zarówno przez bodźce zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Wynika to z prostego powodu niedojrzałości układu pokarmowego dziecka i jego skórnych powłok.
Wraz z wprowadzeniem karmienia uzupełniającego zwiększają się szanse wystąpienia reakcji alergicznych. Dość często rodzice muszą zmierzyć się z tak nieprzyjemnym zjawiskiem, jak alergia na owsiankę dla niemowląt. W takim przypadku dziecko może wykazywać nieprzyjemne objawy dla różnych rodzajów zbóż: ryżu, kukurydzy i semoliny. Kaszka mleczna i mieszanki często działają także jako alergeny dla niemowląt. To znacznie komplikuje prawidłowy dobór składników odżywczych dziecka i powoduje strach przed nietolerancją innych pokarmów w przyszłości.

Wielu rodziców w panice pozbawia dzieci wszelkiego rodzaju zbóż, pomimo ich przydatnych i odżywczych właściwości dla organizmu dziecka. Nie poddawaj się naraz! Najczęstszym wariantem jest reakcja dziecka na tylko jeden gatunek zboża.


Przyczyny wystąpienia i rozwoju reakcji alergicznych na zboża

Wprowadzaniu żywności uzupełniającej zawsze towarzyszy ryzyko alergii. Ale ten etap żywienia dziecka musi koniecznie wystąpić, aby dziecko rozwijało się normalnie. Dlatego najlepszą opcją będzie rozpoczęcie karmienia dziecka za pomocą niskoalergicznych zbóż. Początkowa dawka pokarmów uzupełniających powinna być jednocześnie jedną lub dwiema łyżeczkami do herbaty. Pozwoli to obserwować stan dziecka i jego reakcję na tego typu produkt.

Rodzice muszą dostać dziennik dziecka. W nim konieczne jest zapisanie wszystkich zbóż i ich producentów, które dziecko już przetestowało.To znacznie ułatwi poszukiwanie patogenów reakcji alergicznych.

Istnieje kilka głównych patogenów alergii u dzieci poniżej pierwszego roku życia:

 • Mleko proteinowe (krowa, koza), które zawierają wiele kaszek mlecznych.
 • Specjalnym rodzajem białka jest gluten, który występuje w wielu zbożach (pszenica, maciora, jęczmień i żyto).
 • Wszystkie rodzaje składników owocowych, które są dodatkami w wielu kaszach znanych producentów żywności dla niemowląt.
 • Cukier, który jest również często dodawany do kukurydzy, ryżu i kaszy manna bezpośrednio w fabryce żywności dla niemowląt.

Alergia u dziecka może dość powstać z powodu nieprzestrzegania podstawowych zasad wprowadzania pokarmów uzupełniających dla dziecka. Nie dawaj dziecku tylko dużej porcji produktu, której nigdy wcześniej nie próbował. Takie działanie doprowadzi do złego stanu zdrowia dziecka i prawdopodobnego wystąpienia alergii.


Objawy alergii na różne rodzaje zbóż

Objawy alergiczne w zbożach to rodzaj alergii pokarmowej, przejawiającej się pewnymi zaburzeniami w prawidłowym funkcjonowaniu działu pokarmowego. Zwykle alergii na zboża towarzyszą objawy na skórze w postaci zaczerwienienia, wysypki, łuszczenia i wysypki. Objawy skórne drażnią dziecko, staje się niespokojne i nastrojowe. Znacznie pogarsza sen. Znacznie rzadziej u niemowląt występują objawy oddechowe w postaci kataru, kichania, kaszlu lub skomplikowanego oddychania.

Szczególnym zagrożeniem jest możliwość wystąpienia obrzęku Quincke, w którym dziecko ma obrzęk twarzy, świszczący oddech i ataki uduszenia. Przy takich objawach należy niezwłocznie wezwać karetkę pogotowia!

Zaburzenia trawienia są następujące:
 • częste niedomykanie dziecka;
 • ciągły niepokój wywołany kolką w jamie brzusznej;
 • zaparcie lub luźny stolec;
 • stałe wymioty.

Przyczyny alergii na kukurydzę

Jeden z najbezpieczniejszych czołowych pediatrów uważa owsiankę kukurydzianą. Wynika to z faktu, że jego skład nie zawiera glutenu i jest doskonale wchłaniany przez organizm. Ten winogron jest uważany za jeden z najbardziej niskokalorycznych. Jest niezwykle przydatny do prawidłowego trawienia, ponieważ zawiera dużą ilość błonnika, który może stymulować jelita dziecka.Dlatego zaleca się owsiankę kukurydzianą dla pierwszego posiłku uzupełniającego dla dziecka. Po tym możesz już włączyć ryż i kaszę mannę w menu.
Ale nieszkodliwa kasza kukurydziana może wywoływać reakcję alergiczną u dziecka. Jeśli wystąpi nieprzyjemny objaw, należy dokładnie przeanalizować skład owsianki na obecność różnych suplementów (mleko, owoce i cukier).
Prawdziwa alergia na owsiankę kukurydzianą można nazwać tylko wtedy, gdy występuje reakcja alergiczna na zwykłe zboża, która została przygotowana samodzielnie, bez dodatku różnych innych produktów i karmiona niemowlęciem w małych ilościach. Wynik 100% można uzyskać jedynie za pomocą specjalnych testów laboratoryjnych.
Według licznych wyników badań ryzyko nietolerancji owsianki kukurydzianej u dziecka może znacznie wzrosnąć, jeśli jego matka podczas ciąży używała żywności zawierającej wiele konserwantów, smaków i innych substancji chemicznych. Ryzyko wzrasta również, jeśli ciężarna kobieta jest systematycznie leczona antybiotykami lub nie ma wielu szczepień profilaktycznych. Wpływa na prawdopodobieństwo wystąpienia choroby u dzieci i niekorzystnych warunków środowiskowych.

Alergia na inne rodzaje zbóż

Manifestacje alergii na owsiankę kukurydzianą nie są same. Inne rodzaje zbóż u dziecka mogą również wywoływać reakcje alergiczne.

Kasza gryczana wraz z kukurydzą uważana jest za jedną z najbardziej uczulających, ale wiele dzieci wykazuje niezgodność z białkiem zwierzęcym, które występuje w dużych ilościach w kaszy gryczanej.


Semolinie towarzyszy ten sam czynnik, tylko w roli alergenu jest gluten zawarty w pszenicy. Dlatego wielu ekspertów w dziedzinie pediatrii zaleca wprowadzenie kleiku w diecie dziecka tylko w wieku jednego roku życia.
Alergia na owsiankę ryżową jest niezwykle rzadka, ale może być dziedziczona. Reakcja alergiczna na owsiankę ryżową jest skomplikowana przez fakt, że ryż ma działanie wiążące. Zaparcie z kolei pogarsza objawy alergii, ze względu na nagromadzenie szkodliwych toksyn w jelitach dziecka.
Owsianka owsiana jest zalecana do żywności uzupełniającej, ponieważ ma wiele korzystnych właściwości.Zawiera ogromną ilość mikroelementów i witamin, które są niezbędne, aby dziecko mogło w pełni się rozwinąć. Jeśli jednak naruszysz właściwe trawienie dziecka lub jego monotonną dietę, możesz mieć alergię na płatki owsiane. Ponadto taką alergię można odziedziczyć. Pediatrzy zalecają wprowadzenie owsa do przynęty, począwszy od 8 miesiąca życia.

Alergia na mleczną owsiankę

Kaszka mleczna może również wywoływać reakcje alergiczne u dzieci poniżej pierwszego roku życia. Wskazuje to na nietolerancję białka mleka dziecka. Wielu pediatrów uważa, że ​​konieczne jest wprowadzenie owsianki mlecznej do diety dzieci nie wcześniej niż rok. Uważają, że nietolerancja zależy bezpośrednio od wieku dziecka.

Alergia na nietolerujące hipoalergiczne zboża dla dzieci

Pomimo tak głośnej nazwy, dane dotyczące zbóż mogą być przyczyną alergii u niemowląt. W składzie niektórych podobnych zbóż znajdują się ślady mleka krowiego. Ale jeśli dziecko nie toleruje tego białka, nawet taka minimalna ilość mleka może wywołać reakcję alergiczną.

 

Leczenie podobnego typu alergii pokarmowej

Jeśli masz pewność, że Twoje dziecko jest uczulone na określony rodzaj pokarmu, powinieneś całkowicie wykluczyć je z diety dziecka. Możesz spróbować wprowadzić te same płatki dwa tygodnie po nieudanym doświadczeniu. W przypadku powtórzenia reakcji, należy w ogóle przerwać przyjmowanie leku. W tym przypadku należy pamiętać, że kasza kukurydziana jest częścią wielu produktów żywnościowych dla dzieci (różne śniadania, ciastka).

Objawy uczulenia na owsiankę kukurydzianą u niemowląt

Leczenie farmakologiczne odbywa się wyłącznie na podstawie recepty lekarza dziecięcego. Możliwe leczenie za pomocą następujących środków:

 • Przyjmowanie leków przeciwhistaminowych. Najprawdopodobniej pediatra zaleci przyjmowanie leku Zodak, Claritin lub Fenistil. Ponadto lekarz poinformuje Cię o prawidłowym przebiegu przyjmowania leków i ich dokładnej dawce.
 • Zastosowanie enterosorbentów (polisorbent, węgiel aktywny). Ta grupa leków przyczynia się do szybkiego usuwania wszelkich odpadów i szkodliwych substancji z organizmu, co znacznie zmniejsza objawy alergiczne.
 • Zastosowanie maści hormonalnych. W szczególnie ciężkich przypadkach lekarz dziecięcy przepisuje maści hormonalne, takie jak Gystan, Bepanten lub Skin-cap.

Również dla leczenie alergii u niemowląt używać bulionów z kolei i rumianku do kąpieli w wannie. Pomagają skórze zintegrować się szybko odzyskać.
Podsumujmy wyniki. Wprowadzenie uzupełniających produktów spożywczych powinno odbywać się bardzo ostrożnie, przy użyciu pierwszych małych porcji. Nie zapomnij zarejestrować żadnych reakcji dziecka na nowe produkty spożywcze w dzienniku żywności.
Jeśli wystąpią objawy reakcji alergicznej, należy udać się do lekarza dziecka w celu zbadania dziecka. I pamiętaj, że dokładny alergen można ustalić tylko poprzez przeprowadzenie specjalnych testów w laboratoriach medycznych.
Bądź zdrowy!


Powiązane publikacje